Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

500+ dla niepełnosprawnych dorosłych!


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
103 odpowiedzi w tym temacie

#101 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

  Orator

 • Super Moderator
 • 5401 postów
 • Skąd:home

Napisano 19 listopad 2019 - 19:02

W takim razie dla równowagi trochę twardych faktów. Cytuję:

"Waloryzacja rent i emerytur może pozbawić dorosłych niepełnosprawnych 500+. Przypomnijmy: świadczenie uzupełniające przysługuje osobie niezdolnej do samodzielnej egzystencji, nawet gdy otrzymuje świadczenia z ZUS lub KRUS. Ich łączna kwota nie może jednak przekroczyć 1600 zł miesięcznie. Znajduje tu zastosowanie zasada złotówka za złotówkę. Im wyższą emeryturę lub rentę otrzymuje osoba niesamodzielna, tym niższe będzie świadczenie uzupełniające.

W przyszłym roku minimalna emerytura ma wzrosnąć z 1100 do 1200 zł brutto. Nie oznacza to jednak, że niepełnosprawni zyskają. Świadczenie uzupełniające pomniejszone zostanie o kwotę, o jaką wzrośnie ich emerytura.

Kwota 1600 zł też powinna corocznie podlegać waloryzacji. W przeciwnym razie pomoc dla osób niesamodzielnych będzie traciła na wartości – zauważa dr hab. Katarzyna Roszewska z Wydziału Prawa i Administracji UKSW.

Waloryzacja jest przecież po to, żeby siła nabywcza świadczeń nie kurczyła się, a jej wskaźnik to nic innego jak dostosowanie wysokości emerytury lub renty do bieżących warunków ekonomicznych. Ostateczny wskaźnik waloryzacji poznamy na przełomie stycznia i lutego.

Świadczenie uzupełniające powinno nosić nazwę nie „500+ dla niepełnosprawnych", ale „do 500 zł dla niesamodzielnych". Większość jego odbiorców ma minimalną rentę lub emeryturę. Całe 500 zł otrzyma więc mało osób. Z każdym rokiem świadczenie uzupełniające będzie zaś malało – komentuje dr Paweł Kubicki z SGH, członek inicjatywy „Chcemy całego życia". I dodaje, że mechanizm został tak skonstruowany, by nie zabolał budżetu państwa. A nazwa świadczenia jest pomyślana tak, by była dobrze odbierana.

Nie jest do końca jasne, czy tzw. trzynasta emerytura nie będzie wliczana do limitu wsparcia.

– Z jednej strony nie ma charakteru ciągłego. Nie wypłaca się jej co miesiąc, ale stała się świadczeniem powtarzalnym – mówi dr hab. Katarzyna Roszewska. Trudno więc mówić, że ma charakter stricte jednorazowy. A zgodnie z prawem świadczenie uzupełniające przysługuje, gdy suma świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych o charakterze innym niż jednorazowe nie przekracza kwoty 1600 zł miesięcznie.
Według szacunków Ministerstwa Rodziny z nowych przepisów skorzysta ponad 800 tys. osób. W przyszłym roku ich grono będzie już mniejsze".

 

Źródło: https://www.rp.pl/Ni...i-emerytur.html


 • 1

Prawdziwą miarą osoby jest to jak traktuje tych, którzy nie mogą wyświadczyć jej żadnej przysługi — Ann Landers —


#102 fing77

fing77

  Milczek

 • Użytkownik
 • PipPipPip
 • 31 postów

Napisano 19 listopad 2019 - 19:13

Faktem jest też to, że większość w marcu nie straci z tych 500zł ani grosza a Ci co stracą z powodu waloryzacji rent i emerytur i tak będą mieć zdecydowanie więcej kasy niż ci co nie stracą a są w takiej samej albo podobnej sytuacji zdrowotnej.

 

"– Świadczenie uzupełniające powinno nosić nazwę nie „500+ dla niepełnosprawnych", ale „do 500 zł dla niesamodzielnych". Większość jego odbiorców ma minimalną rentę lub emeryturę. Całe 500 zł otrzyma więc mało osób. Z każdym rokiem świadczenie uzupełniające będzie zaś malało – komentuje dr Paweł Kubicki z SGH, członek inicjatywy „Chcemy całego życia". I dodaje, że mechanizm został tak skonstruowany, by nie zabolał budżetu państwa. A nazwa świadczenia jest pomyślana tak, by była dobrze odbierana."

 

Nie ma racji Paweł Kubicki, ustawa nie nosi nazwy 500+dla niepełnosprawnych tylko cytuję "Ustawa o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji"


Użytkownik fing77 edytował ten post 19 listopad 2019 - 19:50

 • 0

#103 Aribeth

Aribeth

  Mruk

 • Użytkownik
 • PipPipPipPip
 • 141 postów

Napisano 20 listopad 2019 - 07:44

ustawa nie nosi nazwy 500+dla niepełnosprawnych tylko cytuję "Ustawa o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji" [/color]


Ale zdajesz sobie sprawę że Ty sam tak zatytułowałeś ten temat, gdy go zakładałeś?
 • 0

#104 fing77

fing77

  Milczek

 • Użytkownik
 • PipPipPip
 • 31 postów

Napisano 20 listopad 2019 - 08:35

Ale zdajesz sobie sprawę że Ty sam tak zatytułowałeś ten temat, gdy go zakładałeś?

A czy Ty zdajesz sobie sprawę kiedy zakładałem temat? :) W maju a ustawa powstała w lipcu. Musiałbym być Jackowskim by przewidzieć nazwę. Doktor Kubicki ekspert od spraw niepełnosprawnych jak wypowiadał swoje słowa o programie, ustawa już była przegłosowana. Nazwa 500+ jest potoczna, Kaczyński jak zapowiadał wsparcie tak ją określił i tak już zostało, bo trudno na konwencji wyborczej oczekiwać od polityka by się posługiwał dokładnymi nazwami, jak zapowiadał to przecież nie było nawet projektu ustawy.


 • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych