Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Kryptowaluty - bawicie się w to?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
25 odpowiedzi w tym temacie

#1 monikawand

monikawand

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 83 postów

Napisano 05 maj 2019 - 23:04

Hej 😊 od razu zaznaczę, że jestem zielona, w tym temacie i chciałabym to ogarnąć. Może mi pomożecie? Tyle co wiem to to, że to jakiś wirtualny pieniądz, którym nie posłużysz się w sklepie, więc na co to? Tzn chyba gdzieś można się tym posłużyć, ale możliwości ograniczone?. Kupują to ludzie - sprzedają między sobą. Jedni zachwalaja drudzy odradzają. Mi to się wydaje dziwne i ryzykowne i nie przekonuje mnie to kompletnie. Może dlatego, że tego nie kumam. Co myślicie?
  • 0

#2 marder

marder

    evil admin

  • Administrator
  • 3573 postów
  • Skąd:/home/marder

Napisano 06 maj 2019 - 05:39

Mi to się wydaje dziwne i ryzykowne i nie przekonuje mnie to kompletnie. Może dlatego, że tego nie kumam.

To bardzo rozsądne podejście. Też nie korzystam z instrumentów finansowych których nie rozumiem do końca. Gdyby więcej ludzi miało podobne podejście, nie byłoby problemów frankowiczów, czy ludzi naciągniętych na polisolokaty.

Co do kryptowalut, na pytanie, czy warto się w to bawić wystarczy prześledzić kurs bitcoina w roku 2018. Według mnie, lepiej trzymać swoje pieniądze jak najdalej...


  • 1

Nierozwiązywalność jest zawsze stanem przejściowym. 

 

Ziewanie, to cichy krzyk o kawę.


#3 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6287 postów
  • Skąd:home

Napisano 06 maj 2019 - 15:20

Nie bawię się w coś, co jest tak niepewne i niestabilne. Bitcoin i inne kryptowaluty wyglądają jak piramidy finansowe, więc powinny być tak jak one traktowane, do czasu aż nie pojawią się dowody, że jest inaczej. Ogólnie rzecz biorąc za duże ryzyko, za mała pewność zysku, czyli zbyt chwiejny kurs. Zdecydowanie odradzam!


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#4 Slavco

Slavco

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 271 postów

Napisano 11 maj 2019 - 23:08

Bitcoin i inne kryptowaluty wyglądają jak piramidy finansowe, więc powinny być tak jak one traktowane, do czasu aż nie pojawią się dowody, że jest inaczej.

Kryptowaluty same w sobie są bardzo przydatne i nie wyobrażam sobie przyszłości bez stosowania rozproszonych mechanizmów transakcyjnych. Nie mają nic wspólnego z ludźmi którzy zakładają firmy mające na celu wyłudzanie pieniędzy od nieświadomych zasad działania rynku ludzi poprzez naciąganie, mydlenie oczu, fabrykowanie dowodów oraz czystą psychologię. Kryptowaluty były ofiarą swojego sukcesu tak samo jak wzrost na rynkach giełdowych przed upadkiem Amerykańskich Banków w 2008 roku czy gorączką złota 2009-11. Zawsze i wszędzie znajdą się ludzie mający  sposób aby się wzbogacić kosztem innych.

Osobiście, kryptowaluty polecam jako środek płatniczy ale nie inwestycyjny jeśli się nie posiada wiedzy jak inwestować i kiedy odpuścić :D


Użytkownik Slavco edytował ten post 11 maj 2019 - 23:10

  • 0

#5 livestrong

livestrong

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 5 postów

Napisano 11 czerwiec 2019 - 20:27

kryptowaluty polecam jako środek płatniczy

Ciekawe, kupuję różne rzeczy online i chyba jeszcze nigdy nie spotkałem się z opcją "zapłać kryptowalutą". Zwykle dostępna jest karta, przelew, jakiś PayPal czy inne podobne wynalazki. Nie słyszałem, żeby ktoś płacił Bitcoinami za zwykłe zakupy, bardziej mi się to kojarzy (w sumie nie wiem dlaczego) z darknetem i jakimiś lewymi interesami szemranych osobistości. Czy w codziennym życiu takie BTC ma jakąkolwiek przewagę nad konwencjonalnymi metodami płatności?


Użytkownik livestrong edytował ten post 11 czerwiec 2019 - 20:28

  • 0

#6 Slavco

Slavco

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 271 postów

Napisano 12 czerwiec 2019 - 21:30

Ciekawe, kupuję różne rzeczy online i chyba jeszcze nigdy nie spotkałem się z opcją "zapłać kryptowalutą"

Proszę https://bitcoin.pl/sklepy-bitcoin/

Pamiętaj że Bitcoin to nie jedyna opcja. A najlepsze czasy dla krypto walut są dopiero przed nami. Prędzej czy później się z taką opcją spotkasz a w pewnym momencie nie będziesz miał innego wyjścia. Daleko nie trzeba szukać https://bitcoin.pl/c...enie-facebooka/

Najszybciej krypto płatności opanują aplikacje mobilne i mikro transakcje. Popatrz ma oferty pracy dla programistów a przekonasz się jaka gorączka opanowała firmy, które chcą ugryźć kawałek niepokrojonego jeszcze tortu :D


Użytkownik Slavco edytował ten post 12 czerwiec 2019 - 21:32

  • 0

#7 kaska_zaborze

kaska_zaborze

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1412 postów
  • Skąd:z wnętrza.

Napisano 13 czerwiec 2019 - 09:53

Ciekawe, kupuję różne rzeczy online i chyba jeszcze nigdy nie spotkałem się z opcją "zapłać kryptowalutą".

 

Wydaje mi się, że to się zmieni jak wejdziemy do strefy euro. Są kraje, w których płaci się bitcon-nami,nie pamiętam teraz jakie, ale już są.


  • 0
Wciąż ma się mało lat a już się tyle przeżyło.Powoli dogasa blask tych co już nie wrócą dni.
Piotr Bukartyk.

#8 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6287 postów
  • Skąd:home

Napisano 13 czerwiec 2019 - 12:08

Wydaje mi się, że to się zmieni jak wejdziemy do strefy euro. Są kraje, w których płaci się bitcon-nami,nie pamiętam teraz jakie, ale już są.

 

Mylne myślenie, strefa euro nie ma z tym nic wspólnego. Są to zupełnie odrębne sprawy i nie powiązane ze sobą. Przede wszystkim dlatego, że większość walut cyfrowych nie jest wspierana przez żaden rząd centralny, co oznacza, że podlegają pod jurysdykcje różnych krajów. Co za tym idzie niemożliwym jest, aby waluty cyfrowe posiadały jedną wspólną definicję oraz tożsamy status w różnych regionach globu.

Przypominam, że w na naszym podwórku Narodowy Bank Polski i Komisja Nadzoru Finansowego wydały komunikaty ostrzegające.

NBP i KNF informują, że „waluty” wirtualne:

  • nie są emitowane ani gwarantowane przez bank centralny państwa,
  • nie są pieniądzem, tj. nie są prawnym środkiem płatniczym,
  • nie są walutą,
  • nie mogą być wykorzystane do spłaty zobowiązań podatkowych,
  • nie spełniają kryterium powszechnej akceptowalności w punktach handlowo-usługowych,
  • nie są pieniądzem elektronicznym,
  • nie mieszczą się w zakresie ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 roku o usługach płatniczych oraz ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi.

Źródło: https://uwazajnakryp...e-i-ostrzezenia

Status prawny Bitcoina na świecie można przeanalizować na podstawie poniższego obrazu (stan na koniec stycznia 2018): bitcoin-legality-around-the-world-6bc4.j

 

Źródło: https://bithub.pl/ar...iecie-rok-2018/

 

Kryptowaluty traktuje jak grę MONOPOL. Fajne na chwilę i do zabawy, ale na ten moment nie podchodzę do tego, jako środka płatniczego, bo prawnie nim nie jest i wątpliwe, że to się zmieniło, szczególnie w Polsce. Zachwycanie się czymś tak niestabilnym i nieuregulowanym (niezapieczonym) jest niepoważne i ryzykowane, ale na własny rachunek. Uważam, że szybciej zastąpi ją coś nowego, bo jeśli chodzi o postęp technologiczny to wszystko jest, jak najbardziej możliwe w sferze finansowej. Naszym prządkom nie mieściłoby się w głowie, że plastikowa karta to środek płatniczy, a ona staje się już niekoniecznością, a normalnością.


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#9 Slavco

Slavco

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 271 postów

Napisano 17 czerwiec 2019 - 15:53

Nadrabiając teraz zaległości prasowe z rynku finansowego wpadł mi w oczy artykuł ściśle związany z rozproszonym mechanizmem transakcyjnym o którym wspomniałem kilka postów wcześniej... Już wkrótce możemy się spotkać z pojęciem Poland Coin lub PL Coin nad którym pracuje największy polski bank PKO BP https://www.fxmag.pl...m-polskim-banku

 

Wracając do kryptowalut to nie jest do końca prawdą jakoby nie byłyby one z perspektywy polskiego prawa środkiem płatniczym ponieważ zyski z handlu są opodatkowane! :D

 

NBP i KNF są po to aby Państwo nie traciło pieniędzy wiec ostrzegają bo to im na rękę oraz jest to nowe narzędzie i nie każdy ma na tyle oleju w głowie aby temat głębiej poznać jak używać natomiast dlaczego nie ma informacji o znacznie popularniejszej formie wyłudzania pieniędzy jakim jest skimming na karty płatnicze, które de facto nie są walutą , nie są emitowane przez bank centralny, nie kupisz nią truskawek na targu itd :D


  • 0

#10 kaska_zaborze

kaska_zaborze

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1412 postów
  • Skąd:z wnętrza.

Napisano 18 czerwiec 2019 - 09:44

nie są pieniądzem, tj. nie są prawnym środkiem płatniczym,

nie są walutą.

 

Są, w Japonii. I to nie gra w monopol tylko rzeczywistość.


  • 0
Wciąż ma się mało lat a już się tyle przeżyło.Powoli dogasa blask tych co już nie wrócą dni.
Piotr Bukartyk.

#11 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6287 postów
  • Skąd:home

Napisano 18 czerwiec 2019 - 10:52

Są, w Japonii. I to nie gra w monopol tylko rzeczywistość.


A Ty mieszkasz w Japonii, czy w Polsce? Rzeczywistości w tych krajach są zupełnie różne. Kompletnie zlekceważyłaś, coś bardziej istotniejszego, a skupiasz się na błahostkach - zupełnie nie w istotę tematu oraz zapytania (czy warto i co to jest ta kryptowaluta). Zagrożenia są tutaj kluczowe, bo stanowią obraz całości. "Kradzieże i włamania na giełdy kryptowalutowe są ogromnym problemem w Japonii i innych krajach". Za nim wprowadzi się mechanizmy ochronne przed takimi sytuacjami musi minąć trochę czasu. Powściągliwość, czyli powstrzymanie się od działań jeszcze nikomu nie zaszkodziła, a czasu na wejście w to nie zabraknie. Dlatego cały czas podkreślam, że ostrożności nigdy za wiele, bo jedni chcą rzeczywiście zarobić, a inni tylko wykorzystać naiwność innych. Ale, jak widać rozrzutność to domena osób zbyt pewnych siebie, ale nic nie ma to wspólnego z rozsądkiem.
Na tym kończę dyskusję, bo w mojej ocenie straciła ona na swojej wartości i przestała być rzeczowa.


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#12 kaska_zaborze

kaska_zaborze

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1412 postów
  • Skąd:z wnętrza.

Napisano 22 czerwiec 2019 - 09:42

Chciałam podać Japonię jako kraj, w którym są bitcoiny i jako państwo, w którym na pewno jest odpowiednik naszego KNFu ponieważ są bardziej rozwinięci niż Polska. Myślałam,że się tego domyślisz z moich postów.


  • 0
Wciąż ma się mało lat a już się tyle przeżyło.Powoli dogasa blask tych co już nie wrócą dni.
Piotr Bukartyk.

#13 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6287 postów
  • Skąd:home

Napisano 22 czerwiec 2019 - 10:29

Chciałam podać Japonię jako kraj, w którym są bitcoiny i jako państwo, w którym na pewno jest odpowiednik naszego KNFu ponieważ są bardziej rozwinięci niż Polska. Myślałam,że się tego domyślisz z moich postów.

 

Miałam już milczeć, ale...

Kasiu, nie musisz mi tłumaczyć rzeczy, które sama przytoczyłam. Doskonale rozumiem to, co piszę. Co więcej, to dalej nie jest odpowiedź na zadane pytania w wątku. Najbardziej rzetelnymi okazali się Marder i Slavco. Dlatego zupełnie nie rozumiem Twojej reakcji. Jeśli masz wątpliwości jakiekolwiek, to od tego jest prywatna wiadomość i nie ma sensu toczenia dyskusji w taki sposób. Po prostu nie skupiaj się bezpośrednio na mnie i na tym, co ja myślę. Zdecydowanie nie ma takiej potrzeby.

Ażeby nie było kompletnego wypowiadania się nie na temat, to zgadzam się z wypowiedzią Slavco, co do skimmingu. Dodam do tego phishing. Przestępcy nigdy nie próżnują, a ich pomysłowość jest niczym nieograniczona.


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#14 kotlecik

kotlecik

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 7 postów

Napisano 26 lipiec 2019 - 15:25

Kilka lat temu interesowałem się tematem,udało mi się trochę zarobić na bitcoinie.W obecnej chwili nie zdecydowałbym się na inwestycje w kryptowaluty.

 

Ostatnio upadła duża giełda Bitmarket,ludzie stracili 100 milionów,więc ryzyko inwestowania jest spore.Jeden z właścicieli popełnił samobójstwo.


  • 0

#15 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6287 postów
  • Skąd:home

Napisano 28 lipiec 2019 - 11:29

Ostatnio upadła duża giełda Bitmarket,ludzie stracili 100 milionów,więc ryzyko inwestowania jest spore.Jeden z właścicieli popełnił samobójstwo.

Szkoda, że takie historie zazwyczaj tak się kończą i niestety nie uczymy się na błędach, a wystarczy myśleć i pomyśleć.
  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#16 kuba

kuba

    Narrator

  • Super Moderator
  • 1787 postów

Napisano 28 lipiec 2019 - 16:20

Szkoda, że takie historie zazwyczaj tak się kończą i niestety nie uczymy się na błędach, a wystarczy myśleć i pomyśleć.

 
Jest takie powiedzenie, że "...pieniądz robi pieniądz..." i ludzie szukają (i będą szukać) przeróżnych patentów na inwestowanie gotówki by osiągnąć określony, wysoki poziomów zysków. Mniej lub bardziej legalnymi sposobami. I nie odstrasza ich czasem spore ryzyko; owszem, kto nie ryzykuje ten nie ma, ale... Przypomnij sobie aferę Amber Gold. Wiele osób skuszonych bardzo atrakcyjnym oprocentowaniem (nierealnym w ówczesnej sytuacji gospodarczej) w zębach zaniosło oszczędności swojego życia. Jak to się skończyło wszyscy wiemy i tylko dziwić się możemy, że nikomu nie zapaliło się ostrzegawcze żółte światełko. I nie ważne, że klientami była i sprzątaczka i profesor. Zauważ, że jest coś takiego w nas ludziach, że każdy chce więcej, lepiej, dalej, wyżej, szybciej, jednak wydaje mi się, iż jest pewna granica, gdzie lepsze jest wrogiem dobrego. A gra na jakiejkolwiek giełdzie jest swoistym hazardem. Uzależniającym. Kiedyś nastąpi ten moment, że będziemy musieli się nauczyć się posługiwania wirtualnymi pieniędzmi i narzędziami do ich obsługi.


  • 1

Są rzeczy na niebie i ziemi, o których nie śniło się filozofom, a większość z nich jest w Polsce...   Piotr Bałtroczyk.

Dlaczego Państwo ma nas w nosie i vice versa? :dodgy:


#17 Slavco

Slavco

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 271 postów

Napisano 28 lipiec 2019 - 19:12

Ostatnio upadła duża giełda Bitmarket,ludzie stracili 100 milionów,więc ryzyko inwestowania jest spore
Giełda służy do kupna / sprzedaży. To nie jest bank! W przeciwieństwie do rynku Forex gdzie twoje środki są gdzieś u kogoś, kryptowaluty możesz trzymać dosłownie pod poduchą w Portfelu :)
  • 0

#18 marder

marder

    evil admin

  • Administrator
  • 3573 postów
  • Skąd:/home/marder

Napisano 31 lipiec 2019 - 06:43

Mnie z kolei trochę śmieszy, że większość ludzi patrzy na technologię blockchain  tylko i wyłącznie przez pryzmat kryptowalut. Przecież ta technologia może mieć wiele ciekawych zastosowań, służących zachowaniu poufności naszych danych np. w sektorze medycznym, czy finansowym (mówię tu o komunikacji klient-bank, nie o kryptowalutach).


  • 1

Nierozwiązywalność jest zawsze stanem przejściowym. 

 

Ziewanie, to cichy krzyk o kawę.


#19 Slavco

Slavco

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 271 postów

Napisano 02 sierpień 2019 - 22:26

czy finansowym (mówię tu o komunikacji klient-bank, nie o kryptowalutach)

Banki już to w jakimś stopniu wykorzystują ale zwykły śmiertelnik nie zdaje sobie z tego sprawy :) Pierwotnie miało służyć anonimowości a rozwój doprowadzi do większej przejrzystości i szybkości w wielu sektorach.


Użytkownik Slavco edytował ten post 02 sierpień 2019 - 22:27

  • 0

#20 kuba

kuba

    Narrator

  • Super Moderator
  • 1787 postów

Napisano 06 sierpień 2019 - 08:44

Fajny artykuł na temat bitcoina http://wyborcza.pl/7...tml#s=BoxWyboMT
i ciekawe wnioski na koniec...
 

– Z jednej strony osoby inwestujące w kryptowaluty muszą sobie zdawać sprawę, że inwestują w aktywa, których status prawny jest bardzo niejasny zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Jednak gdyby rząd spróbował uregulować działalność giełd kryptowalut w szerszym zakresie, to być może upadkowi Bitmarketu można byłoby zapobiec – np. przez wprowadzenie zezwoleń lub rejestru giełd kryptowalut, do którego wpis wymagałby przedstawienia podstawowych informacji oraz procedur związanych z działalnością giełd i ochroną inwestorów. Jest to jednak przedsięwzięcie niezwykle trudne. Problem w tym, że nie ma jasnej i powszechnie uznawanej definicji, czym w ogóle są kryptowaluty, a więc czym jest obrót nimi i jakie przepisy powinny być wobec nich stosowane. Nie do końca wiadomo także, kto miałby prowadzić taki rejestr: KNF czy jakiś inny podmiot np. w ramach Ministerstwa Cyfryzacji lub UOKIK. Komisja Nadzoru Finansowego próbowała rozwiązać te kwestie w 2018 r., jednak wraz ze zmianą kierownictwa zostały w tym roku zarzucone – mówi.

Żródło: http://wyborcza.pl/


  • 1

Są rzeczy na niebie i ziemi, o których nie śniło się filozofom, a większość z nich jest w Polsce...   Piotr Bałtroczyk.

Dlaczego Państwo ma nas w nosie i vice versa? :dodgy:



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych