Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Renta socjalna a kontynuacja nauki (szeroko rozumiana)

Renta socjalna nauka komisj

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Punieczka

Punieczka

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 21 wrzesień 2018 - 21:10

Hej.
Jestem aktualnie na rencie socjalnej przyznanej okresowo do października 2018. Byłam składać wniosek o przedłużenie renty i przeżyłam ciężki szok z powodu pytania przez pracownika ZUS o to czy uczę się / kontynuuję naukę. Zaprzeczyłam, ale dodatkowo pani kazała mi napisać oświadczenie, że nie kontynuuję nauki.
Trochę tego nie rozumiem, tzn. czy nie wolno się uczyć? Czy raczej trzeba?
Sorry, ale co im do tego? ;)
Czy ktoś miał może podobną sytuację i jest mi w stanie rozjaśnić myślenie?
Pozdrawiam serdecznie
  • 0

#2 Boginka

Boginka

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 375 postów
  • Skąd:Warszawa

Napisano 21 wrzesień 2018 - 21:46

Trochę tego nie rozumiem, tzn. czy nie wolno się uczyć? Czy raczej trzeba?

 

Zgodnie z przepisami rentę socjalną otrzymuje się za „całkowitą niezdolność do pracy” na stanowisku nieprzystosowanym do niepełnosprawności. Przepisy o orzekaniu stwierdzają:

 

Przy ocenie stopnia i przewidywanego okresu niezdolności do pracy oraz rokowania co do odzyskania zdolności do pracy uwzględnia się:
1) stopień naruszenia sprawności organizmu oraz możliwości przywrócenia niezbędnej sprawności w drodze leczenia i rehabilitacji;
2) możliwość wykonywania dotychczasowej pracy lub podjęcia innej pracy oraz celowość przekwalifikowania zawodowego, biorąc pod uwagę rodzaj i charakter dotychczas wykonywanej pracy, poziom wykształcenia, wiek i predyspozycje psychofizyczne.

 

To art. 13. ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (link do treści przepisów).

 

Innymi słowy renty nie dostaje się tylko za stan zdrowia – inne czynniki, w tym wykształcenie, też mają znaczenie. Może być tak, że osoba niepełnosprawna ma wykształcenie, przy którym według orzecznika jej niepełnosprawność nie utrudnia pracy.

 

Ogólnie rzecz biorąc, im wyższe wykształcenie tym większe szanse na pracę nie-fizyczną, więc tym niższe szanse na orzeczenie „całkowitej niezdolności do pracy”, ale oczywiście różnie to bywa – np. jeśli ktoś się wykształcił jako chirurg i w wypadku ucięło mu rękę, wykształcenie ma nieadekwatne do możliwości pracy.

 

Należy też pamiętać, że według ust. 4. tego samego przepisu: „Zachowanie zdolności do pracy w warunkach określonych w przepisach o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych nie stanowi przeszkody do orzeczenia całkowitej niezdolności do pracy.”, czyli nawet osoba z wyższym wykształceniem może mieć orzeczoną „całkowitą niezdolność do pracy”, jeśli może pracować tylko na stanowisku dostosowanym do swojej niepełnosprawności.

 

Czy to Ci wyjaśniło sprawę?


  • 1

boginka (rzecz. mit.) – duch opiekuńczy lub wiedźma; jakże to ludzkie. :)


#3 Punieczka

Punieczka

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 22 wrzesień 2018 - 09:48

Czy to Ci wyjaśniło sprawę?

 

Hej, 

dziękuję za szybką odpowiedź. Nie wiedziałam o tym, nikt w ZUS-ie nigdy mi nie powiedział, a sama nie zagłębiałam się w przepisy. Faktycznie orzecznik podczas każdej komisji podpytuje o wykształcenie.

 

Proszę jeszcze o odpowiedź czy tak samo w sprawie podnoszenia kwalifikacji i wykształcenia jest przy rencie rodzinnej? Tzn chodzi mi o rentę z tytułu choroby, ale jako "renta rodzinna". To jest jakoś, że osoba chora po śmierci rodzica otrzymuje się rentę rodzinną.

 

I jeszcze byłabym wdzięczna za wyjaśnienie, czy po 5 latach pracach mogę zmienić rentę socjalną na chorobową (tzw. inwalidzką)? Tu jest podobno tak, że liczy się 5 lat pracy w ostatnim 10 leciu. Ale nie znam szczegółów.

 

Pozdrawiam :)


Użytkownik marder edytował ten post 23 wrzesień 2018 - 09:07
Skrócono cytat.

  • 0

#4 Boginka

Boginka

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 375 postów
  • Skąd:Warszawa

Napisano 22 wrzesień 2018 - 15:30

Proszę jeszcze o odpowiedź czy tak samo w sprawie podnoszenia kwalifikacji i wykształcenia jest przy rencie rodzinnej?

 

Renta rodzinna po rodzicu przysługuje dwóm grupom osób (źródło - strona ZUS):

1. Dzieci do ukończenia 16 lat, a po osiągnięciu tego wieku, pod warunkiem nauki w szkole, do ukończenia 25 lat, jeśli zaś dziecko osiągnęło 25 lat będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty przedłuża się do zakończenia tego roku studiów.
2. Bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy do ukończenia 16 lat  lub w czasie nauki w szkole do ukończenia 25 lat.

 

Dla osoby – powiedzmy umownie – sprawnej renta jest ściśle powiązana z wiekiem i nauką. Pomiędzy 16. a 26. rokiem życia dostaje się ją tylko, jeśli się naukę kontynuuje. Natomiast oddzielna grupa osób dostaje tę rentę bez względu na wiek (czyli może ją np. otrzymywać mając lat 30). ale tu warunkiem jest orzeczenie o „całkowitej niezdolności do pracy”. Zasady dotyczące tego, jak się ją orzeka, są takie same dla wszystkich rent, czyli wykształcenie gra w tym taką samą rolę, jak  przy rencie socjalnej.

 

czy po 5 latach pracach mogę zmienić rentę socjalną na chorobową

 

Ta renta, o której mówisz, to renta z tytułu niezdolności do pracy (nie ma już czegoś takiego, jak renta inwalidzka ani chorobowa). Jednym z jej warunków jest, że osoba, która się po nią zgłasza musi mieć odpowiednio długie tzw. okresy składkowe, czyli – upraszczając – mieć opłacane składki ZUS w związku z pracą. Szczegółowo możesz sobie poczytać o tym tutaj: http://www.zus.pl/sw...rzyznania-renty

 

Natomiast innym warunkiem jest, żeby „niezdolność do pracy powstała w czasie okresów składkowych lub nieskładkowych albo w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów”. Innym słowy, znów upraszczając, żeby pobierać taką rentę trzeba stać się niezdolnym do pracy w czasie, kiedy się już pracowało.

 

Ty masz już orzeczoną niezdolność i otrzymujesz rentę socjalną, z czego wynika, że ta konkretnie niepełnosprawność powstała zanim podjęłaś pracę. Najprawdopodobniej nie możesz więc z jej tytułu pobierać renty „z tytułu niezdolności do pracy”. Mogłabyś na nią "przejść", gdyby w przyszłości, w trakcie pracy, pojawiła się u Ciebie nowa przyczyna niepełnosprawności, której wcześniej nie było.


Użytkownik Boginka edytował ten post 22 wrzesień 2018 - 15:32

  • 1

boginka (rzecz. mit.) – duch opiekuńczy lub wiedźma; jakże to ludzkie. :)


#5 Punieczka

Punieczka

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 22 wrzesień 2018 - 16:46

Bardzo dziękuję za odpowiedź :)
Nurtuje mnie jednak sprawa z rentą z tytułu niezdolności do pracy z ZUS. Dlaczego mając te 5 lat okresów składkowych w czasie pobierania renty socjalnej nie mogę przejść na rentę właśnie tę ogólną (za lata pracy), mając tę samą chorobę.
Może źle zrozumiałam, ale czy ta renta socjalna jest mi "przypisana"? Przecież pracując pracodawca odprowadza składki społeczne itp.
Jako osoba niepełnosprawna można pracować- dorabiać właśnie nie w wyuczonym zawodzie tylko np. sprzątać itp.
  • 0

#6 Boginka

Boginka

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 375 postów
  • Skąd:Warszawa

Napisano 22 wrzesień 2018 - 17:20

Dlaczego mając te 5 lat okresów składkowych w czasie pobierania renty socjalnej nie mogę przejść na rentę właśnie tę ogólną (za lata pracy), mając tę samą chorobę.

 

Ponieważ przepisy stanowią, że niezdolność do pracy musi być nabyta czyli musi powstać "w czasie okresów składkowych lub nieskładkowych albo w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów". To jest całe wyjaśnienie - tak stanowi prawo i urzędnik nie może go ominąć. Istnieje tylko wyjątek, w tym samym przepisie, jeśli kobieta ma 20 lat stażu pracy, a mężczyzna 25 - wtedy można "przejść" bez nowej niepełnosprawności. Te przepisy znajdziesz w artykule 57. ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (link).

 

Dokładnie tak samo, jak prawo stanowi, że rentę socjalną można dostać tylko za niepełnosprawność do określonego wieku i są ludzie, którzy się nie kwalifikują ani do jednej renty, ani do drugiej (np. mieli dziurę w edukacji, byli jeszcze na studiach bez pracy w wieku 27 lat, wtedy mieli wypadek - na rentę socjalną za późno, na tę z tytułu niezdolności do pracy brak im stażu).

 

Edit: oczywiście możesz dopytać o to urzędnika ZUS - ja się tym nie zajmuję zawodowo. Ale oczekiwałabym takiej odpowiedzi, bo tak jest w ustawie.


Użytkownik Boginka edytował ten post 22 wrzesień 2018 - 17:30

  • 0

boginka (rzecz. mit.) – duch opiekuńczy lub wiedźma; jakże to ludzkie. :)



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych