Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Lekka niepełnosprawność intelektualna (F70 w ICD-10)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1 kitten

kitten

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 17 postów

Napisano 22 marzec 2016 - 18:29

Jak sobie radzą w życiu dorosłym osoby z lekką niepełnosprawnością intelektualną (F70 w ICD-10)?

Czy ich życie jest szczęśliwe, dostatnie?

Jak wygląda ich życie społeczne i emocjonalne?

Czy osiągają jakieś sukcesy w życiu?

W polskim prawie istnieje według mnie ewidentnie niesprawiedliwy przepis, według którego niepełnosprawność intelektualna, aby kwalifikowała się na stopień niepełnosprawności, musi być w co najmniej umiarkowanym stopniu (źródło: http://www.damy-rade...sprawnosci.html):

 

Kwalifikacja stopni niepełnosprawności w orzeczeniach o niepełnosprawności określona została w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003 roku w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności wydanym na podstawie art. 6c ust. 9 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776, z późn. zm.)

Przy kwalifikowaniu do znacznego, umiarkowanego i lekkiego stopnia niepełnosprawności bierze się pod uwagę zakres naruszenia sprawności organizmu spowodowany przez:

* upośledzenie umysłowe począwszy od upośledzenia w stopniu umiarkowanym;

Uważam, że to nie fair wobec osób z lekką niepełnosprawnością intelektualną (stanowiących większość osób niepełnosprawnych intelektualnie), że nie otrzymują pomimo swojej niepełnosprawności orzeczenia o niepełnosprawności.

Jak więc takie osoby radzą sobie w życiu bez stopnia niepełnosprawności i przywilejów z nim związanych?

Z czego się utrzymują?

Czy bezrobocie i problemy ze zdobyciem środków do życia są częste w tej grupie osób?


Użytkownik kitten edytował ten post 22 marzec 2016 - 18:30

  • 0

#2 Gość_Dobrodziejka_*

Gość_Dobrodziejka_*
  • Gość

Napisano 22 marzec 2016 - 20:17

Jak sobie radzą w życiu dorosłym osoby z lekką niepełnosprawnością intelektualną (F70 w ICD-10)? Czy ich życie jest szczęśliwe, dostatnie? Jak wygląda ich życie społeczne i emocjonalne? Czy osiągają jakieś sukcesy w życiu?

 

 

Nie wiem do kogo skierowane jest to pytanie ?

Czy tylko dla osób z lekką niepełnosprawnością intelektualną ? 

Lecz bez względu na to , kto jest adresatem tego pytania odpowiedz jest prosta i w moim odczuciu nie budzi żadnych wątpliwości. 

 

To czy dla niepełnosprawnego i nie tylko , życie jest szczęśliwe i dostatnie ,zależy od bardzo wielu czynników. Zależy to od sytuacji rodzinnej, stanu majątkowego , pozycji społecznej i potrzeb danego człowieka. Niektórym do szczęscia niewiele wystarczy , są też tacy, że  mimo bogactwa są nieszczęśliwi. Na ich życie społeczne i emocjonalne, również ma wpływ wiele czynników... i nie ma jednej recepty. Każdy żyje w pewnym otoczeniu i otoczenie również oddziaływuje na każdego człowieka. 

 

Lekka niepełnosprawność intelektualna , czy każda inna, również lekka, oznacza, że niepełnosprawny jest zdolny do pracy lekkiej  Do   niepełnosprawności  intelektualnej jest  zakwalifikowanych bardzo wiele schorzeń i pełna lista jest w podanym przez Pana linku. 

http://www.damy-rade...sprawnosci.html 

 

F70 Upośledzenie umysłowe lekkiego stopnia

Inne:
  • ([Dodatkowy podział przedstawiono przed kategorią F70.])
  • (Przybliżona wartość IQ od 50 do 69 (u osób dorosłych wiek umysłowy odpowiednio od 9 do mniej niż 12 lat). Może powodować pewne trudności w nauce szkolnej. Wiele osób dorosłych jest w stanie pracować i utrzymywać dobre relacje społeczne oraz wnosić swój wkład w rozwój społeczeństwa.)
Obejmuje:
  • lekki niedorozwój umysłowy
  • ociężałość umysłowa

Resztę można przeczytać tutaj

 

https://med.kalamazo...zenie_umyslowe/

 

 

 

Jak więc takie osoby radzą sobie w życiu bez stopnia niepełnosprawności i przywilejów z nim związanych? Z czego się utrzymują? Czy bezrobocie i problemy ze zdobyciem środków do życia są częste w tej grupie osób?

 

 

Tak żyją niepełnosprawni lekko upośledzeni, jak i wszyscy z niepełnosprawnością lekką.

Jednemu wiedzie się lepiej, drugiemu gorzej, w zależności od wielu czynników, sytuacji rodzinnej itd - już o tym pisałam powyżej.  Jedni pracują , inni są na bezrobociu, a jak mają niskie dochody, to pobierają zasiłki z opieki społecznej... A jak już kogoś bieda bardzo gnębi, są prace publiczne dla bezrobotnych , można przedstawić swoją sytuację finansową i społeczną w opiece społecznej, a jak to nie poskutkuje  , warto udać się do jednostki, która nadzoruje pracę opieki społecznej mieszczącej się np w Urzędzie Miejskim . Trzeba po prostu coś robić , a nie tylko siąść i użalać się nad sobą. Należy szukać pracy ,którą jest się wstanie wykonywać lub samemu rozkręcić swój interes. 

 

A jak mimo wszystko, nic w życiu nie wychodzi ,należy iść do lekarza , poddać się leczeniu i może będzie konieczność stawienia się ponownie przed komisją decydującą o niepełnosprawności. Jest też Sąd w którym można się odwoływać... 

 

Czy bezrobocie i problemy ze zdobyciem środków do życia  są częste w tej grupie ? 

 

Żyjemy w Polsce , w której jest bezrobocie i  są problemy ze zdobyciem środków do życia . Problemy mają również ci co pracują . Na wszystko muszą zarobić ,  również na renty dla niepełnosprawnych. Na renty i emerytury zarabiają wszyscy którzy pracują , płacąc podatki , VAT itd. 

 

Nie może być tak, że wszyscy będą na rencie .  ''Każdy orze jak może "

 

Również mam niepełnosprawność lekką , nie intelektualną lecz inną ,  na dodatek mam już swój wiek ...ale czy mam pisać tutaj z czego żyję ? Napiszę tylko, że nikt mi nic nie daje ... Czy  osiągnęłam sukces w życiu ? Bo takie pytania Pan stawia... Temat mojego życia to rozległy temat ... Napiszę tylko, że się staram i jestem kowalem swojego szczęścia . Nie wygrałam jeszcze nic w Totolotka , ale czy tylko pieniądze w życiu są najważniejsze , by miały mi spędzać sen z oczu ? 

 

Życzę Panu wiele uśmiechu 


Użytkownik Dobrodziejka edytował ten post 22 marzec 2016 - 20:29

  • 0

#3 krysiagabrysia

krysiagabrysia

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 26 postów

Napisano 23 marzec 2016 - 20:45

"Należy [...] samemu rozkręcić swój interes."

 

 

Żeby w polsce mieć prywatny interes to należy mieć końskie zdrowie i rodzinę, która człowiekowi w interesie pomaga.

 

Nigdy nie poznałem nikogo kto w pojedynkę by firmę prowadził.

 

A co dopiero inwalida...

 

 

 


  • 0

#4 thraikill

thraikill

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 192 postów

Napisano 23 marzec 2016 - 22:09

Nigdy nie poznałem nikogo kto w pojedynkę by firmę prowadził.

 

Gotowy* na nowe doświadczenie?

Oto ja: prowadzący własną działalność gospodarczą kulawy (urk) nie posiadający rodziny (rodzeństwa ani żony nie mam, rodziców też już nie).

 

 

 

*) Mimo żeńskiego nicku piszę o Tobie w rodzaju męskim, ponieważ sam tak o sobie piszesz.


  • 0

#5 Gość_Dobrodziejka_*

Gość_Dobrodziejka_*
  • Gość

Napisano 23 marzec 2016 - 22:54

"Należy [...] samemu rozkręcić swój interes."

 

 

Żeby w polsce mieć prywatny interes to należy mieć końskie zdrowie i rodzinę, która człowiekowi w interesie pomaga.

 

Nigdy nie poznałem nikogo kto w pojedynkę by firmę prowadził.

 

A co dopiero inwalida...

 

 Można założyć dla przykładu biuro matrymonialne, jakieś biuro pośrednictwa sprzedaży nieruchomości . Można sprzedawać na allegro lub na innym portalu , a jest ich sporo. Można   sprzedawać swoje rękodzieło i praca wcale nie musi być ciężka. Można szyć na maszynie lub wykonywać inną pracę chałupniczą.  Można sprzedawać na bazarach. Można pracować  na komputerze, tworzyć strony internetowe ... Księgowa może prowadzić komuś książkę przychodów i rozchodów we własnym domu...  Wymienić mogłabym znacznie dłużej co można robić samemu mając lekką niepełnosprawność, bo o takiej niepełnosprawności rozmawiamy.  Trudno taką osobę nazwać inwalidą, bo w orzeczeniu o niepełnosprawności   jest  zdolna do wykonywania pracy lekkiej. 


  • 0

#6 krysiagabrysia

krysiagabrysia

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 26 postów

Napisano 23 marzec 2016 - 23:30

Jeżeli rozmawiamy o jedynym i głównym źródle utrzymania to nic nie można.

 

 

A jeżeli ma ktoś rentę i sobie nieco dorabia to wiele można.

 

 

Osoby niepełnosprawne prowadzące działalność gospodarczą są zwolnione ze składek ZUS i zdrowotnych?


  • 0

#7 Gość_Dobrodziejka_*

Gość_Dobrodziejka_*
  • Gość

Napisano 24 marzec 2016 - 01:15

Z samej renty trudno wyżyć, zwłaszcza jak jest niska - nie starcza na wszystkie potrzeby. 

Jak się dorobi do renty to oczywiście wiele można... i z tym się zgadzam.  

 

Osoba z niepełnosprawnością lekką intelektualną, ma jeszcze gorzej...bo nie ma żadnej renty ,  ale "teoretycznie" ma lepsze zdrowie. 

Osoby niepełnosprawne prowadzące działalność gospodarczą są zwolnione ze składek ZUS i zdrowotnych?

 

Osoby niepełnosprawne

Składki zdrowotnej nie muszą również płacić osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz osoby z nim współpracujące, które posiadają orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności.

 

Jednak i w tym przypadku musi być spełniony dodatkowy warunek. Składki zdrowotnej nie zapłacą bowiem jedynie te osoby, których miesięczny przychód z działalności gospodarczej nie przekracza 50% kwoty emerytury minimalnej.

 

Od marca 2015 r. emerytura minimalna wynosi 880,45 zł.   Składki zdrowotnej nie zapłaci również osoba niepełnosprawna, która rozlicza się w formie karty podatkowej.

 

Co ważne, w przypadku obu opisanych powyżej grup (emeryci i renciści oraz osoby niepełnosprawne), brak obowiązku opłacania składki zdrowotnej nie powoduje utraty prawa do ubezpieczenia. Osoby te nadal podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu (choć nie płacą składki) i mogą cały czas korzystać z publicznych świadczeń zdrowotnych

 

Więcej informacji :

 

https://www.pfron.or...niepelnosprawna


  • 0

#8 thraikill

thraikill

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 192 postów

Napisano 24 marzec 2016 - 21:52

A jeżeli ma ktoś rentę i sobie nieco dorabia to wiele można.

 

Muszę Cię rozczarować, bo zawiesiłem pobieranie renty. Sama renta, a raczej jej wysokość była dla mnie powodem do założenia DG. Stanąłem bowiem przed dylematem: nie robić nic i zdechnąć z głodu na rencie, albo zrobić coś ze sobą. Wybrałem to drugie.

 

 

 

Osoby niepełnosprawne prowadzące działalność gospodarczą są zwolnione ze składek ZUS i zdrowotnych?

 

Jeśli masz przychody poniżej około 450 zł albo jesteś na karcie podatkowej to nie płacisz składki. Te dwa warunki praktycznie wykluczają korzystanie z tej ulgi.


Użytkownik thraikill edytował ten post 24 marzec 2016 - 22:06

  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych