Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Renta socjalna - zamiar uzyskania przychodu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 herbaciarka

herbaciarka

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 7 postów

Napisano 30 sierpień 2017 - 08:49

Cześć!
Mam rentę socjalną. Przez pół roku dorabiałam sobie na umowę zlecenie. W tym czasie złożyłam w ZUSie "oświadczenie o zamiarze uzyskania przychodów", żeby wiedzieli, iż nie przekraczam odpowiedniej stawki.. potem co miesiąc brałam od pracodawcy rachunek z moją pensją itd., bo kochany ZUS też tego ode mnie oczekiwał.

 

Teraz przestałam pracować. Ponoć muszę złożyć jakieś oświadczenie, że już nie uzyskuję przychodów... szukałam na stronie ZUS, ale nie mogę nigdzie tego znaleźć..

Wiecie może, o jaki druk tutaj chodzi?

 

Będę wdzięczna za pomoc!


  • 0

#2 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6287 postów
  • Skąd:home

Napisano 30 sierpień 2017 - 11:36

Witaj.

Polecam skorzystać z Formularza Kontaktowego Zapytania Ogólnego. Odpowiedź potrafi przyjść w ciągu jednego dnia. Inne formy kontaktu:

http://www.zus.pl/o-...efonicznej-cot-

Pozdrawiam.


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#3 Gość_kuba_*

Gość_kuba_*
  • Gość

Napisano 30 sierpień 2017 - 12:40

A ja Ci polecam przeczytanie tego artykułu http://www.vademecum...-rentowego.html
Wynika z niego, że:
Z chwilą podjęcia pracy zarobkowej, w myśl § 3 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 22.07.1992 r. w sprawie szczegółowych zasad zawieszania lub zmniejszania emerytury i renty
 

1. Emeryt i rencista zawiadamia organ rentowy niezwłocznie o podjęciu (zaprzestaniu) pracy, służby lub działalności, o której mowa w § 1 ust. 1, zwanej dalej "działalnością".
2. Zawiadomienie, o którym mowa w ust. 1, potwierdza zakład pracy, informując o wysokości ustalonego wynagrodzenia.
3. W zawiadomieniu o podjęciu działalności emeryt i rencista składa oświadczenie, czy jego zamiarem jest osiąganie dochodu:
1) nie powodującego zawieszenia ani zmniejszenia świadczeń,
2) powodującego zmniejszenie świadczeń albo
3) powodującego zawieszenie świadczeń.

 
Oświadczenie o osiąganiu przychodów może być wysłane do ZUS na przygotowanym druku RW-73 "Oświadczenie o osiąganiu przychodu" bądź w  innej dowolnej formie pisemnej, pod warunkiem, że pismo będzie zawierało informacje: od kiedy emeryt lub rencista dodatkowo zarobkuje i jaka jest wysokość przychodu uzyskiwanego przez niego w ramach tej działalności zarobkowej.
 
Z chwilą, kiedy przestajesz osiągać dodatkowy dochód, informujesz ZUS za pomocą oświadczenia, że już nie uzyskujesz dodatkowych przychodów.
 
W myśl § 5. ww Rozporządzenia
 

1. Emeryt i rencista zawiadamia organ rentowy do końca lutego każdego roku o łącznej kwocie dochodu osiągniętego w ubiegłym roku kalendarzowym.
2. Zakład pracy zawiadamia organ rentowy do końca lutego każdego roku o łącznej kwocie dochodu osiągniętego przez emeryta lub rencistę w ubiegłym roku kalendarzowym.
3. Urząd skarbowy zawiadamia organ rentowy do końca maja każdego roku o łącznej kwocie dochodu osiągniętego przez emeryta lub rencistę w ubiegłym roku kalendarzowym z wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej, wolnego zawodu lub innej samodzielnej działalności o podobnym charakterze, z wyłączeniem działalności twórczej i artystycznej.

 
Ponieważ nie ma ściśle określonego wzoru (moim zdaniem, wystarczyłoby dodać odpowiednie punkty w formularzu RW-73) możesz takie oświadczenie napisać jako zwykłe pismo. To pismo będzie musiało zawierać miesięczne zestawienie osiągniętych przychodów.


  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych