Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

500+ dla niepełnosprawnych dorosłych!


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
127 odpowiedzi w tym temacie

#41 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6287 postów
  • Skąd:home

Napisano 07 czerwiec 2019 - 20:01

Czy ktoś  z Was słyszał o tym pomyśle i czy ma pojęcie dla kogo te świadczenia będą przysługiwać? Wiadomo, że to dopiero obietnica przedwyborcza ale tak z ciekawości zapytuję :D

 

Przede wszystkim połączyłam ze sobą wątki, bo nie ma sensu tworzyć nowego, skoro taki już istnieje na forum. Opowiadając na twoje pytanie to według zapowiedzi pani minister w ciągu 2-3 tygodni projekt tzw. 500+ dla osób z niepełnosprawnościami trafi do Sejmu. Wtedy powinniśmy poznać więcej konkretów w tym, kogo on tak naprawdę obejmie i od kiedy będzie obowiązywać. W wolnej chwili poczytaj sobie toczącą się tutaj dyskusję :)


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#42 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6287 postów
  • Skąd:home

Napisano 11 czerwiec 2019 - 14:38

Zmiana frontu, w końcu obietnic wcale nie trzeba dotrzymywać. Szczerze to było do przewidzenia:
http://www.niepelnos...kpNoKbGGJy-S0HQ
  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#43 Monia74

Monia74

    Narrator

  • Moderator
  • 1457 postów

Napisano 11 czerwiec 2019 - 20:07

A naiwni kulawi 26 maja głosowali na... wiadomo kogo :P


  • 1

#44 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6287 postów
  • Skąd:home

Napisano 11 czerwiec 2019 - 22:24

A naiwni kulawi 26 maja głosowali na... wiadomo kogo :P


Nikt pewności takowej nie ma, więc...? ;) Zdecydowanie to niejedyni afirmatyści, biorąc pod uwagę w skali kraju. Przede wszystkim jest grono ludzi, dla których najważniejsze są wartości, np. rodzina. Potem ogromne znaczenie ma pamięć - tego, co było kiedyś i jest teraz - afer, przekretów, wyłudzeń, nadłużyć, niespełnionych obietnic, obłudy, dulicowości i całego syfu. Przy czym każdy pamięta to, co chce pamiętać i jak mu lepiej. A wielu ludziom odczuwalne jest to "lepiej", choć pozostali kręcą głową ze zdumienia. Każdy spełnia swoje dążenia, potrzeby i pragnienia inaczej, na różnych płaszczyznach. Dla jednego kluczowe będą programy społeczne, a dla kogoś innego ulgi dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą. Ale interes własny to nie nowość. Wreszcie trwa wojna poglądów i ideologii, wystarczy wejść w internet. Tam odpowiednie memy, fake newsy i płatni "komentatorzy" wydarzeń, którzy ani w słowach, a tym bardziej środkach nie przebierają. Jedno jest pewne - podziały istniały zawsze, ale teraz to jest przepaść.

  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#45 Gość_Tommy_*

Gość_Tommy_*
  • Gość

Napisano 12 czerwiec 2019 - 06:13

Naiwni kulawi w odróżnieniu od "enteligentych" kulawych głosują dla dobra kraju. Do głosowania nie ma a jak dają to każdy chce
  • -1

#46 fing77

fing77

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 31 postów

Napisano 12 czerwiec 2019 - 06:24

Zmiana frontu, w końcu obietnic wcale nie trzeba dotrzymywać. Szczerze to było do przewidzenia:
http://www.niepelnos...kpNoKbGGJy-S0HQ

 

A na drugi dzień rzecznik rządu powiedział, że plan jest taki aby były wypłacane w tym roku.

Gowina ja bym w tym zakresie nie słuchał bo to nie Jego działka. PiS jak nie wypłaci przed wyborami to będzie miał problem, myślę, że przed wyborami będzie ustawa ale kasa może być wypłacana w nowym roku z wyrównaniem. Ale jak zwykle moje polityczne prognozy zazwyczaj się nie sprawdzają.:)


  • 0

#47 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6287 postów
  • Skąd:home

Napisano 12 czerwiec 2019 - 10:55

A na drugi dzień rzecznik rządu powiedział, że plan jest taki aby były wypłacane w tym roku.

Gowina ja bym w tym zakresie nie słuchał bo to nie Jego działka. PiS jak nie wypłaci przed wyborami to będzie miał problem, myślę, że przed wyborami będzie ustawa ale kasa może być wypłacana w nowym roku z wyrównaniem. Ale jak zwykle moje polityczne prognozy zazwyczaj się nie sprawdzają. :)

 

Nie lekceważyłabym tak pana Gowina. Takie rozbieżności w wypowiedziach oznaczają jedno - pomysł jest, gorzej z ostateczną jego wersją - wypłatami. Środki na to mają popłynąć z funduszu solidarnościowego, a wpływy do niego są mniejsze, niż się spodziewano oraz z podatku od sklepów wielkopowierzchniowych, który jeszcze nie obowiązuje. Wszystko to może nie wystarczyć. Osobiście nie sadzę, by to spełniło oczekiwania pomysłodawców. Ewidentnie to jest zbyt mocno kombinowane, a jak wiadomo worek z pieniędzmi się już skończył. Poza tym niepełnosprawni to nie górnicy, im można ostatecznie nie dać. Tak, czy siak, nie jest wesoło i nie nastawiałabym się na szczęśliwe zakończenie, by później nie bolało tak bardzo. W końcu to nie pierwsza obietnica wyborcza, która może nie zostać zrealizowana.


  • 1

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#48 Monia74

Monia74

    Narrator

  • Moderator
  • 1457 postów

Napisano 13 czerwiec 2019 - 12:05

Może spróbujmy spojrzeć na kwestię z innej strony. Rozumiem, że części niepełnosprawnych dodatkowe pieniądze się po prostu należą, bo nie są w stanie pracować. Jednak w dobie internetu, gdy większość z nas ma komputery, możemy pracować zamiast liczyć na jałmużnę od państwa. Pracując sami o sobie myślimy pozytywniej, czujemy się potrzebni i dowartościowani. Zarabiamy, więc płacimy podatki, czując się w ten sposób pełnowartościowymi obywatelami, współodpowiedzialnymi za kraj. Dostając jałmużnę, stawiamy się w roli beneficjenta, biernego poddanego, liczącego na łaskę rządzących. Dlatego rząd powinien iść w kierunku wzrostu zatrudnienia niepełnosprawnych, gdyż takie rozwiązanie jest korzystne dla obu stron.

 

Ponadto pomyślcie skąd w budżecie państwa mają się wziąć pieniądze dla wszystkich, chcących otrzymać sławne "plusy"? Każdy z nasz w wymiarze mikro wie, jak zarządza się budżetem, nawet najskromniejszym. Jeśli brakuje środków na jeden cel, można wziąć z "kupki" przeznaczonej na coś innego, ale suma sumarum zawsze na coś braknie. Zawsze można pożyczyć, ale każdy kredyt wcześniej, czy później trzeba spłacić. Skąd wziąć na to, jeśli przychody kształtują się na tym samym poziomie? No właśnie. Państwo może podnosić podatki i to robi. "Dobra zmiana" tym faktem się nie chwali, robiąc to po cichu. Konsekwencją tych zabiegów jest wzrost cen, co powoduje spadek wartości pieniądza.

 

Niestety, w Polsce nie ma edukacji ekonomicznej i nie mamy wiedzy o podstawowych jej zasadach. Zajęcia z ekonomii, powinny być już w przedszkolu. Ale oczywiście, niezależnie od tego, kto jest i będzie u władzy, nie będzie zależało, by obywatele wiedzieli cokolwiek o zasadach funkcjonowania gospodarki.

 

Obawiam się, że za te wszystkie "plusy" niedługo przyjdzie nam słono zapłacić.


  • 2

#49 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6287 postów
  • Skąd:home

Napisano 13 czerwiec 2019 - 12:52

Może spróbujmy spojrzeć na kwestię z innej strony. Rozumiem, że części niepełnosprawnych dodatkowe pieniądze się po prostu należą, bo nie są w stanie pracować. Jednak w dobie internetu, gdy większość z nas ma komputery, możemy pracować zamiast liczyć na jałmużnę od państwa. Pracując sami o sobie myślimy pozytywniej, czujemy się potrzebni i dowartościowani. Zarabiamy, więc płacimy podatki, czując się w ten sposób pełnowartościowymi obywatelami, współodpowiedzialnymi za kraj. Dostając jałmużnę, stawiamy się w roli beneficjenta, biernego poddanego, liczącego na łaskę rządzących.


Niestety, ta cudowna doba internetu ma też ciemną stronę. Każdy, gdyby tylko mógł, chciałby pracować i otrzymywać za do godziwe wynagrodzenie. Prawda jest taka, że niepełnosprawnych łatwo oszukać, wykorzystać i okraść. Wystarczy wspomnieć aferę z Marcinem Dubienieckim w roli głównej, gdzie do dziś nie można się doliczyć skradzionej kwoty (http://wyborcza.pl/1...przekretow.html). Analizując dogłębniej sprawę przeczytamy, że zakładano firmy słupy i robiono wszystko, aby uzyskać dofinansowanie. Nie wspomnę już o płaceniu tzw. haraczy za to, że po prostu masz pracę. Proceder ten nie ominął pracy zdalnej, czyli przez internet, jedynie przybrał inną nieco formę.

Niepełnosprawny to bardzo często desperat i chce tę pracę mieć, bo w puszcze z napisem "dochody" za wiele nie ma. Pracować trzeba i nawet warto, ale oszustów jest mnóstwo. Wykorzystują naiwność, niewiedzę i sytuację. Bardzo często w ogłoszeniach internetowych o pracę prosi się o przedpłatę za jakieś materiały, które to niby są niezbędne. Poza tym notorycznie już domagają się skanu orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, a to ogromne pole do nadużyć.

Kolejną niełatwą kwestią jest brak odpowiednich kwalifikacji i wykształcenia wśród osób niepełnosprawnych. Grono z nich nadal ma problemy z korzystaniem z laptopa i internetu. Nie wszyscy mieli szansę i możliwości kształcić się w życiu. Oczywiście zawsze można zacząć, ale najpierw trzeba mieć za co i jak.

Dlatego na początku trzeba wyeliminować prawnie wszelkich naciągaczy i kombinatorów, dla których nie liczy się niepełnosprawny pracownik, a jedynie zysk i to nie do końca legalny. Poprzez choćby częstsze kontrole lub specjalny organ nadzorujący i skupiony tylko na tym jednym zadaniu. Nie bez znaczenia ma tutaj nieuchronność kar za nieprawidłowości i ich wysokość. Obecnie za łatwo można się wybronić i uniknąć odpowiedzialności. Potem wprowadzić takie narzędzia, które ułatwią podnoszenie kwalifikacji i wykształcenia, gdzie wszelkie koszty będą pokrywane ze strony państwa, w tym wsparcie asystenta osoby niepełnosprawnej. Niewątpliwie, ażeby się kształcić, trzeba się poruszać, jednak nie każdy jest w stanie zrobić to w pojedynkę. Na samym końcu dać pracę, która będzie odpowiadała zdobytym kwalifikacjom. Taki proces przedłuża się w czasie, ale najpierw trzeba zainwestować w ten ludzki potencjał, ażeby później móc zbierać jakiekolwiek plony, przy czym kolejność w tym wszystkim musi być zachowana.

Pomoc finansowa i jakakolwiek inna powinna być adekwatna do potrzeb, a nie opierać się tylko na rozdawaniu. Byle tylko dać nieważne, komu i za co tym razem. W taki sposób trafia ona tam, gdzie zupełnie nie powinna.


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#50 Monia74

Monia74

    Narrator

  • Moderator
  • 1457 postów

Napisano 13 czerwiec 2019 - 19:02

Aniołku,

nie zgadzam się z Twoimi tezami. A przynajmniej nie do końca. Zapomniałaś, że jest możliwość dostania dofinansowania na zakup komputera oraz można uzyskać zwrot kosztów kształcenia z programu "Student".

 

Wiem, że w różnych miastach i rejonach Polski, różnie to wygląda, bo wszystko zależy od wielkości środków, jakie lokalny MOPS, czy PCPR dostają z centrali. Jednak, gdy się chce, to można te rzeczy sobie przypilnować i ogarnąć.

 

W roku akademickim 2017/2018 dostałam pełen wzrost kosztów za studia podyplomowe. Dodatkowo blisko rok temu za środki z PFRON kupiłam kolejny komputer.

 

Natomiast, co do oszustów. Byli, są i będą. Nie tylko żerują na naiwności kulawych, ale nietrudno ich spotkać na tzw. otwartym rynku pracy.

 

Zamiast się bać podjąć ryzyko i poszukać pracy, trzeba włączyć myślenie i sprawdzać ewentualnych pracodawców. W dobie internetu nie jest to trudne, a i poczta pantoflowa bywa pomocna.


  • 2

#51 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6287 postów
  • Skąd:home

Napisano 13 czerwiec 2019 - 20:56

Kolejną niełatwą kwestią jest brak odpowiednich kwalifikacji i wykształcenia wśród osób niepełnosprawnych.

W roku akademickim 2017/2018 dostałam pełen wzrost kosztów za studia podyplomowe.

Moniu,
my się po prostu nie rozumiemy. Ja mam na myśli osoby niepełnosprawne z brakiem (odpowiedniego) wykształcenia, a nie piszę o kimś, kto skończył studia podyplomowe i inne fakultety. Jesteś osobą niepełnosprawną, która odniosła sukces i ma czym się pochwalić, ma bogate CV i ogromne doświadczenie. Nie wszyscy będą kiedykolwiek mogli to osiągnąć, choć w połowie. Znam osoby, które takiego szczęścia nie mają. Mówię o naprawdę trudnych sytuacjach, gdzie całą pałeczkę odpowiedzialności trzymają w rękach rodzice, bo te osoby nie są w stanie. Nie radzą sobie, nie umieją i nie osiągną za wiele.

Inna kwestia to pogram "Aktywny Samorząd", który jest mi znany, ale on ma swoje sztywne wytyczne. Wśród nich znaczny stopień niepełnosprawności lub orzeczenie o niepełnosprawności (wydawane do 16 r. ż.); wiek do 18 lat lub wiek aktywności zawodowej, lub zatrudnienie; dysfunkcja obu kończyn górnych lub narządu wzroku. Aktywność zawodowa to czasami pusta karta, niezapisana niczym, bo nie ma czym.
Warunki wszelkich programów mają na celu eliminację. W dalszej części to przykład, jak łatwo w nią wpaść: „Jestem osobą widzącą, siedzę w domu, bo nie mogę się poruszać, każdy wyjazd samochodem z kimś do lekarza to koszmar, bo każde drgnięcie sprawia mi ból. Mogę dostać dofinansowanie na wózek elektryczny, ale co mi z tego przyjdzie, skoro i tak nim nigdzie nie pojadę, bo jak wspomniałem, każde drgnięcie to ból. Mam sprawny umysł i ręce, dofinansowanie na komputer byłoby dla mnie idealne, ale jestem osobą widzącą. Siedzę w domu oparty na poduszkach i jedynym oknem na świat jest stary komputer i TV". Opisana osoba nie otrzymała dofinansowania i została w tych czterech ścianach. Następna istotna kwestia to sam komputer, który trzeba umieć dobrze obsługiwać, by myśleć o czymkolwiek, a to kolejna trudność dla osób, które nie miały z tym styczności. W przypadku takiego charakteru pracy, jeśli nawet się trafi jakimś cudem to trzeba swoje "wysiedzieć", wytrzymać i wykonać zadaniowo i czasowo. Nie każdy to wytrzymuje na dłuższą metę pod względem zdrowotnym.
Życie naprawdę nie jest różowe i nie rozpieszcza. Niektórzy siedzą w domu, bo właśnie tak wygląda ich życie. Na nic zdadzą się słowa: "dasz radę", "idź do pracy, a nie żyj z jałmużny państwa, bo kiedyś wszyscy będziemy musieli to spłacić".
W tym momencie nie musisz mnie rozumieć. Ba nawet dla mnie takie sytuacje są trudne do zrozumienia. Tak po prostu nie powinno być, bo patrzenie w okno to żadne wyjście. Niepełnosprawni to ogrom różnych problemów i nic łatwego do rozwiązania. Niestety praca to nie przywilej każdego. Dlatego twardo stoję za tym, by pomoc była nadal rozszerzana programami, ale szła za beneficjentem (dostosowana do niego i jego indywidualnych potrzeb), a nie beneficjent za pomocą.


  • 1

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#52 kaska_zaborze

kaska_zaborze

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1412 postów
  • Skąd:z wnętrza.

Napisano 14 czerwiec 2019 - 10:35

 Zawsze można pożyczyć, ale każdy kredyt wcześniej, czy później trzeba spłacić.

 

Jest już taki kraj-Grecja. Wzięli od unii i nie spłacili do dziś,Grecy nie mają za co żyć,a kraj popada w ruinę. Chcecie tego dla Polski...

Jak wiecie główna praca dla O.N. to operator wprowadzania danych,czy jak to się tam nazywa. Zwróćcie uwagę,że w większości ogłoszeń nikt nie pyta o wykształcenie,bo z góry się zakłada,że jest niskie. (sama mam niskie,ale to nie znaczy,że nie zdaje sobie z tego sprawy i tylko czekam na 15zł dziennie od rządu).

M. znajomość komputera jest ważna,sprawność też,bo np. przy tym rzeczonym operatorze trzeba to robić na czas. Jeśli ktoś sobie z tym nie radzi,to dalej szuka pracy,jeśli nadal sobie nie radzi to sorry,ale nie ogarnia życia i w tym  sensie faktycznie nie każdy powinien pracować.


  • 0
Wciąż ma się mało lat a już się tyle przeżyło.Powoli dogasa blask tych co już nie wrócą dni.
Piotr Bukartyk.

#53 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6287 postów
  • Skąd:home

Napisano 14 czerwiec 2019 - 12:28

Jest już taki kraj-Grecja. Wzięli od unii i nie spłacili do dziś,Grecy nie mają za co żyć,a kraj popada w ruinę. Chcecie tego dla Polski...

Grecja to nie Polska, więc nie strasz. Problemy Grecji są wielopłaszczyznowe i nie stały się z dnia na dzień. Nie jestem ekspertem w dziedzinie polityki obcych państw, ale przytoczę kilka istotnych faktów:
- duże bezrobocie, sięgające 27 %, przy czym Grecy notorycznie uwielbiają zwalniać się sami z pracy;
- preferencyjne traktowanie przedsiębiorstw państwowych (niekorzystny trend przechodzenia na emeryturę tak szybko, jak tylko to było możliwe);
- bardzo nieefektowne zarządzanie krajem; brak stosownych reform i zmian;
- przywileje socjalne, a wśród nich kompletnie absurdalne: dodatki dla pracowników, dodatek do rozgrzania silnika samochodu, wynoszący 69 euro miesięcznie, dodatek na antenę na poziomie 1120 euro miesięcznie, dodatek za punktualny przyjazd na przystanek w wysokości 310 euro miesięcznie czy choćby dodatek do mycia rąk w wysokości 420 euro miesięcznie. Przedstawiłam to pobieżnie, ale różnice w gospodarkach i zarządzaniu mają tutaj kluczowe znaczenie.


Zwróćcie uwagę,że w większości ogłoszeń nikt nie pyta o wykształcenie,bo z góry się zakłada,że jest niskie.

Nie wiem skąd masz takie informacje, ale nie zgadzam się z takim myśleniem. Pierwsze pytanie najczęściej dotyczy stopnia niepełnosprawności, a drugie poziomu wykształcenia. Gdyby samo wykształcenie było czymś tak banalnym, bo na poziomie niskim, to po co innym się kształcić ? Po ukończeniu podstawówki do pracy i po sprawie. Ale to nie tak wygląda. Wykształcenie to dzisiaj wizytówka każdego, dlatego są osoby, które podejmuje ten niełatwy trud. Pracodawca oczywiście ma świadomość, że im ono niższe tym przyswajanie nowej wiedzy i umiejętności wymaga większego zaangażowania i wydłużenia tego procesu w czasie. Wtedy, albo zatrudnia kogoś takiego, albo szuka dalej odpowiedniej osoby. Właśnie to wykształcenia oraz zdobyte doświadczenie zawodowe to pierwsze podstawowe informacje o przyszłym, potencjalnym pracowniku i mają ono ogromne znaczenie, tym bardziej w przypadku osób niepełnosprawnych.


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#54 Valeska

Valeska

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 376 postów

Napisano 05 lipiec 2019 - 16:02

Moim zdaniem jeżeli zdrowi rodzice dostają świadczenie na zdrowe dzieci to nam chorym należy się ono tym bardziej. Mam jednak pytanie trochę innej natury. Otóż niedawno zmarła moja mama, ojciec nie żyje już dawno i formalnie nie posiadam żadnej rodziny. Złożyłam więc wniosek o rentę rodzinną + dodatek sierocy, rentę socjalną przyznaną na stałe posiadam już od wielu lat. Problem w tym, że gdyby mi tą rentę przyznano, to program 500+ dla niepełnosprawnych mógłby mnie już nie obejmować z tytułu przekroczenia dochodów Zastanawiam się więc czy korzystniej było by zostać przy swojej rencie i starać się o ten dodatek gdy ustawa już wejdzie w życie, bo nie wiem czy renta rodzinna będzie dużo wyższa od tej którą aktualnie posiadam. Czy ktoś z Was orientuje się trochę w tym temacie?


  • 0

#55 Gość_Michalina_*

Gość_Michalina_*
  • Gość

Napisano 05 lipiec 2019 - 16:48

Mam jednak pytanie trochę innej natury. Otóż niedawno zmarła moja mama, ojciec nie żyje już dawno i formalnie nie posiadam żadnej rodziny. Złożyłam więc wniosek o rentę rodzinną + dodatek sierocy, rentę socjalną przyznaną na stałe posiadam już od wielu lat. Problem w tym, że gdyby mi tą rentę przyznano, to program 500+ dla niepełnosprawnych mógłby mnie już nie obejmować z tytułu przekroczenia dochodów Zastanawiam się więc czy korzystniej było by zostać przy swojej rencie i starać się o ten dodatek gdy ustawa już wejdzie w życie, bo nie wiem czy renta rodzinna będzie dużo wyższa od tej którą aktualnie posiadam. Czy ktoś z Was orientuje się trochę w tym temacie?

 

 

Moim zdaniem, lepsza jest renta rodzinna + dodatek pielęgnacyjny + 400 zł z tytułu sierota zupełna.

Myślę, że najniższa renta po rodzicach jest wyższa od renty socjalnej, jeśli się mylę, to sprawdź lub może ktoś dopowie.

Zresztą zawsze można wybrać lepszą opcję.

 

Edit: Z tym, że do renty rodzinnej ma prawo osoba, która ma orzeczenie uzyskane w dzieciństwie lub do ukończenia szkoły.

Ale skoro masz rentę socjalną to wydaje się oczywiste, że masz niepełnosprawność w/w  wieku. 

I jeszcze jedno 500 + nie jest takie oczywiste w Twoim przypadku. Jeżeli się orientuję to pewne jest, że otrzymają ją niepełnosprawni, którzy

nie mają renty socjalnej. A czy obejmie to również osoby z rentą socjalną, pewności nie mam.


Użytkownik Michalina edytował ten post 05 lipiec 2019 - 17:07

  • 0

#56 Boginka

Boginka

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 375 postów
  • Skąd:Warszawa

Napisano 05 lipiec 2019 - 21:30

Zastanawiam się więc czy korzystniej było by zostać przy swojej rencie i starać się o ten dodatek gdy ustawa już wejdzie w życie, bo nie wiem czy renta rodzinna będzie dużo wyższa od tej którą aktualnie posiadam. Czy ktoś z Was orientuje się trochę w tym temacie?

 

W tej chwili nie ma jeszcze ustawy o tzw. „500+”, nie można więc nic powiedzieć z pewnością.  Nieoficjalnie mówi się, że limit dochodów, do którego przyznawany byłby ten dodatek to „1600 złotych” (link)

 

Tymczasem renta socjalna w połączeniu z rodzinną ma limit w wysokości „2 najniższych emerytur”, czyli w tej chwili: 2200 brutto (około 1800 netto).

 

Renta socjalna wynosi obecnie 1100. Oznacza to, że jeśli emerytura Twoich rodziców wynosiła przynajmniej 1300 brutto, będziesz uprawniona do 1100 renty socjalnej i 1100 renty rodzinnej (85% ich emerytury). W takim wypadku renta rodzinna w zbiegu z socjalną daje więcej niż renta socjalna i 500+.

 

EDIT: Poprawiony link źródłowy.


Użytkownik Boginka edytował ten post 06 lipiec 2019 - 18:50

  • 2

boginka (rzecz. mit.) – duch opiekuńczy lub wiedźma; jakże to ludzkie. :)


#57 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6287 postów
  • Skąd:home

Napisano 09 lipiec 2019 - 11:25

Liderka protestów w Sejmie Iwona H. zapowiada - "jeśli taki projekt wyjdzie z Sejmu, rząd we wrześniu ma na głowie kolejne protesty":

https://www.rmf24.pl...o-k,nId,3086346


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#58 Valeska

Valeska

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 376 postów

Napisano 09 lipiec 2019 - 11:32

Dziękuję bardzo za pomoc, nie spodziewałam się że renta rodzinna może być aż tak wysoka. W przypadku moich rodziców mama była już na emeryturze natomiast ojciec nie zdążył sobie tej emerytury wypracować, ale przez lata w których był zatrudniony odprowadzał składki, więc może będzie to mieć trochę wpływu na moją potencjalną rentę

 

.

Z tym, że do renty rodzinnej ma prawo osoba, która ma orzeczenie uzyskane w dzieciństwie lub do ukończenia szkoły. Ale skoro masz rentę socjalną to wydaje się oczywiste, że masz niepełnosprawność w/w wieku.

 

I tu może być mały problem, bo niepełnosprawność mam od urodzenia, natomiast orzeczenie dopiero po ukończeniu szkoły (chociaż w orzeczneniu napisane jest że niepełnosprawność wrodzona) To moja wina i moja głupota, prędzej się po prostu wstydziłam, a później sytuacja życiowa i trudności w znalezieniu pracy spowodowały że o tą rentę zaczęłam sie starać. Wspomnę jeszcze że dostałam ją bez problemu.

Macie rację w takiej sytuacji (zakładając że wszystko dobrze pójdzie) rzeczywiście nie ma sensu starać się w przyszłości o 500+, na pewno jest masa osób chorych, które bardziej tego zasiłku potrzebują z uwagi na niższe lub nawet znikome dochody.


  • 0

#59 Boginka

Boginka

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 375 postów
  • Skąd:Warszawa

Napisano 09 lipiec 2019 - 13:05

W przypadku moich rodziców mama była już na emeryturze natomiast ojciec nie zdążył sobie tej emerytury wypracować, ale przez lata w których był zatrudniony odprowadzał składki, więc może będzie to mieć trochę wpływu na moją potencjalną rentę

 

Zgodnie z przepisami (link):

Do renty rodzinnej mają prawo członkowie rodziny osoby, która w chwili śmierci:
• miała ustalone prawo do emerytury, w tym emerytury pomostowej, albo spełniała warunki do jej uzyskania;
• miała ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, albo spełniała warunki do jej uzyskania;
• pobierała zasiłek przedemerytalny;
• pobierała świadczenie przedemerytalne;
• pobierała nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.

 

Mieć „ustalone prawo do emerytury” to ją właśnie „wypracować”. Jeśli ktoś natomiast nie wypracował emerytury (np. zmarł w wieku lat 40-tu), to jego składki nie mają znaczenia i nie kwalifikują się do renty rodzinnej.

 

Z tego wynika, że podstawą Twojej renty rodzinnej byłaby najprawdopodobniej emerytura mamy (chyba, że tata pobierał któreś z wymienionych wyżej świadczeń poza emeryturą). Tak, jak pisałam, Twoja renta rodzinna wynosiłaby maksymalnie 85% jej emerytury. Do tego dolicza się następnie rentę socjalną, do podanego wyżej limitu 2200 brutto. Wypłaca się razem, jako jedno świadczenie.

 

niepełnosprawność mam od urodzenia, natomiast orzeczenie dopiero po ukończeniu szkoły (chociaż w orzeczneniu napisane jest że niepełnosprawność wrodzona) To moja wina i moja głupota, prędzej się po prostu wstydziłam, a później sytuacja życiowa i trudności w znalezieniu pracy spowodowały że o tą rentę zaczęłam sie starać. Wspomnę jeszcze że dostałam ją bez problemu.

 

Przepisy dotyczące renty rodzinnej są w tym zakresie prawie identyczne jak w przypadku renty socjalnej: "Do renty rodzinnej mają prawo dzieci [...] bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy przed ukończeniem 16 lat  lub w przypadku kontynuowania nauki w szkole przed ukończeniem 25 lat." Jeśli otrzymałaś bez problemów rentę socjalną, to znaczyłoby, że ZUS uznał, że "całkowita niezdolność do pracy" wystąpiła w dzieciństwie lub okresie nauki do 25. r.ż. (nie miałaś szansy wypracowania składek na inną rentę). Na tej podstawie spodziewałabym się, że renta rodzinna zostanie przyznana. Ale oczywiście pewności Ci nie dam, bo to może Ci dać tylko orzecznik ZUS.


Użytkownik Boginka edytował ten post 09 lipiec 2019 - 13:07

  • 0

boginka (rzecz. mit.) – duch opiekuńczy lub wiedźma; jakże to ludzkie. :)


#60 Boginka

Boginka

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 375 postów
  • Skąd:Warszawa

Napisano 17 lipiec 2019 - 15:28

Jest publicznie dostępny projekt ustawy o tzw. "500+" dla niesamodzielnych ON. Cały projekt ustawy znajduje się tutaj (link - serwis sejm.gov.pl).

 

Wśród zapisów projektowanej ustawy m.in.

 

Art. 2.

  1. Świadczenie uzupełniające przysługuje osobom, które ukończyły 18 lat i których niezdolność do samodzielnej egzystencji została stwierdzona [stosownym orzeczeniem].
  2. Świadczenie uzupełniające przysługuje osobom uprawnionym, które nie posiadają prawa do świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych albo suma tych świadczeń o charakterze innym niż jednorazowe [...], z wyłączeniem zasiłku pielęgnacyjnego oraz innych dodatków i świadczeń  wypłacanych wraz z tymi świadczeniami na podstawie odrębnych przepisów [...], nie przekracza kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Art. 3.

1. Ustalenie prawa do świadczenia uzupełniającego następuje na wniosek osoby uprawnionej [...]

 

Przekładając zaś na zwykły język polski:

 

1. Świadczenie w wysokości 500 zł dla osób ze stwierdzoną niezdolnością do samodzielnej egzystencji przysługuje:

a. Jeśli dana osoba nie ma żadnych dochodów finansowanych z państwowej kasy

b. Jeśli dana osoba ma prawo do świadczeń w wysokości nie większej niż „najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy”, czyli w tej chwili 1100 zł brutto.

 

2. Do limitu dochodów nie wlicza się zasiłku pielęgnacyjnego i niektórych innych dodatków.

3. Świadczenie wypłacane jest po rozpatrzeniu wniosku (nie automatycznie).

 

Przypominam, że to w tej chwili projekt, nie uchwalona ustawa - może jeszcze ulec zmianom.


  • 0

boginka (rzecz. mit.) – duch opiekuńczy lub wiedźma; jakże to ludzkie. :)



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych