Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Dodatek mieszkaniowy i obniżka czynszu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
17 odpowiedzi w tym temacie

#1 andrzej1

andrzej1

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 373 postów
  • Skąd:Warszawa

Napisano 27 styczeń 2018 - 14:51

Witam,

 

Mam takie pytanie, czy posiadając coś z tych uprawnień, można wrazie czego szukać pracy?

 

Chodzę do jednego ze Stowarzyszeń i tak tak samo zasięgam informacjji o tym, ale czy ktoś sie tak zna na tym.

 

Tu może szybciej.

 

Dla mnie jest najważniejsze utrzymanie obniżki czynszu, a nie stracić w wyniku podjęcia gdzie pracy.

 

Bardzo sobie szanuję to i nie chce tego stracić, bardzo mi sie to spodobało, zwłaszcza w takim okresie.

 

Dodam, żę jesem osobą niepełnsprawną z lekkim stopniem niepepłnosprawności z ZUS, ale już swój wiek mam przepracowany i tak szczerzre mówiązc, to i choroba i staż pracy odmawiają mi podjjęcia pracy gdzieś na rynku pracy


  • 0

#2 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6287 postów
  • Skąd:home

Napisano 27 styczeń 2018 - 15:28

Mam takie pytanie, czy posiadając coś z tych uprawnień, można wrazie czego szukać pracy?


W przypadku dodatku mieszkaniowego jednym z głównych warunków jego przyznania jest kryterium dochodowe, (w które wliczane są zarówno dochody z renty, jak i te wynikające z samego zatrudnienia). Nie można przekroczyć 175% kwoty najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym, tj. 1750 zł (od 1 marca 2017 r.) i 125 % w gospodarstwie wieloosobowym, tj. 1250 zł (od marca 2017 r.). Kwota ta ulegnie zmianie (podwyższeniu) od marca 2018 r. Ma to związek z coroczną  waloryzacją emerytur i rent. W momencie, kiedy te świadczenia ulegają zwiększeniu tym samym kryterium dochodowe do dodatku mieszkaniowego, również jest podwyższane.

 

Źródło: http://www.mops.rsl....mu_dodatek.html


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#3 andrzej1

andrzej1

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 373 postów
  • Skąd:Warszawa

Napisano 27 styczeń 2018 - 17:03

a co to są gospodsarstwa wieloosobowe, czy też jednoosobowe?

 

Rozumiem, że to wszystko będzie też zależało od metrażu, bo ja zamieszkuję wraz z mamą, jak na razie w dwupokojowym lokalu.

 

Dlatego takie rzeczy się pytam, bo ostatnio któraś z moich koleżanek ze Stowarzyszenia podobno i miała obniżkę i pracowała.


  • 0

#4 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6287 postów
  • Skąd:home

Napisano 27 styczeń 2018 - 17:32

a co to są gospodsarstwa wieloosobowe, czy też jednoosobowe?
 
Rozumiem, żę to wszystko będzie też zależało od metrażu, bo ja zamieszkuję wraz z mamą, jak narazie w dwupokojowym lokalu.


Gospodarstwo jednoosobowe - w jego skład wchodzi jedna osoba, a gospodarstwo wieloosobowe to te, która składa się z więcej niż jednej osoby, czyli dwóch, trzech, czerech i tak dalej... Ty z mamą jesteście, więc gospodarstwem wieloosobowym.

 

Rozumiem, że to wszystko będzie też zależało od metrażu, bo ja zamieszkuję wraz z mamą, jak na razie w dwupokojowym lokalu.

 

Zgadza się - metraż również jest brany pod uwagę, co jest wyraźnie zaznaczone w artykule, który przytoczyłam jako źródło w swoim poście.


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#5 andrzej1

andrzej1

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 373 postów
  • Skąd:Warszawa

Napisano 27 styczeń 2018 - 18:00

dziękuję ci bardzo za taką informację, bo takiej właśnie oczekiwałem.

 

Tylko mam nadal problem z pojęciem co i jak z dodatkiem mieszkaniowym, bo to  nie jest to samo.

 

Obiżka czynszu zależy tylko i wyłącznie od wysokości czynszu, nie od metrażu. Od dochodów to samo.

 

Problem polega na tym, że dodatek mieszkaniowy się nieco trochę różni, ale czym dokładnie....?

 

Parę miesięcy temu podczas pierwszego wypełniania wniosku przez ADM w mojej sprawie ktoś mi tłumaczył, ale zdążyłem zapomnieć.

To było parę miesięcy temu.

 

Niby wszelkie wygody mam.

A jeddnak za dużo mi coś naliczają, tylko zapomniałem co i jak dalej ;)  ;)  :)

 

Jaka jest teraz najniższa renta i emerytura, czy ktoś się tu orientuje i w jaki sposób oni monitorują postępowania danego klienta, gdyby ktoś chciał mieć i dodatek mieszkaniowy i pracę, powiedzmy tylko na 1/2 etatu?


Użytkownik andrzej1 edytował ten post 28 styczeń 2018 - 10:50

  • 0

#6 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6287 postów
  • Skąd:home

Napisano 28 styczeń 2018 - 11:21

Tylko mam nadal problem z pojęciem co i jak z dodatkiem mieszkaniowym, bo to  nie jest to samo.
 
Obiżka czynszu zależy tylko i wyłącznie od wysokości czynszu, nie od metrażu. Od dochodów to samo.
 
Problem polega na tym, że dodatek mieszkaniowy się nieco trochę różni, ale czym dokładnie....?


Andrzej to nie mogłeś tak od razu, byłoby znacznie prościej. Zaczynamy od początku. Dodatek mieszkaniowy uzależniony jest od metrażu i kryterium dochodowego. Przyznawany jest na okres sześciu miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po dniu złożenia wniosku.

Obniżka czynszu przysługuje najemcom lokali komunalnych, których średni dochód z ostatnich trzech miesięcy w przeliczeniu na jednego członka gospodarstwa domowego, nie przekracza poziomu ustalonego przez odpowiedni organ lub wojewodę. Więcej do poczytania: http://mamaniejestsa...etyczny-czynsz/

 

Takie informacje należy szukać na stronach OPS-u, do którego przynależysz. Tam powinno być wszystko dokładnie wyjaśnione i rozpisane. Nie posiadam wiedzy, gdzie mieszkasz, więc dokładniej się już nie da odpowiedzieć.


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#7 andrzej1

andrzej1

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 373 postów
  • Skąd:Warszawa

Napisano 28 styczeń 2018 - 14:32

No, widzisz sam się na tym nie znam, poznaję się, niektóre sprrawy i zagadnienia ciężko docierajją, ale doceniam twoje zangażowanie.

 

Najgorsze z obliczeniami, jak do tego przystąpić.

 

Jakoś mi w tym pomagają w Urzedach, czy administracji

 

Gubię się w tym na czym polega to wszystko, jeśli chodzi o rozliczenia etc


  • 0

#8 kuba

kuba

    Narrator

  • Super Moderator
  • 1787 postów

Napisano 28 styczeń 2018 - 15:19

W jakiej dzielnicy mieszkasz?


  • 0

Są rzeczy na niebie i ziemi, o których nie śniło się filozofom, a większość z nich jest w Polsce...   Piotr Bałtroczyk.

Dlaczego Państwo ma nas w nosie i vice versa? :dodgy:


#9 andrzej1

andrzej1

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 373 postów
  • Skąd:Warszawa

Napisano 28 styczeń 2018 - 15:44

Na Mokotowie koło Galerii Mokotow, dawniej służewiec :)  ;)


  • 0

#10 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6287 postów
  • Skąd:home

Napisano 28 styczeń 2018 - 16:24

Na Mokotowie koło Galerii Mokotow, dawniej służewiec :)  ;)

 
W takim razie zbliżamy się do finiszu. W przypadku obniżki czynszu - wysokość dochodu gospodarstwa domowego wnioskodawcy poświadcza zakład pracy, Urząd Pracy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Ośrodek Pomocy Społecznej. Za dochód uważa się wszelkie przychody po odliczeniu kosztów ich uzyskania oraz po odliczeniu składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, określonych w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych, chyba że zostały już zaliczone do kosztów uzyskania przychodu. Do dochodu nie wlicza się dodatków dla sierot zupełnych, zasiłków pielęgnacyjnych, zasiłków okresowych z pomocy społecznej, jednorazowych świadczeń pieniężnych i świadczeń w naturze z pomocy społecznej, dodatku mieszkaniowego oraz dodatku energetycznego. 

Źródło: https://warszawa1911...skich-dochodach

 

Szczegółowych informacji udziela:

 

Wydział Obsługi Mieszkańców dla Dzielnicy Mokotów
ul. Rakowiecka 25/27
02-517 Warszawa
tel. 22 443 65 00; 22 443 65 01
e-mail:
wom@mokotow.waw.pl
Uwaga! Urząd Dzielnicy Mokotów zlokalizowany jest w kilku miejscach

 

Źródło: http://www.um.warsza...ugi-mieszkancow

 

Wszystko o dodatku mieszkaniowym dostępne jest tutaj:

https://warszawa1911...-mieszkaniowego

 

Podjęcie pracy może pozbawić Cię prawa do obniżki czynszu, gdyż nie będziesz już w grupie osób o niskich dochodach. Poniżej podaje kwoty, jakie obowiązują na ten moment w przypadku obniżki czynszu.

 

WAŻNE PROGI:

Obniżka czynszu może wynieść od 20 do 60 proc. naliczonej stawki; dochód liczony jest po odliczeniu składek ZUS i kosztów uzyskania przychodu. W przypadku gospodarstw wieloosobowych na największą zniżkę mogą liczyć ci, których średni miesięczny dochód w przeliczeniu na jedną osobę nie przekracza 506,33 zł. O obniżenie stawki czynszu o 40 proc. można ubiegać się, jeśli dochód na osobę mieści się w przedziale 506,34 - 675,10 zł, a o 20 proc. - gdy wynosi on od 675,11 zł do 1012,65 zł.

 

Źródło: http://www.wspolnota...zynszu/902.html


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#11 andrzej1

andrzej1

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 373 postów
  • Skąd:Warszawa

Napisano 28 styczeń 2018 - 17:27

Dziękuję bardzo za pomoc, ja i tak za słaby jestem w rozliczaniu, ze  wszystkim muszą mi pomagać, jak mają czas na to.

 

Jedynie idę z gotowym wydrukiem, albo oni już tam mają i pomagają mi w rozliczeniach.

Resztę i tak się na tym nie znam, jedyne co mam na miejscu, to mogę te gotowe wnioski zostawić, a oni przesyłają do do Gminy i do zasobów lokalowych.

 

Także sam tam nie ganiam. Wiem, gdzie u mnie są rejony, bo już tam byłem nieraz.

Obniżka czynszu już będzie po raz drugi i tego pilnuję

 

Jeśli chodzi o prace, to czuję się, że lata mam już swoje przepracowane, dlatego mogę sobie odpuścić i brać się za co innego.

 

Wiekiem też już nie pasuję do pracy, trochę chorób, niedosłuch, trochę już ślepoty i nie czuję się za bardzo na siłach do pracy.


Użytkownik kuba edytował ten post 28 styczeń 2018 - 17:49
Poprawa literówek

  • 0

#12 andrzej1

andrzej1

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 373 postów
  • Skąd:Warszawa

Napisano 11 sierpień 2018 - 10:05

Witam was serdecznie,

 

Mam do was taką mala prośbę na temat naliczania, w jaki sposób to się robi, wyliczając dochód z renty brutto, a chyba  górną granicę możliwości dorobienia.

 

Jak to z tym właściwie jest? Obecnie jestem na dodatku mieszkaniowym, czy obniżce czynszu i mam problem z ciekawością ile moge sobie dorobić.

 

Wiem, że sam to muszę dokonać na podstawie decyzji z ZUS, tylko w jaki sposob to się robi.

 

Mieszkam w Wawie, a to podobno też ma do rzeczy.

 

Jak to się oblicza nie mam pojęcia


  • 0

#13 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6287 postów
  • Skąd:home

Napisano 11 sierpień 2018 - 12:17

Połączyłam ze sobą posty, ponieważ temat na forum już istnieje. Ogromna prośba @Andrzej nie twórz nowego wątku skoro kilka miesięcy wcześniej już go napisałeś na forum. Przypominam o tym zapisie - "Nie umieszczaj tego samego postu/tematu w więcej niż jednym forum, a także nie dubluj postów" - punkt 8 - https://www.ipon.pl/regulamin_serwisu
Jeśli chodzi o uzyskanie dodatku mieszkaniowego to takie informacje znajdują się na stronie Ministerstwa Cyfryzacji:

Każdy, kto spełni WSZYSTKIE poniższe warunki:

  • ma prawo do mieszkania albo domu jednorodzinnego, czyli:
    • jest jego właścicielem,
    • ma spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu,
    • wynajmuje albo podnajmuje je na umowę,
    • czeka na mieszkanie zamienne albo socjalne — jeśli ma orzeczenie sądu, że przysługuje mu taki lokal,
  • twój średni miesięczny dochód z 3 miesięcy przed złożeniem wniosku jest równy albo niższy niż 1103,20 zł na jedną osobę w gospodarstwie domowym (czyli 125% najniższej emerytury — sprawdź wysokość najniższej emerytury w serwisie ZUS). Jeśli twój dochód jest wyższy — dostaniesz dofinansowanie, ale pomniejszone o kwotę nadwyżki. Na przykład twój średni dochód z ostatnich 3 miesięcy to 1250 zł na jedną osobę w gospodarstwie domowym. Przekraczasz więc 1103,20 zł o 146,80 zł, bo 1250 zł − 1103,20 zł = 146,80 zł. Urzędnik w gminie obliczył, że dodatek wyniesie dla ciebie 180 zł. Ta kwota będzie jednak pomniejszona o kwotę nadwyżki. Ostatecznie dostaniesz więc 33,20 zł, bo 180 zł − 146,80 zł = 33,20 zł,
  • powierzchnia twojego mieszkania albo domu jest równa albo niższa niż 84,5 m2. Jeśli jest większa — sprawdź, czy powierzchnia wszystkich pokoi i kuchni jest mniejsza niż 60% powierzchni użytkowej mieszkania albo domu. Jeśli będzie mniejsza, na przykład bo masz duży korytarz — powierzchnia mieszkania albo domu może mieć do 97,5 m2.

Źródło: https://obywatel.gov...sob/nie-nie-ma5
 
Oczywiście mowa jest o dochodzie BRUTTO i tutaj rozwiewam wszelkie wątpliwości: https://www.mops.katowice.pl/node/227
W kwestii wyliczenia takiego dochodu powinni pomóc Ci pracownicy MOPS-u. W końcu wypełniając wniosek musisz wiedzieć, co w niego wpisujesz. Już bardziej nie da się tego wytłumaczyć i opisać.


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#14 andrzej1

andrzej1

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 373 postów
  • Skąd:Warszawa

Napisano 11 sierpień 2018 - 12:52

takm,masz rację, nie pisac tego samego postaw drugim wątku, ale to mnie tak zaciekawilo, że postanowilem osobno zamieścić nowy post, bo to dla mnie, a że z tego mlo, a w rzeczywistości nic nie rozumiem, to inna sprawa.

 

Przepraszam za swoje blędy, więcej niee będę robil, tak się zastanawialem nad tym postem, czy pod tamtym to opisywać.

 

To mnie zainteresowało, bo sam siedzę w tym.

Sam już sobie to kiedyś obliczylem, tylko nie jestem pewny, czy akurat dobrze.

 

Jednym slowem bardzo skomplikowane liczenie.

 

Czy mnie oplaca sę dorobić i ile, tak samo tyczy się t pracodawcy


  • 0

#15 Boginka

Boginka

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 375 postów
  • Skąd:Warszawa

Napisano 11 sierpień 2018 - 13:16

Mam do was taką mala prośbę na temat naliczania, w jaki sposób to się robi, wyliczając dochód z renty brutto, a chyba  górną granicę możliwości dorobienia.

Jak to z tym właściwie jest? Obecnie jestem na dodatku mieszkaniowym, czy obniżce czynszu i mam problem z ciekawością ile moge sobie dorobić.

 

Nie jestem pewna, czy dobrze rozumiem pytanie...

 

Czy chodzi o to, że korzystając z dodatku mieszkaniowego nie wolno przekraczać pewnego poziomu dochodów (bo się ten dodatek utraci) i chcesz wiedzieć ile oprócz renty możesz dorobić?

  1. Sprawdź jakie kryterium dochodowe obecnie obowiązuje. Jeśli się nie mylę, powinno być 1 802,15 zł w gospodarstwie jednoosobowym i 1 287,25 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym, ale musisz się upewnić samodzielnie.
  2. Znajdź ostatnią decyzję o waloryzacji i sprawdź ile wynosi Twoja renta brutto.
  3. Jeśli mieszkasz w gospodarstwie wieloosobowym, uwzględnij dochody innych osób.
  4. Możesz dorobić brutto: [kryterium dochodowe do dodatku mieszkaniowego] – [renta brutto i dochody innych członków gospodarstwa].
  5. Przeliczenie zarobku brutto na netto jest nieco skomplikowane, bo zależy od tego, w jakiej formie prawnej ktoś jest zatrudniony. Najłatwiej to obliczyć za pomocą tzw. kalkulatorów wynagrodzeń. Polecam: https://www.money.pl...lkulatory/plac/

 

Instrukcja obsługi kalkulatora:

  • Wybierz właściwą dla siebie formę zatrudnienia (umowa o pracę lub o dzieło / zlecenie).
  • Zaznacz opcję „Nie odliczaj kwoty wolnej od podatku” (korzystasz już z niej w ramach renty i nie będzie Ci przysługiwała przy wynagrodzeniu).
  • W polu „Wysokość wynagrodzenia” wpisz kwotę brutto obliczoną w kroku 4.
  • Kliknij przycisk „Dodaj do miesięcy”.
  • Kliknij „Oblicz”.

 

Teraz znasz kwotę netto, którą możesz dorobić w tej formie prawnej


Użytkownik Boginka edytował ten post 11 sierpień 2018 - 13:18

  • 0

boginka (rzecz. mit.) – duch opiekuńczy lub wiedźma; jakże to ludzkie. :)


#16 andrzej1

andrzej1

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 373 postów
  • Skąd:Warszawa

Napisano 11 sierpień 2018 - 14:57

to nie chodzi o to, ile moge sobie dorobić do renty, bo daleka droga do tego, tylko chodzi o utrzymanie dodatku mieszkaniowego, ktory mi się należy i ktory bardziej strzegę od przyszlej pracy zawodowej.

 

To co miałem podane, to raczej kalkulator podatkowy, ktory podczas obliczania mi podal pelny wykaz obliczeń ZUS i dla pracodawcy. Dla mnie te informacje są zbyteczne. I tak sie nie znam na tym.

 

Nie potrafie już inaczej tego wytlumaczyć.

 

Wydawalo mi się, że mam teraz wybor, albo dodatki mieszkaniowe, albo praca, a tym bardziej na cały etat


  • 0

#17 Boginka

Boginka

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 375 postów
  • Skąd:Warszawa

Napisano 11 sierpień 2018 - 16:03

to nie chodzi o to, ile moge sobie dorobić do renty, bo daleka droga do tego, tylko chodzi o utrzymanie dodatku mieszkaniowego, ktory mi się należy i ktory bardziej strzegę od przyszlej pracy zawodowej. [...]

Wydawalo mi się, że mam teraz wybor, albo dodatki mieszkaniowe, albo praca, a tym bardziej na cały etat

 

Czyli jednak interesuje Cię to, czy / ile teoretycznie mógłbyś dorobić. Odpowiedź jest taka: możesz dorobić tyle brutto, żeby nie przekroczyć limitu.

 

Nie wiem. czy mieszkasz sam, ale jeśli tak to owszem - praca na pełny etat w połączeniu z rentą z pewnością przekracza limit 1 802,15 zł, a więc pracując na pełny etat i pobierając rentę z pewnością utracisz prawo do dodatku mieszkaniowego.

 

Poprawka: jeśli mieszkasz z mamą, wasz łączny limit dochodu to 2 x 1 287,25 zł czyli 2574,5 . Przy czym to prawdopodobnie i tak wyklucza pracę na pełny etat z zachowaniem dodatku mieszkaniowego (bo przekroczyłbyś limit).

 

To co miałem podane, to raczej kalkulator podatkowy, ktory podczas obliczania mi podal pelny wykaz obliczeń ZUS i dla pracodawcy. Dla mnie te informacje są zbyteczne.

 

Kalkulator, który zalinkowałam podaje wszystkie informacje o pensji na podstawie kwoty brutto: składki ZUS, składkę NFZ, zaliczkę na podatek dochodowy, kwotę netto (środek tabeli), a potem także koszty pracodawcy.

 

Jeśli ktoś chce wyliczyć sobie netto z brutto, to po prostu sprawdza ten jeden rządek w tabeli.


Użytkownik Boginka edytował ten post 11 sierpień 2018 - 16:19

  • 0

boginka (rzecz. mit.) – duch opiekuńczy lub wiedźma; jakże to ludzkie. :)


#18 andrzej1

andrzej1

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 373 postów
  • Skąd:Warszawa

Napisano 12 sierpień 2018 - 06:23

teraz już szybciej wyjaśnione, dziękuję o to  mi chodzilo, czyli nie ma co się brać za robotę, bo przekroczę limit i mogą mi zabrać dodatek, a tym bardziej na 1 etat, gdszie najbardziej jest oplacalne dla pracodawców.

 

Ale teraz wyjjaśnienie jjest, bo z tego kalkulatora też niewiele się dowiedzialem, prawie nic


  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych