Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Proszę o wyjaśnienie - renta socjalna


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

#1 herbaciarka

herbaciarka

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 7 postów

Napisano 25 styczeń 2017 - 11:42

Cześć! Postanowiłam poradzić się Was, ponieważ już się gubię. Ze strony ZUS nie wyczytuję tego, co bym chciała, dlatego proszę nie podawać tutaj linków :-) ale do rzeczy:

-w grudniu złożyłam wniosek o rentę socjalną, w którym napisałam, że pracuję na umowę o dzieło i dochód wynosi od 200 do 600 zł na miesiąc.

 

-niespodziewanie od 1 stycznia szefowa zmieniła mi umowę na umowę zlecenie, lecz dochód pozostaje ten sam. W związku z czym będę mieć ubezpieczenie z tej pracy (wcześniej jako osoba niepełnosprawna byłam ubezpieczona u mojej mamy w KRUSie).

 

-wczoraj przyznano mi rentę socjalną na 1 rok z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Lekarz orzecznik nie zapytał mnie wczoraj o pracę itp.

 

Zatem:

1) czy w związku z tym, iż zmieniła mi się umowa - powinnam o tym poinformować ZUS, mimo iż dochód będzie taki sam?

 

2) skoro mam ubezpieczenie z pracy, a teraz dzięki rencie socjalnej - także z tytułu tej renty, to co powinnam zrobić? "Zrzec" się jakoś ubezpieczenia z pracy, czy jak?

Przepraszam za być może infantylne pytania, ale to moja pierwsza praca i pierwsza renta, jestem więc nowicjuszką, która nie zna się na takich kruczkach prawnych..:-)

będę Wam bardzo wdzięczna za odpowiedź!
Herbaciarka

 

 


  • 0

#2 Gość_Marecki68_*

Gość_Marecki68_*
  • Gość

Napisano 25 styczeń 2017 - 15:31

napisze cos do punktu drugiego   jak  masz teraz umowe zlecenie    to zus bedzie automatycznie o tym powiadomiony   bo wplyna skladki i deklaracja od pracodawcy   druga sprawa ty bedziesz tylko na tym stratna bo nie mozna zrezygnowac z zadnego ubezpieczenia   a po straceniu skladek zostanie ci mniej kasy na wyplate      to jest tak  mozesz miec nawet cztery  prace   na umowe zlecenie i z kazdej beda brane skladki takie sa przepisy  


  • 1

#3 herbaciarka

herbaciarka

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 7 postów

Napisano 25 styczeń 2017 - 19:43

OK, zatem punkt 2. już wyjaśniony. Dziękuję! :-)


  • 0

#4 Golda

Golda

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 193 postów
  • Skąd:Pleszew

Napisano 25 styczeń 2017 - 20:49

Heyka
No i pamiętaj by poinformować pracodawcę, że masz rentę.
Powód prosty. Tylko od jednego dochodu jest odliczana kwota wolna od podatku. Gdyby było to... hmmmm... zdublowane... to trzeba to potem uwzględnić w picie. I koniec końców mniejszy zwrot podatku lub nawet konieczność zapłacenia.

Pozdro
Ewa
  • 0

Tak sobie wpadłam do Krainy Fantazji i robię za sekretarkę Lenny'ego i spółki :)
Mam nawet własną chmurkę za rogiem obłoku...


#5 Slavco

Slavco

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 271 postów

Napisano 26 styczeń 2017 - 15:47

1) czy w związku z tym, iż zmieniła mi się umowa - powinnam o tym poinformować ZUS, mimo iż dochód będzie taki sam?

 

Nie musisz informować ZUS o ilości umów i ich statusie prawnym. Dla nich ważne jest czy nie przekraczasz limitu przychodu określonego w art. 10 pkt. 6:

 

"6. Prawo do renty socjalnej zawiesza się za miesiąc, w którym zostały osiągnięte przychody, o których mowa w ust. 1–5a, w łącznej kwocie wyższej niż 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego do celów emerytalnych"

 

Kwota ja w tej chwili jest prawie 5 razy wyższa niż zdeklarowana przez ciebie wiec bez obaw możesz pracować :)
 

Jeśli chodzi o PIT i informowanie pracodawcy o rencie to w związku z otrzymywaniem przychów z różnych źródeł na tobie ciąży wypełnienie PITa gdzie sumujesz wartości z deklaracji otrzymanych od pracodawcy i z ZUSu.

Pozdrawiam


Użytkownik Slavco edytował ten post 26 styczeń 2017 - 15:48

  • 0

#6 Boginka

Boginka

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 375 postów
  • Skąd:Warszawa

Napisano 26 styczeń 2017 - 18:14

Uprzejmie nie zgodzę się ze @Slavco - z moich informacji wynika, że zgłosić należy każdy dochód, który jest odciążony składkami na ubezpieczenie społeczne.

 

Jeśli ten dochód jest niższy niż 70% średniego miesięcznego wynagrodzenia brutto, to nie spowoduje zawieszenia renty, więc jest to czysta formalność, natomiast zgłosić go należy tak czy siak.

 

Umowa o dzieło nie jest oskładkowana, więc nie trzeba jej zgłaszać (niezależnie od wysokości dochodu). Natomiast umowa zlecenie jest, więc ja bym ją na Twoim miejscu zgłosiła.

 

Standardowo do zgłaszania dochodu służy taki formularz: http://www.zus.pl/pliki/formularze/ZUS_Rw_73_IV_2016.pdf


  • 0

boginka (rzecz. mit.) – duch opiekuńczy lub wiedźma; jakże to ludzkie. :)


#7 Gość_Marecki68_*

Gość_Marecki68_*
  • Gość

Napisano 26 styczeń 2017 - 20:07

Zgadzam się całkowicie z tym, co napisała Boginka.


Użytkownik __ANIOLEK__ edytował ten post 26 styczeń 2017 - 20:42
usunięcie caps locka i poprawienie pisowni.

  • 0

#8 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6290 postów
  • Skąd:home

Napisano 26 styczeń 2017 - 20:41

ZGADZAM SIE CALKOWICIE Z TYM CO NAPISAL   MRUK

 

Mruk to tytuł na forum zależny głownie od napisanych postów, a login to Boginka. Poprawiam zgodnie z prawdą :D Więcej na ten temat:

http://www.ipon.pl/f...ruk#entry188516


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#9 Slavco

Slavco

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 271 postów

Napisano 26 styczeń 2017 - 20:43

Uprzejmie nie zgodzę się ze @Slavco - z moich informacji wynika, że zgłosić należy każdy dochód, który jest odciążony składkami na ubezpieczenie społeczne.

 

Czyli przy każdej umowie - zlecenie jedziesz do ZUS aby im o tym powiedzieć?

 

Źródło "Informator dla osób niepełnosprawnych" wydany przez ZUS stan na 1 stycznia 2016 roku:

"Osoba pobierająca rentę socjalną lub jej przedstawiciel ustawowy są obowiązani niezwłocznie powiadomić organ wypłacający rentę socjalną o osiąganiu przychodu w kwocie powodującej zawieszenie prawa do renty socjalnej. Powiadomienie następuje w formie pisemnego oświadczenia. W przypadku gdy składki na ubezpieczenia społeczne są odprowadzane przez płatnika składek, osoba pobierająca rentę socjalną jest obowiązana do przedstawienia zaświadczenia albo oświadczenia określającego kwotę przychodu. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”. Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań."

 

Źródło: Ustawa o rencie socjalnej  Stan prawny aktualny na dzień: 08.12.2016 Dz.U.2013.0.982 t.j. - Ustawa z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej

Art. 10. Zawieszenie prawa do renty socjalnej

7. Osoba pobierająca rentę socjalną lub jej przedstawiciel ustawowy są obowiązani niezwłocznie powiadomić organ wypłacający rentę socjalną o osiąganiu przychodu w kwocie powodującej zawieszenie prawa do renty socjalnej. Powiadomienie następuje w formie pisemnego oświadczenia. W przypadku gdy składki na ubezpieczenia społeczne są odprowadzane przez płatnika składek, osoba pobierająca rentę socjalną jest obowiązana do przedstawienia zaświadczenia albo oświadczenia określającego kwotę przychodu.
7a. Oświadczenia, o których mowa w ust. 7, składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: "Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.". Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.
8. Organ wypłacający rentę socjalną może wystąpić do urzędu skarbowego o przekazanie informacji o wysokości przychodów objętych podatkiem dochodowym od osób fizycznych lub zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne lub informacji o opodatkowaniu działalności na zasadzie karty podatkowej w celu dokonania weryfikacji oświadczenia złożonego przez osobę pobierającą rentę.

 

Mnie z tego tytułu nie pokarali ale 2 razy w życiu wysłałem im owe oświadczenie. Za pierwszym razem o fakcie że mam zarobki powodujące zawieszenie renty. Za drugim razem że mam zarobki nie powodujące zawieszenie renty i proszę o jej przywrócenie. Od tamtej pory jeśli mam jakąkolwiek umowę zlecenie to nie informuję ZUSu o tym fakcie pomimo przerw w otrzymywaniu przychodów.

 

Wiec dodam iż określenie w piśmie że się otrzymuje dochody ale nie powodujące zawieszenie renty socjalnej samo sobie jest jakąś deklaracją (nieprecyzyjną) o wysokości dochodów. :) co najwidoczniej w moim przypadku było wystarczające :)

Ale żeby nie było... zgłosić nie zaszkodzi.


Użytkownik Slavco edytował ten post 26 styczeń 2017 - 20:58

  • 0

#10 Boginka

Boginka

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 375 postów
  • Skąd:Warszawa

Napisano 26 styczeń 2017 - 21:26

Czyli przy każdej umowie - zlecenie jedziesz do ZUS aby im o tym powiedzieć?

 

Ja akurat pracuję na umowy o dzieło (taka branża), wiec tego problemu aktualnie nie mam, ale teoretycznie, na podstawie tego, co mi powiedziano w ZUS jak o to pytałam:

 

Zawiadamiam ich raz, że "moim zamiarem jest osiąganie przychodu" - podaję ogólnie źródło (umowa zlecenia) i próg wysokości ("nie powoduje zawieszenia").

 

Potem informuję, jak coś się zmieni - gdybym przestała mieć umowy a zaczęła mieć np. etat - zmieniłabym informacje o źródle, jeśli ZUS by sobie życzył. Gdyby wysokość zmieniła się na tyle, że wynosiłaby więcej niż limit, poinformowałabym, że jest w tej sprawie zmiana.

 

Natomiast nie mam powodu biegać co miesiąc z każdą umową, skoro zamiar osiągania dochodu jest zgłoszony i jego zasadnicze parametry się nie zmieniają. Ta ZUS-owska deklaracja jest nawet na tyle ogólna, że nie miałabym jak informować, że oto mi wzrósł dochód o sto złotych albo podpisałam kolejną umowę.

 

Oczywiście, gdyby urzędnik ZUS powiedział mi, że ode mnie takiej deklaracji nie chce, jeśli nie przekraczam tego magicznego 70%, to mogę im tego nie składać - nie pałam miłością do biurokracji. Ale zasugerowano mi wyraźnie, że jednak by chcieli, a to nie jest dla mnie aż taki duży problem.

 

Również oczywiście - jeśli składałabym deklaracje, to po zakończeniu roku złożyłabym również deklarację roczną do ZUS (do końca lutego, to coś innego niż PIT), która dokładniej określa ile zarobiłam.

 

Suma sumarum: autorce sugerowałabym kontakt z urzędnikiem lokalnego ZUS (choćby telefoniczny) i zastosowanie się do tego, co on uzna za stosowne.


Użytkownik Boginka edytował ten post 26 styczeń 2017 - 21:33

  • 0

boginka (rzecz. mit.) – duch opiekuńczy lub wiedźma; jakże to ludzkie. :)


#11 Gość_Marecki68_*

Gość_Marecki68_*
  • Gość

Napisano 27 styczeń 2017 - 19:14

sory  za  blad    PRZEPRASZAM


  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych