Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Praca osoby niepełnosprawnej


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
24 odpowiedzi w tym temacie

#1 Noname

Noname

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 41 postów

Napisano 14 maj 2018 - 11:39

Mam takie pytanie bo sam nie wiem jak to jest, czy osoba która jest niepełnosprawna ma umiarkowany stopień może pracować tylko zatrudniona jako osoba niepełnosprawna zakłady pracy chronionej, czy może np. podjąć się kążdej pracy jeśli jest w stanie czy tylko jako osoba niepełnosprawna, dajmy na to znajde prace ale pracodawcy nie powiem ze mam grupe, czy poniese wtedy jakies konsekwencje? W urzędzie pracy mało jest ofert pracy dla niepełnosprawnych stąd moje pytanie?
  • 0

#2 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6287 postów
  • Skąd:home

Napisano 14 maj 2018 - 12:34

(...)...., dajmy na to znajde prace ale pracodawcy nie powiem ze mam grupe, czy poniese wtedy jakies konsekwencje? W urzędzie pracy mało jest ofert pracy dla niepełnosprawnych stąd moje pytanie?

 

Podobny temat na forum:

https://www.ipon.pl/...ego-pracodawcę/

 

Jak dla mnie jest jeszcze jeden bardzo ważny aspekt tej sprawy. Jesteś osobą okresowo całkowicie niezdolny do pracy, gdzie ZUS wypłaca Ci rentę socjalną (zaczerpnięte z innej wypowiedzi umieszczonej na forum). Zatajasz informację o tym fakcie i zatrudniasz się jako osoba zdrowa. Pracodawca zgłasza Cię do ubezpieczenia przez pue.zus.pl z kodem ubezpieczeniowym jako zdrowego pracownika. Czyli jednocześnie masz rentę socjalną i pracujesz, jako zdrowy. Dla mnie powstaje tutaj konflikt interesów i w każdej chwili może ktoś się tego dopatrzyć. Tym bardziej, że z czasami nie unikniesz wezwania na komisję zusowską. Czy warto, aż tak ryzykować? Na to pytanie musisz już sobie sam odpowiedzieć i sam podjąć najlepszą dla siebie decyzję.


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#3 kaska_zaborze

kaska_zaborze

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1412 postów
  • Skąd:z wnętrza.

Napisano 14 maj 2018 - 12:55

Mam takie pytanie bo sam nie wiem jak to jest, czy osoba która jest niepełnosprawna ma umiarkowany stopień może pracować tylko zatrudniona jako osoba niepełnosprawna zakłady pracy chronionej, czy może np. podjąć się kążdej pracy jeśli jest w stanie

 

Wszystko zależy od lekarza medycyny pracy. Jeśli poradzisz sobie na określonym stanowisku pracy na wolnym rynku to na nim zostaniesz i nie potrzebny ci zakład pracy chronionej.

 

pracodawcy nie powiem ze mam grupe, czy poniese wtedy jakies konsekwencje?

 

Pracodawca nie poniesie konsekwencji,ale ty tak, chociażby zwolnieniem natychmiastowym bez podania przyczyn.


  • 0
Wciąż ma się mało lat a już się tyle przeżyło.Powoli dogasa blask tych co już nie wrócą dni.
Piotr Bukartyk.

#4 Noname

Noname

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 41 postów

Napisano 14 maj 2018 - 13:14

Czyli za każdym razem jak się staram o pracę, to muszę podać że mam 2 grupę, umiarkowany stopień? A jeszcze jedno pytanie, jesli np. bym nie dostał na komisji stopnia niepełnosprawności, to z ZUSU mogą mi zabrać rentę socjalną?

To jest chore, bo krąży opinia że na grupie można łatwiej pracę znaleźć, bzdura, więcej jest ofert, pracy dla ludzi zdrowych, jak przeglądałem oferty w urzędzie pracy w mojej miejscowości dla osób niepelnosprawnych, raptem 2 ogłoszenia, albo sprzatanie albo ochrona (12 godzin - przeważnie), jesteśmy marginelizowani w społeczeństwie, bo jakbym wyslal cv do normalnej pracy to jakbym napisal, w cv ze mam umairkowany stopień to pewnie 95 % takich firm odrzucilo by, a niby weszlismy do unii i ejstesmy spoleczenstwem bez barier, praca na grupie, zazwyczaj jest za najnizsza krajowa, i przewaznie sprzatanie albo ochrona, sorry taki mamy klimat...


Użytkownik __ANIOLEK__ edytował ten post 14 maj 2018 - 13:40
połączono za sobą posty.

  • 1

#5 Boginka

Boginka

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 375 postów
  • Skąd:Warszawa

Napisano 14 maj 2018 - 14:06

Czyli za każdym razem jak się staram o pracę, to muszę podać że mam 2 grupę, umiarkowany stopień?

 

Musisz o tym powiadomić przyszłego pracodawcę, ale od Ciebie zależy w którym momencie rekrutacji to zrobisz. Możesz to robić na etapie wysyłania CV, a możesz już na rozmowie kwalifikacyjnej.

 

jesli np. bym nie dostał na komisji stopnia niepełnosprawności, to z ZUSU mogą mi zabrać rentę socjalną?

 

Co do zasady tak. Zmiana orzeczenia o stopniu niepełnosprawności wskazywałaby na poprawę zdrowia. A poprawa zdrowia może być podstawą do zmienienia orzeczenia rentowego.

 

jakbym wyslal cv do normalnej pracy to jakbym napisal, w cv ze mam umairkowany stopień to pewnie 95 % takich firm odrzucilo by

 

W takim razie aplikuj do 20 firm - z Twojej statystyki wynikałoby, że wtedy trafisz też na te 5%, co nie odrzuci...

 

Poważnie: jeśli siedzisz i nic nie robisz, bo ogłoszenia "dla niepełnosprawnych" są dla Ciebie nieodpowiednie, a nie boisz się podjąć pracy, składanie CV i chodzenie na rozmowy kwalifikacyjne tam, gdzie do takiej rozmowy dojdzie, stosunkowo niewiele Cię kosztuje. Osobiście znam więcej osób niepełnosprawnych pracujących normalnie niż niepełnosprawnych pracujących w ZPCh - poniekąd akurat takich mam znajomych i próbka jest niereprezentatywna, ale wskazuje jednak że pracę poza "sprzątaniem i ochroną" dostać można - o ile masz odpowiednie kwalifikacje i włożysz w to wystarczająco dużo wysiłku.

 

Teoria, że "z grupą jest łatwiej o pracę" wnika z tego, że za zatrudnienie ON na umowie o pracę pracodawca może uzyskać pewne korzyści od państwa. Ale to od oceny pracodawcy zależy, czy mu się te korzyści opłacają, czy nie.


  • 2

boginka (rzecz. mit.) – duch opiekuńczy lub wiedźma; jakże to ludzkie. :)


#6 Noname

Noname

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 41 postów

Napisano 14 maj 2018 - 14:22

 
Podobny temat na forum:
https://www.ipon.pl/...ego-pracodawcę/
 
Jak dla mnie jest jeszcze jeden bardzo ważny aspekt tej sprawy. Jesteś osobą okresowo całkowicie niezdolny do pracy, gdzie ZUS wypłaca Ci rentę socjalną (zaczerpnięte z innej wypowiedzi umieszczonej na forum). Zatajasz informację o tym fakcie i zatrudniasz się jako osoba zdrowa. Pracodawca zgłasza Cię do ubezpieczenia przez pue.zus.pl z kodem ubezpieczeniowym jako zdrowego pracownika. Czyli jednocześnie masz rentę socjalną i pracujesz, jako zdrowy. Dla mnie powstaje tutaj konflikt interesów i w każdej chwili może ktoś się tego dopatrzyć. Tym bardziej, że z czasami nie unikniesz wezwania na komisję zusowską. Czy warto, aż tak ryzykować? Na to pytanie musisz już sobie sam odpowiedzieć i sam podjąć najlepszą dla siebie decyzję.

Jeszcze jedno jak jakas firma nie jest zakładem pracy chronionej, to może mimo wszystko przyjąć mnie do pracy? Mając na uwadze że mam drugą grupę, ? Np. zrobie kurs na kasę fiskalną i bede chciał pracować np. w markecie mam szanse, czy mając w papierach to że mam umiarkowany stopień pracodawca ze wzgledu na procedury mnie nie przyjme nie wiem jakie tam są wymogi odnosnie osob niepelnosprawnych w zakladach pracy innych niz chronione?
  • 0

#7 Boginka

Boginka

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 375 postów
  • Skąd:Warszawa

Napisano 14 maj 2018 - 14:39

Jeszcze jedno jak jakas firma nie jest zakładem pracy chronionej, to może mimo wszystko przyjąć mnie do pracy?

 

 

@kaska_zaborze odpowiedziała już na to pytanie. Tak - firma, która nie jest Zakładem Pracy Chronionej może zatrudniać osoby z orzeczeniami o niepełnosprawności. To wynika z art, 4 ust, 5 Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych:

 

Zaliczenie do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności [...] nie wyklucza możliwości zatrudnienia tej osoby u pracodawcy niezapewniającego warunków pracy chronionej, w przypadkach:
1) przystosowania przez pracodawcę stanowiska pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej;
2) zatrudnienia w formie telepracy.

 

Z praktycznego punktu widzenia istotne jest to, jak bardzo pracodawca musiałby dla Ciebie przystosowywać miejsce pracy i jakie masz kwalifikacje (czy mu się "opłacasz" jako pracownik).

 

Jeśli chodzi o pracę na kasie w markecie, był m.in. opisywany w prasie przypadek świadomego zatrudniania na kasie osób niesłyszących: http://www.niepelnos...l/ledge/x/17617


  • 1

boginka (rzecz. mit.) – duch opiekuńczy lub wiedźma; jakże to ludzkie. :)


#8 Jolasow

Jolasow

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 7 postów

Napisano 17 lipiec 2018 - 09:46

Witam
Moi Kochani
We wrześniu kończy mi się renta socjalna
Mam ja sukcesywnie przedłużana od 18 roku życia ,teraz mam 34. Zazwyczaj miałam przyznawane na 5 lat. Sęk w tym ze nigdy idąc na komisje nie pracowałam. Teraz pracuje abeaczek jestem na chorobowym od 3 miesięcy bo uległam wypadkowi /wypadku przy pracy mi nie uznano bo niby to właśnie z powodu mojej niepełnosprawności -mam rozszczep obu dłoni spowodowany wada genetyczna-zespół Adult. Ortopeda na druku napisał tylko ze wada utrwalona i nie rokuje poprawy i koniec
W zasadzie to już się nie da leczyć ani operować. Chodzę tylko w nasileniu bólowym do lekarza ogólnego po ketonale 150 bo nic innego już nie pomaga
Czy w związku z tym ze podjęłam prace i mam wykształcenie wyższe mogą mi odebrać rentę ? Bo ja wiem ze teoretycznie można do renty dorobić ale jak na to patrzy komisja ?
Bardzo proszę o porady
  • 0

#9 moro

moro

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 102 postów

Napisano 17 lipiec 2018 - 12:43

Jak zapytają czy pracujesz, to odpowiedz, ale jeśli nie będą pytać to sama się z tym nie wyrywaj.


  • 0

#10 Boginka

Boginka

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 375 postów
  • Skąd:Warszawa

Napisano 17 lipiec 2018 - 17:35

Czy w związku z tym ze podjęłam prace i mam wykształcenie wyższe mogą mi odebrać rentę ? Bo ja wiem ze teoretycznie można do renty dorobić ale jak na to patrzy komisja ?
Bardzo proszę o porady

 

Prawo jest w tej kwestii niejednoznaczne. Przepisy dotyczące zasad orzekania (a konkretnie art. 13 pkt 1. ustawy o rentach i emeryturach - link do treści w portalu LexLege) stanowią w że

 

Przy ocenie stopnia i przewidywanego okresu niezdolności do pracy oraz rokowania co do odzyskania zdolności do pracy uwzględnia się:
1) stopień naruszenia sprawności organizmu oraz możliwości przywrócenia niezbędnej sprawności w drodze leczenia i rehabilitacji;
2) możliwość wykonywania dotychczasowej pracy lub podjęcia innej pracy oraz celowość przekwalifikowania zawodowego, biorąc pod uwagę rodzaj i charakter dotychczas wykonywanej pracy, poziom wykształcenia, wiek i predyspozycje psychofizyczne.

 

Nie oznacza to jednak automatycznie, że podjęcie pracy wyklucza rentę. Zgodnie z ust. 4 tego samego artykułu ustawy:

 

Zachowanie zdolności do pracy w warunkach określonych w przepisach o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych nie stanowi przeszkody do orzeczenia całkowitej niezdolności do pracy.

 

Mówiąc po ludzku: jeżeli do wykonywania pracy potrzebujesz stanowiska przystosowanego do niepełnosprawności, może być wobec Ciebie orzeczona „całkowita niezdolność do pracy” mimo, że pracujesz, czyli możesz utrzymać prawo do renty socjalnej. Zaznaczam, że dotyczy to nie tylko pracy w Zakładach Pracy Chronionej, ale gdziekolwiek.

 

Jednocześnie jednak, ponieważ przepis mówi, że zachowanie zdolności do takiej pracy "nie stanowi przeszkody", ale nie daje zadniej konkretnej gwarancji, decyzja pozostaje w rękach orzecznika. Jakieś ryzyko odebrania renty na następnej komisji istnieje i nie bardzo da się ocenić, jak wysokie. Ja rentę socjalną (na stałe) utrzymałam mimo przyznania się na komisji ZUS, że mam zarówno doświadczenie zawodowe (wolny zawód: tłumacz), jak i dosyć wysokie wykształcenie (wtedy: doktorantka), ale mój przypadek jest inny niż Twój.

 

Przy okazji: nie jestem fanką kłamania na komisji - jeśli wyszłoby, że próbowałaś wprowadzić orzecznika w błąd, to może się to potem za Tobą ciągnąć (ZUS ma 10 lat na zweryfikowanie przyznanej renty).


  • 1

boginka (rzecz. mit.) – duch opiekuńczy lub wiedźma; jakże to ludzkie. :)


#11 Jolasow

Jolasow

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 7 postów

Napisano 17 lipiec 2018 - 18:13

Jak zapytają czy pracujesz, to odpowiedz, ale jeśli nie będą pytać to sama się z tym nie wyrywaj.


Nie mogę zataić bo muszę przedskoczek druk od pracodawcy n10
  • 0

#12 Jolasow

Jolasow

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 7 postów

Napisano 17 lipiec 2018 - 18:17

Prawo jest w tej kwestii niejednoznaczne. Przepisy dotyczące zasad orzekania (a konkretnie art. 13 pkt 1. ustawy o rentach i emeryturach - link do treści w portalu LexLege) stanowią w że
 
Przy ocenie stopnia i przewidywanego okresu niezdolności do pracy oraz rokowania co do odzyskania zdolności do pracy uwzględnia się:
1) stopień naruszenia sprawności organizmu oraz możliwości przywrócenia niezbędnej sprawności w drodze leczenia i rehabilitacji;
2) możliwość wykonywania dotychczasowej pracy lub podjęcia innej pracy oraz celowość przekwalifikowania zawodowego, biorąc pod uwagę rodzaj i charakter dotychczas wykonywanej pracy, poziom wykształcenia, wiek i predyspozycje psychofizyczne.

 
Nie oznacza to jednak automatycznie, że podjęcie pracy wyklucza rentę. Zgodnie z ust. 4 tego samego artykułu ustawy:
 
Zachowanie zdolności do pracy w warunkach określonych w przepisach o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych nie stanowi przeszkody do orzeczenia całkowitej niezdolności do pracy.
 
Mówiąc po ludzku: jeżeli do wykonywania pracy potrzebujesz stanowiska przystosowanego do niepełnosprawności, może być wobec Ciebie orzeczona „całkowita niezdolność do pracy” mimo, że pracujesz, czyli możesz utrzymać prawo do renty socjalnej. Zaznaczam, że dotyczy to nie tylko pracy w Zakładach Pracy Chronionej, ale gdziekolwiek.
 
Jednocześnie jednak, ponieważ przepis mówi, że zachowanie zdolności do takiej pracy "nie stanowi przeszkody", ale nie daje zadniej konkretnej gwarancji, decyzja pozostaje w rękach orzecznika. Jakieś ryzyko odebrania renty na następnej komisji istnieje i nie bardzo da się ocenić, jak wysokie. Ja rentę socjalną (na stałe) utrzymałam mimo przyznania się na komisji ZUS, że mam zarówno doświadczenie zawodowe (wolny zawód: tłumacz), jak i dosyć wysokie wykształcenie (wtedy: doktorantka), ale mój przypadek jest inny niż Twój.
 
Przy okazji: nie jestem fanką kłamania na komisji - jeśli wyszłoby, że próbowałaś wprowadzić orzecznika w błąd, to może się to potem za Tobą ciągnąć (ZUS ma 10 lat na zweryfikowanie przyznanej renty).

dziekuje
A co najlepiej mówić na komisji ?
Kłamać nie mogę bo muszę przedłożyć druk n-10 od pracodawcy
  • 1

#13 Boginka

Boginka

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 375 postów
  • Skąd:Warszawa

Napisano 17 lipiec 2018 - 18:34

A co najlepiej mówić na komisji ?

 

Nie mam porządnego doświadczenia w tej sprawie - znam tylko swoje komisje, na żadnej innej w życiu nie byłam, więc nie mogę powiedzieć, co "najlepiej" mówić.

 

Gdybym ja w tej chwili stawała na komisji, przedstawiłabym swój zakres doświadczenia i wykształcenia szczerze (tak, są rzeczy, które mogę robić i na nich zarabiać, a nawet jestem w nich dobra), ale uwzględniłabym też wszystko, co ogranicza mój wybór miejsca pracy (w moim przypadku to np. brak możliwości wyjazdu w delegacje bez osoby towarzyszącej, problemy z docieraniem do miejsca pracy zimą, które skłaniają mnie do nieszukania pracy na etat, konieczność rezerwowania dodatkowego czasu w ciągu roku na rehabilitację z nieprzewidywalnymi skutkami ubocznymi, konieczność układania sobie dnia pracy inaczej - kiedy mam klientów, pracuję więcej godzin ale ze znacznie dłuższymi przerwami, niż przewiduje normalnie kodeks pracy; na dodatek ze względów około-niepełnosprawnościowych potrzebuję czasem wziąć dłuższy "urlop" od pracy). Innymi słowy, dałabym orzecznikowi do zrozumienia (zgodnie z prawdą zresztą), że mogę nawet świetnie pracować - ale tylko po stworzeniu sobie warunków pod moją niepełnosprawność, a więc w pełni mieszczę się w warunku opisanym w przepisach powyżej.

 

Nie wiem, jak to się przekłada na Twoją sytuację, bo nie wiem, na ile zespół Adult Cię w tym zakresie ogranicza.


  • 3

boginka (rzecz. mit.) – duch opiekuńczy lub wiedźma; jakże to ludzkie. :)


#14 moro

moro

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 102 postów

Napisano 18 lipiec 2018 - 16:39

Kłamać nie mogę bo muszę przedłożyć druk n-10 od pracodawcy


W ten sposób ja też dowiedziałem się czegoś nowego. Ja byłem na komisji całe lata temu, tuż po liceum, wtedy jeszcze nie pracowałem.
  • 0

#15 Jolasow

Jolasow

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 7 postów

Napisano 18 lipiec 2018 - 21:14

Proszę mi jeszcze powiedzieć jak to jest ze niektórzy dostają orzeczenie na stałe a mi lekarz w komisji powiedziała ze maks na 5 lat im wolno ?
  • 0

#16 kaska_zaborze

kaska_zaborze

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1412 postów
  • Skąd:z wnętrza.

Napisano 19 lipiec 2018 - 09:14

Jola,z tego co wiem nie wydaje się już orzeczeń na stałe,co nie jest zbyt mądre,ale tak jest. Orzeczenia stałe to "relikt przeszłości".

Myślę, że to wynika z tego,że teoretycznie zawsze może się coś w systemie orzecznictwa zmienić. Teoretycznie.


  • 1
Wciąż ma się mało lat a już się tyle przeżyło.Powoli dogasa blask tych co już nie wrócą dni.
Piotr Bukartyk.

#17 Ziutek777

Ziutek777

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 79 postów

Napisano 19 lipiec 2018 - 09:48

Jola,z tego co wiem nie wydaje się już orzeczeń na stałe,co nie jest zbyt mądre,ale tak jest. Orzeczenia stałe to "relikt przeszłości".
No nie do końca tak jest...ja dostałem na trzeciej komisji ZUS na stałe pierwszą grupę i na podstawie tego orzeczenia dostałem na stałe znaczny stopień niepełnosprawności. Pracuję w domu i w poszukiwaniu pracy wszędzie zaznaczam stopień niepełnosprawności. I jak napisałem w innym temacie sąsiedzi i rodzinka rozpowiadają, że wyłudzam rentę, bo..."radzi sobie"...
  • 0

#18 Boginka

Boginka

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 375 postów
  • Skąd:Warszawa

Napisano 19 lipiec 2018 - 12:41

[....] jak to jest ze niektórzy dostają orzeczenie na stałe a mi lekarz w komisji powiedziała ze maks na 5 lat im wolno?

@kaska_zaborze ma rację. Generalnie kiedyś renty na stałe dawano znacznie lżejszą ręką. Z tego co się orientuję, przez pewien czas było tak, że odesłanie kogoś na rentę traktowano jako alternatywę dla długotrwałego bezrobocia, bo państwo nie chciało mieć wysokiej stopy bezrobocia. Potem do decydentów zaczęło docierać, że taka polityka bardzo dużo kosztuje. Zaczęto więc odchodzić do rent na stałe, zastępując je 5-letnimi rentami okresowymi. W czasach, kiedy ja stawałam po raz pierwszy na komisji, renty na stałe były już stosunkowo rzadkie, ale jeszcze się pojawiały.
 
Nie wiem dlaczego wtedy orzecznicy uznali, że dadzą mi rentę na stałe, ale dali. Podejrzewam, że dziś - z tym samym stanem zdrowia - miałabym tylko renty okresowe.
 
EDIT: Zmiana w ramach której mocno preferowano renty okresowe została zapisana w prawie w 2005 roku.

Użytkownik kuba edytował ten post 19 lipiec 2018 - 19:55
Zmniejszono cytat

  • 0

boginka (rzecz. mit.) – duch opiekuńczy lub wiedźma; jakże to ludzkie. :)


#19 Ziutek777

Ziutek777

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 79 postów

Napisano 19 lipiec 2018 - 17:18

Generalnie kiedyś renty na stałe dawano znacznie lżejszą ręką. Z tego co się orientuję, przez pewien czas było tak, że odesłanie kogoś na rentę traktowano jako alternatywę dla długotrwałego bezrobocia, bo państwo nie chciało mieć wysokiej stopy bezrobocia.
Jak się likwidowało PGRy z których żyła cała wieś, likwidowało duże zakłady które żywiły całe miasta to to było jakieś rozwiązanie. Ci ludzie nabyli już w większości uprawnienia emerytalne. 
  • 0

#20 Jolasow

Jolasow

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 7 postów

Napisano 19 lipiec 2018 - 20:00

No nie do końca tak jest...ja dostałem na trzeciej komisji ZUS na stałe pierwszą grupę i na podstawie tego orzeczenia dostałem na stałe znaczny stopień niepełnosprawności. Pracuję w domu i w poszukiwaniu pracy wszędzie zaznaczam stopień niepełnosprawności. I jak napisałem w innym temacie sąsiedzi i rodzinka rozpowiadają, że wyłudzam rentę, bo..."radzi sobie"...

Dzieki za odpowiedz
Ja boję się że szanowna komisja odbierze mi rentę przez to ze pracuje i mam wykształcenie wyższe wiec jakobym się dostosowała i przez to moja niepełnosprawność jest mniejsza bo przecież jestem już zdolna
Potrzebuje argumenty na taki wypadek....
Chociaż gdzies mam nadzieje, ze skoro od 15 lat mi przyznają to i tym razem się uda....
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych