Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Zasiłek pielęgnacyjny a umiarkowany stopień niepełnosprawności

zasiłek pielęgnacyjny umiarkowany stopień

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 kitten

kitten

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 17 postów

Napisano 07 wrzesień 2015 - 18:39

Na orzeczeniu o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, które otrzymałem w sierpniu 2015 r., mam napisane, że ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od czerwca 2015 r. (kiedy miałem ponad 23,5 roku), ale i to, że niepełnosprawność istnieje od 17. roku życia.

 

Czy mam prawo do zasiłku pielęgnacyjnego, skoro zasiłek pielęgnacyjny przysługuje osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia (https://www.mpips.go...-pielegnacyjny/)?

 

Jak należy rozumieć ten zapis? Czy to stopień niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym musi być datowany od okresu przed ukończeniem 21. roku życia, czy to niepełnosprawność musi istnieć od okresu przed 21 r. ż. (ale niekoniecznie umiarkowany stopień niepełnosprawności musi być datowany od okresu przed 21 r. ż.)? Co w przypadku takim jak mój (kiedy otrzymuje się umiarkowany stopień niepełnosprawności z informacją, że niepełnosprawność istnieje od okresu przed ukończeniem 21 r. ż., ale umiarkowany stopień niepełnosprawności jest datowany od okresu po ukończeniu 21 r. ż.)?

 

To było moje pierwsze orzeczenie o niepełnosprawności, które otrzymałem (wniosek o wydanie takiego orzeczenia złożyłem po raz pierwszy właśnie w czerwcu 2015 r.). Nie ma napisane, że ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od okresu przed ukończeniem 21. roku życia, ale jest napisane, że niepełnosprawność istnieje od 17. r. ż.


Użytkownik kitten edytował ten post 07 wrzesień 2015 - 18:53

  • 0

#2 LeeLoo

LeeLoo

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 27 postów
  • Skąd:Częstochowa

Napisano 08 wrzesień 2015 - 17:53

Nie jestem pewna, ale

 

ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od czerwca 2015 r. ->   tzn, że wtedy zacząłeś się starać o przyznanie stopnia niepełnosprawności. Cóż, może być tak, że ktoś jest ON, ale nie chce papierka, więc nigdy nie występuje o ustalenie stopnia.

 

Tak, masz prawo do zasiłku pielęgnacyjnego, bo niepełnosprawność powstała po 16 r. ż,

Najważniejszy jest zapis "niepełnosprawność istnieje od ..."


Użytkownik LeeLoo edytował ten post 08 wrzesień 2015 - 17:55

  • 0

#3 kitten

kitten

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 17 postów

Napisano 19 październik 2015 - 17:03

Dziś rozmawiałem z prawnikiem, który zobaczył moje orzeczenie i usłyszałem, że należy mi się zasiłek pielęgnacyjny (niepełnosprawność powodująca umiarkowany stopień niepełnosprawności powstała przed 21 r. ż.), choć pierwszą komisję odnośnie niepełnosprawności w życiu miałem w wieku około 24 lat i dopiero po niej dostałem pierwszy stopień niepełnosprawności.

 

Ale co z tego, że mi się należy (ponad 3000 zł do końca trwania orzeczenia bym dostał), jak mieszkam w niewielkiej gminie i tam raczej mnie znają. Ujawnienie się z poważnymi problemami psychiatrycznymi w lokalnym ośrodku pomocy społecznej mogłoby mieć ewidentne negatywne konsekwencje dla mnie i rodziny :( Już około 2 miesiące minęły od otrzymania przeze mnie orzeczenia, a nie pokazałem go w ośrodku pomocy społecznej. Osoba, z którą rozmawiałem, powiedziała też, że chciałaby porozmawiać z kimś z mojej rodziny.


  • 0



Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: zasiłek pielęgnacyjny, umiarkowany stopień

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych