Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Znaczna niepełnosprawność a samodzielne mieszkanie

niepełnosprawny samodzielne mieszkanie mieszkanie

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 mamija1

mamija1

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 05 lipiec 2017 - 09:14

Jestem osobą niepełnosprawną ruchowo w stopniu znacznym. Przez długie już lata mieszkam w ośrodku dla osób niepełnosprawnych. Od jakiegoś czasu rodzi się jednak w mojej głowie myśl żeby się stąd wyprowadzić. Nie chodzi mi o zmianę ośrodka bo to jak wejść z deszczu pod rynnę. Chciałabym mieszkać na swoim nie w żadnej instytucji. Może to być wynajem, może to być mieszkanie z miasta (choć na to raczej nie ma szans). Na pewno nie mogłabym mieszkać całkowicie sama już nawet ze względu na koszty utrzymania. Ostatnio w necie zetknęłam się z pomysłem żeby kilka osób niepełnosprawnych razem zamieszkało. Ułatwiłoby to utrzymanie mieszkania, pozwalałoby na wzajemną pomoc sobie w takim zakresie jak kto potrafi, a przede wszystkim opłacenie opieki, która byłaby potrzebna. Co Wy o tym myślicie?


  • 0

#2 Aribeth

Aribeth

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 152 postów

Napisano 07 lipiec 2017 - 17:53

Widzę dwa problemy z tym związane:

 

1. Grupa wynajmująca razem mieszkanie, musiałaby być zróżnicowana pod względem niepełnosprawności. Sama rozumiesz, że gdyby dobrali się np. sami tetrusi to raczej nie byłoby komu wymienić żarówki...

 

Z tego jednak wynika drugi problem:

 

2. Wspólne mieszkanie, działa dobrze przez pewien czas. Później jednak, ci bardziej sprawni zaczynają się wkurzać że muszą pomagać tym mniej sprawnym. Wtedy zaczynają olewać tych mniej sprawnych. Przechodziłam to jeszcze podczas studiów, kilka lat po tym jak usiadłam na wózku.

 

 

Moja rada: przemyśl to dobrze. Jeżeli już się na to zdecydujesz, to dobierz ludzi których bardzo dobrze znasz, ale mimo to miej w zanadrzu plan B, na wypadek gdyby wydarzenia potoczyły się tak jak Ci opisałam.


  • 0

#3 kaska_zaborze

kaska_zaborze

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1412 postów
  • Skąd:z wnętrza.

Napisano 08 lipiec 2017 - 12:31

Podstawowe pytanie tego wątku powinno brzmieć: Jak bardzo jesteś niepełnosprawna? Musisz sobie odpowiedzieć w czym potrzebujesz pomocy i mieć świadomość (tak jak pisze Aribeth), że osoby niewykwalifikowane w pomocy raczej nie będą Ci pomagać do końca życia, a Ty nie możesz od nich tego wymagać. Piszesz o wzajemnej pomocy, taka może trwać dwa tygodnie, ale nie lata. Dojedziesz sama do lekarza? Bo jeśli nie, to nie możesz mieszkać sama ani liczyć cały czas na kumpli, ciężkich rzeczy ze sklepu nie przyniesiesz itd., itd.
Moja rada - Zostań w tym ośrodku i żyj jak najbardziej niezależnie, a utrzymywać się i tak musisz, czy to w ośrodku, czy w mieszkaniu.

Użytkownik kuba edytował ten post 09 lipiec 2017 - 12:55
Poprawa interpunkcji

  • 0
Wciąż ma się mało lat a już się tyle przeżyło.Powoli dogasa blask tych co już nie wrócą dni.
Piotr Bukartyk.



Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: niepełnosprawny, samodzielne mieszkanie, mieszkanie

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych