Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

MPD w mieście 10tys mieszkańców


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 MartaSobczak

MartaSobczak

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 13 styczeń 2018 - 15:04

Witam mam MPD - postac diplegia spastyczna.Mieszkam w mieście 10tys mieszkańców
Czy dla osoby z miasta 10tys mieszkańców jest możliwe studiowanie w dużym mieście? (Szczecin)
Jakieś porady? Pomoc?
Ukończyłam szkołę miejską.

25 km ode mnie jest Gorzów Wlkp
Jako , że mam problemy z równowagą poruszam się z rodzicami , a nie sama
Uposledzona równowaga...Praktycznie nie wychodze sama z domu
Poruszam się przy chodziku , ale tempo moich ruchow pozostawia wiele do życzenia
Chodzenie na krótkie dystanse sprawia mi ból.Mam napięte nogi.
Pomocy.

Użytkownik __ANIOLEK__ edytował ten post 13 styczeń 2018 - 18:54
połączono ze sobą posty.

  • 0

#2 Monia74

Monia74

    Narrator

  • Moderator
  • 1457 postów

Napisano 13 styczeń 2018 - 18:59

Musisz rozpoznać teren, czyli sprawdzić, co oferuje uczelnia dla studentów niepełnosprawnych. Czy w ramach studiów możesz ubiegać się o pomoc asystenta, jakie są warunki w akademiku, na jaką dodatkową pomoc materialną możesz liczyć, itp. Nikt za Ciebie tego nie zrobi. Startujesz w dorosłość, więc musisz być w miarę samodzielna, przede wszystkim mentalnie. Internet masz, więc namiar na uczelnię znajdziesz. Potem telefon w łapkę i do dzieła :-).
Co do mobilności. Dobrze jest poruszać się o własnych siłach, ale jeśli nie dajesz rady, to zastanowiłabym się na Twoim miejscu nad wózkiem elektrycznym bądź skuterem. Dzięki tym wehikułom zyskasz większą mobilność i niezależność.
Dofinansowanie na studia, jak i chyba sprzęt, pozyskasz z PFRON-u.
Sporo wyzwań przed Tobą, ale jeśli Ci zależy i jesteś zdeterminowana, to dasz radę!
Powodzenia Ci życzy starsza koleżanka, która w tej chwili jest w trakcie kolejnych studiów podyplomowych :-). Trzymam kciuki!


  • 3

#3 Lilith

Lilith

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 423 postów

Napisano 02 luty 2018 - 00:38

MPD nie mam, ale mysle, ze kazda ON, ktora ma problemy z mobilnoscia moze sie pod temat podpiac i cos doradzic. Na poczatku sprawdz uczelnie, dowiedz sie w jakim stopniu jest dostosowana (dziekanat, Dzial ON, budynki, w ktorych bedziesz miala zajecia), poniewaz nie wszystkie te miejsca moga byc dostosowane. Jesli chcesz studiowac dziennie dowiedz sie o akademik, czy maja jakies przystosowane budynki, jesli nie, to musisz myslec nad stancja i tu znow pojawia sie kwestia dostosowana. Mierz sily na zamiary, nie koloryzuj, bo to nagorsze co mozesz zrobic. Jesli uczelnia blisko Twojego miasteczka nie jest dostosowana, to moze warto poszukac gdzies dalej, w innym miescie (wierz mi, to nie jest takie straszne jak sie wydae ;)). 


  • 0

#4 Gość_Hircyn_*

Gość_Hircyn_*
  • Gość

Napisano 02 luty 2018 - 09:30

Napisz może jaki kierunek Ciebie interesuje w Szczecinie. Jestem mieszkańcem tego miasta i studiuję już wiele lat, także trochę się na tych wydziałach poznałem, to może coś doradzę. :)


  • 1

#5 Agnieszka27W

Agnieszka27W

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 21 postów
  • Skąd:Radomsko

Napisano 12 wrzesień 2018 - 07:32

Witam mam MPD - postac diplegia spastyczna.Mieszkam w mieście 10tys mieszkańców
Czy dla osoby z miasta 10tys mieszkańców jest możliwe studiowanie w dużym mieście? (Szczecin)
Jakieś porady? Pomoc?
Ukończyłam szkołę miejską.

25 km ode mnie jest Gorzów Wlkp
Jako , że mam problemy z równowagą poruszam się z rodzicami , a nie sama
Uposledzona równowaga...Praktycznie nie wychodze sama z domu
Poruszam się przy chodziku , ale tempo moich ruchow pozostawia wiele do życzenia
Chodzenie na krótkie dystanse sprawia mi ból.Mam napięte nogi.
Pomocy.

Niedawno przerabiałam temat studiów -wyboru kierunku i przede wszystkim docierania na wykłady, Mam kłopot z chodzeniem i mieszkam w małym mieście gdzie nie ma filii uniwersytetu. Dla osoby z MPD studiowanie w dużym mieście jest możliwe ale musisz zastanowić się czy :

dasz radę sama mieszkać  w akademiku lub wynajętym mieszkaniu : zakupy pranie sprzątanie . Zastanów się ile z tych rzeczy w tej chwili robisz naprawdę sama + jeszcze docieranie na wykłady - w tej kwestii  pomoże Ci uczelniany asystent który  Ci przysługuje. Poszukaj na stronie uczelni linka do Biura spraw ON

Ja wybrałam studia zaoczne bo mimo wszystko są  tańsze niż studia dzienne - oczywiście  dla osób które studiują poza miejscem zamieszkania. Po drugie  Pomoc w docieraniu na uczelnię jest dużo łatwiej zorganizować jeśli to tylko sobota i niedziela

Poszukaj na stronie swojego PCPR  programu student 2 dofinansowują czesne , a z uczelni przysługuje Ci stypendium dla niepełnosprawnych, które nie zależy od dochodu 


  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych