Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Renta socjalna, a umowa o dzieło i przyszłość...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1 amazin

amazin

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 29 lipiec 2019 - 20:28

Witam.
Chciałbym dowiedzieć się kilku rzeczy na temat renty socjalnej oraz przychodów, ponieważ od samego ZUSu nie dostałem odpowiedzi na moje pytania, a jedynie zbywające kilka zdań na wiadomość wysłaną przez formularz... Czytałem na ten temat, ale chcę upewnić się od doświadczonych osób:
Pobieram rentę socjalną (orzeczenie o stopniu znacznym) i moje pytania są następujące:

 

1. Mam umowę o dzieło (oprócz tej umowy NIE jestem zgłoszony do ubezpieczenia społecznego w ramach innej umowy, nie jestem w stosunku pracy z osobą, z którą związany jestem umową o dzieło). Kwota netto umowy o dzieło to 3500 zł.
a) Czy muszę zgłaszać ten przychód do ZUSu, kiedy nie powinien on skutować przekroczeniem kwoty, ponieważ moja sytuacja (czyli tylko umowa o dzieło) nie spełnia powodów do zawieszenia renty socjalnej? 

 

2. Powyższa forma przychodu nie powoduje przekroczenia i zawieszenia renty socjalnej, ponieważ jest to umowa o dzieło i nie jestem w inny sposób związany z pracodawcą - proszę o potwierdzenie, szczególnie w opisanej przeze mnie sytuacji, że jest to jedyna umowa jaką jestem objęty - bez innej umowy z pracodawcą i zgłoszenia z tego tytułu do ubezpieczenia społecznego.

3. Gdybym podjął zatrudnienie na umowie o pracę w kwocie 5500 zł brutto, wtedy moja renta socjalna zostanie całkowicie zawieszona? 
4. Czy można zgłosić przez Internet infromację o osiągnętych przychodach? np. przez profil zaufany EPUAP czy serwis PUE ZUSu? Czy trzeba udać się z oświadczeniem do ZUSu?
5. Jaki wniosek mogę wypełnić, gdy będę chciał zrezygnować z renty, ponieważ moje przychody np. w przyszłości z umowy o pracę będą za duże? Rezygnacja całkowita będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli wiem, że np. będę miał stały przychód przekraczający próg?

Proszę o odpowiedź na moje pytania, ponieważ czytałem na stronie ZUSu informacje nt. renty socjalnej, ale chciałbym się upewnić.
Pozdrawiam


  • 0

#2 Slavco

Slavco

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 271 postów

Napisano 29 lipiec 2019 - 21:06

Cześć,

Polecam przestudiowanie działu prawnego bo podobne pytania już tu padały. Częściowo odpowiedź padła tutaj https://www.ipon.pl/...praca/?p=225391. Choć nie jestem pewny czy tak faktycznie jest z umowami o dzieło. Nie zagłębiałem się w temat jak są opodatkowane przychody z tego tytułu. Wiem na pewno że odpowiedź na pkt 3 brzmi Tak.

Z mojej strony proponowałbym ci rozeznanie się w aktualnych przepisach dotyczących przychodów z własnej działalności.

Pozdrawiam


  • 1

#3 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6287 postów
  • Skąd:home

Napisano 30 lipiec 2019 - 11:45

Miałam Ci opisać na poszczególne pytania, ale doszłam do wniosku, że będzie lepiej, jak podsunę Ci praktyczniejsze rozwiązanie. W końcu zawsze w międzyczasie mogą się pojawić kolejne pytania. Warto korzystać z tego formularza, sama tak robię, jak sama mam jakieś wątpliwości:

https://www.zus.pl/o...daj-pytanie-zus

 

Nie musisz podawać prawdziwych danych, jeśli to Cię jakoś blokuje. Nie ma takiego wymogu. Odpowiedzi przychodzą zazwyczaj w ciągu 2-3 dni i są rzetelne oraz z pierwszej ręki.


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#4 amazin

amazin

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 11 sierpień 2019 - 16:57

Miałam Ci opisać na poszczególne pytania, ale doszłam do wniosku, że będzie lepiej, jak podsunę Ci praktyczniejsze rozwiązanie.

Mogę prosić jednak na odpowiedź? Niestety nie dostałem odpowiedzi od ZUSu na moje pytania, a jedynie zbywającą odpowiedź :( Chociaż na punkty 1-3 z mojego pierwszego postu.


Użytkownik __ANIOLEK__ edytował ten post 11 sierpień 2019 - 20:30
zmniejszono wielkość cytatu.

  • 0

#5 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6287 postów
  • Skąd:home

Napisano 11 sierpień 2019 - 20:27

Mogę prosić jednak na odpowiedź? Niestety nie dostałem odpowiedzi od ZUSu na moje pytania, a jedynie zbywającą odpowiedź :( Chociaż na punkty 1-3 z mojego pierwszego postu.

 

Na pierwsze trzy pytania łatwo znaleźć odpowiedzi w internecie. Szkoda, że nie spróbowałeś, ale ok :) Spieszę z pomocą, by rozwiać wszelkie wątpliwości. W przypadku pytania pierwszego i w dużym stopniu drugiego przepisy mówią, że umowa o dzieło podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym tylko wtedy, gdy uprawniony do emerytury zawrze ją z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy lub jeżeli w ramach takiej umowy zawartej z innym podmiotem będzie wykonywał pracę na rzecz własnego pracodawcy. Jeżeli żaden z tych warunków nie jest spełniony, wówczas od umowy o dzieło nie trzeba opłacać składek ani na ubezpieczenia społeczne, ani na ubezpieczenie zdrowotne. O przychodzie z takiej umowy nie trzeba także informować oddziału ZUS, który wypłaca świadczenie.

Źródło: https://gratka.pl/re...iazki-wobec-zus

Na trzecie pytanie odpowiedział już @Slavco i ma całkowitą rację. Pozostaje mi tylko to potwierdzić. W przypadku umowy o pracę ciężar odpowiedzialności za własne przychody jest o wiele większy. Trzeba informować ZUS i samemu się pilnować: "Jeśli jesteś już emerytem lub rencistą, jak najszybciej zawiadom nas o podjęciu pracy zarobkowej oraz o wysokości przychodu".

"Jeśli osiągałeś przychody, a nie poinformowałeś nas o tym, zażądamy zwrotu świadczeń, które ci nie przysługiwały, za 3 lata wstecz. Jeśli nas powiadomisz – zażądamy zwrotu tych świadczeń tylko za ostatni rok".

Źródło: https://www.zus.pl/s...tow-i-rencistow


  • 3

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#6 amazin

amazin

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 12 sierpień 2019 - 16:21

Na pierwsze trzy pytania łatwo znaleźć odpowiedzi w internecie. Szkoda, że nie spróbowałeś, ale ok :) Spieszę z pomocą, by rozwiać wszelkie wątpliwości.

Bardzo dziękuję! Szukałem informacji samemu, ale chciałem upewnić się jeszcze na ten temat od osób, które znają się w tych sprawach. Niestety nawet od ZUSu nie dostałem wartościowych odpowiedzi, w porównaniu do udzielonych tutaj. Dziękuję raz jeszcze ;)


Użytkownik __ANIOLEK__ edytował ten post 12 sierpień 2019 - 16:33
zmniejszono wielkość cytatu.

  • 2

#7 Slavco

Slavco

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 271 postów

Napisano 12 sierpień 2019 - 16:33

Najlepszym rozwiązaniem jest napisanie do ZUS wniosku o interpretację indywidualną.  Odpowiedź ZUSu jest wiążąca przynajmniej do czasu gdy prawo się nie zmieni.


  • 2


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych