Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Czy ZUS może odbierać rentę socjalną przyznaną na stałe?

Renta socjalna

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

#1 marta12

marta12

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 47 postów

Napisano 04 luty 2015 - 17:04

Witam,

Posiadam rentę socjalna przyznaną na stałe z tytułu całkowitej niepełnosprawności, ale podjęłam prace i czy zus może odebrać mi tą rentę?


  • 0
;):):):);)

#2 mandacik11

mandacik11

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 205 postów

Napisano 04 luty 2015 - 17:10

Niewiem jak to jest ze stałą rentą czy zus moze odebrac. Ja mialem przyznana socjalna do 2016r i pracowalem i zus wezwal na komisje i niestety odebrali ją. Stwierdzili ze skoro moge pracowac to jestem czesciowo niezdolny do pracy a zeby pobierac socjalna trzeba byc calkowicie niezdolnym


  • 0

#3 Gość_wojtek66_*

Gość_wojtek66_*
  • Gość

Napisano 04 luty 2015 - 18:50

Orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy wydane w ZUS jest równoznaczne z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.

Jak wskazuje art. 5 z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721 ze zm.), orzeczenie lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o:

  •  całkowitej niezdolności do pracy, ustalone na podstawie art. 12 ust. 2, i niezdolności do samodzielnej egzystencji, ustalone na podstawie art. 13 ust. 5 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych traktowane jest na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności
  • niezdolności do samodzielnej egzystencji, ustalone na podstawie art. 13 ust. 5 ustawy wymienionej w pkt 1, jest traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności
  • całkowitej niezdolności do pracy, ustalone na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy wymienionej w pkt 1, jest traktowane na równi z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności
  • częściowej niezdolności do pracy, ustalone na podstawie art. 12 ust. 3, oraz celowości przekwalifikowania, o którym mowa w art. 119 ust. 2 i 3 ustawy wymienionej w pkt 1, jest traktowane na równi z orzeczeniem o lekkim stopniu niepełnosprawności

Na podstawie orzeczenia ZUS o całkowitej niezdolności do pracy Powiatowy Zespól Ds. Orzekania o Niepełnosprawności może wydać orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

Według art. 5a ust. 1 w/w ustawy, osoby posiadające ważne orzeczenia o zaliczeniu do jednej z grup inwalidów, niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, o których mowa w art. 62, oraz orzeczenia, o których mowa w art. 5, mogą składać do zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności wniosek o ustalenie stopnia niepełnosprawności i wskazań, o których mowa w art. 6b ust. 3, dla celów korzystania z ulg i uprawnień na podstawie odrębnych przepisów.


Orzeczenie ZUS o całkowitej niezdolności do pracy jest równoznaczne z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.

Powiatowy Zespół Ds. Orzekania o Niepełnosprawności może na podstawie orzeczenia ZUS wydać orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

Takie orzecznie zostanie wydane jeżeli w zespole do spraw orzekania o niepełnosprawności złoży Pan wniosek o ustalenie stopnia niepełnosprawności i wskazań, dla celów korzystania z ulg i uprawnień na podstawie odrębnych przepisów (na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS).

Jeżeli zostanie złożony wniosek o ustalenie niepełnosprawności (bez wskazania, że chodzi o wydanie orzeczenia na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS) to może być wydane orzeczenie o innym  niż umiarkowany stopień niepełnosprawności, np. o lekkim stopniu niepełnosprawności.

Wynika tgo z tego, że orzeczenia ZUS i PZDSOON są wydawane dla innych celów i na innej podstawie. Inne są kryteria orzekania.

Reasumując możliwa jest sytuacja, że dana osoba posiada lekki stopień niepełnosprawności i całkowitą niezdolność do pracy zgodnie z orzeczeniem ZUS lub odwrotnie ma umiarkowany stopień niepełnosprawności i częściową niezdolność do pracy lub nawet zdolność do pracy według ZUS.

Wiele osób popełnia błąd i posiadając orzeczenie ZUS o całkowitej niezdolności do pracy składa w PZDSOON wniosek o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności w "zwykłym" trybie, a nie na podstawie orzeczenia ZUS.

Natomiast posiadając orzeczenie o częściowej niezdolności do pracy lepiej składać wniosek w "zwykłym" trybie. W takiej sytuacji PZDSOON może wydać orzeczenie o wyższym niż lekki stopień niepełnosprawności. W przypadku gdyby osoba o częściowej niezdolności do pracy składa wniosek o wydanie orzeczenia na podstawie orzeczenia ZUS, PZDSOON musi wydać orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności.


  • 0

#4 mandacik11

mandacik11

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 205 postów

Napisano 05 luty 2015 - 06:23

To czemu mam znaczny stopien a mimo to zus odebral rente skoro juz to rzeczenie daje podstawe do otrzymania wlasnie tej renty
  • 0

#5 Gość_wojtek66_*

Gość_wojtek66_*
  • Gość

Napisano 05 luty 2015 - 12:37

dorabiał do renty, pracując, to nawet, jeśli ma rentę dłużej niż dziesięć lat, będzie weryfikowany. Chodzi o to, że ZUS sprawdzi, czy jednak nie jest zdolny do zarabiania pieniędzy na podobnym poziomie, co przed chorobą. Jeśli tak - może rentę stracić.

To ważne! Chodzi tu nie tylko o pracę na etacie, ale o tzw. każdy przychód z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczeń społecznych. Czyli każde zarobione pieniądze oprócz:

¾     umowy o dzieło,

¾     wynagrodzenia radnego lub sołtysa,

¾     wynagrodzenia członka rady nadzorczej,

¾     działalności rolniczej.

Powtórzmy to raz jeszcze: jeśli ktoś w ciągu ostatnich pięciu lat dorabiał do renty, to nawet jeśli ma rentę dłużej niż dziesięć lat, może być zweryfikowany. Chyba, że ma więcej niż 50 lat (kobiety) lub 55 lat (mężczyźni) - wtedy nawet, jeśli dorabiał, nie będzie weryfikowany.


Oczywiście, że wolno! Wiele rent tych osób, które dorabiały, zostanie pewnie utrzymanych. Świadczenie ma, bowiem być rekompensatą za to, że po chorobie rencista nie jest w stanie zarobić tyle, co przedtem. A nawet, jeśli jest inaczej - ZUS wcale nie musi odbierać renty, może zmniejszyć jej wysokość.


Komu mogą zmniejszyć rentę?

Renciście, który ma orzeczoną „całkowitą niezdolność do pracy” (według starych kryteriów to tzw. II grupa inwalidztwa), ale na rencie pracował, automatycznie zmniejszą rentę o jedną czwartą. Czyli do wysokości renty za „częściową niezdolność do pracy”


  • 0

#6 Gość_marei_*

Gość_marei_*
  • Gość

Napisano 05 luty 2015 - 13:08

Teraz to tak naprawdę nie wiadomo czy można dorabiać do renty, kto może dorabiać widząc jak ZUS odbiera świadczenia, gdzie "eksperci" z banków i agencji finansowych wypowiadają się za nas. Śmieszne są stwierdzenia w artykułach prasowych, gdzie ktoś wypowiada się, że dzięki temu, że mniej rencistów w Polsce więcej ludzi pracuje. Zdrowy, wykształcony człowiek ma problemy ze znalezieniem pracy a co dopiero mówić o niepełnosprawnych.


  • 0

#7 Gość_wojtek66_*

Gość_wojtek66_*
  • Gość

Napisano 05 luty 2015 - 14:51

Osoba niepełnosprawna jest bardziej ceniona na rynku pracy przez pracodawcę niż osoba zdrowa. Teraz jest ciężko na rynku pracy. takie czasy nastały, ciężkie dla każdego z nas,


  • 0

#8 mandacik11

mandacik11

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 205 postów

Napisano 05 luty 2015 - 17:02

Osoba niepełnosprawna jest ceniona tylko dlatego ze pracodawca zatrudniajac taka osobe bierze ładną kase z pfronu


  • 0

#9 Gość_wojtek66_*

Gość_wojtek66_*
  • Gość

Napisano 05 luty 2015 - 17:46

  • LICZY SI!E TEZ DOŚWIADCZENIE TEJ OSOBY I UMIEJĘTNOŚCI ZAWODOWE TEJ OSOBY ŻADEN PRACODAWCA NIE BĘDZIE CHCIAŁ MIECI W FIRMIE OSOBY PRACOWNIKA KTÓRY NIC NIE ROBI DLA FIRMY I NIE MA Z NIEGO KORZYŚCI W FIRMIE  WIEC NIE O CHODZI TU O KASE Z PFRONU

Użytkownik wojtek66 edytował ten post 05 luty 2015 - 17:59

  • 0

#10 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6093 postów
  • Skąd:home

Napisano 05 luty 2015 - 20:30

@Wojtku66 fajnie, że się udzielasz, ale bardzo proszę Cię o NIE używanie CAPS LOCKA, ponieważ źle się to czyta. Potraktuj to zwyczajnie, jako prośbę. Dziękuję, pozdrawiam, M.


Użytkownik __ANIOLEK__ edytował ten post 05 luty 2015 - 20:32

  • 2

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/


#11 Gość_wojtek66_*

Gość_wojtek66_*
  • Gość

Napisano 06 luty 2015 - 09:45

rozumiem i przepraszam za CAPS LOCKA ale jestem tu nowy dziękuje za miłe słowa


  • 0



Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: Renta socjalna

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych