LEKTURY - Wolna dyskusja - Forum IPON

Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

LEKTURY

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Marek Jastrząb

Marek Jastrząb

Statysta

• Użytkownik
  • PipPip
  • 12 postów

Napisano 06 marzec 2018 - 10:22

W literackich wędrówkach po Historii, w trakcie spoglądania w przeszłość, natykam się na różnorodne dzieła. Niektóre - melodramatyczne i przesadnie ckliwe, napompowane patosem i ociekające powierzchownym religianctwem, hurrapatriotyczne i zbytnio rozmodlone, lektury obowiązkowe, narzucone, i dlatego nudne, piłowate, zaprezentowane w sposób zniechęcający, „rekomendowane” przez gombrowiczowskich belfrów z nieprawdziwego zdarzenia.

I natykam się na te ważne. Czytane bez nakazów, samodzielnie, nocami, kosztem snu, które nadal wywierają wpływ na moje wrażenia, rozwijają mnie i pobudzają zaciekawienie światem.
*
Choć jesteśmy zajęci pościgiem za teraźniejszością, to gdy zdarzy się nam powrót do lektur z czasu dzieciństwa, okazuje się nagle, że te zapomniane książki, wyrzucone w nicość i zastąpione nowymi - ciągle w nas tkwią. Są obecne tak bardzo, że często nie zdajmy sobie sprawy, jak. Gdyż nie możemy zrezygnować ze wspomnień.

Nie potrafimy porzucić myśli, że pomiędzy naszą młodością a obecnym życiem istnieje tajemna, podskórna więź. Toteż daremnie stawiamy opór faktom: to, kim jesteśmy obecnie, wynika z naszych przeszłych doświadczeń. I nic nie poradzimy: bywamy więc przez te doświadczenia – ukształtowani na zawsze: uformowani przez czytanie.

• 0

#2 Monia74

Monia74

Gawędziarz

• Moderator
  • 1126 postów

Napisano 06 marzec 2018 - 14:06

Czytanie nas kształtuje. Kształtuje naszą świadomość. Kolokwializm? Banał? Być może. Jednak jest to jakaś cząstka prawdy.

Miałam to szczęście (choć niektórzy pewnie będą to uważać za nudę, a być może i z najwyższą z kar), że wychowano mnie na książkach. Odkąd pamiętam byłam otoczona książkami. Wujkowie, ciocie, babcie wiedziały, że książka zawsze będzie dla mnie najlepszym prezentem.

To prawda, lektury z czasów dziecinnych i młodzieńczych tkwią w nas bardzo mocno. Stały się w jakiś sposób częścią mojej osobowości i ukształtowały światopogląd. Do tej pory tak jest, że mądre książki otwierają drzwi na świat. Można przez całe życie siedzieć w jednej miejscowości, a jednocześnie dzięki mądrym lekturom mieć szerokie horyzonty i szeroką wiedzę o świecie.  

• 0

#3 Martusiek

Martusiek

Statysta

• Użytkownik
  • PipPip
  • 18 postów

Napisano 13 marzec 2018 - 09:00

Czytanie kształtuje, zgadzam się, dlatego trzeba wybierać mądrze i mądrze też podchodzić do samego czytania. Wiem z doświadczenia, że miłośnikom powieści czasem myli się literatura z życiem :/

• 1

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych