Mój pierwszy PIT a ulga rehabilitacyjna - pomóżcie:) - Przepisy prawne - Forum IPON

Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Mój pierwszy PIT a ulga rehabilitacyjna - pomóżcie:)


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

#1 herbaciarka

herbaciarka

  Statysta

 • Użytkownik
 • PipPip
 • 7 postów

Napisano 09 marzec 2018 - 13:48

W tym roku rozliczyłam się z umowy zlecenie oraz renty socjalnej. PIT wysłałam wczoraj przez program ePITy. Wyszło mi, że będę mieć raptem 50 zł zwrotu.

Jednak dziś dowiedziałam się, że jako niepełnosprawna mogę odliczyć sobie tzn.ulgę rehabilitacyjną na samochód.

 

Mam znaczny stopień, jestem właścicielem auta. W 2017 często jeździłam do lekarza na zmianę opatrunku itd.

 

I moje pytanie do Was:

-Czy mogę złożyć korektę mojego PIT, dodając do niego jedynie ULGĘ na samochód?

-Czy urząd sprawdza jakoś, czy faktycznie jestem os.niepełnosprawną?

-Czy kwotę kosztów dojazdu do lekarzy oblicza się po prostu ot tak, na oko? Czy jeśli wpiszę 1000 zł, to nie będzie to za dużo? Nikt się nie przyczepi?

 

-A co z ulgą na internet. Mam umowę na siebie na internet bezprzewodowy. Faktury na niego przychodzą mi mejlowo. Czy w takim przypadku także mogę jakoś to sobie odliczyć od podatku?

 

Będę bardzo WDZIĘCZNA za pomoc, to mój pierwszy PIT i jestem totalnie zielona, a na stronach skarbówek wszystko jest napisane niejasnym językiem;-)

Pozdrawiam serdecznie!

 

 


 • 0

#2 Trybik

Trybik

  Gawędziarz

 • Użytkownik
 • PipPipPipPipPipPipPip
 • 623 postów

Napisano 09 marzec 2018 - 16:44

Jasne, że możesz składać korektę, a nawet trzeba, państwo czyli system nas doi ile wlezie, więc trzeba i od nich trochę wydoić.

Przy ponownym wypełnianiu ptaszkuje się "korekta zeznania" i robi na nowo wyliczenia. Rozumiem, że masz grupę inwalidzką lub orzeczenie o niepełnosprawności - to warunek na przypadek ewentualnego wezwania na dywanik do panów i władców w skarbówce. Z tego co wiem, musisz być właścicielem lub współwłaścicielem auta, nie wiem dokładnie, jestem właścicielem więc odliczam i już.

Co do ulgi na samochód ja bym wpisywał całą dopuszczalną kwotę czyli 2280 zł - tu masz cytat z odpowiedzi na interpelację posła od Kukiz'15

 

 

A tu masz link do całej odpowiedzi na interpelację http://orka2.sejm.go...E/i18712-o1.pdf

=========
Odpowiadając na pytanie dotyczące odliczenia wydatków z tytułu użytkowania samochodu osobowego (art. 26 ust. 7a pkt 14) pragnę poinformować Pana Posła, że wprowadzono w tym zakresie korzystne zmiany2) , które obowiązują w rozliczeniu 2017 r. Umożliwiono bowiem odliczenie od dochodu wydatków poniesionych na używanie samochodu osobowego stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej lub osoby mającej na utrzymaniu osobę niepełnosprawną nie tylko na cele rehabilitacyjne, ale także wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych. Zlikwidowano bowiem ograniczenie dotyczące zabiegów rehabilitacyjnych oraz rozszerzono prawo do odliczenia do wszystkich osób niepełnosprawnych bez względu na posiadaną grupę inwalidzką. Zmiana ta przyczyni się do ułatwienia codziennego życia, bowiem oprócz zabiegów rehabilitacyjnych osoby te wykorzystują samochód na przejazdy do lekarza, pracy czy na zakupy. Jest to zmiana wychodząca naprzeciw oczekiwaniom osób niepełnosprawnych oraz osób mających na utrzymaniu osoby niepełnosprawne. Warto przypomnieć, iż do wydatków na używanie samochodu osobowego zalicza się nie tylko wydatki na paliwo, ale również inne wydatki eksploatacyjne, naprawy, wymiana części, ubezpieczenie. Bez zmian w stosunku do lat ubiegłych pozostał natomiast limit odliczenia, który nie może przekroczyć 2 280 zł

================

Sama uznaj, ile rocznie wydałaś na paliwo, ubezpieczenie, naprawy - jestem przekonany, że jest to kwota dużo większa, niż 2280 zł na rok - ja bym odliczał właśnie tę kwotę.

 

Co do ulgi internetowej, jeśli nigdy nie odliczałaś to śmiało odliczaj, można to robić przez 2 lata z rzędu. Tu masz link
http://www.pit.pl/ulga-internet/ czyli zliczasz całą kwotę z faktur za rok 2017 i wpisujesz ją w PIT/O, ten sam PIT co ulga rehabilitacyjna.

 

Pity i wszelkie rachunki trzymamy przez 6 lat

 

Może być tak, że odzyskasz cały podatek, czyli należny wyjdzie 0 zł i będą Ci musieli oddać całą kwotę, która była potrącona jako podatek. Ale nie przejmuj się, choć może się zdarzyć, że za jakiś czas mogą Cię wezwać, no bo jak to szary człeczek może domagać się od państwa tego, co mu wcześniej zakosiło.

 

Do zwrotów jeśli podasz konto bankowe, to nie potrącą Ci ze zwracanego podatku prowizji za przelew.

 

Zbieraj wszelkie rachunki, np. jeśli jeździsz na wózku to wszystko, opony, dętki, łożyska, wszystko co dokładasz do napraw to bierz rachunki (faktury imienne).

 

Powodzenia i nie daj się doić, jeśli tylko jest taka opcja.


 • 1

Kukiz'15   ruchkukiza.pl


#3 herbaciarka

herbaciarka

  Statysta

 • Użytkownik
 • PipPip
 • 7 postów

Napisano 09 marzec 2018 - 19:39

Ok, chyba już wszystko wiem. Bardzo Ci dziękuję za wyczerpującą odpowiedź :)

Nie dam się ;-)

Herbaciarka


 • 0

#4 kaska_zaborze

kaska_zaborze

  Gawędziarz

 • Moderator
 • 1064 postów
 • Skąd:Małopolska.

Napisano 10 marzec 2018 - 10:57

 Umożliwiono bowiem odliczenie od dochodu wydatków poniesionych na używanie samochodu osobowego stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej lub osoby mającej na utrzymaniu osobę niepełnosprawną nie tylko na cele rehabilitacyjne, ale także wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych. Zlikwidowano bowiem ograniczenie dotyczące zabiegów rehabilitacyjnych oraz rozszerzono prawo do odliczenia do wszystkich osób niepełnosprawnych bez względu na posiadaną grupę inwalidzką. Zmiana ta przyczyni się do ułatwienia codziennego życia, bowiem oprócz zabiegów rehabilitacyjnych osoby te wykorzystują samochód na przejazdy do lekarza, pracy czy na zakupy. Jest to zmiana wychodząca naprzeciw oczekiwaniom osób niepełnosprawnych oraz osób mających na utrzymaniu osoby niepełnosprawne. Warto przypomnieć, iż do wydatków na używanie samochodu osobowego zalicza się nie tylko wydatki na paliwo, ale również inne wydatki eksploatacyjne, naprawy, wymiana części, ubezpieczenie. Bez zmian w stosunku do lat ubiegłych pozostał natomiast limit odliczenia, który nie może przekroczyć 2 280 zł

================

.

 

Głupio się wcinać w tak porzadny post jak Twój, ale od tego roku tej ulgi juz nie ma niestety:

 

Ważne zmiany w uldze rehabilitacyjnej

Zmiany obejmą prawo do korzystania z ulgi na samochód bez obowiązku posługiwania się ściśle określonym rodzajem niepełnosprawności ( do tej pory wydatki na samochód odliczać mogły wyłącznie osoby zaliczane wyłącznie do I i II grupy inwalidzkiej i wyłącznie na cele związane z koniecznym dojazdem na zabiegi; obecnie oba te warunki zostały usunięte)

Prawo do ulgi na samochód stosuje się odpowiednio do podatników, na których utrzymaniu pozostają następujące osoby niepełnosprawne: współmałżonek, dzieci własne i przysposobione, dzieci obce przyjęte na wychowanie, pasierbowie, rodzice, rodzice współmałżonka, rodzeństwo, ojczym, macocha, zięciowie i synowe, - jeżeli w roku podatkowym dochody tych osób niepełnosprawnych nie przekraczają kwoty 10.080 zł ( do tej pory było to 9120 zł).


 • 0

Wciąż ma się mało lat a już się tyle przeżyło.Powoli dogasa blask tych co już nie wrócą dni.

Piotr Bukartyk.


#5 Trybik

Trybik

  Gawędziarz

 • Użytkownik
 • PipPipPipPipPipPipPip
 • 623 postów

Napisano 10 marzec 2018 - 19:48

Głupio się wcinać w tak porzadny post jak Twój, ale od tego roku tej ulgi juz nie ma niestety:

Powiem szczerze nie rozumiem, chcesz powiedzieć że nie ma ulgi na samochód ? Ja odliczyłem i jeszcze teraz sprawdziłem bodaj pod tym linkiem
http://pit.infor.pl/...a-odliczyc.html
Pod punktem 14 tego artykułu jest wzmianka

14) używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną albo dziecko niepełnosprawne, które nie ukończyło 16 roku życia – w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2280 zł;

Skąd zatem Twoje wątpliwości ?


 • 0

Kukiz'15   ruchkukiza.pl


#6 kuba

kuba

  Narrator

 • Super Moderator
 • 1507 postów

Napisano 10 marzec 2018 - 20:22

Podejrzewam, że Kaśka wzięła stąd tę informację https://www.e-pity.p...-rok-pity-2018/


 • 0

#7 kaska_zaborze

kaska_zaborze

  Gawędziarz

 • Moderator
 • 1064 postów
 • Skąd:Małopolska.

Napisano 11 marzec 2018 - 11:06

Trybik,Kuba,Herbaciarka słyszałam,że tej ulgi już nie można odliczyć od tego roku.

Kuba,tak to ten link,może internet nie zawsze kłamie.


 • 0

Wciąż ma się mało lat a już się tyle przeżyło.Powoli dogasa blask tych co już nie wrócą dni.

Piotr Bukartyk.


#8 Trybik

Trybik

  Gawędziarz

 • Użytkownik
 • PipPipPipPipPipPipPip
 • 623 postów

Napisano 11 marzec 2018 - 11:22

Trybik,Kuba,Herbaciarka słyszałam,że tej ulgi już nie można odliczyć od tego roku.

Kuba,tak to ten link,może internet nie zawsze kłamie.

Ale to nie może być, że słyszałaś, źródło takiej informacji podaj. Ale jeśli słyszałaś, to tego źródła nie ma.
Ta ulga nadal obowiązuje i o dziwo zrobili ukłon w naszą stronę, bo właściwie teraz wystarczy sam fakt posiadania auta i posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności.


 • 0

Kukiz'15   ruchkukiza.pl


#9 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

  Orator

 • Super Moderator
 • 5143 postów
 • Skąd:home

Napisano 11 marzec 2018 - 11:32

Ulga nadal obowiązuje to prawda. Jedną z wprowadzonych zmian jest właśnie ta:

Ponadto podwyższono, do 10.080 zł, dochód osoby niepełnosprawnej będącej na utrzymaniu podatnika, uprawniający go do odliczenia wydatków ponoszonych na cele rehabilitacyjne tej osoby.

Czytaj więcej: http://www.polskatimes.pl/strefa-biznesu/prawo-i-podatki/a/pit-2018-wyzsza-kwota-wolna-i-zmiany-w-ulgach-rehabilitacyjnej-dla-honorowych-krwiodawcow-11032018,12895536/?najstarsze

 

W spornych kwestiach warto skorzystać z pomocy:

 

POMOC TECHNICZNA PORTALU PODATKOWEGO, W TYM SYSTEMU e-DEKLARACJE
tel. 801 055 055 (dla połączeń z telefonów stacjonarnych)
tel. 22 330 03 30 (dla połączeń z telefonów komórkowych)
tel. +48 22 330 03 30 (dla połączeń z zagranicy)
Czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 16:00


 • 0

Prawdziwą miarą osoby jest to jak traktuje tych, którzy nie mogą wyświadczyć jej żadnej przysługi — Ann Landers —


#10 kaska_zaborze

kaska_zaborze

  Gawędziarz

 • Moderator
 • 1064 postów
 • Skąd:Małopolska.

Napisano 12 marzec 2018 - 10:05

Ale to nie może być, że słyszałaś, źródło takiej informacji podaj. Ale jeśli słyszałaś, to tego źródła nie ma.
 

 

Podaje,proszę. Ten sam link,który podał Kuba https://www.e-pity.p...-rok-pity-2018/

Jeśli nie mam racji to przepraszam.


 • 0

Wciąż ma się mało lat a już się tyle przeżyło.Powoli dogasa blask tych co już nie wrócą dni.

Piotr Bukartyk.


#11 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

  Orator

 • Super Moderator
 • 5143 postów
 • Skąd:home

Napisano 12 marzec 2018 - 14:16

Skąd zatem Twoje wątpliwości ?

 

Pewnie Kasi chodziło o ten cały szum:
http://www.niepelnos.../ledge/x/643739
 
Na deser jeszcze to:

http://www.niepelnos...6DC8DA68858ED5A

 

Co, do samej interpretacji przez US nie wnikam..., czyli szach i mat:

https://www.e-pity.p...-pielegnacyjny/


 • 0

Prawdziwą miarą osoby jest to jak traktuje tych, którzy nie mogą wyświadczyć jej żadnej przysługi — Ann Landers —


#12 Boginka

Boginka

  Podpowiadacz

 • Użytkownik
 • PipPipPipPipPip
 • 182 postów
 • Skąd:Warszawa

Napisano 12 marzec 2018 - 21:01

Wtrącając się w rozmowę... nie jestem urzędnikiem skarbówki i polecam w razie wątpliwości przed złożeniem PIT skontaktować się z kimś takim (np. przez Krajową Informację Skarbową) ale:

 

Po pierwsze @Trybik ma rację. Zniesiono warunki dodatkowe dotyczące ulgi na samochód, a nie samą ulgę. Konkretnie zniesiono wymóg, żeby podatnik miał orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności i teraz odliczenia mogą dokonać też osoby z orzeczeniem o stopniu lekkim, a także wymóg, aby wydatki dotyczyły tylko przejazdów w celach rehabilitacyjnych – bo dotychczas tak naprawdę należało odliczyć sobie od podatku tylko takie przejazdy (nie na inne leczenie czy ogólnie w ramach normalnego funkcjonowania). Właśnie zniesienia tych dodatkowych warunków dotyczy tekst w portalu e-pity.

 

Można to sprawdzić porównując sobie, jak zmieniał się art. 26 ustawy o podatku dla osób fizycznych. Przegląd zmian (w kolejności od najstarszych do najnowszych) można znaleźć pod adresem: http://www.przepisy....170901,3,0.html

 

W dawnej wersji 7a podpunkt 14 – dotyczący ulgi na samochód – brzmiał: „używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa albo dzieci niepełnosprawne, które nie ukończyły 16 roku życia, dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne - w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2.280 zł”

 

W wersji obecnej brzmi: „używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną albo dziecko niepełnosprawne, które nie ukończyło 16. roku życia - w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2.280 zł”

 

Fragmenty, które zaznaczyłam na czerwono zostały z przepisu usunięte, czyli ulga została rozszerzona.

 

Po drugie a'propos artykułów które zalinkowała @__ANIOLEK__, tak na wszelki wypadek dodam, że one dotyczą sytuacji, w której odliczenia dokonuje nie sama osoba niepełnosprawna, a jej uprawniony „opiekun” (niekoniecznie rodzic). Przepisy (w tym samym 26. artykule ustawy) przewidują, że opiekun może odliczyć w swoim PIT od swojego podatku wydatki na rehabilitację niepełnosprawnego, na które ma rachunki na własne nazwisko, jeśli ten niepełnosprawny osiągnął (ze wszystkich źródeł – opodatkowanych i nieopodatkowanych) maksymalnie dochód 10.080 zł. Jeśli ktoś składa PIT we własnym imieniu, cała ta sprawa go w ogóle nie dotyczy.


 • 3

boginka (rzecz. mit.) – duch opiekuńczy lub wiedźma; jakże to ludzkie. :)


#13 otik

otik

  Podpowiadacz

 • Użytkownik
 • PipPipPipPipPip
 • 163 postów
 • Skąd:pyrlandia

Napisano 12 marzec 2018 - 22:09

Czytam i odsyłam do zaktualizowanej ustawy o podatku dochodowym głownie interesuje nas art.26 pkt7 bo tam jest mowa o ulgach rehabilitacyjnych. Boginka to dobrze opisała. Jaki warunek trzeba spełnić aby skorzystać z tej ulgi:

 

7d. Warunkiem odliczenia wydatków, o których mowa w ust. 7a, jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek:
1) orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub
2) decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo
3) orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.

 

Osoby na których utrzymaniu są osoby niepełnosprawne czy to dorosłe czy nieletnie też mogą skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej tylko,  jeżeli w roku podatkowym dochody tych osób niepełnosprawnych nie przekraczają kwoty   10080 zł. Do dochodów, o których mowa , nie zalicza się alimentów na rzecz dzieci,

Mowa tu jest o każdym dochodzie nawet tym nieopodatkowanym nap. zasiłki pielęgnacyjne, zapomogi itp. Wyjątek tylko stanowią alimenty na te dzieci. Tak mówi ustawa. Wątpliwości stanowią dochody opodatkowane lub nie. Jeśli mamy co do tego wątpliwości to zapytajmy w US nawet telefonicznie. W tym wypadku trzeba policzyć wszystkie dochody niepełnosprawnego będącego na utrzymaniu innej osoby, aby nie przekroczyły w/w kwoty.

 

Pozdrawiam :)


Użytkownik otik edytował ten post 12 marzec 2018 - 22:16

 • 1

#14 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

  Orator

 • Super Moderator
 • 5143 postów
 • Skąd:home

Napisano 13 marzec 2018 - 10:51

Potwierdzam słuszność racji w poście @Boginki. Zadzwoniłam na Krajową Infolinię Podatkową (telefon - 22 330 03 30 - dla połączeń z telefonów komórkowych), gdzie potwierdzono, że z ulgi rehabilitacyjnej może skorzystać dorosła osoba niepełnosprawna, nie będąca na utrzymaniu rodzica (lub innego opiekuna), która jest właścicielem lub współwłaścicielem samochodu i korzysta z tej ulgi na cele rehabilitacyjne. Ponadto legitymuje się jedynym ze stopni niepełnosprawności.

 

Próg dochodowy dotyczy osób niepełnosprawnych będących na utrzymaniu rodziców lub innego z opiekunów. Wówczas wszystkie dochody, również te nieopodatkowane, (czyli dokładniej renta socjalna + zasiłek pielęgnacyjny) nie mogą przekroczyć wspomnianego progu 10 080 zł.

Trybiku rozliczyłeś się prawidłowo i nie musisz się niczym przejmować. Cały ten szum był niepotrzebny, ale lepiej się upewnić niż potem tego żałować.

Pozdrawiam Was, M

 

​P.s. Wróciłam z US, złożyłam PIT z ulgą rehabilitacyjną, który dodatkowo został sprawdzony przez pracownika urzędu (na moją wyraźną prośbę). Pozostaje czekać na zwrot. Po sprawie.


 • 1

Prawdziwą miarą osoby jest to jak traktuje tych, którzy nie mogą wyświadczyć jej żadnej przysługi — Ann Landers —


#15 Boginka

Boginka

  Podpowiadacz

 • Użytkownik
 • PipPipPipPipPip
 • 182 postów
 • Skąd:Warszawa

Napisano 13 marzec 2018 - 14:53

Będę okropna i sprecyzuję - na wypadek gdyby kogoś jednak ten problem dotyczył - na czym dokładnie polega problem z limitem dochodów w wysokości 10 080 zł. Nie dotyczy wyłącznie osób pozostających na utrzymaniu rodziców - to jest najczęstszy wariant, ale sprawdzałam tę sprawę dla kogoś (ja rozliczam się zawsze sama) i tam akurat problem dotyczył tego, czy z ulgi może skorzystać mąż. Zaznaczam, że to tak naprawdę nie dotyczy pytania zadanego na początku tego wątku.

 

Normalnie ulgi podatkowe dotyczą podatnika, czyli osoby składającej PIT w swoim imieniu. Ale punkt 7e w 26. artykule ustawy podatkowej dodaje rozszerzenie ulgi rehabilitacyjnej na "opiekunów" osób niepełnosprawnych. Brzmi on:

Przepisy ust. 7a–7d i ust. 7g stosuje się odpowiednio do podatników, na których utrzymaniu pozostają następujące osoby niepełnosprawne: współmałżonek, dzieci własne i przysposobione, dzieci obce przyjęte na wychowanie, pasierbowie, rodzice, rodzice współmałżonka, rodzeństwo, ojczym, macocha, zięciowie i synowe, jeżeli w roku podatkowym dochody tych osób niepełnosprawnych nie przekraczają kwoty 10 080 zł. Do dochodów, o których mowa w zdaniu pierwszym, nie zalicza się alimentów na rzecz dzieci […]”

 

Mówiąc po ludzku, na przykładzie: Są sobie brat i siostra. Siostra jest niepełnosprawna (ma orzeczenie) i ma tylko roczny dochód w wysokości do 10 080 zł. Brat się nią opiekuje i zarabia więcej. Kupił dla siostry protezy, z rachunkiem na własne nazwisko, za 20 000 zł. W takiej sytuacji brat może w swoim zeznaniu PIT od opodatkowanego dochodu odliczyć koszt protez dla siostry, do pełnej ceny, bo jest uprawnionym „opiekunem” (rodzeństwem), a kryterium dochodowe „podopiecznego” jest spełnione.

 

Problem, z którego wynikły te artykuły, polega na tym, że według tego przepisu do limitu dochodów wlicza się wszystko oprócz alimentów dla dzieci. A więc także dochody nieopodatkowane podatkiem dochodowym i niewykazywane w PIT. Czyli np. zasiłek pielęgnacyjny albo stypendium na uczelni.

 

Jeśli „podopieczny” ma dochód powyżej 10 080 zł w roku, to może odliczyć ulgę sam dla siebie. Ale to oznacza pewne trudności: po pierwsze rachunek musi być na jego imię i nazwisko (a więc np. rachunek za przykładowe protezy musi być na siostrę) i odliczenia można dokonać tylko do takiej wysokości, do jakiej ma się opodatkowany dochód. Powiedzmy, że siostra z mojego powyższego przykładu uzyskała łączny dochód 12 000 zł. Brat nie może odliczyć w swoim PIT protez dla siostry. Siostra może wziąć rachunek na protezy na swoje nazwisko i odliczyć sobie 12 000 od dochodu w ramach ulgi podatkowej, ale nie więcej, bo nie ma więcej opodatkowanego dochodu.

 

Limit dochodów jest teraz ustawiony na wysokości rocznej renty socjalnej (12 * 840 zł = 10 080 zł), ale wiele osób ma poza rentą jeszcze jakieś dochody. W takiej sytuacji opiekun NIE MOŻE legalnie skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej. Może to zrobić tylko sam niepełnosprawny. Wiele osób tego jednak nie wiedziało i korzystało z ulgi na swoich podopiecznych, jeśli dodatkowe dochody podopiecznych nie były wykazywane w PIT (tj. nie były opodatkowane podatkiem dochodowym).

 

Wcześniej od wielu lat ten limit wynosił 9 120 zł (i nie było wyjątku na alimenty). O ile dobrze kojarzę, był taki czas – dawno temu – że mieściłaby się w nim i renta socjalna, i zasiłek pielęgnacyjny. Ponieważ jednak limit nie był od wielu lat podnoszony, doszło do sytuacji w której osoby mające przez cały rok podatkowy rentę socjalną i coś jeszcze przestały się w nim mieścić. Mało kto to zauważył i sprawa wyszła teraz, przy podniesieniu limitu.


 • 3

boginka (rzecz. mit.) – duch opiekuńczy lub wiedźma; jakże to ludzkie. :)


#16 Trybik

Trybik

  Gawędziarz

 • Użytkownik
 • PipPipPipPipPipPipPip
 • 623 postów

Napisano 13 marzec 2018 - 21:45

Nie znam się na rozliczeniach osób z rentą socjalną, ja mam rentę wypracowaną.


 • 0

Kukiz'15   ruchkukiza.pl


#17 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

  Orator

 • Super Moderator
 • 5143 postów
 • Skąd:home

Napisano 14 marzec 2018 - 14:12

Na sam koniec chcę tylko jeszcze dodać, że dla osób zainteresowanych ulgą rehabilitacyjną i dalszymi jej losami - wyznaczono kolejne posiedzenie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, które jest zaplanowane na 21 marca (środa) 2018 r., na godzinę 15.30. Będzie to kontynuacja przerwanego poprzednio posiedzenia, o którym wspomniałam już w swoim poście (z numerem 11) w linku pierwszym. Jeśli komuś się przyda to dalsze perypetie w tym temacie można też na spokojnie śledzić tutaj:

http://www.sejm.gov....w=2&komisja=PSR


 • 0

Prawdziwą miarą osoby jest to jak traktuje tych, którzy nie mogą wyświadczyć jej żadnej przysługi — Ann Landers —


#18 missy14

missy14

  Widz

 • Użytkownik
 • Pip
 • 1 postów

Napisano 28 kwiecień 2018 - 10:27

Podaje,proszę. Ten sam link,który podał Kuba https://www.e-pity.p...-rok-pity-2018/

Jeśli nie mam racji to przepraszam.

Tu jest czarno na białym (dokument ministerialny) : Ulga rehabilitacyjna w rozliczeniu za 2017 r. Ministerstwo Finansów, styczeń 2018: https://www.e-pity.pl/cms/att/broszury2018/ulga-rehabilitacyjna-broszura-ulotka-2018-pit-za-2017-rok.pdf


Użytkownik missy14 edytował ten post 28 kwiecień 2018 - 13:09

 • 0

#19 stefan212

stefan212

  Statysta

 • Użytkownik
 • PipPip
 • 8 postów

Napisano 04 maj 2018 - 08:33

Jeśli masz jakiekolwiek problemy z pitem to zgłoś się do urzędu skarbowego i pomogą ci


 • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych