Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Amputacja palców stopy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1 jolanta1973

jolanta1973

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 27 sierpień 2015 - 12:20

Witam,

Mam prośbę o poradę, co powinnam teraz zrobić, ale od początku:

Jestem po amputacji II i III palca stopy. Nie wiem co powinnam w takie sytuacji zrobić? Gdzie szukać informacji/porady odnośnie dalszych czynności w takiej sytuacji, protez, czy ewentualnie innej metody na palce.

Bardzo proszę o pomoc/podpowiedź.


  • 0

#2 Gość_kuba_*

Gość_kuba_*
  • Gość

Napisano 27 sierpień 2015 - 20:07

Powinnaś zasięgnąć opinii lekarza chirurga lub ortopedy, który wykonywał zabieg i od nich powinnaś dostać wiedzę co dalej - jak będzie wyglądała rehabilitacja, kiedy będziesz mogła pójść do protetyka, na jakie wsparcie jeszcze możesz liczyć - typu psycholog.

Amputacja w okolicach palców w niewielkim stopniu zaburza chód, nie mniej kłopotliwe może być bieganie czy skakanie. Protez palców jako takich nie ma, jest za to specjalna wzmocniona wkładka do obuwia oraz wypełnienie do noska normalnego obuwia. Ale o tym już zadecyduje protetyk co będzie dla Ciebie najlepsze.


  • 0

#3 jolanta1973

jolanta1973

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 28 sierpień 2015 - 15:57

Dziękuję Ci za podpowiedź.

Za 2 tyg. mam wizytę w poradni ortopedycznej to podpytam co i jak. Nie wiem, czy tylko ja mam takie wrażenie, ale co jestem w poradni i w czasie rozmów z innymi pacjentami coś się zasłyszy i jak się samemu o coś nie zapyta lekarza, to tak samo przez się od lekarza nie idzie się dowiedzieć (nie obrażając wszystkich, bo na pewno są wyjątki).

Dla mnie moja sytuacja to zupełna nowość (nie traci się palców ot tak na co dzień), więc sądzę, że lekarz, który pracuje w szpitalu, przeprowadza operację i na pewno miał już doczynienie z amputacją różnego kalibru, mógłby udzielać więcej informacji. Ja o to, czy mogę myć stopę, zapytałam lekarza, jak usłyszałam rozmowę dwóch pań, które rozmawiały o higienie rany pooperacyjnej. A tak to by mi noga brudem wcześniej zarosła, pomimo iż lekarz widział, że upłynęło już 7 dni a ja mam nadal na stopie jodynę. Nieźle nie?


  • 0

#4 Gość_santiagowp2_*

Gość_santiagowp2_*
  • Gość

Napisano 06 wrzesień 2015 - 17:13

Zagoić , systematycznie ćwiczyć i roztańczyć :) a troche poważniej to proces gojenia jest bardzo ważny też mam 2 palce ucięte 1 normalnie sie zagoił a 2 po okolo roku wiele było prób od plasterków ze srebrami ,srebrem w płynie ,octeniseptami, komorami hiberbarycznymi itp po którymś zabiegu czyszczącym i ponownym szyciu  doszło do skutku.


Użytkownik santiagowp2 edytował ten post 06 wrzesień 2015 - 17:28

  • 0

#5 karollina78

karollina78

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 143 postów
  • Skąd:Poznań

Napisano 06 wrzesień 2015 - 18:16

Dziwne, że nie napisali Cie w wypisie ze szpitala jak pielęgnować miejsca po amputacji.


  • 0

#6 jolanta1973

jolanta1973

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 07 wrzesień 2015 - 21:52

W karcie ze szpitala podano "dalsze leczenie w Poradni Ortopedycznej, Kontrola za 5-7 dni celem oceny gojenia się rany. Do tego czasu jałowe opatrunki z użyciem Octaniseptu (2-3 pryśnięcia na ranę) oraz neomycinum. Ćwiczenie zgodnie z zaleceniami na Oddziale."

 

Zalecenie na Oddziale Pana Rehabilitanta (dwa dni leżałam w szpitalu, p. rehabilitant pojawił się drugiego dnia czyli w dniu wypisu i poradził mi nie ćwiczenia lecz zakup buta ortopedycznego (podał nawet cenę- 70 zł i aptekę, gdzie mogę kupić), aby chodzić na pięcie, ćwiczenie po zbóju fes.

 

Z uwagi na fakt, iż noga była cała ubrudzona w błocie, toteż tak jak pisałam już wcześniej lekarz nie poinformował, że mogę ją myć, ale tylko w szarym mydle, w żadnym inny nie wolno.

 

Więc cóż mi po psikaniu na ranę, gdy wokół brud. A że ból okrutny po amputacji dwóch palcy i trzeci palec na drucie, więc pomysł o czyszczeniu gazikami między palcami i kikutami nie wchodził w grę.

 

Kto miał amputację wie jak wokół puchnie ciało i jaki to ból. Naprawdę nie życzę tego nawet największemu wrogowi.


  • 0

#7 Gość_marcin50_*

Gość_marcin50_*
  • Gość

Napisano 25 wrzesień 2022 - 05:16

czy mialas stope cukrzycowa?


  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych