Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Jeszcze raz kwota którą mogę dorobić

Renta

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 rufusik

rufusik

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 50 postów

Napisano 07 sierpień 2017 - 20:28

Witam. jestem na rencie i w tym roku podjęłam pracę wiem że jest limit kwoty którą mogę dorobić ale nie wiem czy ta kwota jest liczona wraz z rentą


  • 0

#2 kaska_zaborze

kaska_zaborze

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1412 postów
  • Skąd:z wnętrza.

Napisano 08 sierpień 2017 - 10:10

Kwota jest liczona wraz z rentą.

 

Zawieszenie świadczenia następuje jeśli przychody przekroczą 70% przeciętnego wynagrodzenia.

Nie stosuje się zmniejszenia renty socjalnej,czyli jeśli przychód przekroczy wspomniany wyżej próg choćby o 1zł.to zawieszona zostanie pełna kwota renty.

Źródło: ZUS.


  • 0
Wciąż ma się mało lat a już się tyle przeżyło.Powoli dogasa blask tych co już nie wrócą dni.
Piotr Bukartyk.

#3 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6287 postów
  • Skąd:home

Napisano 08 sierpień 2017 - 11:19

Bez urazy, ale uzupełnię Twoją wypowiedź Kasiu, bo jest bardzo okrojona i skrócona. Za dużo z niej nie wynika, a dla ułatwienia powinno zostać to rozpisane.
 
Prawo do renty socjalnej ulega zawieszeniu w przypadku osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, tj. z tytułu:

  • pracy wykonywanej w ramach stosunku pracy,
  • pracy nakładczej,
  • pracy wykonywanej na podstawie umowy zlecenia i umowy agencyjnej oraz współpracy przy wykonywaniu jednej z tych umów,
  • wykonywania pracy w ramach umowy o świadczenie usług (innej niż umowa zlecenia lub agencyjna), do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz współpracy przy wykonywaniu tej umowy,
  • wykonywania pracy na podstawie:
    • umowy-zlecenia,
    • umowy agencyjnej,
    • innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego stosuje się przepisy o zleceniu,
    • umowy o dzieło,

jeżeli umowę taką uprawniony do renty socjalnej zawarł z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy lub jeżeli w ramach takiej umowy (zawartej z innym podmiotem) wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy,

  • prowadzenia pozarolniczej działalności oraz współpracy przy jej wykonywaniu,
  • wykonywania pracy w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub spółdzielni kółek rolniczych,
  • odpłatnego świadczenia pracy, na podstawie skierowania do pracy, w czasie kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania (o ile przysługuje renta w wysokości 50% renty socjalnej) oraz
  • pobierania stypendium sportowego.

Na zawieszenie renty socjalnej wpływają także przychody osiągane z tytułu wykonywania umowy zlecenia przez uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów, którzy nie ukończyli 26 lat życia oraz honoraria z tytułu działalności artystycznej lub twórczej. Od przychodów tych nie jest wprawdzie odprowadzana składka na ubezpieczenie społeczne, jednak podlegają one opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
Źródło: http://www.zus.pl/sw...renty-socjalnej
 
 
Prawo do renty socjalnej zawiesza się, jeżeli zostały osiągnięte przychody w łącznej kwocie wyższej niż 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ogłoszonego ostatnio przez prezesa GUS do celów emerytalnych. W związku z tym kwota przychodu uzasadniająca zawieszanie rent socjalnych wynosi w okresie:


  • od 1 września 2016 r. do 30 listopada 2016 r. – 2 813,40 zł,

  • od 1 grudnia 2016 r. do 28 lutego 2017 r. – 2 838,60 zł,

  • od 1 marca 2017 r. do 31 maja 2017 r. - 2 953,30 zł,
  • od 1 czerwca 2017 r. do 31 sierpnia 2017 r. - 3 047,50 zł. - jest to kwota brutto, jaką możesz dorobić do renty socjalnej.

 

Kwota jest liczona wraz z rentą.

Nie, kwota ta nie jest liczona wraz z rentą. W tym konkretnym przypadku NIE jest to możliwe.

 

 

Źródło: http://www.zus.pl/ba...erytury-i-renty


  • 3

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#4 kaska_zaborze

kaska_zaborze

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1412 postów
  • Skąd:z wnętrza.

Napisano 09 sierpień 2017 - 16:27

Aniołku,twój post jest porządny,ale tu jesteś w błędzie:

Nie, kwota ta nie jest liczona wraz z rentą. W tym konkretnym przypadku NIE jest to możliwe.

 

 

Źródło: http://www.zus.pl/ba...erytury-i-renty

 

Moja informacja jest sprawdzona,może tak było wcześniej ale teraz już tak nie jest.


  • 0
Wciąż ma się mało lat a już się tyle przeżyło.Powoli dogasa blask tych co już nie wrócą dni.
Piotr Bukartyk.

#5 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6287 postów
  • Skąd:home

Napisano 09 sierpień 2017 - 18:42

Aniołku,twój post jest porządny i za to dałam ci plus,ale tu jesteś w błędzie:
Moja informacja jest sprawdzona,może tak było wcześniej ale teraz już tak nie jest.


Kasiu nie wiem kto i dlaczego wprowadza Cię w błąd, ale w przypadku renty socjalnej i limitów nie jest to prawdą. Podkreślam dokładnie - chodzi mi o rentę socjalną, by nie było wątpliwości. Kwotę 3047,50 brutto możesz dorobić do renty socjalnej. Kwota ta nie jest liczona wraz z rentą socjalną. Po prostu każdy kto pracuje może tyle dorobić. Moja wiedza na ten temat opiera się nie na zasadzie, ktoś tak powiedział tylko jest to zapisane w ustawie i widnieje oficjalnie na stronie ZUS, gdzie możemy przeczytać:

Jeżeli z zawiadomienia o wysokości przychodu, jaki zamierzasz osiągnąć, wynika, że:

  • nie przekroczy on 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, wypłacimy Ci świadczenie w pełnej wysokości,
Źródło: http://www.zus.pl/sw...tow-i-rencistow

Renta socjalna nie jest wynagrodzeniem tylko jest świadczeniem. Zatem do renty socjalnej można dorobić 3047,50 brutto do 31 sierpnia 2017 r. i tak wygląda sytuacja na ten moment. Inne limity, można znaleźć tutaj:

http://www.zus.pl/ba...erytury-i-renty

Może niech się wypowiedzą osoby, które teraz dorabiają do renty socjalnej. Wtedy wszystko stanie się jasne :)
  • 2

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#6 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6287 postów
  • Skąd:home

Napisano 11 sierpień 2017 - 11:11

Cała sytuacja nie dawała mi spokoju, gdyż jest to zbyt poważna sprawa. Inni użytkownicy mogliby zasugerować się i zastosować się, do jednej z błędnych opinii. Jednocześnie ten przypadek jest przestrogą. Zawsze i w każdym przypadku za wiarygodne źródło należy brać informację umieszczone na oficjalnych stronach lub we wszystkich regulacjach prawnych i ustawach. Gdy to nie daje ostatecznego rozstrzygnięcia pozostaje postarać się o oficjalne stanowisko danej instytucji. Wszelkie gdybania, domysły, czy też przekazywanie informacji na zasadzie "głuchego telefonu", które nie do końca są zrozumiałe są i będą zawsze niewiarygodnym źródłem. 
Dlatego w wolnej chwili skorzystałam z pomocy Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS i wysłałam następującą wiadomość:


Użytkownik portalu NPI,  Milena, napisał(a):
Witam, chciałabym rozstrzygnąć kwestię limitów odnośnie renty socjalnej. Od 1 czerwca 2017 r. do 31 sierpnia 2017 r. - można dorobić sobie 3 047,50 zł. Czy jest to kwota liczona z rentą socjalną, czy bez renty. W tym roku podjęłam pracę wiem że jest limit kwoty którą mogę dorobić ale nie jestem do końca pewna, czy ta kwota jest liczona wraz z rentą.
Wielu osobom się to myli, dlatego proszę o jednoznaczną i w miarę szybką odpowiedź.
Pozdrawiam serdecznie i dziękuję.

 
Na następny dzień otrzymałam odpowiedź:


Dzień dobry,
 
Kwota 3 047,50 zł nie jest sumowana z kwotą renty. Jest to maksymalna kwota przychodu, jaki może Pani osiągnąć.
Zwracam uwagę, że przekroczenie tej kwoty chociażby o 1 grosz spowoduje wstrzymanie wypłaty renty socjalnej w miesiącu, w którym został przekroczony przychód.
 
Dziękuję za kontakt z nami,
w razie pytań zapraszam ponownie
 
Joanna Rzepa
Zakład Ubezpieczeń Społecznych
Centrum Obsługi Telefonicznej
tel. 22 560-16-00

www.zus.pl

 
Mam nadzieję, że ostateczne rozstrzygnięcie przysłuży się @rufusikowi i innym użytkownikom, a wszelkie różnice pójdą w niepamięć.


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 




Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: Renta

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych