Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

500+ dla niepełnosprawnych dorosłych!


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
127 odpowiedzi w tym temacie

#1 fing77

fing77

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 31 postów

Napisano 19 maj 2019 - 11:20

Kaczyński i Premier zapowiedzieli za kilka miesięcy 500+ dla wszystkich dorosłych niepełnosprawnych po 18 tym roku życia. Ciekawe czy będzie to dodatek do rent czy będzie wypłacane przez samorządy tak jak 500+ na dzieci bo jak wiadomo nie wszyscy niepełnosprawni mają renty.

W końcu jakaś dobra propozycja.


  • 0

#2 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6290 postów
  • Skąd:home

Napisano 19 maj 2019 - 11:35

Na razie to tylko propozycja, jak zobaczę ustawę podpisaną i wprowadzoną w życie to dopiero uwierzę. Na przestrzeni tych wszystkich lat, niejedno było obiecywane, a po wyborach wracaliśmy do szarej rzeczywistości. A przecież sama realizacja pomysłu jest planowana właśnie na po wyborach. Dlatego nie kupuję kota w worku!

Jednak ten budżet nie taki cienki, jak głośno mówił i gestykulował kiedyś tam Pan Jan Antony Vincent-Rostowski ;) Rozdawnictwo idzie, jak stara i zdyszana lokomotywa ;)


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#3 fing77

fing77

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 31 postów

Napisano 19 maj 2019 - 11:41

Ale jeśli chodzi o 500+ to jakby nie było dotrzymywali słowa. No i ma to być przed wyborami do naszego parlamentu więc raczej się nie zdecydują na niezrealizowanie.


  • 0

#4 Golda

Golda

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 193 postów
  • Skąd:Pleszew

Napisano 19 maj 2019 - 17:05

hejka

w 500+ jakoś nie wierzę, ale zmieniając "nieco" temat ucieszyłabym się z KDR dla dorosłych dzieci. głównie ze względu na tańsze bilety kolejowe


  • 0

Tak sobie wpadłam do Krainy Fantazji i robię za sekretarkę Lenny'ego i spółki :)
Mam nawet własną chmurkę za rogiem obłoku...


#5 kuba

kuba

    Narrator

  • Super Moderator
  • 1788 postów

Napisano 19 maj 2019 - 22:35

Jednak ten budżet nie taki cienki, jak głośno mówił i gestykulował kiedyś tam Pan Jan Antony Vincent-Rostowski ;) Rozdawnictwo idzie, jak stara i zdyszana lokomotywa ;)

 

Cały myk będzie polegał na tym, że finansowanie tego "plusa" będzie pochodziło z podatku od sprzedaży detalicznej zakwestionowanego swego czasu przez Komisję Europejską. W czwartek Polska wygrała ten spór (choć KE może jeszcze się odwołać od decyzji) i tylko patrzeć jak nowy podatek zostanie wprowadzony. Przyglądając się datom jakoś nieprzypadkowo właśnie teraz pojawiła się ta propozycja. I nikt mi nie powie, że wprowadzenie nowego podatku nie będzie bez wpływu na ceny...


  • 1

Są rzeczy na niebie i ziemi, o których nie śniło się filozofom, a większość z nich jest w Polsce...   Piotr Bałtroczyk.

Dlaczego Państwo ma nas w nosie i vice versa? :dodgy:


#6 fing77

fing77

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 31 postów

Napisano 20 maj 2019 - 06:02

I nikt mi nie powie, że wprowadzenie nowego podatku nie będzie bez wpływu na ceny...

 

Możliwe ale niekoniecznie, jak markety podniosą ceny to skorzystają na tym małe osiedlowe sklepiki bo ludzie tam się przeniosą. Markety mają tego świadomość. Po wprowadzeniu zakazu handlu też miały być podwyżki i zwolnienia a nic takiego się nie stało.


  • 0

#7 kuba

kuba

    Narrator

  • Super Moderator
  • 1788 postów

Napisano 20 maj 2019 - 10:26

Przypomnij sobie historię z wprowadzeniem podatku dla banków. Może nie od razu, ale wzrosły opłaty za różne operacje bankowe. Poza tym, skala podwyżek w marketach musiałaby być naprawdę duża, aby ludzie przenieśli się do sklepików osiedlowych.

Cały spór w tym podatku idzie o tzw. zakazaną pomoc publiczną jaka ma być udzielona właśnie pomniejszym sklepikom osiedlowym i tak jak napisałem wcześniej, Komisja Europejska jeszcze może odwołać się od tego postanowienia. Co wtedy jeśli ono zostanie uwzględnione? Premier wyjdzie i powie, że "...niestety, ale wycofujemy się z programu 500+..." Przecież to polityczne samobójstwo. Dlatego zabezpiecza się kilkumiesięcznym terminem wprowadzenia i faktem przeliczenia skutków dla budżetu.

A tak nawiasem mówiąc, jest to rzucony ochłap na odczepnego, bo potrzeby są znacznie większe.


  • 1

Są rzeczy na niebie i ziemi, o których nie śniło się filozofom, a większość z nich jest w Polsce...   Piotr Bałtroczyk.

Dlaczego Państwo ma nas w nosie i vice versa? :dodgy:


#8 fing77

fing77

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 31 postów

Napisano 20 maj 2019 - 11:45

Przypomnij sobie historię z wprowadzeniem podatku dla banków. Może nie od razu, ale wzrosły opłaty za różne operacje bankowe

 

To trochę co innego bo raczej nie masz możliwości zmiany banku na inny, znaczy masz ale wyższe opłaty wprowadziły chyba wszystkie banki więc alternatywa była słaba a tu możesz się łatwo przenieść z marketu do sklepiku, nawet bardzo łatwo bo zazwyczaj jest bliżej. No ale teraz to gdybanie bo nikt nie wie jak będzie.

 

Premier wyjdzie i powie, że "...niestety, ale wycofujemy się z programu 500+..." Przecież to polityczne samobójstwo. Dlatego zabezpiecza się kilkumiesięcznym terminem wprowadzenia i faktem przeliczenia skutków dla budżetu.

 

Ano właśnie byłoby to samobójstwo przed wyborami na jesieni i właśnie dlatego tego nie zrobi, pytanie tylko jak to zrobi i kto będzie uprawniony do tej pomocy, kto będzie ją wypłacał itp.

 

A tak nawiasem mówiąc, jest to rzucony ochłap na odczepnego, bo potrzeby są znacznie większe.

 

Ochłap? Znaczy Pani Hartwig z resztą protestujących żądały ochłapu? Może dla Ciebie to ochłap ale dla mnie to będzie, o ile dostanę jedyne źródło dochodu.


  • 1

#9 kuba

kuba

    Narrator

  • Super Moderator
  • 1788 postów

Napisano 20 maj 2019 - 12:59

To trochę co innego bo raczej nie masz możliwości zmiany banku na inny, znaczy masz ale wyższe opłaty wprowadziły chyba wszystkie banki więc alternatywa była słaba a tu możesz się łatwo przenieść z marketu do sklepiku, nawet bardzo łatwo bo zazwyczaj jest bliżej. No ale teraz to gdybanie bo nikt nie wie jak będzie.

 
Tak, opłaty wprowadziły w zasadzie wszystkie banki, ale nawet po wprowadzeniu opłat i porównaniu ofert banków, zapewne udałoby się znaleźć najtańszy bank, ale czy najlepszy - to już inna kwestia...
Spierałbym się w kwestii robienia zakupów. Ktoś, kto pracuje w centrum miasta (czy w ogóle w mieście) i w drodze do swojego domu (czy to na osiedlu czy na wsi pod miastem) ma hipermarket po drodze, to będzie robił zakupy: 1. gdzie mu wygodniej, 2. szybciej, 3. taniej, 4. gdzie ma większy wybór towarów.
 

Ochłap? Znaczy Pani Hartwig z resztą protestujących żądały ochłapu? Może dla Ciebie to ochłap ale dla mnie to będzie, o ile dostanę jedyne źródło dochodu.

 
Żeby była jasność, uważam, że te 5 stów jest tylko kroplą w morzu potrzeb związanych z opieką nad ON i że należy się znacznie więcej. Tyle tylko, że z pobieżnej lektury for po przedstawieniu wyliczeń ile to kosztuje takowa opieka, wylewa się kupa pomyj na P. Hartwig i nie tylko, że się w głowach poprzewracało żądać większych pieniędzy. Gros ludzi tego problemu nie rozumie i chyba nie zrozumie.


  • 0

Są rzeczy na niebie i ziemi, o których nie śniło się filozofom, a większość z nich jest w Polsce...   Piotr Bałtroczyk.

Dlaczego Państwo ma nas w nosie i vice versa? :dodgy:


#10 Nienormalny

Nienormalny

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 13 postów

Napisano 20 maj 2019 - 19:21

Jednak ten budżet nie taki cienki, jak głośno mówił i gestykulował kiedyś tam Pan Jan Antony Vincent-Rostowski ;) Rozdawnictwo idzie, jak stara i zdyszana lokomotywa ;)

 

No właśnie gorzej jeżeli okaże się, że głos Sir Vincenta był głosem rozsądku na tle dobrze znanego polskiego "hulaj dusza piekła nie ma" przynajmniej w trakcie światowej koniunktury kiedy nawet wewnętrzną konsumpcją można nakręcić sobie wskaźniki, tylko na jak długo? Ale pewnie, niech dają najlepiej wszystkim niepełnosprawnym, i tym pracującym, przecież należy nam się życie na poziomie no nie, przy okazji mamy szanse stać  się krajem z największym odsetkiem niepełnosprawnych. 


Użytkownik __ANIOLEK__ edytował ten post 21 maj 2019 - 10:17
poprawiono cytat.

  • 0

#11 kaska_zaborze

kaska_zaborze

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1414 postów
  • Skąd:z wnętrza.

Napisano 21 maj 2019 - 09:50

A tak nawiasem mówiąc, jest to rzucony ochłap na odczepnego, bo potrzeby są znacznie większe.

 

Kolejny chwyt na to, żeby wielbić pis i odwrócić uwagę od pedofili i tego jak nam piorą mózgi w propagandowej tv.

Mam już tego dość,wstyd mi w jakich czasach żyje.


  • 0
Wciąż ma się mało lat a już się tyle przeżyło.Powoli dogasa blask tych co już nie wrócą dni.
Piotr Bukartyk.

#12 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6290 postów
  • Skąd:home

Napisano 21 maj 2019 - 10:33

Może dla Ciebie to ochłap ale dla mnie to będzie, o ile dostanę jedyne źródło dochodu.

 

Chyba ostudzę w tym momencie Twój zapał, ale trudno. Zacytuję wczorajszą wypowiedź rzeczniczki rządu udzielonej w Radiu ZET "...Dodatkowe 500 złotych, które w niedzielę zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, trafi do najbardziej potrzebujących osób niepełnosprawnych. [...] Rząd chce wesprzeć osoby niepełnosprawne wymagające stałej opieki i całkowicie niezdolne do pracy...".
Więcej: https://biznes.radio...H_OeATuhxDZXujY

W tym momencie rozumiem to, jako pomoc wszystkim tym, którzy są leżący, potrzebujący opieki 24 h z niepełnosprawnościami głębokiego upośledzenia umysłowego i sprzężonymi. Innymi słowy, osoby kompletnie niesamodzielne w jakiejkolwiek dziedzinie. Zanim komukolwiek przyznają 500 plus, sprawdzą jego sprawność i możliwość samodzielnego radzenia sobie poprzez stawiennictwo osobiste, czy lekarza rodzinnego. Możliwości mają wiele, a ja w pomoc wszystkim ze znacznym stopniem niepełnosprawności nie wierzę (patrz: punkt 7 w orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności - "konieczność stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji". Jeśli masz nie dotyczy to jednocześnie przyszykuj się na to, że ta pomoc Cię nie dotyczy i znaczny stopień niepełnosprawności Ci w niczym nie pomoże). Pomoc trafi oczywiście, że tak! Pic polega na tym, że do bardzo wąskiego grona osób.
 


  • 1

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#13 fing77

fing77

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 31 postów

Napisano 21 maj 2019 - 11:31

Chyba ostudzę w tym momencie Twój zapał, ale trudno. Zacytuję wczorajszą wypowiedź rzeczniczki rządu udzielonej w Radiu ZET "...Dodatkowe 500 złotych, które w niedzielę zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, trafi do najbardziej potrzebujących osób niepełnosprawnych. [...] Rząd chce wesprzeć osoby niepełnosprawne wymagające stałej opieki i całkowicie niezdolne do pracy...".

 

Wolałbym aby dodatek dostali wszyscy niepełnosprawni ale jeśli chodzi o mnie to nie boję się "stanąć" na jakiejkolwiek komisji w celu weryfikacji bo uważam się za osobę najbardziej potrzebującą pomocy. Może to nieskromne ale jak inaczej ocenić osobę która jest sparaliżowana od szyi(przerwany rdzeń kręgowy) z takimi zawrotami głowy które nie pozwalają nawet na siedzenie na wózku przez kilka minut nie wspominając pomniejszych dolegliwości. W orzeczeniu mam napisane niezdolny do egzystencji, pracy i wymagający stałej opieki. Nie wiem czy można mieć "lepsze" orzeczenie ale pomimo tego mam obawy, nie uwierzę póki nie dostanę ale na razie jestem dobrej myśli bo nie mam nawet renty socjalnej a te 500zł to byłby mój jedyny dochód.


  • 0

#14 kaska_zaborze

kaska_zaborze

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1414 postów
  • Skąd:z wnętrza.

Napisano 22 maj 2019 - 09:51

Możliwe ale niekoniecznie, jak markety podniosą ceny to skorzystają na tym małe osiedlowe sklepiki

 

Nawet jak wejdziesz do sklepiku to nie wiele tam kupisz

Wzrosną ceny warzyw/żywności/benzyny bo czymś to jedzenie trzeba będzie dowozić.

ale co tam.ważne,że w portfelu będzie 5 stów od pana prezesa klepnięte przez Morawieckiego.

M. cała mentalność Kaczyńskiego,dać leżącym O.N. żeby nic im się nie chciało chcieć i tylko byli na tyle sprawni żeby umieli bić pokłony prezesowi.


  • 0
Wciąż ma się mało lat a już się tyle przeżyło.Powoli dogasa blask tych co już nie wrócą dni.
Piotr Bukartyk.

#15 fing77

fing77

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 31 postów

Napisano 22 maj 2019 - 10:41

Niepotrzebnie drwisz a potem wrzask, że niepełnosprawni się dzielą. Inaczej byś gadała jakbyś była w mojej sytuacji gdy kasy nie ma żadnej i brak możliwości na zarobienie. Nie każdy jak Ty jest w stanie się samemu utrzymać. Nie wiem, może się nie orientujesz ale są takie schorzenia, że chce się wstać i pójść do pracy ale nie da rady, słyszałaś o takich? A z tymi pokłonami to naprawdę żałosne. Może sama idz się królowi Tuskowi kłaniaj.

 

Jak był protest w sejmie i Panie żądały 500zł to nie protestowałem, że mnie ich postulaty omijają i pomimo, że nie mam nic a te Panie i ich podopieczni mają i renty i świadczenia opiekuńcze to im kibicowałem ale widzę, że solidarność niepełnosprawnych to fikcja bo jak mi nie dają to trzeba wykpić i oczernić innych bawet bardziej potrzebujących.


Użytkownik fing77 edytował ten post 22 maj 2019 - 10:56

  • 0

#16 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6290 postów
  • Skąd:home

Napisano 22 maj 2019 - 11:01

A ja wrócę do tematu głównego. "Osób na rencie socjalnej jest 280 tysięcy. Trudno zgadywać, skąd bierze się liczba 500 tysięcy". Na razie to tylko liczby, a my czekamy na konkrety: http://www.niepelnos...wlD6UeuxFOjASjQ

 

Czy 500 plus dla niepełnosprawnych na pewno wyniesie 500 zł, dopiero się rozstrzygnie – jest to jednak prawdopodobna kwota nowego świadczenia.

Myślę, że na niepełnosprawność trzeba patrzyć szerzej, niż tylko z własnej perspektywy. Wśród nas są bardziej poszkodowani i niesamodzielni, którzy mają przyziemne i proste marzenia. Są one dla nich prawdziwym Mont Everestem, a takie wsparcie to jedyna forma na jaką mogą liczyć. Dlatego rozumiem, że łapią się tego, jak "tonący brzytwy".


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#17 Gość_Tommy_*

Gość_Tommy_*
  • Gość

Napisano 22 maj 2019 - 13:56

co tam.ważne,że w portfelu będzie 5 stów od pana prezesa klepnięte przez Morawieckiego. M. cała mentalność Kaczyńskiego,dać leżącym O.N. żeby nic im się nie chciało chcieć i tylko byli na tyle sprawni żeby umieli bić pokłony prezesowi.

 

Nie wierze w co to czytam... Kiedy rok temu w sejmie był prostest w sejmie, był postulat 500 zł dla ON. Nie dali był płacz bo zły rząd nie ma na kulawych. W niedziele Mateusz zapowiedział, że będzie 500 dla nas, ja nie wierze co piszą ludzie. Kaśka, Ty nie musisz ich brać, są fundacje, stowarzyszenia tam śmiało możesz je przelewać. Nie potrafię zrozumieć, przez 8 lat nic nie robili dla nas, teraz coś robią to źle jeszcze


Użytkownik Tommy edytował ten post 22 maj 2019 - 13:58

  • 1

#18 Boginka

Boginka

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 375 postów
  • Skąd:Warszawa

Napisano 22 maj 2019 - 14:27

Z tzw. „trzynastej emerytury” się wywiązali, choć zakładałam, że nie zdążą – z tym, że to tylko gest jednorazowy – więc kto wie, może to 500+ też przejdzie. Jak zwykle, z opinią poczekałabym na projekt ustawy (co najmniej).

 

Czy 500+ to dobrze, czy źle, to zależy komu. Mnie akurat starczy to, co w sumie mam, więc mam nadzieję, że albo mnie to nie obejmie (a tak to póki co wygląda, jakby miało nie objąć - politycy dosyć konsekwentnie mówią o osobach najbardziej niesamodzielnych, nie wszystkich ON), albo że trzeba będzie złożyć jakieś wnioski czy coś i ja po prostu „zapomnę” to zrobić.

 

Natomiast oczywiście nie ma się co dziwić, że ludzie, którym np. brakuje do pierwszego byliby chętni takie pieniądze otrzymać.

 

Reforma całego systemu orzecznictwa (która byłaby konieczna, żeby zmienić w ogóle model wsparcia ON) to takie widmo – niby wszyscy zgadzają się, że potrzebna, ale jak np. wchodzi do dyskusji możliwość ponownej oceny sprawności osób które już mają uprawnienia, to jednak nie ma zaufania do państwa, że reforma nie będzie służyć „cudownemu uzdrawianiu”. Więc reforma tak, ale nie...


Użytkownik Boginka edytował ten post 22 maj 2019 - 14:31

  • 1

boginka (rzecz. mit.) – duch opiekuńczy lub wiedźma; jakże to ludzkie. :)


#19 Ziutek777

Ziutek777

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 79 postów

Napisano 22 maj 2019 - 15:57

Nie wierze w co to czytam... Kiedy rok temu w sejmie był prostest w sejmie, był postulat 500 zł dla ON. Nie dali był płacz bo zły rząd nie ma na kulawych. W niedziele Mateusz zapowiedział, że będzie 500 dla nas, ja nie wierze co piszą ludzie. Kaśka, Ty nie musisz ich brać, są fundacje, stowarzyszenia tam śmiało możesz je przelewać. Nie potrafię zrozumieć, przez 8 lat nic nie robili dla nas, teraz coś robią to źle jeszcze
 

Tommy to się nazywa syndrom Zielonej Wyspy Króla Europy. Nie próbuj tego zrozumieć, bo to stan umysłu...P.S. Cenzura mi tego nie puści :)


  • 1

#20 kaska_zaborze

kaska_zaborze

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1414 postów
  • Skąd:z wnętrza.

Napisano 23 maj 2019 - 10:03

 solidarność niepełnosprawnych to fikcja bo jak mi nie dają to trzeba wykpić i oczernić innych bawet bardziej potrzebujących.

 

Tu nie chodzi o solidarność albo jej brak. Rozmawiamy o zasiłku, nie wolelibyście stałego,konsekwentnego podnoszenia renty?, refundacji leków?,łatwiejszego dostępu do rehabilitacji?

 

 Kaśka, Ty nie musisz ich brać, są fundacje, stowarzyszenia tam śmiało możesz je przelewać.

 

Według tego co pisała M. ciebie to 500 nie dotyczy...

 

 

Natomiast oczywiście nie ma się co dziwić, że ludzie, którym np. brakuje do pierwszego byliby chętni takie pieniądze otrzymać.

 

No mnie też to nie dziwi. Jak ktoś ma tylko rentę to czeka na takie wsparcie, tylko przykre jest to jak rząd traktuje ludzi. Musisz się położyć żeby ci łaskawie dali zasiłek (czytaj zapomogę).


Użytkownik __ANIOLEK__ edytował ten post 23 maj 2019 - 10:05
zmniejszony cytat

  • 0
Wciąż ma się mało lat a już się tyle przeżyło.Powoli dogasa blask tych co już nie wrócą dni.
Piotr Bukartyk.


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych