Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

500+ dla niepełnosprawnych dorosłych!


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
127 odpowiedzi w tym temacie

#81 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6291 postów
  • Skąd:home

Napisano 09 wrzesień 2019 - 10:52

Nie jest prawdą, że świadczenie z czasem stracą wszyscy, powoli będą tracić Ci których łączne świadczenia z budżetu państwa będą się zbliżać do kwoty 1600zł to jest prawda chyba, że w kolejnych nowelizacjach coś zmienią.

 

Aniołku, przecież wyraźnie napisałem, że ci co pobierają świadczenia powoli będą tracili te 500zł...

 

Z tym, "chyba że w kolejnych nowelizacjach coś zmienią", to Ty masz wyraźnie nadzieję, że zmienią. Więc tutaj to właśnie jest podkreślone i dodatkowo nawiązanie do Pani Iwony H. mówi samo za siebie. Każde świadczenie można stracić, a to świadczenie uzupełniające nie jest na stałe, więc wszystko jest kwestią wprowadzenia odpowiednich przepisów i ustaw. Nie pisz mi takich rzeczy, bo sam 100% pewności nie masz co do tego wszystkiego. Skoro ZUS może uzdrowić kogoś to i może odbierać coś, co raz dane zostało. Z resztą, jak dobrze wiemy nie pierwszy raz i nie ostatni.


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#82 Ziutek777

Ziutek777

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 79 postów

Napisano 09 wrzesień 2019 - 15:16

Kto dostanie,to dostanie...problem w tym, czy składając wniosek nie wzbudzi wnioskodaca zainteresowania swoją osobą w ZUSie i  nie zostanie skontrolowany na swoją niekorzyść (wiadomo jakie cuda się wyprawiają). Ja bym dostał dodatek ale sobie na razie daruje i poczekam na nowe zasady orzekania. Mieli to zrobić chyba do tego roku...


  • 0

#83 kuba

kuba

    Narrator

  • Super Moderator
  • 1788 postów

Napisano 09 wrzesień 2019 - 16:43

Kto dostanie,to dostanie
[...]
poczekam na nowe zasady orzekania. Mieli to zrobić chyba do tego roku...

 

Może i mieli, ale ZUS ma kłopot z orzecznikami. Ten program i konieczność wydawania orzeczeń o niezdolności do samodzielnej egzystencji tylko pogorszył sprawę... Dobra zmiana... :facepalm:


  • 0

Są rzeczy na niebie i ziemi, o których nie śniło się filozofom, a większość z nich jest w Polsce...   Piotr Bałtroczyk.

Dlaczego Państwo ma nas w nosie i vice versa? :dodgy:


#84 kaska_zaborze

kaska_zaborze

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1417 postów
  • Skąd:z wnętrza.

Napisano 23 wrzesień 2019 - 09:47

Dla zainteresowanych:

Wniosek 500+ online.

Tylko myślę, że jest haczyk-podpis elektroniczny. Ile procent O.N. go ma...


  • 0
Wciąż ma się mało lat a już się tyle przeżyło.Powoli dogasa blask tych co już nie wrócą dni.
Piotr Bukartyk.

#85 marder

marder

    evil admin

  • Administrator
  • 3583 postów
  • Skąd:/home/marder

Napisano 23 wrzesień 2019 - 14:39

Profil zaufany można założyć łatwo i za darmo. A jeśli masz konto np. w Inteligo, to możesz to zrobić nawet bez wychodzenia z domu...


  • 1

Nierozwiązywalność jest zawsze stanem przejściowym. 

 

Ziewanie, to cichy krzyk o kawę.


#86 kaska_zaborze

kaska_zaborze

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1417 postów
  • Skąd:z wnętrza.

Napisano 24 wrzesień 2019 - 09:51

Marder, myślę,że nie każdy bank ma profil zaufany. Najpopularniejszym bankiem polskim jest PKO i najprawdopodobniej nie ma profilu zaufanego, a sami O.N. nie są tak biegli w bankowości żeby skakać z banku do banku, zwłaszcza ci w pełni zależni, bo o takiej grupie mówimy przy 500+.


  • -1
Wciąż ma się mało lat a już się tyle przeżyło.Powoli dogasa blask tych co już nie wrócą dni.
Piotr Bukartyk.

#87 marder

marder

    evil admin

  • Administrator
  • 3583 postów
  • Skąd:/home/marder

Napisano 24 wrzesień 2019 - 18:06

Najpopularniejszym bankiem polskim jest PKO i najprawdopodobniej nie ma profilu zaufanego,

Może zanim coś napiszesz, sprawdź...  PKO BP daje możliwość założenia profilu zaufanego: https://pomoc.ifirma...-elektroniczna/


  • 0

Nierozwiązywalność jest zawsze stanem przejściowym. 

 

Ziewanie, to cichy krzyk o kawę.


#88 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6291 postów
  • Skąd:home

Napisano 24 wrzesień 2019 - 18:21

Marder, myślę,że nie każdy bank ma profil zaufany. Najpopularniejszym bankiem polskim jest PKO i najprawdopodobniej nie ma profilu zaufanego, a sami O.N. nie są tak biegli w bankowości żeby skakać z banku do banku, zwłaszcza ci w pełni zależni, bo o takiej grupie mówimy przy 500+.

 

Kasia zupełnie nie rozumiem po, co Ty tworzysz jakieś dziwne teorię? Taką informację łatwo samemu sprawdzić używając wujka Google:

https://pomoc.ifirma...-elektroniczna/

Prosta procedura założenia profilu zaufanego w PKO Banku Polskim:

https://pomoc.ifirma...filu-zaufanego/

 

Sama nieraz na forum zachęcałaś innych użytkowników do korzystania z przeglądarki internetowej w celu uzyskania informacji na interesujący ich temat. Tym samym chodziło o samodzielne zaangażowanie się w minimalnym stopniu, a ostatecznie sama tego nie wykorzystujesz, kiedy powinnaś, bo akurat masz taką potrzebę, ale zamiast tego piszesz bez namysłu. Zupełnie niepoważne podejście z Twojej strony. Wyluzuj i korzystaj z tego, co masz przed samym nosem.


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#89 Ziutek777

Ziutek777

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 79 postów

Napisano 24 wrzesień 2019 - 18:37

Od 1 października ma być możliwość składania wniosków on-line. Dostęp do PUE ZUS możliwy jest z banków: PKO BP, Inteligo, BOś, Millenium, Citi oraz ING.


Użytkownik Ziutek777 edytował ten post 24 wrzesień 2019 - 19:07

  • 0

#90 MATRIX266

MATRIX266

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 26 postów

Napisano 07 październik 2019 - 21:56

A orientuje sie ktoś czy ze stopniem umiarkowanym będą od razu osoby odrzucane czy może kierowane na jakieś komisje weryfikujące?Mam stopień umiarkowany jestem po rozszczepie kręgosłupa chodzę o kulach do roku 2011 miałem stopień znaczy z niezdolnością do samodzielnej egzystencji mimo że choroba nie uległa poprawie od 8 lat mam umiarkowany.Swoją drogą ludzie sprawniejsi ode mnie znaczny stopień nie rozumiem tego tym bardziej teraz kiedy mnie to prawdopodbnie wyłącza z otrzymana tego dodatku co jest dla mnie niesprawiedliwe.


  • 0

#91 kaska_zaborze

kaska_zaborze

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1417 postów
  • Skąd:z wnętrza.

Napisano 08 październik 2019 - 09:34

A orientuje sie ktoś czy ze stopniem umiarkowanym będą od razu osoby odrzucane czy może kierowane na jakieś komisje weryfikujące?

 

Mogę się mylić.. Wniosek o 500+ wystawia i podpisuje Twój lekarz neurolog. W razie wątpliwości wysyła na komisje.

Nie wiem, czy w przypadku tego zasiłku podstawowym kryterium nie jest znaczny stopień.

Marder,Anioł, przy profilu zaufanym napisałam najprawdopodobniej go nie ma. Zostawiłam furtkę. Nadal zostaje przy swoim zdaniu, bo ten podpis skądś musi być zeskanowany, więc niesamodzielny delikwent musi pójść do banku.


  • 0
Wciąż ma się mało lat a już się tyle przeżyło.Powoli dogasa blask tych co już nie wrócą dni.
Piotr Bukartyk.

#92 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6291 postów
  • Skąd:home

Napisano 08 październik 2019 - 09:59

Na początku chciałabym zaznaczyć, że nie jestem ekspertem, a moja wiedza jest jedynie ogólna. Wszystko jest zapisane w ustawie. Do świadczenia uzupełniającego uprawnia jedno z czterech orzeczeń:

  • orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji lub
  • orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji lub
  • orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i samodzielnej egzystencji lub
  • orzeczenie o całkowitej niezdolności do służby i samodzielnej egzystencji.

Źródło: http://orka.sejm.gov...tawy/3603_u.htm

 

Mogę się mylić.. Wniosek o 500+ wystawia i podpisuje Twój lekarz neurolog. W razie wątpliwości wysyła na komisje.

Nie tylko neurolog, ale także lekarz rodzinny. Najlepiej do wniosku dołączyć całą, dotychczasową dokumentację medyczną, którą potwierdzą za zgodność z oryginałem (oryginały dokumentów trzeba mieć przy sobie) w oddziale ZUS-u. Ponoć to ułatwia weryfikację wniosków i podjęcie ostatecznej decyzji co do przyznania świadczenia lub jego odmowy.
Na marginesie to wcześniej nie było odpowiedniej ustawy, która weszła w życie, więc można było snuć domysły w związku z 500 plus dla osób niesamodzielnych. Obecnie wszystko jest zapisane w akcie normatywnym, co ułatwia sprawę i jeśli posiadasz jedno z czterech aktualnych orzeczeń, to powinieneś złożyć stosowny wniosek. W innym przypadku zostanie on odrzucony w pierwszym etapie weryfikacji i zwyczajnie stracisz tylko czas na to wszystko.

Nie wiem, czy w przypadku tego zasiłku podstawowym kryterium nie jest stopień znaczny.
Marder,Anioł, przy profilu zaufanym napisałam najprawdopodobniej go nie ma. Zostawiłam furtkę. Nadal zostaje przy swoim zdaniu, bo ten podpis skądś musi być zeskanowany, więc niesamodzielny delikwent musi pójść do banku.

Stopień znaczny nie ma znaczenia, a jedno z czterech przytoczonych już tutaj orzeczeń i to one są podstawą do starania się o 500 plus dla osób niesamodzielnych. Na koniec stanę się przeciwwagą do Twojego zdania. Najczęściej taki delikwent to nie idzie do banku tylko wypełnia wniosek o profil zaufany internetowo i po problemie. Jeśli musi udać się do banku, to najczęściej korzysta z pomocy i wsparcia rodzica, aby tylko sobie poradzić. Złożenie takiego wniosku jest czystą formalnością, bo sama tak zrobiłam i zajęło mi to raptem 5 minut. Zachęcam każdego do założenia sobie profilu zaufanego, bo dzięki niemu można wiele spraw załatwić bez wychodzenia z domu. A wspomniany profil zaufany jest ważny przez okres trzech lat, więc dość konkretny wymiar czasu.


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#93 MATRIX266

MATRIX266

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 26 postów

Napisano 08 październik 2019 - 10:40

A wy jakie macie stopnie na orzeczeniu?


  • 0

#94 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6291 postów
  • Skąd:home

Napisano 08 październik 2019 - 10:46

A wy jakie macie stopnie na orzeczeniu?

 

Tutaj nie chodzi o stopień w orzeczeniu tylko o jedno z czterech przytoczonych orzeczeń. Posiadanie takowego zapisu upoważnia do złożenia wniosku. Tak stanowi ustawa o świadczeniu uzupełniającym. My sami tutaj nic więcej poradzić i pomóc nie jesteśmy wstanie, bo od nas to nie zależy.


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#95 fing77

fing77

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 31 postów

Napisano 08 październik 2019 - 10:54

Tutaj nie chodzi o stopień w orzeczeniu tylko o jedno z czterech przytoczonych orzeczeń. Posiadanie takowego zapisu upoważnia do złożenia wniosku. Tak stanowi ustawa o świadczeniu uzupełniającym. My sami tutaj nic, więcej poradzić i pomóc nie jesteśmy wstanie, bo od nas to nie zależy.

 

Dokładnie tak, gdy się posiada wymienione stopnie pieniądze dostaje się z automatu po złożeniu wniosku bez stawania na komisji lekarskiej, oczywiście jeśli nie przekracza się kryterium dochodowego 1600zł ze środków publicznych.

 

A stopień umiarkowany nie jest stopniem przyznanym przez ZUS i nie jest przez nich honorowany. Jeśli uważasz, że Ci się należy orzeczenie o niezdolności do egzystencji to składaj wniosek.


  • 1

#96 fing77

fing77

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 31 postów

Napisano 19 listopad 2019 - 07:21

Minęło sporo czasu jak rozpatrują wnioski, dostał już ktoś z forum decyzję?


  • 0

#97 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6291 postów
  • Skąd:home

Napisano 19 listopad 2019 - 13:54

Minęło sporo czasu jak rozpatrują wnioski, dostał już ktoś z forum decyzję?

 

Nawet, gdyby dostała taką decyzję to w życiu się tym nie pochwalę. Żenujące jest to wszystko. Zaplanowana na marzec 2020 r. waloryzacja i podniesienie renty socjalnej do kwoty 1200 zł spowoduje, że z tego hucznie i medialnie ogłaszanego 500 zł dla niepełnosprawnych, zostanie 400 zł. Na Facebooku jest Grupa - "Popieram protest rodziców osób niepełnosprawnych" i tam ludzie piszą wprost, że podostawali decyzję z przyznaniem świadczenia uzupełniającego w kwocie 200 zł, 300 zł, a nie żadnych 500 zł. Nie wiem, mnie to zwyczajnie nie cieszy, bo zdaje sobie sprawę z tego, że wszystkie zapowiedzi i plany mają mało wspólnego z rzeczywistością. A same ceny na rynku idą drastycznie w górę i tak w konsekwencji wyjdą na swoje. Kunszt kamuflażu wyborczego, a wiele osób to kupiło w ciemno.


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#98 fing77

fing77

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 31 postów

Napisano 19 listopad 2019 - 15:56

Większość jest przyznawana w pełnej kwocie.


  • 0

#99 Aribeth

Aribeth

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 152 postów

Napisano 19 listopad 2019 - 18:28

Większość jest przyznawana w pełnej kwocie.


Masz jakieś oficjalne dane? Podziel się, podaj link do źródła, proszę.
  • 0

#100 fing77

fing77

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 31 postów

Napisano 19 listopad 2019 - 18:41

Masz jakieś oficjalne dane? Podziel się, podaj link do źródła, prosze

 

https://www.money.pl...431855233a.html


  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych