Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

500+ dla niepełnosprawnych dorosłych!


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
127 odpowiedzi w tym temacie

#121 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6290 postów
  • Skąd:home

Napisano 24 luty 2020 - 12:15

był artykuł na onet, że 500zł dla O.N. jest opodatkowane i wynosi netto 450zł. Wystarczy sprawdzić stan swoich kont i będzie wiadomo czy mam rację.


Ja tak nieśmiało dodam, że może to o ten artykuł chodziło? 
http://crowdmedia.pl...go-swiadczenia/

 
Zapewne tak i to jest już jakieś źródło, dziękuję. Z jedną tylko różnicą. Mówimy tutaj i spieramy się o kwotę świadczenia uzupełniającego dla osób niesamodzielnych, które jest i wpływa na konta bankowe w kwocie 500 zł. Kaśka cały czas pisze o opodatkowaniu, a nie inflacji. Mamy do czynienia z dwoma różnymi pojęciami, poniżej wyjaśniam ich znaczenie.
Wyjaśnienie kluczowych pojęć:
Inflacja to proces ogólnego wzrostu poziomu cen towarów i usług w gospodarce, utrzymujący się przez dłuższy czas. Prowadzi do spadku siły nabywczej pieniądza krajowego – czyli za tę samą kwotę, możemy kupić mniej danego towaru. Źródło: https://www.bancovo....-jest-inflacja/
Opodatkowanie towaru, usług lub świadczeń (renta, emerytura), od słowa podatek - obowiązkowe świadczenie pieniężne pobierane przez związek publicznoprawny (państwo, jednostka samorządu terytorialnego) bez konkretnego, bezpośredniego świadczenia wzajemnego. Zebrane podatki są wykorzystywane na potrzeby realizacji zadań publicznych. Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Podatek

 

Inflacja to zupełnie odrębny temat. Ceny musiały wzrosnąć, to było tylko kwestią czasu.


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#122 Boginka

Boginka

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 375 postów
  • Skąd:Warszawa

Napisano 24 luty 2020 - 15:43

500+ plus jest opodatkowany

 

500+ - czyli oficjalnie "świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji" - znajduje się na liście wyłączeń z podatku dochodowego. Może być wypłacane razem z rentą (a będzie to oczywiście renta netto), ale od niego samego nie powinien być odprowadzany podatek dochodowy. Można to sprawdzić bezpośrednio w ustawie: Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych - artykuł 21 (link - LexLege). To punkt 1, podpunkt 100a

 

Ponadto, gdyby 500+ było opodatkowane dochodowo, to wynosiłoby na rękę nie 450 a 415 zł (500 * 83% - odjęcie 17% podatku dochodowego). Więc ani w tę ani "wewtę" nie ma prawa wyjść 450 zł netto. Albo za mało, bo świadczenie jest bez podatku, albo za dużo (bo stawka podatku byłaby wyższa). :)

 

Oczywiście kwestia tzw. "realnej wartości" tych pieniędzy (za @) to już kompletnie inna para kaloszy, bo wiąże się z tym, co za daną kwotę można kupić. W sposób oczywisty wzrost wynagrodzeń ma związek ze wzrostem cen i tak spada realna wartość każdej "sztywnej" kwoty (dlatego zresztą też renta sama w sobie jest waloryzowana).


Użytkownik Boginka edytował ten post 24 luty 2020 - 15:44

  • 2

boginka (rzecz. mit.) – duch opiekuńczy lub wiedźma; jakże to ludzkie. :)


#123 MATRIX266

MATRIX266

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 26 postów

Napisano 07 kwiecień 2020 - 18:20

Miałem rentę socjalną do styczna tego roku ale ze względu na zasyp wniosków o 500+ termin mojej komisji się przesunął a w dodatku teraz koronawirus. Dziś dostałem papier z zusu że dostałem rentę na dwa lata automatycznie.Drugi papier dotyczy wniosku o 500+, który też złożyłem na którym pisze że jestem nie zdolny do samodzielnej egzystencji także na taki sam okres 2lat. Do tej pory miałem na orzeczenie"częściowo nie zdolny do samodzielnej egzystencji" to znaczy że przyznali mi tek zasiłek?Czy musi pisać całkowicie nie zdolny bo tak gdzieś było w internecie napisane.?


Użytkownik __ANIOLEK__ edytował ten post 07 kwiecień 2020 - 22:23
literówki.

  • 0

#124 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6290 postów
  • Skąd:home

Napisano 07 kwiecień 2020 - 22:20

@Matrix266 postaram się odpowiedzieć na Twoje pytania. Zaznaczam tylko, że opieram się na wiedzy ogólnej. Stan epidemii zmusił nas do pewnych zmian w przepisach. I tak od 27 marca 2020 r. orzeczenie o niepełnosprawności może być wydane bez bezpośredniego badania osoby, która o nie wnioskuje. Wszystko to w związku rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26 marca 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności, które reguluje kwestie orzekania w związku ze stanem epidemii w Polsce wywołanym COVID-19. Teraz lekarz, przewodniczący komisji orzeczniczej, może ocenić stan zdrowia osoby występującej o orzeczenie na podstawie dokumentacji medycznej dołączonej do wniosku o orzeczenie, jeśli uzna ją za wystarczającą. Więcej tutaj: http://www.niepelnos...FB301484D760926

Zapewne tak też się stało w Twoim przypadku. Następna kwestia to niezdolność do samodzielnej egzystencji. Od 1 października 2019 r. osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji mogą otrzymać świadczenie uzupełniające na pokrycie kosztów związanych z pielęgnacją, rehabilitacją czy opieką medyczną. Oczywiście trzeba złożyć wniosek, ale przede wszystkim należy spełnić odpowiednie warunki, o czym była tutaj już mowa, dlatego nie będę się powtarzać. Jeśli zostałeś uznany za taką osobę to zapewne otrzymałeś odpowiednie orzeczenie z ZUS-u i masz prawo do 500 + dla osób niepełnosprawnych. Na koniec wzór orzeczenia dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, jakie otrzymują osoby zainteresowane do rąk własny. Strony u góry to o numerze 9 i 10, a z dolnej numeracji kartek to 96 i 96a. Załącznik: https://www.kolejedo...3_zmiana-10.pdf

  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#125 MATRIX266

MATRIX266

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 26 postów

Napisano 18 maj 2020 - 13:29

Moja sytuacja wygląda tak, że dziś mi przyszło pismo odnośnie przyznania automatycznie renty i są tam wszystkie dany dotyczące kwot i że zostanie wypłacone 25maja całość razem z wyrównaniem.Nic nie ma o tym, że wypłacone zostanie 500+.Przypomnę, że dostałem pismo odnośnie złożonego wniosku o 500+ w którym jest napisane,że nie jestem zdolny do samodzielnej egzystencji.Mam orzeczenie o umiarkowanym stopniu i sam już nie wiem czy dostałem te dodatkowe świadczenie czy nie.


  • 0

#126 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6290 postów
  • Skąd:home

Napisano 18 maj 2020 - 13:45

Moja sytuacja wygląda tak, że dziś mi przyszło pismo odnośnie przyznania automatycznie renty i są tam wszystkie dany dotyczące kwot i że zostanie wypłacone 25maja całość razem z wyrównaniem.Nic nie ma o tym, że wypłacone zostanie 500+. Przypomnę, że dostałem pismo odnośnie złożonego wniosku o 500+ w którym jest napisane,że nie jestem zdolny do samodzielnej egzystencji.Mam orzeczenie o umiarkowanym stopniu i sam już nie wiem czy dostałem te dodatkowe świadczenie czy nie.

 

Spróbuję Cię naprowadzić:

1. Decyzja odnoście renty socjalnej nie jest z automatu decyzją o przyznaniu 500 złotych świadczenia uzupełniającego. Dlatego w tej decyzji nie może być nic o 500+. Powinna przyjść jeszcze jedna decyzja i to ona będzie właśnie dotyczyła świadczenia uzupełniającego dla niepełnosprawnych.

2. Mam czas pandemii i zaległości się spore. Musisz uzbroić się w cierpliwość.

3. Sam przelew niebawem pojawi się na Twoim koncie i będzie wszystko jasne. Przypomnę tylko, że świadczenie 500 zł dla niepełnosprawnych wpływa na konto wraz z rentą socjalną jednym przelewem, czyli łącznie.


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#127 Ryzen

Ryzen

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 116 postów

Napisano 10 maj 2021 - 11:15

Ciekawe jak sprawa się zakończyła. Matrix, jeśli tu zaglądasz, napisz proszę.
  • 0

*****

***


#128 kaska_zaborze

kaska_zaborze

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1414 postów
  • Skąd:z wnętrza.

Napisano 08 marzec 2024 - 12:47

Wyższy próg do świadczenia 500+ dla niesamodzielnych: 2419zł Prawo.pl


  • 0
Wciąż ma się mało lat a już się tyle przeżyło.Powoli dogasa blask tych co już nie wrócą dni.
Piotr Bukartyk.


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych