Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Sklepy z barierami.

bariery

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

#1 madziakop

madziakop

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 6 postów
  • Skąd:olsztyn

Napisano 18 luty 2015 - 09:46

cześć

Jestem tu nowa i dopiero uczę się poruszać po forum. Potrzebuję waszej pomocy i za informacje dziękuję.Potrzebuję adresy i nazwy sklepów , które wg was są niedostosowane dla osób niepełnosprawnych. wiem, że w każdym mieście takich sklepów jest dużo. Jest mi to potrzebne do sporządzenia raportu dla pracodawcy.Też jestem osobą niepełnosprawną i mimo że nie jeżdżę na wózku to czasem mam problem z wejściem po schodach.

pozdrawiam 

magda


  • 0

#2 Yanek

Yanek

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 42 postów

Napisano 18 luty 2015 - 13:46

A co to znaczy dostosowanie czy niedostosowane ?

Urząd Dzielnicy, na której mieszkam ma na swojej stronie podane, że jest dostosowany dla osób niepełnosprawnych. Każda wizyta tam to STRACH W OCZCH – marmurowe śliskie korytarze, bo owe dostosowanie to podjazd dla wózków i winda.

W mentalności ludzi zdrowych, którzy projektują, sklepy, urzędy itp. osoba niepełnosprawna to osoba niewidoma lub osoba poruszająca się na wózku i koniec.

Od kilkunastu lat, kiedy zaczęło się tzw. dostosowywanie obiektów dla osób niepełnosprawnych, coraz więcej miejsc jest dla mnie niedostępnych. Najlepiej czuję się kiedy jadę do lasu czy w inne „dzikie” miejsce gdzie jeszcze nie zaczęło się „dostosowywanie”.

Poruszam się o kulach, przejście kilkudziesięciu metrów jest problemem, stopień wyższy o dwa-trzy centymetry jest często nie do pokonania. Dla osób z podobnym schorzeniem jak moje usiąść na wózek to zmarnować kilka lat rehabilitacji.

Tzw. dostosowaniem obiektów zajmują się architekci z za biurka. Podejrzewam, że przy projektowaniu nie jest brana ocena osób niepełnosprawnych - osób niepełnosprawnych o różnych rodzajach schorzeń. Owszem te obiekty są ładne, przyciągają wzrok, aż chciałoby się je odwiedzić ….ale.

 

Wiem, że nie odpowiedziałem na Twoje pytanie, ale zdecydowana większość sklepów jest niedostosowana !!!

Dobrze czuję się w marketach czy centrach np. budowlanych, gdzie jest wyznaczone miejsce parkingowe, a do wózków na zakupy jest blisko, no i oczywiście nie ma schodków, betonowych kwietniczków i inych zapór przeciw niepełnosprawnym. Takie sklepy są z reguły na obrzeżach miast.


  • 1

#3 madziakop

madziakop

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 6 postów
  • Skąd:olsztyn

Napisano 18 luty 2015 - 14:19

Niedostosowane np. bez podjazdów  na wózki, z wąskimi przejściami między regałami. Chodzi mi tylko adresy i nazwy takich sklepów.


  • 0

#4 pilaxer

pilaxer

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 19 postów
  • Skąd:Warszawa-Wawer

Napisano 19 luty 2015 - 10:54

madziakop a czy nie prościej będzie odwiedzić sklepy we własnej okolicy? taki raport chyba będzie najlepszy i co najważniejsze prawdziwy bo zrobiony przez osobę niepełnosprawną


  • 1

#5 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6290 postów
  • Skąd:home

Napisano 19 luty 2015 - 11:09

madziakop a czy nie prościej będzie odwiedzić sklepy we własnej okolicy? taki raport chyba będzie najlepszy i co najważniejsze prawdziwy bo zrobiony przez osobę niepełnosprawną

 

W zupełności popieram zdanie @pilaxer. Ażeby coś mieć trzeba się najpierw samemu postarać. Nie tylko dajesz przykład, ale pokazujesz też, że można, zawsze jak się tylko chce ;) :) Powodzenia Wszystkim :)


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#6 Trybik

Trybik

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 655 postów

Napisano 19 luty 2015 - 11:19

W sumie ciekawe z jakiej branży jest ten pracodawca i do jakich celów mu te informcje. Rozumiem, jakaś firma projektowa, budowlana chce zaproponować swoje usługi, to jakiś sens to by miało. Ale po co znać takiemu pracodawcy adresy sklepów niedostosowanych gdzieś np. w Szczecinie, skoro jego siedziba jest np. w Przemyślu.

Brak logiki, rozumiem sklepy w swojej okolicy, ale dalej ?

Za mało precyzyjnie zbyt ogólnie opisałaś problem jak i do jakich celów to potrzebne.


  • 0

... największym wrogiem wolnego człowieka jest system ...


#7 madziakop

madziakop

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 6 postów
  • Skąd:olsztyn

Napisano 19 luty 2015 - 20:24

Sklepy z mojej okolicy już spisałam ale to jest za mało. Moje informacje mam zbierać z sieci i forum. Dlatego potrzebuje Waszej pomocy. 

 

madziakop


madziakop a czy nie prościej będzie odwiedzić sklepy we własnej okolicy? taki raport chyba będzie najlepszy i co najważniejsze prawdziwy bo zrobiony przez osobę niepełnosprawną

Witaj

W odpowiedzi na Twój e-mail....oczywiście nie mam pewności , że wiadomości z forum będą wiarygodne ale nie mam innego wyjścia tylko spróbować i zaufać ludziom. Pracuję od miesiąca i to jest mój pierwszy raport więc się staram. A sklepów mam znaleźć tyle ile się da :)

pozdrawiam

madziakop


  • 0

#8 Kicia

Kicia

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2065 postów
  • Skąd:Warszawa-Targówek

Napisano 19 luty 2015 - 21:40

W takim razie przydałoby się uściślić - co to znaczy "niedostosowane dla osób niepełnosprawnych"?

Czy chodzi o konkretną niepełnosprawność (osoba na wózku, osoba o kulach, niewidoma)?

Czy chodzi o konkretne bariery dla każdej z niepełnosprawności, czy o niedostosowanie w ogóle?

 

Jeśli szef wyznaczył Ci takie zadanie, to powinien podać konkrety - jeśli nie podał, to znaczy, że nie rozumie problemów związanych z barierami...


  • 0
Bądź jak ptak, który, gdy siada na gałęzi zbyt kruchej, czuje, jak spada, lecz śpiewa dalej, bo wie, że ma skrzydła.
Victor Hugo

#9 madziakop

madziakop

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 6 postów
  • Skąd:olsztyn

Napisano 20 luty 2015 - 07:46

Czy chodzi o konkretne bariery dla każdej z niepełnosprawności, czy o niedostosowanie w ogóle?

Chodzi o niepełnosprawność w ogóle...


Użytkownik __ANIOLEK__ edytował ten post 20 luty 2015 - 11:25
zmniejszono cytat.

  • -1

#10 Yanek

Yanek

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 42 postów

Napisano 20 luty 2015 - 12:51

Chodzi o niepełnosprawność w ogóle...

madziakop jak w ogóle ? Wszyscy tu piszą bo chcieliby Ci pomóc, wiem, że panie, które tu się wypowiedziały chętnie pomagają i służą radą, ale tu muszą byś jakieś kryteria, bo w ogóle to można podciągnąć wszystkie sklepy.

 

Kilka tygodni temu musiałem zrobić małe zakupy w sklepie spożywczym. Objechałem kilka ulic aby znaleźć sklep przed, którym mogłem zaparkować, a odległość do sklepu nie przekraczała 10 metrów. Przy drzwiach były tylko dwa niskie schodki. W środku było za ciasno na swobodne poruszanie się na wózku (dla wózkowców był więc niedostosowany), ale dla nie było idealnie, były nawet barierki. Wychodząc zauważyłem, że do sklepu wchodzi osoba chodzącą podobnie jak ja. Widocznie dla niej też o takie dostosowanie chodziło.

Zanim ten sklep znalazłem przejechałem przy kilku sklepach gzie widziałem podjazdy dla wózków, a w środku było pewnie dużo przestrzeni. Niestety były one poza moim zasięgiem, gdyż poza podjazdem to przy schodach nie było barierki. Miejsce, gdzie mógłbym zaparkować było za daleko od wejścia.

Zapewne innych ułatwień szukałaby osoba niewidoma.


  • 1

#11 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6290 postów
  • Skąd:home

Napisano 20 luty 2015 - 14:56

Zapewne innych ułatwień szukałaby osoba niewidoma.

 

Dokładnie tak, każdy ma inne potrzeby, czysto związane z  własnymi ograniczeniami ciała. Przecież takich sklepów jest multum, w każdym mieście, czy województwie. I tak od samego Zakopanego po Suwałki. Ale, co obchodzi Gdańszczanina, jak jest we Wrocławiu z barierami sklepowymi??! Nie mam zielonego pojęcia. Przecież pojedzie, zobaczy, ewentualnie pójdzie do innego sklepu i po sprawie. W końcu klient nasz Pan.

Konkretny sklep, a proszę bardzo:

CH Kinga-Police, ul. Kard. Wyszyńskiego 13 (województwo zachodniopomorskie).

Wejście na górę do pozostałych pawilonów sklepowych jest utrudnione ze względu na kilkanaście schodów, które są wąskie i śliskie, a sama jedna barierka nie załatwia sprawy. Często klienci mają problem z wymijaniem się, jak wchodzą i schodzą ze schodów. Pewnie znalazłoby się więcej przykładów, a ten akurat wpadł mi przypadkiem do głowy. Pozdrawiam, M.


Użytkownik __ANIOLEK__ edytował ten post 20 luty 2015 - 15:03

  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#12 madziakop

madziakop

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 6 postów
  • Skąd:olsztyn

Napisano 20 luty 2015 - 16:30

Konkretny sklep, a proszę bardzo:

Dzięki za podanie chociaż jednego sklepu... :)

Może inni też coś napiszą

madziakop


Użytkownik __ANIOLEK__ edytował ten post 20 luty 2015 - 16:49
zmniejszony cytat.

  • 0

#13 Kicia

Kicia

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2065 postów
  • Skąd:Warszawa-Targówek

Napisano 21 luty 2015 - 18:38

Inni też chętnie by napisali, ale nie wiedzą o czym pisać, bo każdy sklep ma jakieś niedostosowania dla jakiejś niepełnosprawności.

 

Np. sklep TESCO (ul. Toruńska 92 w Warszawie) ogólnie jest przystosowany, ale jest w nim bramka typu "karuzela", przez którą osoba na wózku nie przejedzie. Ponadto wiele artykułów jest na wysokich półkach - osoba na wózku do nich nie dosięgnie.

 

Sklep "Szop" (ul. Kondratowicza 11 w Warszawie) - to sklep "nieprzyjazny" dla wszystkich niepełnosprawnych - jest malutki, bardzo ciasno między półkami - 2 chodzące osoby mają problem z minięciem się (nawet dla jednej osoby o kulach jest zbyt ciasno); na podłodze stoją skrzynki z warzywami i różnymi innymi artykułami, pomniejszając powierzchnię do poruszania się. - Jedynym plusem jest brak schodów i progu.

 

W wielu centrach handlowych są śliskie podłogi - i co najdziwniejsze, jednego dnia są bardzo śliskie, innego trochę, a jeszcze innego prawie wcale (sprawdzone w tych samych butach!). - Jak widać musi to być spowodowane nieprawidłowymi środkami do mycia podłóg, a nie tym, że terakota jest sama w sobie zbyt śliska.


  • 0
Bądź jak ptak, który, gdy siada na gałęzi zbyt kruchej, czuje, jak spada, lecz śpiewa dalej, bo wie, że ma skrzydła.
Victor Hugo

#14 madziakop

madziakop

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 6 postów
  • Skąd:olsztyn

Napisano 21 luty 2015 - 19:49

Np. sklep TESCO (ul. Toruńska 92 w Warszawie) ogólnie jest przystosowany, ale jest w nim bramka typu "karuzela", przez którą osoba na wózku nie przejedzie.

Właśnie o to mi chodzi. Dla mnie jako osoby niepełnosprawnej nie wszystkie sklepy są nie dostosowane. Podając w swojej liście nazwy i adresy sklepów podchodziłam do tego indywidualnie np. Sklep spożywczy na ul, Profesorskiej w Olsztynie ma podjazd, miłą pomocna obsługe ale przejścia między regałami nie do pokonania dla osoby na wózku. Podobnie ma się w Biedronce na Iwaszkiewicza w Olsztynie. i ja uważam te sklepy jako niedostosowane
Mają to być podane sklepy z indywidualnego punku widzenia.
Jeżeli to co pisze jest nie zrozumiałe to przepraszam. W sumie to wole rozmawiać niż pisać :) .....ale się staram i dzięki za kolejny sklep

Użytkownik __ANIOLEK__ edytował ten post 21 luty 2015 - 20:05
cytat. Proszę go zmniejszać.

  • 0

#15 Kicia

Kicia

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2065 postów
  • Skąd:Warszawa-Targówek

Napisano 21 luty 2015 - 23:11

Podałam dwa sklepy - teraz domyślam się, że chodzi Ci o częściowo dostosowane, a jednak niedostępne, bo drugiego sklepu nie wzięłaś pod uwagę wcale.


  • 0
Bądź jak ptak, który, gdy siada na gałęzi zbyt kruchej, czuje, jak spada, lecz śpiewa dalej, bo wie, że ma skrzydła.
Victor Hugo



Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: bariery

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych