Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Jaka renta i czy w ogóle przysługuje?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1 unsung

unsung

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 21 styczeń 2017 - 16:00

Witam,
Piszę w imieniu mojej znajomej. Mam pytanie: jaka i czy w ogóle przysługuje jej renta? Leczy się od 13 roku życia, obecnie ma 41 lat. Wcześniej była na rencie rodzinnej. Cierpi na schizofrenię paranoidalną.
Proszę o jakieś odpowiedzi, jakieś linki do artykułów.
 
Serdecznie pozdrawiam
Piotr

Użytkownik kuba edytował ten post 21 styczeń 2017 - 17:05
Poprawiono styl wypowiedzi

  • 0

#2 Boginka

Boginka

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 375 postów
  • Skąd:Warszawa

Napisano 24 styczeń 2017 - 18:56

Piotrze,

 

Nie określiłeś jakiemu ubezpieczeniu społecznemu podlega Twoja znajoma i podałeś w sumie bardzo niewiele informacji, więc odpowiedź będzie długa i dość ogólna - szczegóły musi ustalić Twoja znajoma. Jeśli jest ubezpieczona tak, jak większość ludzi, w ZUS, to ZUS przewiduje trzy rodzaje rent.

 

Pierwszą jest renta socjalna, dla osób u których stwierdzono niepełnosprawność w okresie dzieciństwa lub nauki na studiach w czasie wczesnej dorosłości. Najważniejszym warunkiem otrzymania tej renty są

* odpowiednio wczesny czas powstania niepełnosprawności

* orzeczenie przez orzecznika ZUS tzw. "całkowitej niezdolności do pracy".

 

Piszesz, że znajoma "leczy się od 13 roku życia," więc potencjalnie ta renta może jej dotyczyć, ale to zależy od szczegółów stanu jej zdrowia i od decyzji orzecznika ZUS - żeby taką decyzję uzyskać, należałoby wystąpić z wnioskiem o przyznanie renty. Nikt nie jest w stanie zaocznie, internetowo stwierdzić, jak orzekłby w jej przypadku orzecznik ZUS.

 

Informacje na temat tej renty znajdziesz tutaj:

Renta socjalna - przepisy (strona ZUS)

Renta socjalna - zgłoszenie wniosku o rentę socjalną (strona e-Inspektorat ZUS)

 

Drugim rodzajem renty jest renta z tytułu niezdolności do pracy, Jest ona przyznawana osobom, które niepełnosprawność nabyły później. Podstawą do jej przyznania jest orzeczenie "całkowitej" lub "częściowej niezdolności do pracy" (czyli jest pod tym względem mniej restrykcyjna niż renta socjalna). Jednak wymagany jest też odpowiedni staż pracy oraz to, aby niepełnosprawność (a dokładniej "niezdolność do pracy") pojawiła się wtedy, kiedy ta osoba pracowała lub pobierała niektóre świadczenia. Twojej znajomej ta renta może dotyczyć, jeżeli odpowiednio długo pracowała i objawy jej choroby bardzo nasiliły się w okresie tej pracy. Szczegółowe informacje znajdziesz tutaj:

 

Renta z tytułu niezdolności do pracy - przepisy (strona ZUS)

Renta z tytułu niezdolności do pracy - zgłoszenie wniosku (strona ZUS)

 

Renta rodzinna przewidziana jest dla osób, których osoba bliska miała prawo do niektórych świadczeń ZUS (np. emerytury) i zmarła. Tu znajdziesz rozpiskę tego, jakim osobom i w jakich okolicznościach przysługuje ta renta:

http://www.infor.pl/...-rodzinnej.html

 

Na podstawie Twojego postu wnioskuję, że Twoja znajoma pobierała tę rentę jako uczące się dziecko osoby zmarłej. Jeśli tak, to mogłaby ponownie uzyskać prawo do tej renty tylko, gdyby została wobec niej orzeczona "całkowita niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji" (renta bez względu na wiek) lub "całkowita niezdolność do pracy" z powodu niepełnosprawności powstałej w dzieciństwie albo wczesnej dorosłości w trakcie studiów. W tym drugim przypadku renta rodzinna jest zwykle łączona z rentą socjalną.

 

Renta rodzinna - zgłoszenie wniosku (strona e-Inspektorat ZUS)

 

Nie znam przepisów dotyczących ubezpieczenia społecznego rolników (KRUS).


  • 0

boginka (rzecz. mit.) – duch opiekuńczy lub wiedźma; jakże to ludzkie. :)



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych