Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

"Tylko nie mów nikomu" - dokument T. Sekielskiego.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
131 odpowiedzi w tym temacie

#1 kuba

kuba

    Narrator

  • Super Moderator
  • 1788 postów

Napisano 06 maj 2019 - 17:37

Dla zainteresowanych...

Ustalono premierę filmu Tomasza Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu" - będzie to sobota 11.05.2019 o godz. 14.30 Youtube.


  • 4

Są rzeczy na niebie i ziemi, o których nie śniło się filozofom, a większość z nich jest w Polsce...   Piotr Bałtroczyk.

Dlaczego Państwo ma nas w nosie i vice versa? :dodgy:


#2 Gość_Michalina_*

Gość_Michalina_*
  • Gość

Napisano 08 maj 2019 - 17:44

Świetny temat jak na portal dla osób niepełnosprawnych ;)

 

Prosze statystyki: http://sredniowieczn...lia-w-kosciele/


Użytkownik Michalina edytował ten post 08 maj 2019 - 17:49

  • 0

#3 Gość_Tommy_*

Gość_Tommy_*
  • Gość

Napisano 08 maj 2019 - 18:33

będzie to sobota 11.05.2019 o godz. 14.30 Youtube.

 

Biedny yt, może się zawiesić w sobotę, taka będzie oglądaność :D

 

 

Świetny temat jak na portal dla osób niepełnosprawnych ;)

 

 

Od zawsze tu tak było, nie pamiętasz? A jak ktoś inaczej myśli to już jest "dziwny".


Użytkownik Tommy edytował ten post 08 maj 2019 - 18:41

  • -4

#4 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6290 postów
  • Skąd:home

Napisano 08 maj 2019 - 18:37

Patrzę troszkę inaczej na sprawę. Przede wszystkim nie skupiam się na statystykach, bo to liczby, a wiele aktów wykorzystania nieletnich nie jest zgłaszanych. Kryje się za tym ogromny ból, wstyd, strach przed tym, jak zareaguje społeczność (osiedle, wieś, miasto), w której przyszło żyć. Dlatego kluczowy odsetek woli to ukrywać, niż przyznać się do takich przeżyć i nie dotyczy to tylko ofiar kleru. W przypadku księży pedofili złożenie przysięgi czystości i posłuszeństwa jest miażdżącym argumentem w walce o prawdę. Przysięga zobowiązuje i nigdy nie powinna być łamana w tak perfidny sposób!


  • 3

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#5 marder

marder

    evil admin

  • Administrator
  • 3580 postów
  • Skąd:/home/marder

Napisano 08 maj 2019 - 19:01

Ustalono premierę filmu Tomasza Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu" - będzie to sobota 11.05.2019 o godz. 14.30 Youtube.

 
Oglądalność będzie z pewnością nielicha. Swoją drogą, ciekaw jestem, czy będzie tak jak w przypadku "Klątwy", czy też "Kleru", kiedy to najskuteczniejszą reklamę zrobili protestujący przeciwko spektaklowi/filmowi.
 

Biedny yt, może się zawiesić w sobotę, taka będzie oglądaność

 

To im nie grozi. Nie przy takiej infrastrukturze, na jakiej działa YT.


  • 2

Nierozwiązywalność jest zawsze stanem przejściowym. 

 

Ziewanie, to cichy krzyk o kawę.


#6 kaska_zaborze

kaska_zaborze

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1414 postów
  • Skąd:z wnętrza.

Napisano 09 maj 2019 - 11:08

Świetny temat jak na portal dla osób niepełnosprawnych ;)

 

Michalina, jako że mamy wolność słowa, poglądów i myślenia to możesz takie rzeczy wypisywać.


  • 0
Wciąż ma się mało lat a już się tyle przeżyło.Powoli dogasa blask tych co już nie wrócą dni.
Piotr Bukartyk.

#7 Gość_Michalina_*

Gość_Michalina_*
  • Gość

Napisano 09 maj 2019 - 15:22

Michalina, jako że mamy wolność słowa, poglądów i myślenia to możesz takie rzeczy wypisywać.

 

Bardzo cenna uwaga, dziękuję za info ;) 


  • -1

#8 Monia74

Monia74

    Narrator

  • Moderator
  • 1460 postów

Napisano 09 maj 2019 - 19:41

Świetny temat jak na portal dla osób niepełnosprawnych ;)

 

Niepełnosprawny, to też człowiek i nic co ludzkie nie jest mu obce :-).


  • 3

#9 marder

marder

    evil admin

  • Administrator
  • 3580 postów
  • Skąd:/home/marder

Napisano 10 maj 2019 - 05:34

Moniu, bardzo cenna uwaga, dziękuję za info :hehe: :hehe: :hehe:


  • 2

Nierozwiązywalność jest zawsze stanem przejściowym. 

 

Ziewanie, to cichy krzyk o kawę.


#10 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6290 postów
  • Skąd:home

Napisano 10 maj 2019 - 08:26

Stanowisko Watykanu w sprawie pedofili:

https://www.newsweek...0FnzZXfAZ5CsGkE


  • 1

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#11 kuba

kuba

    Narrator

  • Super Moderator
  • 1788 postów

Napisano 10 maj 2019 - 16:43

Nie chcę być złośliwy i krakać jak zębata wrona ;), ale jestem w stanie zgodzić się z  komentarzami pod tym linkowanym artykułem. Obawiam się, że niewiele się zmieni po tym franciszkowym dokumencie. Owszem jest on ważny, może jest tym przysłowiowym kamyczkiem ruszającym lawinę, która będzie się bardzo powoli rozpędzać, ale do czasu dopóki sami wierni nie pokażą środkowego palca proboszczom i przestaną nawiedzać kościoły - niewiele się zmieni...


  • 2

Są rzeczy na niebie i ziemi, o których nie śniło się filozofom, a większość z nich jest w Polsce...   Piotr Bałtroczyk.

Dlaczego Państwo ma nas w nosie i vice versa? :dodgy:


#12 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6290 postów
  • Skąd:home

Napisano 10 maj 2019 - 17:17

Ten dokument to jakiś krok, to przede wszystkim sygnał, gdzie wcześniej miały miejsca przenosiny, pokuta w zakonie i tuszowanie niewygodnej sprawy pedofili, a teraz nie ma na to zezwolenia. Taki głos idzie z samej góry. Duchownym do tej pory bardzo trudno było przyznawać się do błędów w tej materii i "donosić" na siebie wzajemnie. Teraz każda tak delikatna sprawa ma być sprawdzana. Taka zmiana jest bardzo ważna i to komunikat, że niezależnie jakiej profesji jesteś nie uciekniesz od odpowiedzialności za swoje haniebne postępki (celowy zwrot, gdyż bywa pomniejszany ciężar winy). Sutanna to nie płaszcz ochronny!!! Dlatego musi dotyczyć to wszystkich (pedofili! - ażeby nie było wątpliwości, bo ponoć jedna osoba je ma ;), więc uściślam) bez wyjątku, (czy duchowny, czy osoba świecka) i tak powinno być zawsze, ale jak to się mówi lepiej późno, niż wcale...

W tym konkretnym przypadku nie uniknie się potknięć, poprawek, czy zmian, grunt by je dopracowywać i nie uciekać od tego, co nieuniknione...
  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#13 kuba

kuba

    Narrator

  • Super Moderator
  • 1788 postów

Napisano 10 maj 2019 - 18:08

Jak sobie przypomnisz niedawną konferencję Episkopatu w sprawie pedofilii, to nie da się nie zauważyć pewnego dwugłosu - wystąpienie abp Jędraszewskiego i abp Polaka - dwa różne podejścia do problemu pedofilii. Dopóki nie będzie jednego głosu wśród hierarchii i rzeczowego podejścia do pedofilii ze wszystkimi tego konsekwencjami włącznie z płaceniem zadośćuczynień, to Franciszek może mówić swoje, a lokalna hierarchia i tak zrobi swoje.


  • 1

Są rzeczy na niebie i ziemi, o których nie śniło się filozofom, a większość z nich jest w Polsce...   Piotr Bałtroczyk.

Dlaczego Państwo ma nas w nosie i vice versa? :dodgy:


#14 Aribeth

Aribeth

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 152 postów

Napisano 12 maj 2019 - 08:54

Nie minęła jeszcze doba od premiery, a film ma już ponad 2,4 miliona wyświetleń.

Mam prośbę do moderatorów, czy można wydzielić posty dotyczące "Tylko nie mów nikomu" z tematu "Kler" tworząc nowy temat? Jakby nie było, to "Kler" jest filmem fabularnym, a obecnie dyskutujemy o dokumencie.
  • 2

#15 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6290 postów
  • Skąd:home

Napisano 12 maj 2019 - 09:22

Dopiszę się tutaj zamiast zakładać nowy wątek.

 

Mam prośbę do moderatorów, czy można wydzielić posty dotyczące "Tylko nie mów nikomu" z tematu "Kler" tworząc nowy temat? Jakby nie było, to "Kler" jest filmem fabularnym, a obecnie dyskutujemy o dokumencie.

Super, że zmieniłaś zdanie, bo to bardzo dobry pomysł ;) Zostało mi tylko go zrealizować :) Po południu biorę się za oglądanie, bo cenie sobie Tomasza Sekielskiego jako dziennikarza i jestem ciekawa całości od początku do końca.


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#16 kuba

kuba

    Narrator

  • Super Moderator
  • 1788 postów

Napisano 12 maj 2019 - 11:00

Po południu biorę się za oglądanie, bo cenie sobie Tomasza Siekielskiego jako dziennikarza i jestem ciekawa całości od początku do końca.


To już nastaw się, że film będzie bolał... :/

Mam prośbę do moderatorów, czy można wydzielić posty dotyczące "Tylko nie mów nikomu" z tematu "Kler" tworząc nowy temat? Jakby nie było, to "Kler" jest filmem fabularnym, a obecnie dyskutujemy o dokumencie.


Tak, zrobiłem trochę porządku...
  • 1

Są rzeczy na niebie i ziemi, o których nie śniło się filozofom, a większość z nich jest w Polsce...   Piotr Bałtroczyk.

Dlaczego Państwo ma nas w nosie i vice versa? :dodgy:


#17 Aribeth

Aribeth

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 152 postów

Napisano 12 maj 2019 - 11:03

Super, że zmieniłaś zdanie, bo to bardzo dobry pomysł ;) Zostało mi tylko go zrealizować :)


Nie przypuszczałam wtedy że dyskusja tak się rozwinie.

Wracając do tematu, ten film jest w pewien sposób kamieniem milowym. Ktoś pewnie mógłby powiedzieć że tonic nowego, bo pedofilia w kościele istnieje od lat, jednak ważne jest coś zupełnie innego. Żadna stacja telewizyjna, nawet komercyjna, bo o tvpis nawet nie wspomnę, nie odważyła się wyemitować tego filmu. Umieszczono go więc na YT, gdzie dotarł do milionów oglądających. Są już zrobione napisy angielskie do filmu, wiem że ktoś pracuje już nad napisami w językach włoskim i hiszpańskim. To pokazuje zmierzch telewizji jako masowego środka przekazu. Telewizję, można było ocenzurować, całego internetu ocenzurować się nie da. Konsekwencje tego są poważne. Teraz trudniej będzie ukrywać wstydliwe sprawy czy to politykom, czy księżom jakiegokolwiek kościoła.
  • 0

#18 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6290 postów
  • Skąd:home

Napisano 12 maj 2019 - 12:55

Obejrzałam mimo ostrzeżeń, bo uważam, że tak trzeba. Nawet to, co najbardziej trudne powinno się przeżyć sobą i w skupieniu czterech ścian. Było bardzo ciężko obejrzeć do samego końca - ten dokument się dłużył, a każde słowo, emocje, dźwięk wbijało się we mnie, odbierałam je całą sobą.... Jestem matką trzyletniej dziewczynki i zawsze sobie myślę – jej to nie spotka. W tym wszystkim to jest najgorsze, że uciekamy od pewnych rzeczy, bo one nas nie dotyczą. Jakie to wygodne i cholernie egoistyczne! Nigdy nie można być niczego pewnym, bo zło nie śpi...

Najważniejsza myśl – księża nie są krystalicznie czyści, a bardzo wiele ludzi tak myśli. Na bycie dobrym człowiekiem, prawym, o ludzkim sercu, a potem świętym, pracuje się nie słowami (bo może być ich wiele, ale nic nie znaczą, gdy pozostają pustymi), a uczynkami przez całe swoje życie duszpasterskie.... Bycie księdzem nie zwalnia z odpowiedzialności, mało tego, wręcz podnosi poprzeczkę, a odprawianie mszy za ofiary nie odpuszcza win. Nie ma miejsca, ani plebani, gdzie ksiądz pedofil może się ukryć. Prawda, prędzej czy później, zawsze go dopadnie, bo tylko ona jest czysta – pokazuje jak jest naprawdę.

Jaką trzeba być mendą, by zaspokajać się dzieckiem. Normalnie w głowie się nie mieści! Nie ma na to usprawiedliwienia, nie ma też takich słów, ani czynów być zbyć ten grzech. Tutaj przepraszam nic nie pomoże. Mnie to jeszcze bardziej rozzłaszcza. Taki ksiądz pedofil myśli, że powie „przepraszam” i już po problemie, sprawa załatwiona. Otóż nie. Wykorzystywanie seksualne, to piętno na całe życie, nie z winy ofiar! Ci chłopcy i te dziewczynki - odebrano im radość życia, beztroskę, ufność, niewinność, poczucie bezpieczeństwa i własnej wartości, akceptację siebie i własnego ciała. Wreszcie poprawne relacje międzyludzkie, fundując to, co najbrzydsze, odrażające i jakże nieludzkie. To psychiczny wstrząs i nie ma na to lekarstwa, ani plastra. Nie ma znaczenia, że to tylko parę razy, że to tylko incydenty i dotyczą marginesu, to największy grzech wyrządzony najbardziej bezbronnym. Te dramaty mają konsekwencje – okaleczanie się, podcinanie żył, czy próby samobójcze, w tym osamotnienie i strach, który towarzyszy całe życie. Tego nie można wykluczyć, a tym bardziej zaprzeczyć. Dlatego zanim ktokolwiek napisze, że to atak na Kościół, to niech się najpierw zastanowi! To atak na pedofilię, a że dotyczy także księży, to tym gorzej! Tym rozmiar dramatu większy – bo ksiądz składając przysięgę obiecywał czystość myśli i ciała. Wykorzystując seksualnie zbrukał wszystko co święte i nie ma co tytułować „proszę księdza”. Kościół musi się oczyścić z takich ludzi i przestać przepraszać. Nie jesteś księdzem i koniec. Same przeprosiny nie zmyją win.

Po obejrzeniu dokumentu uważam, że każdy ksiądz powinien być przebadany psychiatrycznie, co jakiś czas, np.: co roku. Chodzi o to, że gdy nastąpi kryzys i „diabeł zacznie chcieć zebrać swoje żniwo”, to należy wkroczyć z odpowiednią pomocą i nie dopuścić tym samym do najgorszego, odsuwając od kapłaństwa i wiernych. Nie może pozostać tak, jak jest. Trzeba wprowadzić takie narzędzia, by chronić samych potencjalnych sprawców pedofilii przed nimi samymi. Najgorsze to nie robić nic i czekać. Jak ktoś jest chory, to się go leczy, jak ktoś jest odwodniony, to podaje mu się kroplówkę. Tylko działanie przynosi, jakiś skutek. Bezczynność niszczy w każdym przypadku.

Niech wreszcie nastąpi opamiętanie, stanowczo i bez zadrżenia ręki. Każdy dorosły człowiek ponosi odpowiedzialność za swoje czyny. Wyrządziłeś tyle zła, to życzę Ci jak najgorzej, męcz się i niech Cię piekło pochłonie. Nie ma wybaczenia. Nie zapłaczę za Tobą, płaczę nad tymi dziećmi wykorzystanymi seksualnie, a teraz dorosłymi osobami.... Niech miłość, cierpliwość i życzliwość pomoże im przetrwać wszystkie trudne momenty, tak po ludzku i od serca.... Jesteście bohaterami, bo mieliście odwagę mówić i trafić do wszystkich Internautów ze swoim przekazem. Ogromne uznanie dla braci Siekielskich za ten dokument. Ja muszę dojść do siebie i potrzebuje czasu....

Przepraszam za tak emocjonalny post, wiem, to mało profesjonalne, ale tym razem nie mogło być inaczej...


  • 2

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#19 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6290 postów
  • Skąd:home

Napisano 13 maj 2019 - 09:41

Pierwsze, właściwe decyzje: "Ks. Dariusz Olejniczak złożył rezygnację z kapłaństwa".

https://www.onet.pl/...e554807&utm_v=2

 

Księdzem się nie jest przez całe życie, to bzdura! Księdzem się jest, albo nie... Jeśli się nie nadajesz to po prostu odejdź z kapłaństwa, tak jak powyżej. Pedofil nie możne być księdzem, tak samo jak wszyscy księża nie są pedofilami.


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#20 marder

marder

    evil admin

  • Administrator
  • 3580 postów
  • Skąd:/home/marder

Napisano 13 maj 2019 - 19:50

Pierwsze, właściwe decyzje: "Ks. Dariusz Olejniczak złożył rezygnację z kapłaństwa".

 

To nie załatwia sprawy. :@


  • 1

Nierozwiązywalność jest zawsze stanem przejściowym. 

 

Ziewanie, to cichy krzyk o kawę.



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych