Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A

Czy mając orzeczenie MUSZĘ informować o tym nowego pracodawcę?

praca orzeczenie ZUS

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
21 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_mariusz789_*

Gość_mariusz789_*
  • Gość

Napisano 14 marzec 2016 - 21:45

Witam,

chciałbym dowiedzieć się czy podczas rekrutacji do pracy muszę informować potencjalnego przyszłego pracodawcę o posiadaniu orzeczenia z ZUS-u jeśli NIE CHCĘ być zatrudniony jako osoba niepełnosprawna. Jeśli mogę to jak będzie wyglądać sprawa z rentą socjalną.

Proszę czytać dalej, przedstawię jak wygląda moje doświadczenie w tym temacie i dlaczego zadaję takie pytanie.

Posiadam orzecznie z Powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności oraz z ZUS orzeczenie o częściowej niezdolności do pracy. Podczas szukania pierwszej pracy byłem nieświadomy, że bycie osobą niepełnosprawną wiąże się z pewnymi prawami pracownika i obowiązkami pracodawcy. Byłem na rozmowie o pracę w firmie, która nie posiadała statusu zakładu pracy chronionej, dostałem pracę, wypełniłem wszystkie niezbędne dokumenty lecz pierwszego dnia pracy okazało się, że nie mogę jej rozpocząć bo w kadrach zauważyli, że w rubryce orzeczenie o niepełnosprawności napisałem zgodnie z prawdą, że je posiadam natomiast na rozmowie o pracę nie wspominałem o tym gdyż nie uważałem tego za konieczne. Skończyło się na tym, że pracy jednak nie dostałem bo zatrudnienie osoby niepełnosprawnej okazało się wiązać z dodatkowymi kontrolami z PIP-u, dodatkowymi uprzywilejowaniami pracownika itp.

Nauczony doświadczeniem znalazłem pracę w zakładzie pracy chronionej. Gdy mój nowy kierownik usłyszał moją historię powiedział mi, że wcale nie musiałem się przyznawać do orzeczenia i mogłem zacząć pracę jako osoba "zdrowa".

Teraz przyszedł moment, w którym chcę zmienić pracę na bardziej ambitną i nie chcę ograniczać się wyłącznie do zakładów pracy chronionej, chcę mieć pracę, która da mi satysfakcję, a nie tylko wypłatę (teraz i tak wykonuję pracę cięższą niż osoby zdrowe pracujące zaraz obok). Mam jednak doświadczenie mówiące mi, że pracodawcy nieposiadający tego statusu niechętnie przyjmą osobę, która ma dodatkowe 10 dni urlopu, dodatkową przerwę i siedmio godzinny dzień pracy itd.

Pytanie zatem brzmi czy podczas kwalifikacji na stanowisko muszę przyznawać się do posiadania orzecznia czy też mogę zostać zatrudniony jako osoba zdrowa?
Czy będąc zatrudniony w zwykłym zakładzie jako osoba zdrowa nie utracę prawa do renty socjalnej?


  • 0

#2 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6287 postów
  • Skąd:home

Napisano 15 marzec 2016 - 11:48

Witaj na forum :)

Sytuacja wygląda tak, że korzystanie z uprawnień pracowniczych, wynikających z ustawy jest prawem, a nie obowiązkiem pracownika. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj:

http://www.niepelnos...CECB580E53F34B0

 

Podobna kwestia była już poruszana na forum. Pierwsze wpisy, co prawda są z 2009 r., ale za to są trafne:

http://www.ipon.pl/f...zed-pracodawcą/

 

Jeśli pobierasz rentę socjalną to musisz mieć świadomość, że prędzej czy później ZUS jest wstanie wszystko zweryfikować, a wtedy może być różne. W końcu pracodawca zgłaszając Cię do ubezpieczenia posługuje się kodami, a to już jest pierwsza informacja dla ZUS. Zgłaszając Cię, jako osobę zdrową niejako daje "na tacy" gotowy argument za utratą prawa do renty socjalnej. Ty chciałbyś mieć ciastko i zjeść ciastko, a tak czasem po prostu się nie da. Pozdrawiam.


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#3 Gość_VANPELIS_*

Gość_VANPELIS_*
  • Gość

Napisano 15 marzec 2016 - 20:14

Pytanie zatem brzmi czy podczas kwalifikacji na stanowisko muszę przyznawać się do posiadania orzecznia czy też mogę zostać zatrudniony jako osoba zdrowa? Czy będąc zatrudniony w zwykłym zakładzie jako osoba zdrowa nie utracę prawa do renty socjalnej?

 

Wybacz Mariusz , że zapytam ale pytanie samo się nasuwa : Czy Ty jesteś zdrowy czy jednak chory?


  • 0

#4 Gość_mariusz789_*

Gość_mariusz789_*
  • Gość

Napisano 15 marzec 2016 - 20:16

Dziękuję, taka odpowiedź była mi potrzebna.
 

 

...Ty chciałbyś mieć ciastko i zjeść ciastko, a tak czasem po prostu się nie da.

 

 

Nigdzie nie pisałem, że chcę "mieć ciasto i zjeść ciastko". Chciałem wiedzieć jak wygląda sytuacja z rentą gdy jestem zatrudniony niejako osoba niepełnosprawna. Jeśli trzeba będzie zawiesić rentę to tak zrobię. Wyjdzie w praniu.


Do VANPELIS: odpowiedź nie na temat. Zadałem pytanie w dziale Przepisy prawne, nie Wolna dyskusja. Jedyne czego oczekiwałem to informacji jak sprawa wygląda w życiu. Jedną satysfakcjonującą odpowiedź otrzymałem, zadowoliłbym się i kolejną ale równie konkretną. Czasami mam wrażenie, że ludzie, którzy nie mają co z czasem robić przeglądają wszystkie tematy na ulubionym forum tylko po to by tu kogoś ugryź, tam uszczypnąć, zwrócić uwagę na literówkę czy styl wypowiedzi. Przypomina mi to sytuację z forum elektronicznego gdy przeciętny użytkownik czajnika elektrycznego zada pytanie "wywaliło mi bezpiecznik - co zrobić?" a zamiast odpowiedzi otrzyma od specjalistów pouczenie "to poważne forum, poprawna forma to - zadziałał wyłącznik bezpieczeństwa - i tylko tak wolno ci się tu wyrażać". Tylko po co? Co to wnoszą do tematu takie komentarze? 
Czy jako osoba niepełnosprawna od urodzenia nie mogę napisać o sobie "być zatrudniony jako osoba zdrowa"? W życiu na codzień spotykam się z taką formą i to stosowaną nie tylko przez osoby pełnosprawne ale również tak samo niepełnosprawne jak i ja. Oczywiście byłem na szkoleniach finansowanych z PFRON-u, na których oprócz "chlania" można była również dowiedzieć się, że to niezbyt elegancko wyrażać się "niepełnosprawny" - właściwa forma to "osoba niepełnosprawna", nie "ślepy" a "osoba niewidząca", nie "głuchy" a "osoba niesłysząca" (chociaż z tym różnie bo w książce napisanej przez osobę głuchą bardziej ją raziło stosowanie potocznie głuchoniemy zamiast głuchy, a przecież nie każda osoba głucha jest niema, wyłącznie nie miała szczęścia nauczyć się mówić dźwiękami. Również w książce o tematyce medycznej spotykałem się z różnymi formami dotyczącymi osób niesłyszących) i tak dalej. Zastanawiam się czy pytasz poważnie w jakimś konkretnym celu czy po prostu chciałeś przygadać, że osoba chora to może być na katar, natomiast cukrzyk to już osoba niepełnosprawna. Ostatnie zdanie, na przyszłość - jeśli się czepiasz słów to znaczy, że zrozumiałeś co miałem do przekazania, a właśnie o to chodziło.

Przyszło mi do głowy, że twój post mógł mieć też inne podstawy - być może czujesz się oburzona/y iż osoba niepełnosprawna ma czelność szukać pracy nie tylko w zakładach pracy chronionej gdzie przyjmą cię z otwartymi ramionami pod warunkiem, że masz pierwszą, ewentualnie drugą grupę inwalidzką. Jestem zmęczony pracą w zakładach pracy chronionej, w których dotychczas pracowałem. Nie będę ukrywał - jest ciężko. Gdy widzisz, że harujesz ciężej niż osoby zdrowe/pełnosprawne na stanowiskach obok. Gdy widzisz, że kolega bez nogi skacze na jednej nodze po komponenty bo brak mu trzeciej ręki by trzymać kulę. Gdy widzisz jak kolega o protezie stoi ósmą godzinę przy maszynie. Gdy dzień przed wolnym szef pyta cię czy możesz przyjść w ten weekend i uświadamiasz sobie, że od trzech tygodni nie miałeś wolnego. Życie to nie jest bajka, choć słyszałem o zakładach pracy chronionej z prawdziwego zdarzenia to po ich zamknięciu osoby tam pracujące trafiają do takich miejsc opisywanych wyżej. Pracowałem również fizycznie jako tokarz/frezer w zwykłym zakładzie i choć też nie było lekko z chorym kręgosłupem to mając większy wybór pracy, nie nakładając sobie sztucznie ograniczeń wyłącznie do zakładów pracy chronionej mam większe szanse na znalezienie pracy dla mnie SATYSFAKCJONUJĄCEJ. Nie, nie zależy mi by udawać osobę pełnosprawną bo i tak nie ukryję swojej wady wrodzonej. Chcę mieć wybór, chcę mieć pracę, z której będę zadowolony, będę mógł nabyć doświadczenie i wyrobić sobie zawód. Nawet jeśli mam zrezygnować z przywilejów i renty. Materialistą nie jestem i nie będę. Wiem z doświadczenie, że mogę spotkać się z tekstem "zadzwonimy do Pana" tylko dlatego iż powiem na pierwszym spotkaniu, że jestem osobą niepełnosprawną. Jeśli jako osoba niepełnosprawna mogę spisać się na stanowisku równie dobrze jak osoba "zdrowa"/sprawna to czemu nie dać nowemu szefowi szansy sprawdzenia mnie gdy jedyną przeszkodą jest nalepka na czole "Niepełnosprawny". Umysł mam sprawny, ręce i nogi też - w wielu dziedzinach mogę się sprawdzić będąc surogatem osoby sprawnej.

Wyszedłem z założenia, że zadam konkretne pytanie - otrzymam konkretną odpowiedź. I tak się stało. Co niektórzy mogą dalej prowadzić między sobą dyskusję zdrowy/chory/sprawny/niesprawny/kaleka/inwalida. Pozostałe takie posty w tym temacie zignoruję. Za pierwszą odpowiedź ponownie dziękuję.
 

Tym kończąc - temat do zamknięcia.


Użytkownik __ANIOLEK__ edytował ten post 16 marzec 2016 - 15:46

  • 0

#5 Gość_VANPELIS_*

Gość_VANPELIS_*
  • Gość

Napisano 16 marzec 2016 - 08:54

Do VANPELIS: odpowiedź nie na temat. Zadałem pytanie w dziale Przepisy prawne, nie Wolna dyskusja. Jedyne czego oczekiwałem to informacji jak sprawa wygląda w życiu. Jedną satysfakcjonującą odpowiedź otrzymałem, zadowoliłbym się i kolejną ale równie konkretną. Czasami mam wrażenie, że ludzie, którzy nie mają co z czasem robić przeglądają wszystkie tematy na ulubionym forum tylko po to by tu kogoś ugryź, tam uszczypnąć, zwrócić uwagę na literówkę czy styl wypowiedzi.

 

Chwila. Uważam , że gdyby moje pytanie kierowane do Ciebie odbiegało od tematu, wówczas byś się do niego nie odniósł. zadałem Ci pytanie jednoznaczne bez jakiejkolwiek uszczypliwości ! Daleko mi do szczypania z uwagi, że dość długo sam byłem szczypany. Aniołek w sposób zrozumiały zobrazował Ci odpowiedź na Twoje pytanie a ja tylko zapytałem , czy jesteś zdrowy czy chory mając na uwadze Twoją wypowiedź.

 

Jestem zmęczony pracą w zakładach pracy chronionej, w których dotychczas pracowałem. Nie będę ukrywał - jest ciężko. Gdy widzisz, że harujesz ciężej niż osoby zdrowe/pełnosprawne na stanowiskach obok. Gdy widzisz, że kolega bez nogi skacze na jednej nodze po komponenty bo brak mu trzeciej ręki by trzymać kulę. Gdy widzisz jak kolega o protezie stoi ósmą godzinę przy maszynie. Gdy dzień przed wolnym szef pyta cię czy możesz przyjść w ten weekend i uświadamiasz sobie, że od trzech tygodni nie miałeś wolnego.

 

Czy pisząc powyższe w dalszym ciągu myślisz , że dasz radę pracować "jako zdrowy" będąc jednocześnie chorym? Hmm.

Nie ciągnąc dalej ani też nie szczypiąc Cię (nawet pod stołem) dam Ci dobrą radę (?) z życia. Prawo w tym kraju nie jest prawem dla plebsu !!! Miej to na uwadze przed każdym kolejnym krokiem stawianym na swojej drodze życia.


  • 0

#6 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6287 postów
  • Skąd:home

Napisano 16 marzec 2016 - 13:26

Do VANPELIS: odpowiedź nie na temat. Zadałem pytanie w dziale Przepisy prawne, nie Wolna dyskusja.

 
Zupełnie nie rozumiem @mariusz789 dlaczego się tak "unosisz"?! Wcześniejsze Twoje doświadczenia w tej kwestii, być może niekoniecznie pozytywne wcale tego nie usprawiedliwiają. W końcu to tylko pytanie, jak każde inne. Skoro ktoś ma wątpliwości, to chyba dobrze, że pyta, a nie udaje zbyt mądrego. Poza tym, to, że jest to dział Przepisy Prawne, a nie Wolna dyskusja, wcale nie oznacza, że nie można zadawać pytań - absurdalne podejście do sprawy. Nie chcesz odpowiadać, to po prostu nie odpowiadaj i tyle. Natomiast nie kwestionuj prawa innych do głosu - w postaci, czy ma prawo się odezwać i zapytać, czy też nie. Ma zawsze, bo to forum jest dla Wszystkich.
 
Dla mnie samo pytanie było ważne, bo nie ma co ukrywać, że w tym kraju - albo jesteś zdrowy, albo chory, nigdy dwa w jednym. Jeśli natomiast jesteś za mocno chory, to pewnie symulujesz i bardzo szybko Cię uzdrowią. Zresztą szybciej wychodzi im uzdrawianie niż cokolwiek innego. A skoro tak, to na każdym kroku trzeba mieć uszy i oczy otwarte, tak dla własnego dobra.
 

Tym kończąc - temat do zamknięcia.

 

Tematu nie będę zamykać, bo nie widzę specjalnego powodu, by to robić. Może ktoś będzie chciał jeszcze coś dopisać, lub o coś zapytać. Nie zamierzam odbierać mu tego prawa. Skoro pozostałe "takie posty" w temacie masz zamiar ignorować, to tak naprawdę nie robi to Tobie żadnej różnicy.


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#7 Gość_lexandra_*

Gość_lexandra_*
  • Gość

Napisano 16 marzec 2016 - 18:53

Aniołku, jednej rzeczy nie rozumiem, wydaję mi się, że utrata prawa do socjalnej wiąże się, tylko i wyłącznie z utratą określonego stopnia niepełnosprawności. Jeśli firma zgłosi do ubezpieczenia osobę niepełnosprawną jako zdrową, ZUS z pewnością zażąda wyjaśnienia sytuacji, ale nie odbierze renty. Może ją tylko zawiesić jeśli pracownik przekroczy określony próg dochodu.


Użytkownik kuba edytował ten post 16 marzec 2016 - 20:44
poprawiono błędy.

  • 0

#8 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6287 postów
  • Skąd:home

Napisano 16 marzec 2016 - 19:08

Aniołku, jednej rzeczy nie rozumiem, wydaję mi się, że utrata prawa do socjalnej wiąże się, tylko i wyłącznie z utratą określonego stopnia niepełnosprawności. Jeśli firma zgłosi do ubezpieczenie osobę niepełnosprawną jako zdrową,ZUS z pewnością zażąda wyjaśnienia sytuacji, ale nie odbierze renty. Może ją tylko zawiesić jeśli pracownik przekroczy określony próg dochodu.

 

@Lexandro rentę socjalną można utracić całkowicie, jeśli jest na czas określony. I dla jasności - ZUS nie zawiesza Ci renty socjalnej, to Twoim jest obowiązkiem dopilnować progów wynikających z uzyskania przychodu. Jeśli jakimś cudem dopatrzy się nieprawidłowości, przystępuje do swoich działań - zażądanie zwrotu w kwocie brutto, dowaleniem odsetek, jeśli uzna, że ma podstawy do tego oraz oczywiście karą. Dla uwiarygodnienia - pytanie nr 5:

http://www.niepelnos.../ledge/x/251593

 

Pozdrawiam.


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#9 Gość_lexandra_*

Gość_lexandra_*
  • Gość

Napisano 16 marzec 2016 - 19:37

Oczywiście, że moim obowiązkiem jest dopilnowanie progów dochodowych, ale jeśli go przekroczę, to nikt inny tylko ZUS zawiesza rentę, bez różnicy czasami zgłoszę czy oni się dowiedzą bez mojego udziału. Zwrot to nic nowego, każdy urząd, nie tylko ZUS tak postępuje, to wynika z prawa. A renta socjalna jest na czas określony, jest to czas na jaki określono stopień niepełnosprawności,  Są to rzeczy oczywiste i powszechnie znane. Nie rozumiem tylko o jakich nieprawidłowościach piszesz?


Użytkownik kuba edytował ten post 16 marzec 2016 - 20:46
Poprawiono błędy

  • 0

#10 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6287 postów
  • Skąd:home

Napisano 16 marzec 2016 - 19:49

Nie rozumiem tylko o jakich nieprawidłowościach piszesz?

 

Nieprawidłowości - celowe działanie zmierzające do pobierania renty, mimo przekroczenia przychodu, dalej zgłoszenie do ubezpieczenia ze złym kodem (ustalone prawo do renty socjalnej - kod 01 11 - gdzie ostatnia jedynka oznacza stopień lekki, 2 - umiarkowany i 3 - znaczny; pracownik podlegający ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu - 01 10 - gdzie zero oznacza nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty, czyli w rozumieniu ZDROWY), niedostarczanie zaświadczeń na czas, i tym podobne. Czasami zgłoszę, to złe podejście, ja muszę to zgłosić - no chyba, że jest mi wszystko jedno, to ok. Bez Twojego udziału są w stanie się dowiedzieć, wystarczy wspomnieć o rozliczeniu rocznym pit. Dojdą, że przychody były wyższe. Wszystko to jest kwestią czasu..., tylko czas w tym wypadku działa na Twoją niekorzyść. Mam nadzieję, że teraz wszystko jasne i mogę spokojnie wylogować się :)

Więcej na ten temat można znaleźć tutaj:

http://www.vademecum...czen-z-zus.html


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#11 Gość_lexandra_*

Gość_lexandra_*
  • Gość

Napisano 16 marzec 2016 - 20:06

Nieprawidłowości - celowe działanie zmierzające do pobierania renty, mimo przekroczenia przychodu, dalej zgłoszenie do ubezpieczenia ze złym kodem (ustalone prawo do renty socjalnej - kod 0111, pracownik podlegający ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu - 0110), niedostarczanie zaświadczeń na czas, i tym podobne. Czasami zgłoszę to złe podejście, ja muszę to zgłosić - no chyba, że jest mi wszystko jedno, to ok.

 

A możesz podać przepis prawny, z którego wynika to co piszesz? Nie znam się zbyt na prawie pracy, więc nie będę dyskutować, ale to co piszesz strasznie mętnie brzmi. I nie chce mi się wierzyć, żeby np. zgłoszenie z błędnym kodem pracownika było podstawą do zawieszenia renty.


Użytkownik kuba edytował ten post 16 marzec 2016 - 21:26
Poprawiono błędy

  • 0

#12 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6287 postów
  • Skąd:home

Napisano 16 marzec 2016 - 20:19

a możesz podać przepis prawny z którego wynika to co piszesz?, nie znam się zbyt na prawie pracy, więc nie będę dyskutować, ale to co piszesz strasznie mętnie brzmi. I nie chce mi się wierzyc, żeby np zgłoszenie z błednym kodem pracownika było podsawą do zawieszenia renty

 

Lexandra - to są nieprawidłowości, o które pytałaś wyżej, co wyjaśniłam, a nie podstawa do zawieszenia renty socjalnej. Nie mieszaj wszystkiego do jednego wora. Te nieprawidłowości powodują, że wchodzą na Twoje konto (bez Twojej wiedzy) i mogę również sprawdzić, czy renta socjalna była pobierana zgodnie z prawem do niej. ZUS może sprawdzić wszystko - kiedy chce i jak chce oraz interpretować przepisy (wykorzystując luki w prawie) z korzyścią dla siebie. Ci, co musieli walczyć w sądzie doskonale to wiedzą. Tyle...


Użytkownik kuba edytował ten post 16 marzec 2016 - 21:27
Poprawiono błędy

  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#13 Gość_lexandra_*

Gość_lexandra_*
  • Gość

Napisano 16 marzec 2016 - 20:35

Lexandra - to są nieprawidłowości, o które pytałaś wyżej, co wyjaśniłam, a nie podstawa do zwieszenia renty socjalnej. Nie mieszaj wszystkiego do jednego wora. Te nieprawidłowości powodują, że wchodzą na Twoje konto (bez Twojej wiedzy) i mogę również sprawdzić, czy renta socjalna była pobierana zgodnie z prawem do niej. ZUS może sprawdzić wszystko kiedy chce i jak chce. Tyle...

 

Właśnie o to mi chodzi, że te "nieprawidłowości" nie mogę być podstawą do zawieszanie socjalki, a nie jak wcześniej napisałaś " jeśli jakimś cudem (ZUS) dopatrzy się nieprawidłowości, przystępuje do swoich działań - zażądanie zwrotu w kwocie brutto, dowalenia odsetek..." Tyle...


Użytkownik kuba edytował ten post 16 marzec 2016 - 21:29
Poprawiono literówki

  • 0

#14 Gość_kuba_*

Gość_kuba_*
  • Gość

Napisano 16 marzec 2016 - 21:23

a możesz podać przepis prawny z którego wynika to co piszesz?, nie znam się zbyt na prawie pracy, więc nie będę dyskutować, ale to co piszesz strasznie mętnie brzmi. I nie chce mi się wierzyć, żeby np zgłoszenie z błędnym kodem pracownika było podstawą do zawieszenia renty.

 
Przejrzyj sobie coś takiego Szczególne zasady finansowania, rozliczania i opłacania składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych

 

Nie wierzę w spiskową teorię dziejów, ale jak są jakieś nieprawidłowości na koncie czy w ZUS czy US, przedziwnym jest fakt, że tacy delikwenci są wylosowani przez komputer do kontroli... ;)


  • 0

#15 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6287 postów
  • Skąd:home

Napisano 17 marzec 2016 - 10:40

Właśnie o to mi chodzi, że te "nieprawidłowości" nie mogę być podstawą do zawieszanie socjalki, a nie jak wcześniej napisałaś " jeśli jakimś cudem (ZUS) dopatrzy się nieprawidłowości, przystępuje do swoich działań - zażądanie zwrotu w kwocie brutto, dowalenia odsetek..." Tyle...


Przecież to logiczne, że chodzi o niezawieszenie renty socjalnej na czas, stąd wspomniany zwrot w kwocie brutto (renty w domyśle) i odsetki. Czytaj proszę ze zrozumieniem, bo Ciebie chyba samo słowo "nieprawidłowości" przeraziło. Reagowałaś bardzo szybko nie wczytując się w treść odpowiedzi.


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#16 Gość_kuba_*

Gość_kuba_*
  • Gość

Napisano 17 marzec 2016 - 11:41

I jeszcze taka informacja znaleziona w sieci, co prawda dotycząca pracodawców, ale pracownicy też o tym powinni wiedzieć:

 

Płatnicy składek mają obowiązek poinformowania ZUS o wszelkich zmianach w stosunku do danych wykazywanych w formularzu zgłoszeniowym do ubezpieczeń. Termin na przekazanie takiej informacji do ZUS wynosi 7 dni od zaistnienia zmian, stwierdzenia nieprawidłowości we własnym zakresie lub otrzymania zawiadomienia o stwierdzeniu nieprawidłowości przez ZUS. Jeżeli zmiana dotyczy tytułu ubezpieczenia, rodzajów ubezpieczeń lub terminów ich powstania, płatnik zawiadamia ZUS poprzez złożenie wyrejestrowania i ponowne zgłoszenie do ubezpieczeń uwzględniające daną zmianę. Taki tryb postępowania wynika z art. 36 ust. 13 i 14 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Z uwagi na to, że w tym wypadku nastąpi zmiana kodu tytułu ubezpieczenia, pracodawca powinien wyrejestrować tę osobę na formularzu ZUS ZWUA z dotychczasowym kodem tytułu ubezpieczenia (01 10 00), cyfrą 600 jako kodem przyczyny wyrejestrowania oraz podając jako datę wyrejestrowania następny dzień po otrzymaniu orzeczenia o niepełnosprawności. Jednocześnie płatnik powinien ponownie zgłosić tego pracownika do ubezpieczeń na formularzu ZUS ZUA z datą wyrejestrowania oraz kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 02.

W przypadku pierwszorazowych orzeczeń o stopniu niepełnosprawności nie ma znaczenia z jaką datą zostało ono przyznane. Zmiany kodu tytułu ubezpieczenia dokonuje się zawsze na bieżąco, tj. od następnego dnia po otrzymaniu orzeczenia. Natomiast jeżeli jest to kolejne orzeczenie wydane po utracie ważności poprzedniego, zmianę kodu tytułu ubezpieczenia należy przeprowadzić z datą wsteczną, tj. od dnia, od którego orzeczono stopień niepełnosprawności w kolejnym orzeczeniu. W takiej sytuacji konieczne jest jeszcze złożenie korekt dokumentów rozliczeniowych za ten okres.

 

Cytat pochodzi z Gazety Podatkowej nr 77 (596) z dn. 2009.09.24, strona 8

Autor: Bogdan Majkowski i pochodzi stąd


  • 0

#17 Gość_lexandra_*

Gość_lexandra_*
  • Gość

Napisano 17 marzec 2016 - 18:19

Przecież to logiczne, że chodzi o niezawieszenie renty socjalnej na czas, stąd wspomniany zwrot w kwocie brutto (renty w domyśle) i odsetki. Czytaj proszę ze zrozumieniem, bo Ciebie chyba samo słowo "nieprawidłowości" przeraziło. Reagowałaś bardzo szybko nie wczytując się w treść odpowiedzi.

Nie tyle przeraziło, co ubawiło ;). Wątek przepisy prawne, zobowiązuje tak mi się wydaje, jeśli wypowiedz ma być wiarygodna podparcie się takowym przepisem. Inaczej jest pozbawinona większego sensu. Dlatego pytałam Cię o przepis prawny, gdy straszyłas mariusza789, utratą prawo do renty jeśli zostanie zgłoszony w zusie jako zdrowy, lub pisząc o nieprawidłowościach (jak to ujęłąś ;). Może się czepiam, ale pracuję w firmie, gdzie właściecielami jest para prawników i jestem juz "skażona" takim podejściem, że na takie okoliczności przywołuje się określony przepis prawny, lub wyrok sądu,i wtedy i tylko wtedy jest się wiarygodnym. A ze swojego doświadczenia wiem, że, wystarczy sie trzymać progów dochodowych i nikt twojej renty socjalnej nie ruszy. Nie raz dostawłam pisemko z zusu, przypominające o nienadesłanym zaświadczeniu o dochodzie, i na tym się kończyło.Żadne straszliwe sankcje w postaci kar niewiadomo jakich mnie nie spotkały. 

 

Kuba przytoczył fajny artykulik, ale też w nim nic nie ma o sankcjach dla ubezpieczonego, w  wypadku błędnego kodu ubezpieczenia


  • 0

#18 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6287 postów
  • Skąd:home

Napisano 17 marzec 2016 - 18:51

Nie tyle przeraziło, co ubawiło ;). Wątek przepisy prawne, zobowiązuje tak mi się wydaje, jeśli wypowiedz ma być wiarygodna podparcie się takowym przepisem. Inaczej jest pozbawinona większego sensu. Dlatego pytałam Cię o przepis prawny, gdy straszyłas mariusza789, utratą prawo do renty jeśli zostanie zgłoszony w zusie jako zdrowy, lub pisząc o nieprawidłowościach (jak to ujęłąś ;).


A gdzie Ty widzisz straszenie?? Dawanie komuś argumentów, a straszenie to dwie różne rzeczy. Argument może zostać wykorzystany, a równie dobrze i nie. W tym kraju nie można być jednocześnie zdrowym i chorym. Zawieszenie renty socjalnej nie oznacza przestanie bycia osobą niepełnosprawną! Poza tym, wszelkiego typu oświadczenia mają zazwyczaj taką klauzulę wynikającą zresztą z przepisów prawa karnego: "...Świadomy odpowiedzialności karnej.....(dalsza treść).... podlega takiej, a takiej to karze". Ja ze swojego doświadczenia powiem, że niczego nie można być w życiu pewnym. To, że teraz jest coś nie do ruszenia, wcale nie oznacza, że potem też tak będzie. Przepisy co chwila się zmieniają, a nawet wzajemnie potrafią się wykluczać. Bo przecież Temida jest ślepa jak kret...


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#19 Gość_lexandra_*

Gość_lexandra_*
  • Gość

Napisano 17 marzec 2016 - 19:22

A gdzie Ty widzisz straszenie?? Dawanie komuś argumentów, a straszenie to dwie różne rzeczy. Argument może zostać wykorzystany, a równie dobrze i nie. W tym kraju nie można być jednocześnie zdrowym i chorym. Zawieszenie renty socjalnej nie oznacza przestanie bycia osobą niepełnosprawną! Poza tym, wszelkiego typu oświadczenia mają zazwyczaj taką klauzulę wynikającą zresztą z przepisów prawa karnego: "...Świadomy odpowiedzialności karnej.....(dalsza treść).... podlega takiej, a takiej to karze". Ja ze swojego doświadczenia powiem, że niczego nie można być w życiu pewnym. To, że teraz jest coś nie do ruszenia, wcale nie oznacza, że potem też tak będzie. Przepisy co chwila się zmieniają, a nawet wzajemnie potrafią się wykluczać. Bo przecież Temida jest ślepa jak kret...

Argumenty, to nie własna opinia na dany temat, to tylko takie bla bla bla , strzępienie języka. Przepisy się zmieniają, nie ulega wątpiwości, ale tylko na nich możemy się operać. I ja cię tylko spytałam czy znasz takowe, skoro wypowiadzasz się w temacie. I nie pytam o odpowiedziałność karną za kłamstwa w ośwadczeniu (co jest oczywiste, bo nikt idiotą nie jest), tylko o karę  za nieprawidłowy kod ubepieczenia, bo raczyłaś stwierdzić że jest to "gotowy argument za utratą prawa do renty socjolnej"


  • 0

#20 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6287 postów
  • Skąd:home

Napisano 17 marzec 2016 - 22:11

Powtarzam, to jest tylko argument, a my do końca nie wiemy, czym są podyktowane obawy @mariusza789 przed utratą renty socjalnej. I pewnie już się nie dowiemy. ZUS nie może weryfikować raz przyznanych emerytur i rent, ma jednak pewną "furtkę": "...sytuacja, w której możliwe jest pozbawienie prawa do emerytury lub renty wskutek uznania, że przedłożone dowody nie dawały podstaw do ustalenia takiego prawa, oznacza naruszenie zasady zaufania obywatela do państwa i stanowionego przez nie prawa...". Zaczerpnięte ze strony: http://ksiegowosc.in...tur-i-rent.html
Jakie dowody, nie jest konkretnie powiedziane, a to daje możliwości... Jak do tego Ty podejdziesz, to już Twoja sprawa. Nie zamierzam z każdego słowa, tym bardziej branego w cudzysłowie, tłumaczyć się, bo to już jest śmieszne  ;)
 
Moja odpowiedź usatysfakcjonowała autora wątku i to mi wystarczy. Nie mam nic więcej do powiedzenia w tej kwestii.


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 




Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: praca, orzeczenie, ZUS

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych