Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Rządowy projekt podniesienia renty socjalnej


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Noname

Noname

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 41 postów

Napisano 10 maj 2018 - 16:18

Mam pytanie odnośnie renty socjalnej, bo od kilku tygodni mowią o tym w tv, w związku z protestami w sejmie środowisk osób niepełnospranwych, renta socjalna ma byc podniesiona do kwoty 1029 zł brutto, ale dla wszystkich tych co pobierają rentę socjalną, czy tylko dla tych najbardziej chorych, tj, niezdolnych do samodzielnej egzystencji czy też z pierwsza grupą...?


Użytkownik Noname edytował ten post 10 maj 2018 - 16:18

  • 0

#2 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6287 postów
  • Skąd:home

Napisano 10 maj 2018 - 17:42

Witaj :) Tutaj masz garść informacji:

http://www.sejm.gov....ruk.xsp?nr=2472


  • 1

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#3 Noname

Noname

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 41 postów

Napisano 11 maj 2018 - 13:22

Przeczytałem i dalej nie wiem czy dla wszystkich czy tylko dla tych co mają 1 grupę i są niezdolni do samodzielnej egzystencji?


  • 0

#4 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6287 postów
  • Skąd:home

Napisano 11 maj 2018 - 14:28

Przeczytałem i dalej nie wiem czy dla wszystkich czy tylko dla tych co mają 1 grupę i są niezdolni do samodzielnej egzystencji?

 
Oczywiście, że nie dla Wszystkich, to błędne rozumowanie. Zmiany dotyczą osób niepełnosprawnych całkowicie niezdolnych do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, (które powstało: przed ukończeniem 18. roku życia; w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej – przed ukończeniem 25. roku życia; w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej). W uzasadnieniu zostało to tak ujęte i myślę, że nic więcej nie da się z tego wyciągnąć. Taki właśnie był zamysł i tylko te konkretne osoby obejmuje ta cała zmiana. Czas pokaże, czy się mylę, czy raczej nie. Ostatnia możliwa furtka - swoje zmiany mogliby wprowadzić senatorowie, ale jest to mało realne, bo wiązałoby się z ostatecznie większymi kosztami niż dotychczas szacowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#5 Gość_Michalina_*

Gość_Michalina_*
  • Gość

Napisano 11 maj 2018 - 14:38

To może  wkleję aby zrozumieć:

 

'USTAWA

z dnia

o zmianie ustawy o rencie socjalnej

Art. 1. W ustawie z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (Dz. U. z 2013 r. poz. 982, z późn. zm. [1])) w art. 6 w ust. 1 wyrazy „84%” zastępuje się wyrazami „100%”.

Art. 2. 1. Wysokość rent socjalnych przysługujących w okresie od dnia 1 czerwca 2018 r. do dnia 31 sierpnia 2018 r. ustala się ponownie z zastosowaniem art. 6 ust. 1 ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.

2. Ponownego ustalenia wysokości rent socjalnych dokonuje się z urzędu i renty socjalne wypłaca się w terminie do dnia 30 września 2018 r., z wyrównaniem od dnia 1 czerwca 2018 r. lub, w przypadku gdy prawo do renty socjalnej ustalono po dniu 31 maja 2018 r. – od miesiąca jego ustalenia.

3. Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do świadczeń przysługujących na podstawie art. 2 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o świadczeniu pieniężnym i uprawnieniach przysługujących cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych
(Dz. U. poz. 1824, z 2010 r. poz. 1465 oraz z 2011 r. poz. 696).

Art. 3. W roku 2018 upoważnia się Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do dokonania przeniesień planowanych wydatków między działami, rozdziałami i paragrafami w ramach części 73 – Zakład Ubezpieczeń Społecznych z przeznaczeniem na wypłatę renty socjalnej.

Art. 4. Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 września 2018 r., z mocą od dnia 1 czerwca 2018 r.'

 

A tu wejdź w link: http://orka.sejm.gov.../$File/2472.pdf


 


  • 0

#6 Noname

Noname

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 41 postów

Napisano 11 maj 2018 - 14:39

Ja mam z ZUSu orzeczenie że jestem okresowo całkowicie niezdolny do pracy (- renta socjalna,) w wyniku naruszenia sprawności organizmu ktore powstalo w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyzszej przed 25 rokiem życia,
  • 0

#7 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6287 postów
  • Skąd:home

Napisano 11 maj 2018 - 14:45

Najlepiej poczekajmy na zakończenie prac nad zmianami nad tą ustawą (dokładniej przejście przez Senat). Wtedy wszystko stanie się pewne i jasne bez żadnych wątpliwości.


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#8 Boginka

Boginka

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 375 postów
  • Skąd:Warszawa

Napisano 11 maj 2018 - 18:49

Skoro przeczytanie projektu ustawy nie pomogło...

 

Przeczytałem i dalej nie wiem czy dla wszystkich czy tylko dla tych co mają 1 grupę i są niezdolni do samodzielnej egzystencji?

 

1) W tej chwili renta socjalna wynosi 84% najniższej renty z tytułu niezdolności do pracy - będzie wynosić 100%.

2) Nowa wartość renty socjalnej będzie stosowana od czerwca, ale...

3) W rzeczywistości więcej pieniędzy świadczeniobiorcy otrzymają po raz pierwszy we wrześniu - wtedy przyjdzie podwyższona renta za wrzesień oraz wyrównanie za czerwiec, lipiec i sierpień.

 

Ponieważ nie ma tam żadnego ograniczenia dodatkowego, o ile projekt ustawy zostanie przyjęty w tej formie, będzie dotyczył wszystkich rencistów socjalnych.


  • 3

boginka (rzecz. mit.) – duch opiekuńczy lub wiedźma; jakże to ludzkie. :)


#9 Noname

Noname

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 41 postów

Napisano 14 maj 2018 - 11:33

Dzięki za wyjaśnienie :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych