Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Czy utracę rentę jeśli podejmę pracę zarobkową?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 AnnaJ

AnnaJ

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 8 postów

Napisano 24 styczeń 2019 - 22:14

Czy utracę rentę jeśli podejmę pracę zarobkową? Na stałe?

Czy będę mogła ją uzyskać po straceniu/rezygnacji z pracy


Użytkownik AnnaJ edytował ten post 24 styczeń 2019 - 22:15

  • 0

#2 kaska_zaborze

kaska_zaborze

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1412 postów
  • Skąd:z wnętrza.

Napisano 25 styczeń 2019 - 11:05

Czy utracę rentę jeśli podejmę pracę zarobkową? Na stałe?

 

Oczywiście, że możesz. .A wszelkie informacje o limitach tak aby mieć i rentę i wypłatę masz tutaj.

 

Czy będę mogła ją uzyskać po straceniu/rezygnacji z pracy

 

Nie będziesz musiała jej odzyskiwać jeśli nie przekroczysz limitów podanych w linku. Jeśli jednak tak by się stało, musiała byś się stawić na komisję ZUS i przedstawić swój stan zdrowia na nowo.

Nie musisz się jednak bać bo to nawet nie ty pilnujesz tego limitu tylko pracodawca bo jeśli przekroczysz to on płaci karę.


  • 0
Wciąż ma się mało lat a już się tyle przeżyło.Powoli dogasa blask tych co już nie wrócą dni.
Piotr Bukartyk.

#3 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6287 postów
  • Skąd:home

Napisano 25 styczeń 2019 - 12:33

Informacje zaczerpnięte ze strony ZUS:

Jeśli dorabiasz do emerytury lub renty, to dodatkowe zarobki mogą spowodować, że zawiesimy albo zmniejszymy Twoje świadczenie. Dotyczy to tylko zarobków z działalności objętej obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi, np. z umowy o pracę.

Na to, czy zawiesimy lub zmniejszymy Twoje świadczenie, ma wpływ przede wszystkim Twój przychód z działalności, od której są obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne. Mowa tu o przychodach:

  • z pracy na podstawie stosunku pracy;
  • z pracy na podstawie umowy zlecenia lub współpracy przy tej umowie;
  • z pracy na podstawie umowy agencyjnej lub współpracy przy tej umowie;
  • z pracy na podstawie umowy o świadczenie usług (innej niż umowa zlecenia lub agencyjna), do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, lub z współpracy przy tej umowie;
  • z pracy wykonywana na podstawie:
    • umowy-zlecenia,
    • umowy agencyjnej,
    • innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego stosuje się przepisy o zleceniu,
    • umowy o dzieło,

jeżeli umowę taką zawrzesz z pracodawcą, z którym pozostajesz w stosunku pracy lub jeżeli w ramach takiej umowy (zawartej z innym podmiotem) wykonujesz pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostajesz w stosunku pracy,

  • z pozarolniczej działalności oraz współpracy przy jej wykonywaniu;
  • z pracy nakładczej;
  • z pracy w rolniczej spółdzielni produkcyjnej i spółdzielni kółek rolniczych;
  • z odpłatnej pracy na podstawie skierowania do pracy w czasie kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania;
  • ze stypendium sportowego;
  • ze sprawowania mandatu posła i posła do Parlamentu Europejskiego oraz senatora;
  • z wynagrodzenia za pełnienie funkcji członka rady nadzorczej;
  • ze służby w tzw. służbach mundurowych (Policja, Straż Pożarna itd.);
  • z działalności wykonywanej za granicą;
  • z zasiłków chorobowych, macierzyńskich i opiekuńczych;
  • z wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy;
  • ze świadczenia rehabilitacyjnego i wyrównawczego;
  • z zasiłku wyrównawczego oraz dodatku wyrównawczego.

Zawiesimy lub zmniejszymy Twoje świadczenie także wtedy, gdy:

  • osiągasz przychód z dodatkowej pracy i jesteś wyłączony z obowiązku ubezpieczeń społecznych, ponieważ pobierasz emeryturę lub rentę;
  • wykonujesz dodatkową pracę, od której nie trzeba opłacać składek na ubezpieczenia społeczne, bo opłacasz już składki na te ubezpieczenia z innego tytułu.

Ważne! Gdy ustalamy Twój przychód, od którego zależy, czy zmniejszymy lub zawiesimy Twoje świadczenie, uwzględniamy kwotę, od której oblicza się składki na Twoje ubezpieczenia emerytalne i rentowe (jest to tzw. podstawa wymiaru składek). Jeśli prowadzisz pozarolniczą działalność, przyjmiemy przychód, który stanowi podstawę wymiaru Twoich składek na ubezpieczenia społeczne.

 

Jeśli jesteś już emerytem lub rencistą, jak najszybciej zawiadom nas o podjęciu pracy zarobkowej oraz o wysokości przychodu. Możesz skorzystać z formularza ZUS EROP.

Dodatkowo co roku – do końca lutego – musisz dostarczyć nam zaświadczenie o wysokości przychodu za ubiegły rok. Na jego podstawie ustalimy, czy wypłacaliśmy Twoje świadczenie w prawidłowej wysokości.

 

Ważne! To, że nas informujesz o swoich przychodach i ich wysokości, jest dla nas bardzo ważne, gdy rozliczamy Twoje świadczenie. Jeśli osiągałeś przychody, a nie poinformowałeś nas o tym, zażądamy zwrotu świadczeń, które ci nie przysługiwały, za 3 lata wstecz. Jeśli nas powiadomisz – zażądamy zwrotu tych świadczeń tylko za ostatni rok.

 

Jak przygotowujemy się do rozliczenia świadczenia:

 

Przed rozliczeniem Twojej emerytury lub renty ustalamy:

  • czy korzystniejsze jest dla Ciebie rozliczenie roczne czy miesięczne;
  • czy opłaca Ci się zrobić dobrowolną wpłatę na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych;
  • czy kontynuujesz zatrudnienie w ramach tego samego stosunku pracy co przed przejściem na emeryturę;
  • kiedy osiągniesz powszechny wiek emerytalny;
  • w jakiej wysokości wypłacamy Ci emeryturę lub rentę;
  • jakie są kwoty graniczne, gdy prawo do emerytury lub renty powstało lub ustało w rozliczanym roku (sprawdź aktualne graniczne kwoty przychodu).

ŹRÓDŁO: http://www.zus.pl/sw...tow-i-rencistow


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#4 AnnaJ

AnnaJ

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 8 postów

Napisano 28 styczeń 2019 - 00:01

Czyli jak w 2021 roku pójdę na komisję aby przyznano mi ponownie rentę , a ja np.chcę zacząć teraz pracować to nie zostanie mi ona ponownie przyznana bo mam zdolność do pracy.Czyli na komisji w 2021 roku nie zostanie mi przyznana renta z powodu tego , że pracuję


  • 0

#5 kaska_zaborze

kaska_zaborze

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1412 postów
  • Skąd:z wnętrza.

Napisano 28 styczeń 2019 - 11:05

 a ja np.chcę zacząć teraz pracować

 

Do poczytania dla ciebie na początek przyszłej pracy.

 

Czyli na komisji w 2021 roku nie zostanie mi przyznana renta z powodu tego , że pracuję

 

Zostanie ci przyznana renta. Możesz pracować i jednocześnie mieć rentę. Aniołek ci wypunktowała,kiedy zostanie ona odebrana.


  • 0
Wciąż ma się mało lat a już się tyle przeżyło.Powoli dogasa blask tych co już nie wrócą dni.
Piotr Bukartyk.


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych