Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Platforma balansowa - projekt

Platforma balansowa

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1 matmateusz

matmateusz

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 21 marzec 2016 - 15:56

Witam wszystkich,
To mój pierwszy post, mam nadzieję że nie jedyny ;) Piszę, z prośbą o radę, ale najpierw małe wprowadzenie. 
Historia zaczęła się ładnych parę lat temu, jeszcze za czasów studenckich. Moja dziewczyna (teraz już żona ;) ) studiowała pedagogikę specjalną. W ramach praktyk uczestniczyła w turnusie w ośrodku rehabilitacyjnym. Opowiadała mi o ciekawym urządzeniu - platformie balansowej. Coś takiego: 
 
Temat, mnie zaciekawił i postanowiłem zrobić swoją wersję urządzenia. Umyśliłem sobie że moje urządzenie będzie można podłączyć do dowolnego komputera (poprzez usb), wykrywane jako klawiatura (strzałki) lub mysz lub joystick ( w zależności od ustawień). Pozwoli na obsługę różnych programów (zarówno gier jak i programów rehabilitacyjnych) poprzez poruszanie platformą. Wykonałem prototyp, który spisywał się całkiem dobrze (filmik nagrany na potrzeby zaliczenia jednego z przedmiotów na studiach: ). Teraz chciałbym powrócić do tematu. Chciałbym zrobić urządzenie bardzo tanie, tak żeby dać możliwość zakupu jak największej ilości osób (profesjonalne urządzenia to koszt powyżej 10000zł). Ja chciałbym żeby całość zamknęła się w kwocie 500zł. W tej cenie byłaby platforma (zrobiona na bazie gotowej platformy do fitnessu, z regulowaną wysokością). Platforma podłączana przez USB do komputera. Sama platforma będzie bezprzewodowa. Do tego pakiet gier (typu toczenie kulki, symulator nart, wyścigi) i programów rehabilitacyjnych. 
 
Pytania do forumowiczów: 
Czy byłoby zainteresowanie takim urządzeniem?
Jakie uwagi macie do takiego projektu? Jakie funkcjonalności byłyby dla was ważne?
Zasadniczo chodzi mi o rozeznanie czy w ogóle warto zaczynać temat, ale nie chciałbym zrobić czegoś co będzie nikomu niepotrzebne. (obiecałem sobie wykonam urządzenie, nawet jeżeli tylko jedna osoba miałaby z tego skorzystać ;)
 
Pozdrawiam,
Mateusz

Użytkownik kaska_zaborze edytował ten post 22 marzec 2016 - 11:55

  • 0

#2 Trybik

Trybik

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 655 postów

Napisano 22 marzec 2016 - 12:25

Pomysł ciekawy i przede wszystkim tani, choć jak widać póki co większego zainteresowania nie widać. Może warto taki pomysł przedstawić w różnych fundacjach, gdzie są zrzeszeni rodzice dzieci ze schorzeniami zaburzeń równowagi itp. jak i dorośli. Pierwszy przykład to np. Fundacja Dzieciom Zdążyć z Pomocą.
To taka luźna sugestia.
Wiadomo, jak firmy i sklepy zdzierają z niepełnosprawnych, a tu taki prosty i tani wynalazek.
Oby tylko jakiś nadgorliwy urzędas (np. skarbówki) skutecznie Ci tych chęci nie podciął ...
  • 0

... największym wrogiem wolnego człowieka jest system ...


#3 matmateusz

matmateusz

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 22 marzec 2016 - 12:38

@Trybik:
Dziękuję za odpowiedź. Za twoją radą poszukam różnych fundacji i się do nich odezwę. Co do "urzędasów", to jeżeli wszystko poszłoby po mojej myśli, to mógłbym projekt podpiąć pod firmę żony i robić wszystko legalnie - pewnie przez do byłoby to mniej opłacalne finansowo, ale aspekt finansowy nie jest tu dla mnie najważniejszy.

Użytkownik matmateusz edytował ten post 22 marzec 2016 - 13:48

  • 0

#4 Gość_Dobrodziejka_*

Gość_Dobrodziejka_*
  • Gość

Napisano 22 marzec 2016 - 14:26

Urządzenie w Ośrodku Rehabilitacyjnym jest stabilne, ma stałe boczne uchwyty i jest bezpieczne. Opieranie się na krzesełku jest niebezpieczne, krzesełko może się przesunąć , albo ćwiczącemu może, po prostu zakręcić się w głowie. Gry są zręcznościowe, wymagają  czasem szybkich reakcji i chwiejąc się na tej platformie w prawo lub w lewo, można się po prostu przewrócić. Nie zawsze to co tanie jest dobre, bo potem skutki leczenia mogą być bardzo wysokie.

 

Każde urządzenie powinno  przejść atest bezpieczeństwa, tym bardziej, że urządzenie przeznaczone  jest dla niepełnosprawnych .

 

Osobiście wolałabym balansować na urządzeniu w Ośrodku Rehabilitacyjnym , czułabym się bezpieczniejsza. Ponadto w ośrodku jest terapeutka, która również może służyć pomocą.

 

Nie przeczę, że znajdą się chętni i kupią Pana urządzenie , nie zważający na swoje bezpieczeństwo sugerując się niską ceną . Nie jestem ekspertem, mogę się mylić ... napisałam tylko to co uważam po obejrzeniu video. 

 

Dla mnie w czasie rehabilitacji priorytetem jest bezpieczeństwo i nie narażenie pacjenta na ewentualne urazy. Również miałam praktyki w podobnych ośrodkach .

 

Pozdrawiam


Użytkownik Dobrodziejka edytował ten post 22 marzec 2016 - 14:34

  • 0

#5 matmateusz

matmateusz

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 22 marzec 2016 - 15:19

@Dobrodziejka:

Dziękuję za uwagi. Jeżeli chodzi o film to przedstawia on tylko bardzo wczesny prototyp. W filmie chodziło tylko o to żeby pokazać zasadę działania. W końcowym rozwiązaniu myślałem o dwóch sposobach korzystania z urządzenia:

1) na siedząco z nogami opartymi na platformie. 

2) na stojąco z wykorzystaniem balkoniku rehabilitacyjnego (http://www.adverti.p...any-lindsey.jpg). - @Dobrodziejka Co na ten temat myślisz? Czy wykorzystanie czegoś takiego uspokoiłoby Twoje obawy?

 

W ramach ciekawostki: zaniosłem ten prototyp do jednego ośrodka rehabilitacyjnego i pokazałem fizjoterapeutom. Urządzenie bardzo się spodobało, miałem bardzo pozytywny feedback, a dzieciaki podobno przez tydzień (zostawiłem urządzenie na tydzień w ośrodku) miały niezłą zabawę. 

 

Co do atestów to nic nie poradzę, profesjonalne urządzenia posiadają atesty a za tym idzie cena. Ja chciałem dać możliwość ćwiczeń w domu, gdzie mało kogo stać żeby kupić profesjonalne urządzenie. 


  • 0

#6 Gość_kuba_*

Gość_kuba_*
  • Gość

Napisano 22 marzec 2016 - 16:16

Co do atestów to nic nie poradzę, profesjonalne urządzenia posiadają atesty a za tym idzie cena. Ja chciałem dać możliwość ćwiczeń w domu, gdzie mało kogo stać żeby kupić profesjonalne urządzenie. 

 

Każde urządzenie wprowadzane na rynek musi mieć atest, bądź certyfikat CE. Także, dla swojego bezpieczeństwa musisz o niego zadbać.  


  • 0

#7 Gość_Dobrodziejka_*

Gość_Dobrodziejka_*
  • Gość

Napisano 22 marzec 2016 - 16:59

Siedzenie z nogami na platformie na pewno jest bezpieczne, ale nie ćwiczy wszystkich partii mięśni. Może zainteresować tylko tych, którzy nie chcą lub nie mogą używać myszki.

 

Ćwiczenie przed balkonikiem rehabilitacyjnym niczym praktycznie się nie różni od balansowania  trzymając się krzesełka.

 

Różnica jest taka, że balkonik jest lżejszy i można regulować wysokość.

Sama kiedyś chodziłam z krzesełkiem ...bo nie miałam balkonika , a nabycie go  nie było konieczne, bo wyzdrowienie było tylko kwestią czasu  (miałam złamaną nogę).

 

Pozdrawiam


  • 0

#8 matmateusz

matmateusz

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 23 marzec 2016 - 09:00

@kuba: Dzięki za zwrócenie uwagi na tę kwestię. Trochę się doszkoliłem i jeżeli chodzi o certyfikat CE to producent sprzętu wystawia go sobie sam, jeżeli jest pewny że urządzenie spełnia normy. W tym wypadku wymagana była by zgodność EMC. Firma w której pracuję posiada sprzęt do zrobienia tego badania, wiec byłbym wstanie potwierdzić zgodność z normami. 


Użytkownik matmateusz edytował ten post 23 marzec 2016 - 09:06

  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych