Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Jak ustrzec się przed inwigilacją

inwigilacja

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

#1 moro

moro

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 102 postów

Napisano 10 luty 2016 - 08:50

Ponieważ niedawno przyjęto ustawę zezwalającą specsłużbom na inwigilację obywateli na bezprecedensową dotąd skalę, mam pytanie do tutejszych infomagików: jak ustrzec się przed inwigilacją ze strony kochanej władzuchny?
  • 1

#2 Trybik

Trybik

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 655 postów

Napisano 10 luty 2016 - 09:36

W taki lub inny sposób jesteśmy inwigilowani już od wielu lat, więc ja nie widzę potrzeby bicia piany.

Wyzbycie się internetu, komórek, kart płatniczych, kont bankowych i innych gadżetów (pierdół) też nas chyba przed inwigilacją nie uchroni, bo np. jesteśmy śledzeni przez monitoring. Może bezludna wyspa ? Też mam wątpliwości :)


  • 1

... największym wrogiem wolnego człowieka jest system ...


#3 Gość_Romek._*

Gość_Romek._*
  • Gość

Napisano 10 luty 2016 - 10:21

Pozbądź się wszelakiej elektroniki i zamknij w piwnicy - nie zostawisz żadnych śladów. A jeżeli nie planujesz nic złego to olej to.


  • -1

#4 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6287 postów
  • Skąd:home

Napisano 10 luty 2016 - 13:01

Niczego złego nie robię, więc się nie boje. Możecie mnie sprawdzać, ile tylko chcecie, nie mam nic do ukrycia. Za to zdecydowanie mam ciekawsze zajęcia, niż przejmowanie się czymś takim.

 

P.S. Niech się boją Ci co mają coś na sumieniu i żyją w przekonaniu, że wszystko i zawsze może ujść im na sucho :D


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#5 Gość_Romek._*

Gość_Romek._*
  • Gość

Napisano 10 luty 2016 - 13:51

Prawidłowe podejście,brawo! Nie ma sobie co głowy zawracać nieistotnymi rzeczami.


  • -1

#6 Gość_kuba_*

Gość_kuba_*
  • Gość

Napisano 10 luty 2016 - 15:46

W taki lub inny sposób jesteśmy inwigilowani już od wielu lat, więc ja nie widzę potrzeby bicia piany.
Wyzbycie się internetu, komórek, kart płatniczych, kont bankowych i innych gadżetów (pierdół) też nas chyba przed inwigilacją nie uchroni, bo np. jesteśmy śledzeni przez monitoring. Może bezludna wyspa ? Też mam wątpliwości :)

 
Pod warunkiem, że dopłyniesz na nią na materacu bez gps-u, a nawigację będziesz prowadził za pomocą obserwacji gwiazd i słońca ;) Poza nielicznymi wyjątkami typu zaginiony samolot malezyjskich linii lotniczych, jesteśmy pod obserwacją Wielkiego Brata... Ale faktem jest, że pole tzw. prywatności jest niewielkie...  
 

Niczego złego nie robię, więc się nie boję. Możecie mnie sprawdzać, ile tylko chcecie, nie mam nic do ukrycia. Za to zdecydowanie mam ciekawsze zajęcia, niż przejmowanie się czymś takim.

 
To wyślij mi zawartość swojego dysku... ;) Wtedy pogadamy :D

 

Ponieważ niedawno przyjęto ustawę zezwalającą specsłużbom na inwigilację obywateli na bezprecedensową dotąd skalę, mam pytanie do tutejszych infomagików: jak ustrzec się przed inwigilacją ze strony kochanej władzuchny?

 
Nie ma 100% bezpiecznego kompa. Jedynie możesz zmniejszyć ryzyko wycieku danych z Twojego kompa. A jeśli już one wyciekną, to niech będą one dla potencjalnego crakera, bezużyteczne. I najważniejsze w tym wszystkim jest, aby posiąść pewne nawyki i z głową korzystać z Internetu. Trzy razy zastanawiaj się co wrzucasz do sieci, co udostępniasz w serwisach społecznościowych i o czym rozmawiasz z nieznajomymi.
http://www.spiderswe...-o-policji.html
http://www.spiderswe...ja-polakow.html
http://www.spiderswe...kon-wywiad.html
http://www.spiderswe...i-poradnik.html
https://panoptykon.o...atnosc-zrob-sam


  • 1

#7 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6287 postów
  • Skąd:home

Napisano 10 luty 2016 - 17:34

To wyślij mi zawartość swojego dysku... ;) Wtedy pogadamy :D

 
Nie wiem, jak Ty ale ja nie lubię się wykładać "na tacy" i to bez konkretnego powodu. Nie ma takiej potrzeby. Tam nic wartego zainteresowania nie ma i wszystko działa na zasadach prawa. Sama nuda :D

 

Trzy razy zastanawiaj się co wrzucasz do sieci, co udostępniasz w serwisach społecznościowych i o czym rozmawiasz z nieznajomymi.

 

A czy nie prościej wszelkie kontakty i znajomości przenieść do reala? Tam jest o wiele ciekawiej :) Z tym, co wrzucasz do sieci, czy na portale społecznościowe trzeba było uważać już wcześniej. Więc, jeśli ktoś się nie dostosował zawczasu, to mało wątpliwe, że zrobi to teraz. Chyba, że dostał odpowiednią nauczkę.


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#8 marder

marder

    evil admin

  • Administrator
  • 3574 postów
  • Skąd:/home/marder

Napisano 10 luty 2016 - 18:25

  1.  Cokolwiek robisz w sieci, TOR Twoim przyjacielem.
  2. Ufaj kryptografii a nie państwu. Jeśli chcesz z kimś wymieniać poufne emaile, szyfruj je.
  3. Szyfruj poufne dane które masz na dysku (nie używaj TrueCrypta, on nie jest już bezpieczny, użyj innego programu)
  4. Wymieniając smsy, korzystaj z komunikatora szyfrującego wiadomości. Dla Androida, najbezpieczniejszy jest Signal, do pobrania za darmo z GooglePlay

  • 1

Nierozwiązywalność jest zawsze stanem przejściowym. 

 

Ziewanie, to cichy krzyk o kawę.


#9 Gość_kuba_*

Gość_kuba_*
  • Gość

Napisano 10 luty 2016 - 18:32

Nie wiem, jak Ty ale ja nie lubię się wykładać "na tacy" i to bez konkretnego powodu. Nie ma takiej potrzeby. Tam nic wartego zainteresowania nie ma i wszystko działa na zasadach prawa. Sama nuda :D

 
Ja też nie, ale nigdy nic nie wiadomo... Twoim zdaniem możesz nie mieć nic ciekawego na dysku, ale już np. dla potencjalnej firmy profilującej reklamy dla Ciebie już tak... 
 

A czy nie prościej wszelkie kontakty i znajomości przenieść do reala? Tam jest o wiele ciekawiej :) Z tym, co wrzucasz do sieci, czy na portale społecznościowe trzeba było uważać już wcześniej. Więc, jeśli ktoś się nie dostosował zawczasu, to mało wątpliwe, że zrobi to teraz. Chyba, że dostał odpowiednią nauczkę.

 
Oczywiście, że tak zdrowiej, (nawiasem mówiąc cały czas rozwala mnie ten kawał jak to Wpadłem na pomysł zdobycia nowych przyjaciół bez Facebooka. Dziennie biegam po ulicach i krzyczę co ugotowałem, co widziałem, co sobie kupiłem, gdzie jestem i co aktualnie robię. Zaczepiam wszystkich, którzy staną na mojej drodze i komentuję ich zachowanie i wygląd i czasami głośno krzyczę "Lubię to, lubię to!" Nie całkiem bez skutku - mam już trzech obserwujących - dwóch policjantów i jednego psychiatrę... :D), ale sęk w tym, że nie wszyscy to dostrzegają i rozumieją zagrożenie... I z niczego się nie wzięło powiedzenie, że jeśli nie ma Ciebie na portalach społecznościowych, to znaczy, że nie żyjesz... ;)
 

  • Cokolwiek robisz w sieci, TOR Twoim przyjacielem.
  • Ufaj kryptografii a nie państwu. Jeśli chcesz z kimś wymieniać poufne emaile, szyfruj je.
  • Szyfruj poufne dane, które masz na dysku (nie używaj TrueCrypta, on nie jest już bezpieczny, użyj innego programu)
  • Wymieniając smsy, korzystaj z komunikatora szyfrującego je. Dla Androida, najbezpieczniejszy jest Signal, do pobrania za darmo z GooglePlay

 
Poza tym, każdy kij ma dwa końce - jeśli poszukujesz narzędzi do zabezpieczania swojej prywatności typu TOR, czy szyfrowane maile, smsy, to znaczy, że masz coś do ukrycia i tym bardziej warto spenetrować Twój sprzęt... Wadą sieci anonimizującej jest nieco wolniejsze działanie jak na standardowych łączach.

Nie jestem tego pewien w 100% (spotkałem się z takową informacją jakiś czas temu), że producenci oprogramowania do szyfrowania danych byli zobowiązani do przekazywania algorytmów odpowiednim służbom. Chyba, że takie coś zrobisz sobie samemu.

I wbrew pozorom, najlepiej jest czasem używać narzędzi beż żadnych extra zabezpieczeń.


  • 1

#10 marder

marder

    evil admin

  • Administrator
  • 3574 postów
  • Skąd:/home/marder

Napisano 11 luty 2016 - 16:12

Twoim zdaniem możesz nie mieć nic ciekawego na dysku, ale już np. dla potencjalnej firmy profilującej reklamy dla Ciebie już tak...

To byłoby strzelanie z armaty do wróbla. Do tego celu wystarczą ciacha w przeglądarce...


  • 0

Nierozwiązywalność jest zawsze stanem przejściowym. 

 

Ziewanie, to cichy krzyk o kawę.


#11 Gość_kuba_*

Gość_kuba_*
  • Gość

Napisano 11 luty 2016 - 20:35

To byłoby strzelanie z armaty do wróbla. Do tego celu wystarczą ciacha w przeglądarce...

 

Dlatego, kasowanie ciach i reklam jest jednym ze sposobów ochrony naszej  prywatności. Kiedy masz wyłączonego AdBlocka i coś do ubijania (cokolwiek to znaczy) ciastek, wchodzisz na jakąś stronę typu sklep, coś sprawdzasz, wychodzisz z niej, po czym idziesz dwie strony dalej i dostajesz nachalne reklamy tamtego sklepu. Jest to wkurzające, zwłaszcza dla mało obeznanych w tej materii.. Wiem, że jest to jakiś sposób zarobku na utrzymanie serwisu, ale im bardziej nachalna reklama, tym większa niechęć internautów do odwiedzin takiej strony oraz konieczność używania takich narzędzi jak AdBlock, NoScript, NoFlash. Tego ostatniego dni są policzone, bo odchodzi się od tej mało bezpiecznej technologii. A nie wypominając, kiedy włączy się AdBlocka nasze strony wyglądają zupełnie inaczej ;)


  • 0

#12 marder

marder

    evil admin

  • Administrator
  • 3574 postów
  • Skąd:/home/marder

Napisano 11 luty 2016 - 23:01

A nie wypominając, kiedy włączy się AdBlocka nasze strony wyglądają zupełnie inaczej

Wiem. Tylko widzisz, te reklamy to zło konieczne. Wolałbym żeby ich nie było, jednak serwer dedykowany kosztuje - w skali roku mówimy już o tysiącach złotych. Podobnie skrypty działające na IPON: forum, obecne randki, nowe randki i nowe ogłoszenia które niebawem wdrożymy, za każdy z tych skryptów musieliśmy zapłacić. Bez reklam, nie byłoby czym.

Dlatego śmiem twierdzić że bez reklam nie wyglądałby inaczej, tylko nie wyglądałby wcale. Po prostu nie byłoby go.

 

Korzystając więc z okazji, chciałbym podziękować wszystkim tym którzy nie blokują reklam na IPON i od czasu do czasu klikają w reklamy. Wnosicie w ten sposób swój wkład w utrzymanie portalu.


  • 0

Nierozwiązywalność jest zawsze stanem przejściowym. 

 

Ziewanie, to cichy krzyk o kawę.


#13 Gość_kuba_*

Gość_kuba_*
  • Gość

Napisano 12 luty 2016 - 01:11

Wiem. Tylko widzisz, te reklamy to zło konieczne. Wolałbym żeby ich nie było, jednak serwer dedykowany kosztuje...

 

Inaczej mówiąc, od pewnego poziomu rozwoju danego serwisu internetowego i związanych z tym kosztów, od reklamy po prostu się nie ucieknie. Sęk jednak w tym, aby ona nie była zbyt nachalna i oby to nie był przerost formy nad treść...


  • 0

#14 marder

marder

    evil admin

  • Administrator
  • 3574 postów
  • Skąd:/home/marder

Napisano 12 luty 2016 - 08:44

Tego w przypadku IPON nie musisz się obawiać, nigdy nie będzie u nas np. okienek popup i popunder, mailingiem też się nie zajmujemy :D

 

 

Jeszcze informacja dla założyciela wątku: z tego co sobie przypominam, istnieje dystrybucja Linuksa, oparta na Debianie, zbudowana z położeniem nacisku na bezpieczeństwo i prywatność. Oznacza to np. wymuszenie połączeń z siecią przez TOR, całą gamę narzędzi do szyfrowania danych etc.

Nazywało się to bodajże Tails, pogooglaj sobie za tym.


  • 0

Nierozwiązywalność jest zawsze stanem przejściowym. 

 

Ziewanie, to cichy krzyk o kawę.


#15 Gość_kuba_*

Gość_kuba_*
  • Gość

Napisano 12 luty 2016 - 18:44

Tego w przypadku IPON nie musisz się obawiać, nigdy nie będzie u nas np. okienek popup i popunder, mailingiem też się nie zajmujemy :D


O tym nie pomyślałem nawet w najczarniejszych myślach ;) 

 

Jeszcze informacja dla założyciela wątku: z tego co sobie przypominam, istnieje dystrybucja Linuksa, oparta na Debianie, zbudowana z położeniem nacisku na bezpieczeństwo i prywatność. Oznacza to np. wymuszenie połączeń z siecią przez TOR, całą gamę narzędzi do szyfrowania danych etc.
Nazywało się to bodajże Tails, pogooglaj sobie za tym.

 

O ile pamięć mnie nie myli, to była płyta z tym systemem dołączona do Komputer-Świata nr 5/2015. (kwiecień 2015)


  • 0

#16 moro

moro

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 102 postów

Napisano 06 grudzień 2017 - 11:23

Przeczytałem ostatnio o technice zwanej Canvas Fingerprint, pozwalającej na identyfikację konkretnego komputera nawet jeśli korzysta się z TORa. Jakieś pomysły jak się przed tym zabezpieczyć?
  • 0

#17 marder

marder

    evil admin

  • Administrator
  • 3574 postów
  • Skąd:/home/marder

Napisano 06 grudzień 2017 - 19:00

Użyj tego: https://addons.mozil.../canvasblocker/ ten dodatek jest też kompatybilny z Tor Browserem który oparty jest na Firefoxie.


  • 1

Nierozwiązywalność jest zawsze stanem przejściowym. 

 

Ziewanie, to cichy krzyk o kawę.


#18 moro

moro

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 102 postów

Napisano 07 grudzień 2017 - 11:16

Dzięki, działa. Nawet pokazuje kiedy witryna próbuje wykorzystywać tę technikę.
  • 0

#19 Rufin

Rufin

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 115 postów

Napisano 17 grudzień 2017 - 21:52

A ja dodam, że przeglądarkę o której wspomina Marder można pobrać stąd: https://www.torproje...browser.html.en


  • 0

I'm pickle Rick :devil: :cool:



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych