Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Kursy online


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1 pier1987

pier1987

  Podpowiadacz

 • Użytkownik
 • PipPipPipPipPip
 • 176 postów
 • Skąd:Słupca

Napisano 16 październik 2016 - 16:41

Edukacja staje się dostępna bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, dzięki możliwościom, jakie stwarza nauka online. Nie wychodząc z domu możemy poznać podstawy bioinformatyki na uniwersytecie w Toronto i dowiedzieć się jak zostać brytyjskim monarchą poprzez kanał youtube CGP Grey.
Poniżej znajdziemy kilka wybranych stron z kursami online i edukacyjnych kanałów wideo:

Khan Academy (www.khanacademy.org) jest projektem non - profit o międzynarodowym zasięgu. Obecnie, dzięki pracy wolontariuszy – tłumaczy, jest już częściowo dostępna w języku polskim. Nauka online jest całkowicie bezpłatna i obejmuje kursy z matematyki, innych nauk ścisłych, ekonomii i finansów, nauk humanistycznych i sztuki, informatyki. Edukacja opiera się na lekcjach w formie wideo i na części praktycznej.

Code Academy (www.codeacademy.com) to strona, na której bezpłatnie możemy nauczyć się kodowania czyli tworzenia stron internetowych i aplikacji. Różne języki programowania poznajemy za pomocą prostych, praktycznych ćwiczeń, które stopniowo przechodzą w coraz trudniejsze. Strona dostępna jest tylko w języku angielskim. Społeczność Code Academy zrzesza 24 miliony ludzi na całym świecie.

edX (www.edx.org) jest projektem edukacyjnym, za którego stronę merytoryczną odpowiadają między innymi najlepsze amerykańskie uczelnie. Korzystanie z edX jest całkowicie bezpłatne, zakres tematyczny kursów jest bardzo szeroki - od architektury i projektowania wnętrz, przez inżynierię, odżywianie, prawo, nauki społeczne i statystykę. Nauka odbywa się poprzez wideo z lekcjami, quizy sprawdzające wiedzę i dyskusje online z innymi uczącymi się. Każdy z kursów jest określony w czasie, ma datę rozpoczęcia i wyznaczony czas trwania. Kursy dostępne są w języku angielskim.

Coursera (www.coursera.org) jest stroną, na której znajdziemy bezpłatne kursy online przygotowane przez zagraniczne uczelnie i instytucje z całego świata. Kursy dostępne są po angielsku i w wielu innych językach (bez języka polskiego). Edukacja prowadzona jest w wielu obszarach wiedzy, znajdziemy tam medycynę, sztukę, fizykę i wiele innych. Kursy łączą teorię z ćwiczeniami z wybranego tematu.

Blogerzy wideo upowszechniają wiedzę z różnych dziedzin tworząc autorskie kanały popularno-naukowe dostępne w serwisie www.youtube.com. Jednym z nich jest SciFun - kanał o astronomii i fizyce, często pokazujący zjawiska fizyczne za pomocą doświadczeń i eksperymentów, badający zagadnienia i zadający pytania, których nie znajdziemy na szkolnych lekcjach fizyki. Kanał CrashCourse zawiera wideo z lekcjami z historii, literatury, biologii, chemii, ekologii. Mini - wykłady są przygotowane w języku angielskim, z animacjami ilustrującymi omawianą treść. CGP Grey prezentuje krótkie filmy, również świetnie ilustrowane, które poruszają nieoczywiste kwestie wymagające wyjaśnienia, czerpiąc przy tym z różnych nauk. Dostępne są z polskimi napisami.

Czy podoba Wam się forma nauki online? Czy znacie jakieś ciekawe, edukacyjne kanały na youtube lub strony internetowe?


 • 1

#2 Marta S

Marta S

  Gawędziarz

 • Użytkownik
 • PipPipPipPipPipPipPip
 • 772 postów
 • Skąd:szkoda że nie Lublin

Napisano 19 październik 2016 - 06:31

Myślę, ze kwestia nauki on line ma  swoje plusy nie dlatego, że podoba się bardziej niż edukacja stacjonarna. Jest to przede wszystkim forma umożliwiająca naukę bez pomocy osób trzecich i bez barier architektonicznych. Minusem jest brak bezpośredniego kontaktu z innymi uczestnikami i wykładowcami. Najbardziej zaawansowane technologie nie zastąpią tradycyjnej formy w stu procentach. Niemniej jednak dla wielu z nas jest to konieczność.


Użytkownik Marta S edytował ten post 19 październik 2016 - 06:33

 • 1

Moje szóste poetyckie dziecko drukiem i e-bookiem -  Skrzydła i Drzazgi do nabycia u mnie lub u wydawcy Ridero.eu


#3 piotrmarkowski2

piotrmarkowski2

  Widz

 • Użytkownik
 • Pip
 • 4 postów

Napisano 05 styczeń 2017 - 15:13

Jeżeli tylko masz ochotę się czegoś nauczyć, na pewno gdzieś w sieci kryje się kurs, który pozwoli Ci daną umiejętność opanować. Sęk w tym, by w zalewie wątpliwej jakości poradników dotrzeć do tych naprawdę wartościowych. Dlatego przygotowałem listę źródeł, z którym sam korzystam/korzystałem i z czystym sumieniem mogę je zarekomendować.
Jeżeli znasz inne miejsca w sieci, gdzie można znaleźć rzetelną wiedzę na jeden z wymienionych niżej tematów, napisz do mnie – stwórzmy razem bazę jakościowych platform.

CodeAcademy
Jedna z najbardziej znanych witryn tego typu, na których nauczysz się podstaw kodowania – HTML, CSS, JavaScript, ale nie tylko. Liczba kursów ciągle się zwiększa, a całość jest w pełni interaktywna i prowadzi adepta za rękę przez każdy element procesu.

Learn Code The Hard Way
Serwis zbiera kilka książek uczących różnych języków programowania. W przypadku Ruby on Rails dostępna jest darmowa wersja HTML, podobnie z Pythonem.

Kursownik
Potrzebujesz polskich źródeł? Ta skromnej wielkości, ale wysoce merytoryczna baza poradników pozwoli Ci poznać podstawy HTML i CSS, zakodować pierwszą stronę www czy wgłębić się w Photoshopa. Kilkadziesiąt godzin dobrego materiału.

Udemy
Udemy to platforma z kursami online, na której możemy nauczyć się całego spektrum rzeczy, w tym wielu przydatnych dla marketera, programisty czy grafika. To serwis komercyjny, ale mnóstwo treści jest dostępnych nieodpłatnie.

PSDTuts
Jak nazwa wskazuje – całe mrowie tutoriali dotyczących Photoshopa. Learning by doing to najefektywniejsza metoda, a w przypadku grafiki komputerowej rozpoczynanie przygody od kopiowania pewnych rozwiązań, by pojąć, jak są robione brzmi to dobra metoda.

Skillshare
Kolejny serwis z kursami, przede wszystkim skupiony z obszarów grafiki komputerowej i fotografii, ale znajdziemy tam również poradniki DIY czy na temat gotowania.

Coursera
Interesuje Cię wiedza uniwersytecka – od teorii muzyki po statystykę? Bierz udział w kursach udostępnianych przez uczelnie z całego świata, kompletnie za darmo.

To zaledwie wierzchołek góry lodowej, omawiający pojedyncze źródła dla różnych umiejętności. Mógłbym wskazać jeszcze kilkadziesiąt stron (od edX począwszy, na Khan Academy skończywszy), ale na chwilę obecną mija się to z celem.
Wejdź i zobacz, co powyższe serwisy mają Ci do zaoferowania i w jakiej formie. Część oferuje jedynie wideo, inne interaktywne formy. Sprawdź, co Ci odpowiada. Potem znajdź samodzielnie ciekawe źródła i podeślij je mnie!
Pamiętaj: jeżeli chciałbyś nauczyć się dowolnej rzeczy, za rok będziesz żałował, że nie zacząłeś dzisiaj. Nie zwlekaj więc – do dzieła! Trzymam kciuki

Użytkownik kuba edytował ten post 05 styczeń 2017 - 16:13
Poprawa czytelności tekstu

 • 0

#4 Martusiek

Martusiek

  Statysta

 • Użytkownik
 • PipPip
 • 18 postów

Napisano 14 marzec 2018 - 09:57

Wszystko zależy od samozaparcia. Część osób wyciągnie więcej z kursów online niż wielogodzinnych zajęć stacjonarnych. Wszystko jest kwestią bardzo indywidualną niestety...


 • 0

#5 Andrew Waqq

Andrew Waqq

  Widz

 • Użytkownik
 • Pip
 • 3 postów

Napisano 09 czerwiec 2018 - 09:48

Motywacja, zmotywowanie samego siebie jest moim zdaniem jak najbardziej podstawą sprawą w tym zakresie


 • 0

#6 pier1987

pier1987

  Podpowiadacz

 • Użytkownik
 • PipPipPipPipPip
 • 176 postów
 • Skąd:Słupca

Napisano 10 luty 2019 - 10:11

Warto odwiedzić tą stronę polecam darmowe kursy na Udacity. Jest też wiele innych serwisów jak Udemy, edX, CodeAcademy, Bootcamp i wiele innych.

https://medium.freec...st-d9dd13600b04


 • 0

#7 pier1987

pier1987

  Podpowiadacz

 • Użytkownik
 • PipPipPipPipPip
 • 176 postów
 • Skąd:Słupca

Napisano 04 sierpień 2019 - 13:01

Inne uniwersytety proponują zazwyczaj płatne kursy internetowe. Francuskie MOOC, wierne zasadzie udostępniania wiedzy wszystkim zainteresowanym, są całkowicie bezpłatne. Dziesiątki znanych szkół, np. Conservatoire national des Arts et métiers (CNAM), Sciences PO, Ecole centrale, Ecole polytechnique i inne, udostępniły w bardzo prosty sposób swe zajęcia (https://www.france-u...merique-mooc.fr). Każdy MOOC zaczyna się w ustalonym terminie, ale można się zapisać już po rozpoczęciu zajęć i nadrobić opóźnienia.

Większość kursów jest w języku francuskim, niektóre również po niemiecku i angielsku. Zapisuje się wielu studentów, ale po kilku tygodniach duża część rezygnuje i jedynie 20-30% kończy cały cykl zajęć. Pomysłodawcy sądzą, że ta liczba mieści się w normie. Fakt, że zajęcia są bezpłatne nie obniża ich rangi. Ponieważ to internauci narzucają sobie dyscyplinę pracy, trzeba mieć solidną motywację, by tygodniami uczestniczyć w kursach.

Uczestnicy pochodzą z różnych miejsc i kierują się różnymi motywami. Są to licealiści, emeryci, pracownicy, bezrobotni… Niektórzy studiują z ciekawości, inni pragną zdobyć nowe kompetencje zawodowe. Szczególną uwagę zwraca się na podejście pedagogiczne do studentów, którzy ze swej strony muszą niekiedy zastanowić się nad swymi celami życiowymi. Absolwent każdego kursu otrzymuje zaświadczenie, a nie dyplom. Tak więc, awans społeczny lub zawodowy nie może być jedynym celem studiów. W rzeczywistości mamy do czynienia z innowacyjnym spojrzeniem na proces uczenia się, który nie jest jak dawniej procesem hierarchicznym i linearnym, ale raczej pewną dynamiką inteligencji zbiorowej, w której wiedza jest dostępna dla wszystkich i wszędzie poprzez internet.

Współczesny student, korzystający na co dzień z internetu, ma dostęp do nieskończonej ilości informacji. Kursy internetowe pozwalają mu uporządkować i zorganizować naukę, a dodatkowo skonfrontować swój punkt widzenia z poglądami innych ludzi. W tym uniwersytecie na skalę całej Ziemi możemy natrafić na bogate i zdumiewające debaty, które pozwolą nam rzucić się w wir nowej przygody intelektualnej.

Co o tym myślicie?


 • 0

#8 pier1987

pier1987

  Podpowiadacz

 • Użytkownik
 • PipPipPipPipPip
 • 176 postów
 • Skąd:Słupca

Napisano 01 listopad 2019 - 10:51

Pierwszą polską platformę edukacyjną z otwartymi kursami internetowymi typu MOOC uruchomiono we wtorek w Warszawie. Platforma Polski MOOC jest efektem współpracy m.in. resortu nauki i Fundacji Młodej Nauki; ogłoszono również konkurs na projekty nowych kursów na platformę.

Uruchomiona we wtorek platforma oferuje kursy typu MOOC (ang. massive open online course - czyli "powszechny otwarty kurs internetowy"), przeznaczone dla wszystkich osób zainteresowanych nauką, zdobywaniem nowych kompetencji i umiejętności.

"Polski MOOC ma odpowiedzieć na potrzebę ciągłego kształcenia" - powiedział PAP wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński. "MOOC jest otwarty: zarówno umieszczanie kursów na tej platformie, jak i korzystanie z nich jest bezpłatne. To po prostu więcej nauki w codziennym życiu - do tego nauki, która przychodzi do nas, po którą łatwo jest sięgnąć i która - jestem przekonany - będzie też bardzo wysokiej jakości, bo dbają o to eksperci, którzy certyfikują kursy umieszczane na platformie" - dodał.

"Tempo rozwoju cywilizacyjnego jest dzisiaj tak gigantyczne, że za życia obecnego pokolenia studentów zniknie większość zawodów, które obecnie znamy, pojawią się dziesiątki czy setki nowych zawodów. To oznacza, że uczyć się będzie trzeba przez całe życie. Platforma Polski MOOC to odpowiedź na to wyzwanie cywilizacyjne" - podkreślił wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin na nagraniu odtworzonym podczas uroczystości uruchomienia polskiej platformy.

Docelowo na platformie Polski MOOC mają znaleźć się zarówno kursy stworzone przez polskie ośrodki akademickie i instytucje związane z kształceniem na odległość, przez świat biznesu i organizacje pozarządowe. Platforma oparta jest na systemie: Open edX, stworzonym przez dwie amerykańskie uczelnie: MIT oraz Uniwersytet Harvarda. Za techniczną stronę Polskiego MOOC-a odpowiedzialny jest Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI).

Patronat nad projektem objęła również Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP). Jak zapewnia przewodniczący KRASP-u prof. Jan Szmidt uczelnie obejmą patronat i nadzór merytoryczny nad otwartymi kursami online. Jednocześnie mają sugerować określone rozwiązania - tak, aby jakość wirtualnej edukacji była spójna z klasycznym kształceniem akademickim na studiach stacjonarnych.

"W tym momencie dołączyliśmy do światowej czołówki - nie jest tak, że każdy kraj na świecie taką platformę posiada" - podkreśliła w rozmowie z PAP prezes Fundacji Polskiej Nauki Kinga Kurowska-Wilczyńska. "Polska platforma wyróżnia się przede wszystkim tym, że kształcimy w języku polskim - większość platform oferuje kursy w języku angielskim. Docelowo nasze polskie kursy również będą tłumaczone na język angielski - żeby promować Polskę na całym świecie" - dodała.

Póki co na platformie Polski MOOC oferowane są cztery kursy - w tym jeden przeznaczony dla twórców kursów typu MOOC. Aby powiększyć bazę kursów, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) ogłosiło we wtorek konkurs "Kurs na MOOC", w ramach którego zarówno publiczne, jak i niepubliczne szkoły wyższe będą mogły składać projekty kursów e-learningowych, które mogłyby trafić na platformę Polski MOOC. Nabór wniosków potrwa od 30 listopada 2018 r. do 25 stycznia 2019 r. Budżet konkursu wynosi 10 mln zł.

Platforma Polski MOOC dostępna jest pod adresem www.polskimooc.pl

Co o tym myśłicie?


 • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych