Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

PFRON - konsultacje społeczne

PFRON

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 kjkj

kjkj

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 74 postów

Napisano 21 czerwiec 2016 - 23:31

Od dzisiaj możemy zgłaszać nasze uwagi do systemu wsparcia Osób Niepełnosprawnych w ramach konsultacji społecznych. Warto więc skorzystać z tej możliwości i zasygnalizować nieprawidłowości, niedociągnięcia lub braki jakie dostrzegamy w obecnym systemie działalności PFRON (sposób wydatkowania środków PFRON, nadużycia, złe rozwiązania).

 

Środków raczej więcej nie będzie (PFRON ma tyle ile dadzą pracodawcy z "kar" za niezatrudnianie niepełnosprawnych), ale można zapewne lepiej je wydatkować. Aczkolwiek można by zwiększyć wysokość środków w systemie PFRON, gdyby utrudnić (a najlepiej znieść całkowicie taką możliwość) handlu zwolnieniami z wpłat na PFRON. Jeśli jakaś firma chce być zwolniona z wpłat, niech zatrudni niepełnosprawnych, a nie jakieś pośrednictwo i handel zwolnieniami. W efekcie nie zatrudnia niepełnosprawnych, a jest zwolniona z wpłat. Na czym tracą i niepełnosprawni i PFRON.

 

Jeśli macie jakieś swoje spostrzeżenia, warto je zgłosić. W formularzu w polu organizacja możemy wpisać "brak", "nie dotyczy" itp.

 

http://pfron.org.pl/...-spoleczne.html

 

Chcemy skutecznie unowocześnić system wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych. We współpracy z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchamiamy szerokie konsultacje społeczne, które pozwolą na wypracowanie efektywnego otoczenia prawnego dla wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Konsultacje te pozwolą na przebudowę i unowocześnienie systemu wsparcia, funkcjonującego już 25 lat.

Za pośrednictwem formularza, można zgłaszać uwagi do obowiązującego systemu prawnego.

PFRON uruchomi też infolinię do obsługi konsultacji społecznych.

Konsultacje chcemy zakończyć do 15 września 2016 roku.

To pierwsze konsultacje ustawy o rehabilitacji, w których każdy może zgłosić swoje uwagi.

Oprócz formularza prezentujemy również listę aktów wykonawczych do ustawy o rehabilitacji oraz wynikające z prawa kompetencje poszczególnych organów. Zestawienia te umożliwią Państwu łatwiejszą orientację w problematyce, którą poddajemy konsultacjom.

 

Formularz Google można otworzyć w pełnym oknie z tego odnośnika: https://docs.google....ikcptA/viewform

 

Formularz posiada ściągę w postaci listy wszystkich aktów prawnych dotyczących osób niepełnosprawnych. Propozycja zmiany polega na podaniu jaki akt prawny w którym punkcie chcemy zmienić i uzasadnieniu tej propozcycji.

 

W przykładzie, który podałem byłoby to usunięcie zapisu, który pojawił się w Ustawie z dnia 27.08.1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych 1 stycznia 2009 r. (wcześniej tej "furtki" nie było).

 

Art. 22. 1. Wpłaty na Fundusz, o których mowa w art. 21, ulegają obniżeniu z tytułu zakupu usługi, z wyłączeniem handlu, lub produkcji pracodawcy zatrudniającego co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i osiągającego wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności w wysokości co najmniej 10%, zwanego dalej "sprzedającym".

 

W efekcie tego zapisu korporacje nie muszą zatrudniać osób niepełnosprawnych, by korzystać z przywilejów należnych firmom takie osoby zatrudniające. Wystarczy jedynie by korporacja nabyła usługę od firmy outsourcingowej (zwanej w ustawie "sprzedającym"), która osoby niepełnosprawne zatrudnia.

 

Firmy takie jednak muszą zatrudniać 30% osób psychicznie chorych i innych "szczególnych". Co niestety bardzo często jest "załatwiane" (rodzi powszechną korupcję wśród lekarzy). Niepełnosprawny nie może być po prostu niepełnosprawny. Musi mieć literkę P w orzeczeniu, by firma outsourcingowa mogła być "sprzedawcą" obniżenia z wpłat na PFRON i mogła jak najwięcej kasy wyciagnąć z PFRONu. Co jest dość chore, bo kasę na PFRONie trzepią pośrednicy outsorcingowi. Korporacje też na tym zarabiają. A niepełnosprawny nawet nie ma normalnej umowy z korporacją, na rzecz której de facto pracuje.

 

Od 1 lipca 2016 nastąpi zmiana, trochę zmniejszająca tę furtkę (ograniczona zostanie maksymalna kwota obniżki do 50% całej należnej kwoty składki na PFRON). Ale obawiam się, że to ciągle za mało, by korporacje chciały zatrudniać na normalnych umowach osoby niepełnosprawne. Ciągle będą istnieli pośrednicy outsourcingowi handlujący niepełnosprawnością swoich pracowników. A niepełnosprawni pracownicy będą nadal traktowani jak towar, a nie jako pełnoprawni członkowie całego zespołu korporacji.


  • 0



Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: PFRON

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych