Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Prywatność i bezpieczeństwo

bezpieczeństwo prywatność

 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 marder

marder

  evil admin

 • Administrator
 • 3536 postów
 • Skąd:/home/marder

Napisano 28 styczeń 2018 - 20:09

Poradnik dla początkujących, jak strzec swego bezpieczeństwa i prywatności w sieci, zakładam ten wątek zgodnie z sugestią umieszczoną tutaj.

 

1. Regularnie aktualizuj swojego Firefoxa, używaj trybu incognito, oraz rozszerzeń które pomogą Ci zachować anonimowość:

 

Canvas Blocker - Uchroni przed identyfikacją przy pomocy techniki zwanej Canvas Fingerprint.

Ghostery - pomaga uchronić się przed śledzeniem.

uBlock Origin - blokuje wszechobecne reklamy.

Mining Blocker - na wielu stronach w sieci można spotkać skrypty które kopią kryptowaluty, wykorzystując do tego moc obliczeniową komputerów należących do ludzi, odwiedzających daną stronę. To rozszerzenie blokuje takie skrypty.

 

2. Większą anonimowość zapewni Ci korzystanie z Tor Browsera, do pobrania stąd. Ta przeglądarka jest oparta na Firefoxie, tak więc rozszerzenia które wymieniłem powyżej, również będą na niej działać.

 

3. Można też użyć TAILS. To linuksowa dystrybucja typu live, oparta na Debianie, w której szczególny nacisk położony jest właśnie na prywatność i bezpieczeństwo. Wszelkie połączenia internetowe odbywają się w tej dystrybucji za pośrednictwem sieci TOR.

 

 

Zdaję sobie sprawę, że to co napisałem nie wyczerpuje poruszonego tematu, dlatego proszę każdego kto ma coś do dodania, aby też dorzucił do tego wątku coś od siebie. Świadomie nie poruszyłem tematu programów antywirusowych, bo nie korzystam z tego typu oprogramowania, od lat będąc użytkownikiem systemów unix/linux.


 • 0

Nierozwiązywalność jest zawsze stanem przejściowym. 

 

Ziewanie, to cichy krzyk o kawę.


#2 kuba

kuba

  Narrator

 • Super Moderator
 • 1772 postów

Napisano 28 styczeń 2018 - 22:13

Dorzuciłbym takie dodatki do Firefoxa:

- Self Destroyng Cookies - dodatek czyszczący przeglądarkę z pobranych ciasteczek ze stron, 

- No Script - blokuje skrypty JavaScript i aplety Javy.

 

Pewnym rozwiązaniem kłopotów z bezpieczeństwem (oczywiście nie wszystkich) są systemy linuxowe uruchamiane w trybie live.

Traktuje to jako anegdotę, ale swego czasu, być może jeszcze to tu i ówdzie funkcjonuje, była gradacja zabezpieczeń linuxów. Najbardziej podobała mi się nazwa "...paranoidalnego poziomu zabezpieczenia..." oznaczało to w praktyce kompletne odcięcie od internetu... :D    


 • 0

#3 marder

marder

  evil admin

 • Administrator
 • 3536 postów
 • Skąd:/home/marder

Napisano 31 styczeń 2018 - 19:36

Co do NoScript, kiedyś poleciłbym to rozszerzenie w ciemno. Ale z wersją 57 Firefoxa, stare rozszerzenia pisane pod XUL przestały działać, NoScript został przepisany na nowo pod webextensions i działa dość dziwnie. Czasami nie chce blokować skryptów, a czasami mimo zezwolenia na wykonywanie, skrypty są blokowane. Dlatego jeśli chodzi o to rozszerzenie, poczekam jeszcze trochę aż zostanie dopracowane.


 • 0

Nierozwiązywalność jest zawsze stanem przejściowym. 

 

Ziewanie, to cichy krzyk o kawę.
Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: bezpieczeństwo, prywatność

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych