Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

[Niepełnosprawny świeży kierowca]: Problem z prawem jazdy, dostosowaniem, kody ograniczeń

prawo jazdy prawo jazdy ON ograniczenia symbole dostosowanie pojazdu

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1 krzysiekn95

krzysiekn95

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 25 postów

Napisano 12 czerwiec 2015 - 12:25

Witam.
Otóż mam Mózgowe Porażenie Dziecięce wynikające z wylewu krwi do prawej komory mózgu przy porodzie, moja lewa noga jest słabsza, choć prawa nie jest stuprocentowo zdrowa oraz lewa ręka. Mam niecałe 20 lat, zapragnąłem mieć prawo jazdy, bo nie muszę chyba tłumaczyć że dla osób niepełnosprawnych uzyskanie uprawnień do kierowania pojazdami jest pewnego rodzaju wybawieniem i otwarciem "okna na świat". 
W tymże celu udałem się do Lekarza Medycyny Pracy na Badanie Kandydatów Na Kierowcę, Pani Doktor mnie zbadała zrobiła wywiad i wypisała orzeczenie lekarskie uwzględniając w nim ograniczenia dot. mojego schorzenia.
Tak więc udałem się na kurs, wszystko wydawało się ok uczyłem się na pojeździe z automatyczną skrzynią biegów + z dostosowaniem ręcznym gaz/hamulec i gałką na kierownicy. Musiałem dojeżdżać na jazdy 40 km w jedną stronę, bo to jedyny najbliższy OSK w mojej okolicy.
17.04.2015 zdałem Egzamin Państwowy w WORDzie i tak o to stałem się kierowcą, ale przechodząc do meritum...
Odbierając dokument wszystko się zgadzało, wytrwało trochę czasu aż kupiłem sobie swój pierwszy w życiu samochód, sprawę "odkryłem" dopiero dziś chcąc sprawdzić orzeczenie wydane przez LMP aby móc określić jakie udogodnienia muszę mieć zamontowane w swoim samochodzie i doznałem szoku!
W orzeczeniu jak i na prawie jazdy w rubryce nr 12 Ograniczenia widnieją symbole:
 
  • 10.01 - ręczna zmiana biegów,

  • 15.02 - sprzęgło sterowane ręcznie,

  • 20.06 - ręcznie sterowany hamulec roboczy,

  • 25.05 - przyspieszenie sterowane kolanem,

  • 40.11 - gałka na kierownicy,

  • 01.01 – okulary,
Włos mi się zjeżył na widok oznaczenia 25.05. - przyspieszenie sterowane kolanem ponieważ w Ośrodku Szkolenia Kierowców uczyłem się na aucie z przyspieszeniem sterowanym ręcznie według dźwigni jeszcze starego typu RGH-1, myślałem więc że w swoim samochodzie będę musiał mieć zamontowane takowe urządzenie lecz w nowszej wersji czyli RGH-2, a tu "zonk!" Dziwne że nie zauważyłem tego wcześniej, nawet w OSK przy zapisie na kurs nie zwrócono na to uwagi prosząc mnie rzecz jasna o zaświadczenie lekarskie, możliwe jest że uznano, że skoro nie posiadają auta z taką modyfikacją będę uczył się na takim co mają? bo i tak już teraz zaczynam to sobie tłumaczyć bo już sam nie wiem. Tak w ogóle zastanawiam się dlaczego lekarz wpisał ręczną zmianę biegów i sprzęgło sterowane ręcznie skoro rozmawialiśmy o automatycznej skrzyni biegów, jaką też miałem w "L-ce" na kursie! Jestem w bardzo głębokim szoku!!! Byłem tak oszołomiony zezwoleniem na prawko, że nie zwróciłem na prawdę na to uwagi. Na początku gdy to odkryłem [czyli dziś] myślałem że organ wydający prawo jazdy się pomylił i postanowiłem to porównać z orzeczeniem lekarskim, no i stoi "jak byk" napisane to co jak napisałem powyżej! 
Druga sprawa odnośnie auta ma się tak, że gdy kupiłem auto spróbowałem sobie na drogach mniej uczęszczanych jazdy jeszcze bez przeróbki, normalnie naciskając nogami na pedały hamulca i gazu, z automatyczną skrzynią i wychodzi na to, że moja prawa noga nie jest aż tak nie sprawna żebym nie mógł przycisnąć pedału gazu oraz hamulca nawet w awaryjnej sytuacji, niestety nikt wcześniej nie dał mi spróbować czy istnieje taka możliwość... a z tego co teraz widzę to WIELKA SZKODA, ponieważ wygląda na to, że to prowadzenia auta wystarczy mi tylko automatyczna skrzynia biegów i nic poza tym, bo przecież w automacie nie trzeba używać lewej nogi, a prawa daje sobie nieźle radę.
Termin następnego badania lekarskiego mam 30.11.2019 r. (badanie robiłem w 2014, na kurs zapisywałem się dopiero po świętach czyli w styczniu 2015) czy teraz w zaistniałej sytuacji chcąc zmienić orzecznictwo w sprawie, żebym mógł jeździć normalnie tylko automatem, będę musiał ponownie zdawać Egzamin Państwowy na Prawo Jazdy, czy jest to tylko zmiana w papierach, czy nawet zmiana tego kodu 25.05. też wymaga ponownego zdania prawa jazdy?
Lepiej by było gdybym mógł jeździć normalnie, choć sam jestem zdziwiony, bo jak już pisałem nigdy nie sprawdziłem czy będę mógł naciskać pedały prawą stopą - myślałem że sprawdzi to lekarz podczas tego badania na kierowcę. Lepiej by było z powodu że wtedy mógłbym dwoma rękoma panować nad kierownicą bez konieczności zastosowania gałki, co nadal jest pewnym ograniczeniem podczas prowadzenia, boje się jednak że ponownie musiałbym ubiegać się o uprawnienia do kierowania pojazdami. 
A nawet jeśli bym musiał jeździć za pomocą sterowania ręcznego czy chcąc zmienić ten kod 25.05. będę musiał 
ubiegać się znów o prawo jazdy. Dlaczego lekarz stwierdził, że sprzęgło powinno być ręczne i zmiana biegów powinna odbywać się tak samo??!! Nie wiem.
Bardzo proszę o odpowiedź bo nie wiem sam co z tym dalej zrobić!!!!
W ogóle myślę że w Polsce jest zła organizacja podejścia do prawa jazdy ON, ponieważ powinna być takowa możliwość sprawdzenia się przed pójściem do lekarza, aby można było mu coś zasugerować, bo przecież to my najlepiej wiemy co sami czujemy i co jest nam potrzebne, prawda?
A i Lekarze Medycyny Pracy uprawnieni do przeprowadzania badań kierowców zbytnio chyba nie czają tematu.

 


  • 1

#2 dzonpl

dzonpl

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 20 postów

Napisano 13 czerwiec 2015 - 00:44

Cześć kolego ;)

 

Kilka spraw - po pierwsze, to mocno zaniedbałeś temat przy wypisywaniu orzeczenia. Lekarze często nie mają pod ręką ściągi z kodów, a oprócz korekcji wzroku, automatu i słynnego 107 niewiele pamiętają. Dlatego trzeba sprawdzać co widnieje na orzeczeniu i, w razie błędów, poprawić.

 

Po drugie - czy mógłbyś prowadzić zwykły automat? Moim zdaniem - tak. Jeżeli jesteś w stanie zahamować awaryjnie, to tak. W tym przypadku lekarz musi Ci wpisać kod na automat (78 załatwia sprawę) i czeka Cię powtórny egzamin, niestety. W przypadku istotnych zmian w orzeczeniu przeprowadza się egzamin sprawdzający, w przypadku mniejszych zmian (okulary, gałka etc) nie ma takiej potrzeby.

 

Po trzecie - bardzo dziwnym jest, że w WORD nikt nie sprawdził tego orzeczenia! W przypadku osób niepełnosprawnych orzeczenia sprawdzane są dość skrupulatnie, bo ośrodek upewnia się, że egzamin przeprowadzany jest zgodnie z prawem. W tym przypadku Twój egzamin prawdopodobnie w ogóle by nie został uznany za ważny, chociaż nie sądzę, by w WORDzie przyznali się do takiego niedopatrzenia.

 

Wniosek jest taki - szoruj do LMP i zażądaj poprawy orzeczenia, ewentualnie poproś o kod 78 na automat i ew. 40.11 (gałka na kierownicy), bo to faktycznie Ci ułatwi życie. Co do "próbowania" to z tym tematem powinieneś udać się do swojego OSK, pojeździć chwilę zwyczajmym automatem i po konsultacji udać się do lekarza. Jest możliwość, że lekarz w tej sytuacji skieruje Cię do Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy, gdyż oni mają możliwość przeprowadzać różne próby (mają nawet symulatory jazdy) i stanowią wykładnię decyzji, jednakże istnieje pewien problem - orzeczenie WOMP jest ostatecznie, odwołanie od niego przysługuje już tylko do jednej instytucji odwoławczej, która najczęściej podtrzymuje decyzję WOMP. Także z tym ostrożnie.


  • 1

#3 krzysiekn95

krzysiekn95

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 25 postów

Napisano 13 czerwiec 2015 - 10:46

 

Po drugie - czy mógłbyś prowadzić zwykły automat? Moim zdaniem - tak. Jeżeli jesteś w stanie zahamować awaryjnie, to tak. Co do "próbowania" to z tym tematem powinieneś udać się do swojego OSK, pojeździć chwilę zwyczajmym automatem i po konsultacji udać się do lekarza. 

Cześć, 

no właśnie z racji tego że mam już prawo jazdy, kupiłem samochód oczywiście z automatem i próbowałem i jeździ się dobrze, więc nie muszę próbować w OSK. 
Co do egzaminu no właśnie był sprawdzany dość skrupulatnie i nawet były problemy w WORD, bo gdy nie jeździsz na ich samochodzie tylko masz podstawiony i do tego jesteś osobą niepełnosprawną to płacisz 50% ceny za egzamin praktyczny - przy pierwszym podejściu uwzględnili to, ale przy próbie opłacenia poprawki zostałem uznany za "oszusta" bo w biurze siedziała inna Pani niż przedtem i żądano zapłacenia 50% kwoty od przeprowadzonego już egzaminu oraz o uiszczenie całości kwoty na drugie podejście z racji tego że samochód nie jest "mój" była potrzebna interwencja szefa OSK w którym się uczyłem i powiedział że guzik go to obchodzi że oni już od kilkunastu lat szkolą i postawiają auta w taki sposób dla ON i wszystko było dobrze a tu nagle taki burdel i powiedział że jeśli nie pozwolą mi przystąpić drugi raz do egzaminu na tym dostosowanym pojeździe to on sam pójdzie z tym wyżej bo to co od kilku lat dzieje się w tym oddziale WORD to masakra. Pani wystraszona grzecznie tylko zapytała kiedy następny egzamin i po sprawie.

Po weekendzie zadzwonię do tego LMP i wyjaśnię sprawę a w razie potrzeby pojadę.
Dodam tylko że przy pierwszym podejściu do praktycznego miałem z Panią Egzaminator, której wszystko się nie podobało że nie może sięgnąć gazu przez tą "aparaturę" co było bzdurą, no bo przecież na pas ruchu musiała mnie odwieść i 4 razy kazała mi sprawdzać światła bo było zachmurzenie i załączał się czujnik zmierzchu, tak jakby to było moją winą, za drugim podejściem miałem z takim starszym Panem i zdałem! :) Nawet kazał się przygotować do jazdy i sam wjechać na pas ruchu, bo jak on to powiedział "nie wiem jak to auta działa, a Pan się na nim uczył, ja nie chcę zepsuć nie będę się pchał, gdzie nie trzeba!", a tamta Pani nawet zrzędziła że nie wie jakie to są kody i jakie są to dostosowania. :s


 

Kilka spraw - po pierwsze, to mocno zaniedbałeś temat przy wypisywaniu orzeczenia. Lekarze często nie mają pod ręką ściągi z kodów, a oprócz korekcji wzroku, automatu i słynnego 107 niewiele pamiętają. Dlatego trzeba sprawdzać co widnieje na orzeczeniu i, w razie błędów, poprawić.

 

Zapomniałem jeszcze: właśnie Pani Doktor taką ściągę miała, bo nawet mam ją wydrukowała dla własnej informacji ale ściąga stanowi inaczej niż orzeczenie - dziwne. A sprawdziłem to jak pisałem bo chciałem wiedzieć co muszę mieć dokładnie przystosowane, bo chciałem już przygotować auto.
To teraz nawet chcąc zmienić 25.05 to przyspieszenie sterowane kolanem co jest absurdalne - też będę musiał zdawać od nowa egzamin?
Dzwoniłem do najbliższej firmy która przerabia i Pan powiedział że on jeszcze nie spotkał się z 25.05 i nigdy robił jeszcze takiej instalacji, w ogóle był zdziwiony, pytał się o rodzaj niepełnosprawności bo sam stwierdził że po co ręczne sprzęgło, skrzynia biegów skoro wszystko można zastąpić automatem + odpowiednią dźwignią gaz/hamulec ręczny a nie kolanem. Problem w tym  że orzeczenie stanowi przyspieszenie - kolanem, hamulec - ręcznie... jak to możliwe - fatalna pomyłka! :@

...w OSK przy zapisie na kurs nie zwrócono na to uwagi prosząc mnie rzecz jasna o zaświadczenie lekarskie, możliwe jest że uznano, że skoro nie posiadają auta z taką modyfikacją będę uczył się na takim co mają? bo i tak już teraz zaczynam to sobie tłumaczyć bo już sam nie wiem... przecież to ośrodek z bardzo dobrą renomą szkolą nie tylko niepełnosprawnych od kilkunastu dobrych lat nie mogliby sobie pozwolić na takie przeoczenie chyba, nie?
i co teraz zrobić z tym skoro mógł jeździć na zwykłym aucie tyle że z automatem? a czy zmiana kodu 25.05. też będzie "kosztować" zdawanie prawka od nowa?


  • 0

#4 xmen

xmen

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 237 postów

Napisano 13 czerwiec 2015 - 20:40

Witam

 

25.04 miałeś mieć wpisane. Pani się ryp... przy wpisywaniu

 

A wpisując 10.01 i 15.02 lekarz zrobił dobrze bo z tymi kodami w razie potrzeby możesz zaadaptować manualną skrzynię a z fabrycznym automatem to nie będzie kolidowało

 

Z tego co pamiętam to 78 tyczy się procesu nauki a nie dysfunkcji więc można sobie nim zaszkodzić w przypadku jakiś zmian 

(np. manual z sprzęgłem automatycznym)

 

W którym WORD-ie zdawałeś tak z ciekawości.


  • 1

#5 krzysiekn95

krzysiekn95

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 25 postów

Napisano 13 czerwiec 2015 - 23:11

Czy jak to zmienię nie będę musiał zdawać od nowa prawa jazdy?

 

 

A wpisując 10.01 i 15.02 lekarz zrobił dobrze bo z tymi kodami w razie potrzeby możesz zaadaptować manualną skrzynię a z fabrycznym automatem to nie będzie kolidowało

Nie rozumiem... 

A mogę jeździć tylko na automacie, bez dostosowania gazu i hamulca w rękach?

Zdawałem w WORD Leszno (woj. wielkopolskie) 


Użytkownik krzysiekn95 edytował ten post 13 czerwiec 2015 - 23:11

  • 0

#6 xmen

xmen

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 237 postów

Napisano 13 czerwiec 2015 - 23:50

Lepiej mieć kod 15.03 lub 15.02 niż 78.

(może się okazać że będziesz potrzebować zaadaptować manualną skrzynie ze sprzęgłem )

 

Ja wytłumaczyłem ci sytuację z aktualną listą kodów w twoim prawie jazdy. Ja na razie zmienił bym 25.05 na 25.04 jak cię to drażni albo ktoś miał się doczepić.

 

Co do jazdy na samym automacie nie śpieszył bym się z tym. Prawo jazdy masz od 2 miesięcy. Radził bym na początek:

1) Nabyć trochę obycia w ruchu drogowym jeżdżąc na gazie i hamulcu w ręku ( bezpieczniej )

2) Umówił bym się z instruktorem na jazdy " doszkalające " co do jazdy na samym automacie. Jazda mało uczęszczanymi drogami to nie jazda w tłoku miejskim w szczycie.

 

Jak napisał @dzonpl "ostrożnie z tym" masz już prawo jazdy i szkoda by było sobie naszkodzić zbytnim pośpiechem.

 

Życzę rozsądku w podejściu do tematu i powodzenia.


Użytkownik xmen edytował ten post 14 czerwiec 2015 - 00:12

  • 1

#7 krzysiekn95

krzysiekn95

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 25 postów

Napisano 15 czerwiec 2015 - 13:54

Dzwoniłem dziś do Lekarza Medycyny Pracy, który wystawiał mi orzeczenie, powiedziała, że mogę przyjechać i zmiana kodu 25.05 na 25.04 nie powoduje utraty uprawnień do kierowania pojazdami, jedynie koszt wizyty i wymiany dokumentu, a jeżeli chciałbym jeździć na samym automacie to muszę mieć zaświadczenie od neurologa, że jestem zdolny do sterowania gazem i hamulcem nożnym i dopiero ona wtedy (LMP) zmienia kody na samą skrzynię automatyczną, także bez konieczności powtarzania egzaminu, bo przecież na automacie już go zdawałem.


  • 0



Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: prawo jazdy, prawo jazdy ON, ograniczenia, symbole, dostosowanie pojazdu

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych