Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 lukasz121

lukasz121

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 21 postów

Napisano 22 wrzesień 2017 - 16:35

Witam. Byłem na komisji w ZUS i otrzymałem orzeczenie w którym jest napisane następujące zdanie.

Jest pan częściowo niezdolny do pracy do 30.10.2020 roku. I moje pytanie teraz w jakiej wysokości otrzymam rentę. Czy mam się odwołać.


  • 0

#2 Aribeth

Aribeth

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 152 postów

Napisano 24 wrzesień 2017 - 21:14

Nikt nie powie Ci jakiej wysokości rentę dostaniesz, bo nikt nie zna podstawy na jakiej będzie ta renta obliczana.

 

Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy, to 75% renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy (art. 62 ust. 2 ustawy emerytalnej).

Wysokość renty z tytułu całkowitej niezdolności ustala się na podstawie uzyskiwanych wynagrodzeń, i okresu pracy.

Składowe renty:

24% kwoty bazowej, to tzw. część socjalna

1,3% z podstawy wymiaru za każdy rok pracy oskładkowanej

0,7% z podstawy wymiaru za każdy rok nieskładkowy

0,7% za każdy rok brakujący do pełnych 25 lat okresów składkowych i nieskładkowych, to się nazywa staż hipotetyczny.

 

Muszę jeszcze dodać, że o ile pamiętam, wydłużono ten okres stażu hipotetycznego w związku z podniesieniem wieku emerytalnego. Nie wiem jednak czy po ostatnich zmianach wprowadzonych przez obecnie rządzących, ten okres nie został ponownie skrócony, wraz z obniżeniem wieku emerytalnego.


  • 0

#3 moro

moro

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 102 postów

Napisano 26 wrzesień 2017 - 08:20

Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy, to 75% renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy (art. 62 ust. 2 ustawy emerytalnej).


I właśnie z tego powodu ja bym się odwoływał. Renty i tak są bardzo niskie, a tu na starcie będziesz miał o 25% mniej.
Odwołaj się, w końcu co masz do stracenia?
  • 0

#4 Aribeth

Aribeth

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 152 postów

Napisano 27 wrzesień 2017 - 17:47

Odwołaj się, w końcu co masz do stracenia?

 

Czas i nerwy.

A swoją drogą wysokość rent jest taka, że i tak trzeba rozglądać się za dodatkowym źródłem dochodów, jeśli nie chce się zdechnąć z głodu.


Użytkownik Aribeth edytował ten post 27 wrzesień 2017 - 17:48

  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych