Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Renta socjalna i ukończenie studiów

renta socjalna studia

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

#1 kitten

kitten

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 17 postów

Napisano 06 wrzesień 2015 - 11:12

W ostatnim czasie jestem "nakręcony" tematem potencjalnego otrzymania przeze mnie renty socjalnej. Nie wiem, czy mi zostanie ona przyznana. Czytałem o przypadkach, gdy osobom, które według mnie mają trudniej przez swoją niepełnosprawność niż ja, ZUS odmawiał renty i nie uznawał ich za całkowicie niezdolne do pracy. Co dopiero może czekać mnie? W tygodniu rozmawiałem z dwiema osobami, z których przynajmniej jedna była psychologiem, które uznały, że należy mi się renta socjalna.

Jakie mogą być argumenty za przyznaniem mi renty? Mógłbym wymienić na przykład:
- napisanie we wskazaniach dotyczących odpowiedniego zatrudnienia "niezdolny do pracy" (tylko to było po dwukropku) na orzeczeniu powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności
- przyznanie umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przez powiatowy zespół (na tej stronie (http://www.pajeczno...._spoleczne.html) na dole jest tabela z orzeczeniami równoważnymi, według której orzeczeniu powiatowego zespołu o umiarkowanym stopniu odpowiada orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy lekarza orzecznika (czyli w ZUS))
- wypisanie przez psychiatrę zespołu Aspergera (całościowych zaburzeń rozwojowych), zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych i zaburzeń schizotypowych w dokumencie dotyczącym orzeczenia o stopniu niepełnosprawności
- zaznaczenie przez psychiatrę, że potrzebuję opieki w prowadzeniu gospodarstwa domowego we wniosku dotyczącym orzeczenia o stopniu niepełnosprawności
- zaznaczenie przez psychiatrę, że objawy powodują niezdolność samodzielnej egzystencji we wniosku dotyczącym orzeczenia o stopniu niepełnosprawności
- napisanie przez psychiatrę "rokowanie poważne" w dokumencie dotyczącym orzeczenia o stopniu niepełnosprawności
- fakt, że niepełnosprawność istniała u mnie przed 18 r. ż. (napisali, że istnieje od 17 r. ż., a wtedy uczyłem się w szkole średniej)

Inne moje problemy:
- poważne problemy religijne (np. skrupuły, strach przed karą za grzechy, w wieku licealnym około kilkanaście razy byłem u spowiedzi generalnej)
- wyraźne problemy ze sferą seksualną (np. brak żony, osobliwa seksualność od dzieciństwa)
- problemy środowiskowe, jak nieco "patologiczna" rodzina, mieszkanie w niewielkiej miejscowości, w związku z czym na dojazd do większego miasta trzeba poświęcić czas i pieniądze, rodzice nie zarabiają zbyt dużo, dojeżdżają do pracy w miastach i mają ze sobą troje dzieci
- powolność, ogólna niewielka wydajność funkcjonowania, zażywanie leku neuroleptycznego (paroksetyna) - czytałem, że neuroleptyki osłabiają aktywność umysłową i ruchową, co w przypadku pracy nie jest korzystne
- nie mam prawa jazdy i nie starałem się o nie (przed 18 r. ż. zacząłem brać leki), nie miałem sympatii, nie mam bliższych znajomych
- wyraźna hipotrofia asymetryczna i niska masa urodzeniowa przy porodzie, choroba matki przed urodzeniem dziecka, poważna infekcja w pierwszym roku życia, jestem niezbyt silny fizycznie i mam niezbyt dużą wytrzymałość

Boję się, że odmówią mi renty socjalnej w ZUS np. z powodu:

- studiowania (ukończenie pierwszego stopnia studiów stacjonarnych)

- dojeżdżania samemu na studia, do miasta

- braku skłonności samobójczych

- tego, że w życiu nie leżałem w szpitalu psychiatrycznym

Na zaświadczeniu o niepełnosprawności mam napisane po prostu "niezdolny do pracy" we wskazaniach dotyczących zatrudnienia, i nic więcej. Nawet nie mam zapisane "jedynie w warunkach pracy chronionej", czyli jest jeszcze gorzej ze zdrowiem, skoro tak napisali...

Nie chcę, żeby rodzice sugerowali mi, że jestem "darmozjadem" czy "pasożytem". Boję się, że fakt studiowania może być argumentem przeciwko otrzymaniu przeze mnie renty socjalnej. Mam ok. 24 lata i wciąż studiuję (zostało mi niemal jedynie napisanie pracy magisterskiej i jej obrona). Na pewnym forum znalazłem taki temat odnośnie studiowania i renty: http://forumprawne.o...iow-wpadka.html. Podejście rodziny do moich problemów też nie ułatwia mi funkcjonowania. Z tego, co czytałem, to należy mi się zasiłek pielęgnacyjny, bo niepełnosprawność w stopniu umiarkowanym powstała przed 21 r. ż., ale mama raczej na pewno nie chciałaby pokazać się z moim zaświadczeniem o niepełnosprawności w lokalnym urzędzie pomocy społecznej.


  • 0

#2 Paulla

Paulla

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 897 postów
  • Skąd:Gniezno

Napisano 06 wrzesień 2015 - 14:02

Dużo zależy od tego na kogo trafisz. Często renty odmawia się nawet ludziom ze znacznym stopniem niepełnosprawności.


  • 0
"Wszystkie niejasne pojęcia muszą upaść nim uczeń może nazwać siebie mistrzem..." Bruce Lee
"Trzeba mieć niemało odwagi, aby się ukazać takim jakim się jest naprawdę." Søren Aabye Kierkegaard

#3 kitten

kitten

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 17 postów

Napisano 06 wrzesień 2015 - 15:16

Naprawdę osobom, które mają znaczny stopień niepełnosprawności, odmawiają renty socjalnej? Bo mimo braku zdolności samodzielnej egzystencji są częściowo zdolne do pracy? Z czego wtedy żyje taka osoba?

 

Czy ktoś osobom z umiarkowanym czy znacznym stopniem niepełnosprawności, które nie dostają renty, zapewnia chociaż odpowiednią pracę (dostosowaną do ich niepełnosprawności, bez niewłaściwego zachowania wobec nich ze strony pracodawców czy innych pracowników), że i tak nie zostają one bez godziwego dochodu mimo braku renty?

 

Na wniosku dotyczącym stopnia niepełnosprawności we wskazaniach dotyczących odpowiedniego zatrudnienia mam napisane tylko "niezdolny do pracy", nawet nie "jedynie w warunkach pracy chronionej". Dla mnie to mówi, że właściwą drogą postępowania ze mną na okres trwania orzeczenia o niepełnosprawności (ważnego do końca sierpnia 2017 r.) nie jest jakakolwiek praca (nawet w zakładzie pracy chronionej), a renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy (pozwalająca na dojazdy na terapię i dająca pewne (choć nie jakieś wielkie) wsparcie finansowe mnie i rodzinie). Czyli powinno być tak, że dobra wola pracowania niż tu nie zmienia - de facto należy mi się renta socjalna i zasiłek pielęgnacyjny (ok. 630 zł i 153 zł, razem ok. 783 zł, czyli o ok. 500 zł mniej niż płaca minimalna netto (1286,17 zł według http://wynagrodzenia...ator_oblicz.php)), przez czas trwania orzeczenia nie powinienem iść do pracy, tylko się leczyć.

 

Czy jeżeli nie zostanie mi przyznana renta socjalna, to stracę bezpłatną opiekę psychiatryczną? Czy jakbym przez kilka miesięcy stale przebywał w szpitalu psychiatrycznym, to straciłbym prawo do zasiłku pielęgnacyjnego za okres, w którym przebywałbym w szpitalu?


Użytkownik kitten edytował ten post 06 wrzesień 2015 - 15:20

  • 0

#4 Paulla

Paulla

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 897 postów
  • Skąd:Gniezno

Napisano 06 wrzesień 2015 - 22:20

Naprawdę tak jest. Oczywiście można się odwołać. Z pracą także bywa różnie - musisz jej zwyczajnie szukać. W przypadku braku renty socjalnej nie stracisz darmowej opieki psychiatrycznej.


Użytkownik Paulla edytował ten post 06 wrzesień 2015 - 22:20

  • 0
"Wszystkie niejasne pojęcia muszą upaść nim uczeń może nazwać siebie mistrzem..." Bruce Lee
"Trzeba mieć niemało odwagi, aby się ukazać takim jakim się jest naprawdę." Søren Aabye Kierkegaard

#5 kitten

kitten

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 17 postów

Napisano 07 wrzesień 2015 - 09:18

Szukania pracy to w swoim przypadku się obawiam... Boję się, że w ZUS po prostu mnie "ozdrowią" i będą kazać szukać pracy zamiast terapii.

 

Ten wymóg "całkowitej" niezdolności do pracy przy rencie socjalnej to dla mnie absurd. Do tej renty można dorabiać... Czyli jednak ma się jakąś zdolność do pracy, mimo rzekomej "niezdolności do wykonywania jakiejkolwiek pracy". Dla mnie ta "całkowita" niezdolność do pracy to "wytrych biurokratycznej machiny" pozwalający na odbieranie tych kilkuset zł poważnie chorym osobom pod pretekstem częściowej zdolności do pracy.

 

Aby ubiegać się o rentę socjalną, naruszenie sprawności organizmu musi powstać:

- przed ukończeniem 18. roku życia

- w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej - przed ukończeniem 25. roku życia albo

- w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej

 

Na zaświadczeniu o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym mam napisane, że niepełnosprawność istnieje od 17 r. ż. Zespół Aspergera (i OCD chyba też) pojawiły się w "papierach" przed osiemnastymi urodzinami, leki zacząłem brać przed ukończeniem pełnoletności - wtedy byłem w szkole średniej, ale zaburzenia schizotypowe zdiagnozowano dopiero po 23. urodzinach, w czasie, gdy byłem na studiach magisterskich (nauka w szkole wyższej). W związku z tym potrzebne byłoby nie tylko zaświadczenie o nauce w szkole średniej w okresie, od którego datuje się niepełnosprawność, ale i o nauce w szkole wyższej w okresie, kiedy rozpoznano zaburzenia schizotypowe. Nie wiem, czy nie można dostać renty socjalnej na tylko jedno z tych trzech zaburzeń, które miałem rozpoznane przed ukończeniem 25. r. ż., kiedy się uczyłem w szkole średniej lub wyższej (mam ok. 24 lata).


Użytkownik kitten edytował ten post 07 wrzesień 2015 - 09:20

  • 0

#6 LeeLoo

LeeLoo

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 27 postów
  • Skąd:Częstochowa

Napisano 08 wrzesień 2015 - 17:46

Zgadzam się z Paullą, niestety, dużo zależy od orzecznika. Trafiłam raz na panią, która była oburzona faktem, że studiuję i tak w zasadzie po co, skoro nie mam potem wielkich szans na pracę (jako ON). Natomiast ostatni orzecznik był już normalny, życzliwy.

Od sierpnia pracuję, z czego się bardzo cieszę, jednak też boję się, że ZUS mnie ozdrowi.


  • 0

#7 kitten

kitten

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 17 postów

Napisano 13 październik 2015 - 11:48

Dostałem orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy do końca października 2016 r. Czy to orzeczenie jest na dokładnie rok, czyli dwanaście miesięcy (od 1.11.2015 do 31.10.2016) i w związku z tym renta socjalna wypłacana będzie za okres od listopada 2015 do października 2016 (ale nie za październik 2015)?

Uzasadnienie:

Orzeczenie zostało wydane po przeprowadzeniu bezpośredniego badania i dokonaniu analizy przedstawionej dokumentacji medycznej, w tym:
- dokumentacji z przebiegu leczenia: do 2015 r.
- zaświadczeń o stanie zdrowia wystawionych przez lekarzy leczących w dniach: 15.09.2015

Przy ocenie niezdolności do pracy uwzględniono: 24-letni badany, inż. (...), student V roku studiów magisterskich, bez zatrudnienia, nigdy nie pracował. Stopień naruszenia sprawności organizmu dotyczy stanu psychicznego, ma charakter przewlekły, wskazuje na to badanie bezpośrednie i dokumentacja lekarska. Dysfunkcje naruszają sprawność organizmu w stopniu znacznym. Naruszona sprawność organizmu powoduje utratę w znacznym stopniu zdolności do pracy na otwartym rynku pracy. Przekwalifikowanie zawodowe nie jest możliwe. Aktualnie stopień naruszenia sprawności organizmu powoduje całkowitą niezdolność do pracy do 10.2016, daty powstania nie da się ustalić. Rokowanie niepewne.
Przy dokonywaniu ustaleń orzeczniczych uwzględniono:
stopień naruszenia sprawności organizmu, możliwość przywrócenia niezbędnej sprawności w drodze leczenia i rehabilitacji, rodzaj i charakter dotychczas wykonywanej pracy, możliwość wykonywania dotychczasowej pracy, możliwość podjęcia innej pracy oraz celowość przekwalifikowania zawodowego, poziom wykształcenia, wiek, predyspozycje psychofizyczne

Stwierdzona całkowita niezdolność do pracy pozostaje w związku z naruszeniem sprawności organizmu przed 18 rż lub w trakcie nauki w szkole.

 

Użytkownik kitten edytował ten post 13 październik 2015 - 11:51

  • 0

#8 kitten

kitten

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 17 postów

Napisano 15 październik 2015 - 10:35

Kiedy przyznawana jest pierwsza "rata" renty socjalnej? Czy razem z orzeczeniem? Czy też jest tak, że najpierw przesyłane jest orzeczenie, a pieniądze dopiero za jakiś czas?


  • 0

#9 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6290 postów
  • Skąd:home

Napisano 15 październik 2015 - 13:38

Kiedy przyznawana jest pierwsza "rata" renty socjalnej? 

 

W tym wypadku rentę socjalną wypłaca się za miesiące kalendarzowe w dniu ustalonym w decyzji organu rentowego jako termin płatności. Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj:

http://www.niepelnos.../ledge/x/266528


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#10 kitten

kitten

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 17 postów

Napisano 15 październik 2015 - 20:43

Fragment z linku z poprzedniego postu dotyczący wypłaty renty socjalnej:

 

Wypłata renty socjalnej

 

Rentę socjalną wypłaca się za miesiące kalendarzowe w dniu ustalonym w decyzji organu rentowego jako termin płatności:

  • osobie uprawnionej – za pośrednictwem osób prawnych prowadzących działalność w zakresie doręczania świadczeń albo na wniosek tej osoby – na jej rachunek w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej,
  • opiekunowi prawnemu lub faktycznemu osoby uprawnionej – do rąk opiekuna, za pośrednictwem osób prawnych prowadzących działalność w zakresie doręczania świadczeń, a na wniosek opiekuna prawnego – na jego rachunek w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej. Opiekunowi faktycznemu wypłaca się rentę tylko do rąk własnych (nie ma możliwości wypłaty renty na jego rachunek w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej).

Zaznaczyłem, aby rentę przesłać na adres zameldowania (a nie na konto bankowe). W decyzji ZUS nie znalazłem informacji na temat terminu wypłaty renty, a orzeczenie otrzymałem 13.10.2015 i obowiązuje do 31.10.2016. Kiedy w takim razie powinienem spodziewać się wypłaty renty? Czy już w październiku 2015 r.? O co chodzi z wspomnianym powyżej "dniem ustalonym w decyzji organu rentowego jako termin płatności"? Czy informacja o tym, jaki dzień został ustalony jako termin płatności, zostaje doręczona w tej samej przesyłce, w której doręczone jest orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy?


Użytkownik kitten edytował ten post 15 październik 2015 - 20:46

  • 0

#11 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6290 postów
  • Skąd:home

Napisano 16 październik 2015 - 09:36

Skoro nie znalazłeś w swojej decyzji informacji o terminie wypłaty renty socjalnej to musisz z tym zapytaniem już tylko udać się do podległego Tobie oddziału ZUS-u. Nikt nie jest wstanie wróżyć z fusów.


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#12 kitten

kitten

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 17 postów

Napisano 16 październik 2015 - 10:03

Znalazłem na orzeczeniu z ZUS informację, że jestem całkowicie niezdolny do pracy do 31.10.2016. Powstało to przed ukończeniem 18 r. ż. czy przed 25 r. ż. w szkole wyższej. Czyli warunki dotyczące istnienia całkowitej niezdolności do pracy i czasu jej powstania spełniam. Ale terminu wypłaty renty nie widziałem, chyba w ogóle nie napisali tego na tym orzeczeniu. Może naprawdę się zrzekłem renty socjalnej?

 

Niektórzy mieli bardzo negatywne zdanie na temat potencjalnej renty socjalnej dla mnie, sądzili chyba coś w stylu tego, że jestem nierobem, leniem, darmozjadem, osobą wygodnicką i roszczeniową. Do normalnego życia NIE nadaję się. Na komisji powiedziałem w pewnym momencie, że "nie chcę renty" (miałem wątpliwości moralne). Moja sytuacja psychiczna jest wyjątkowo poważna. Pilnie potrzebuję pomocy. Samemu musiałem składać wnioski o stopień niepełnosprawności i do ZUS. Nie mówiłem o tym rodzicom. Reakcja mamy na orzeczenie o niepełnosprawności czy przesyłkę dotyczącą terminu komisji była wręcz agresywna.


Użytkownik kitten edytował ten post 16 październik 2015 - 10:04

  • 0

#13 kitten

kitten

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 17 postów

Napisano 19 październik 2015 - 17:12

Dziś powiedziałem pewnej osobie, że na komisji o rentę powiedziałem "nie chcę renty jako pieniądze" i ta osoba nie ma pewności, czy otrzymam rentę socjalną (pomimo tego, że już uzyskałem z ZUS orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy). Powiedziała, że raczej otrzymam rentę. Powiedziano mi też, że renta daje też składki czy ubezpieczenie(?), a nie jest tylko dochodem netto. Nie jestem pewien tego, czy otrzymam decyzję o przyznaniu prawa do renty socjalnej i samą rentę socjalną, mimo spełniania formalnych warunków.


  • 0



Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: renta socjalna, studia

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych


    Google (1)