Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Listonosz


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1 Ogaruus

Ogaruus

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 10 postów
  • Skąd:Kraków

Napisano 06 październik 2018 - 12:32

Witam,

znalazłam w internecie taką informację:

 

"Placówki pocztowe mają również obowiązek przyjmować od osoby niepełnosprawnej w miejscu jej zamieszkania prawidłowo opłaconej przesyłki niebędącej przesyłką rejestrowaną."

 

Czy mógłby mi ktoś przybliżyć jak to wygląda w praktyce? Trzeba na swojej poczcie złożyć jakiś wniosek i orzeczenie o niepełnosprawności, czy wystarczy pokazać orzeczenie listonoszowi?

 

Jak opłacić wcześniej przesyłkę? Może być przelew internetowy? Ile dni wcześniej trzeba zadzwonić na pocztę, żeby przyszedł listonosz odebrać przesyłkę?

 

P.S. jestem osobą na wózku.

Z góry dziękuję za pomoc.

 


  • 0

#2 Gość_Michalina_*

Gość_Michalina_*
  • Gość

Napisano 06 październik 2018 - 14:41

W placówce pocztowej

    Wymóg dostosowania placówek pocztowych do obsługi niepełnosprawnych klientów wynika z art. 56 ustawy z dnia 12 czerwca 2003 r. Prawo pocztowe (patrz podstawa prawna), a także z przepisów rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 9 stycznia 2004 r. w sprawie wykonywania powszechnych usług pocztowych (patrz podstawa prawna). 
    Zgodnie z nimi operator świadczący powszechne usługi pocztowe ma obowiązek zapewnić organizację pracy swoich placówek w ten sposób, by umożliwić osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich korzystanie z świadczonych usług, a także stworzyć odpowiednio oznakowane stanowiska obsługi osób niepełnosprawnych oraz umieścić nadawcze skrzynki pocztowe w sposób i w miejscu umożliwiającym korzystanie z nich przez osoby niepełnosprawne. 
    Ponadto osobom z uszkodzeniem narządu ruchu powodującym konieczność korzystania z wózka inwalidzkiego, niewidomym lub ociemniałym, na ich wniosek i bez pobierania dodatkowych opłat, doręcza się przesyłki listowe, przesyłki rejestrowane, w tym przesyłki z deklarowaną wartością oraz kwoty pieniężne określone w przekazach pocztowych, z pominięciem oddawczej skrzynki pocztowej oraz bez konieczności odbierania przesyłki w placówce operatora. Poczta ma także obowiązek przyjąć od osoby niepełnosprawnej w miejscu jej zamieszkania prawidłowo opłaconą przesyłkę niebędącą przesyłką rejestrowaną.

 

 

Od siebie dodam, że każdy główny Urząd Pocztowy ma rejestr takich odbiorców. Jeżeli nie jesteś w tym rejestrze to powinneś to zgłosić przez listonosza lub zadzwonić do Urzędu Pocztowego. Ode mnie nie wymagano żadnych orzeczeń. 


Użytkownik Michalina edytował ten post 06 październik 2018 - 23:07

  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych