Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

EUTANAZJA - ulga czy tchórzostwo?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
153 odpowiedzi w tym temacie

#1 Rafalek

Rafalek

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1105 postów

Napisano 16 luty 2004 - 19:48

Witajcie IPONki i inne stworzonka małe i duże 8)

EUTANAZJA - słowo, które wzbudza wiele kontrowersji, polemik, dyskusji itp. Liczę, że tutaj też ten temat wywoła takie emocje. Jakie są Wasze zdania na jej temat? Co wg Was przemawia za, a co przeciw.
Pytam Was, bo ja chyba nie mam wyrobionego zdania, a chętnie poznałbym Wasze.
  • 0

"Boże, daj mi siłę by zmienić to co mogę zmienić
i odwagę by zaakceptować wszystko, czego nie mogę zmienić,
i mądrość, bym znał różnicę".


#2 Nilfheim

Nilfheim

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 513 postów

Napisano 18 luty 2004 - 12:03

Nie wiem do konca jakbym sie zachował Ale majac swiadomosc nieuleczalnej choroby i bezsensownego meczenia sie przez dwa czy trzy miesiace najprawdopodobniej wybrałbym wariant - eutanazja W koncu tak czy tak umre a po co dodawac sobie meczarni ? Owszem istnieja srodki przeciwbólowe - ale jest wiele odmian nowotworów w koncowej fazie ktorych juz zadne srodki usmierzajace bol nie działaja Wiec mam cierpiec w imie ... ? czego ? Kazdy powinien miec wybor - jesli sie chce meczyc to jego prywatna sprawa a jesli woli to przerwac - to takze jego sprawa W koncu dlaczego ktos obcy ma decydowac o moim zyciu ? Jesli nikt sie nie pytał czy chce sie urodzic i zrobiono to he he he bez mojej zgody to moze przynajmniej wolno mi zadecydowac w pewnych sytuacjach o koncu tego zycia ? Podobno mamy prawo do godnej smierci a umieranie na raka jakos mi sie z tym nie kojarzy Moim zdaniem eutanazja powinna byc dozwolona prawnie Niestety na to sie u nas jakos nie zanosi... i pewnie nic z tego nie bedzie :( dopóki katolickie oszołomy beda narzucały swoja wole wszystkim - rowniez niewierzacym Podobnie ma sie sprawa z aborcja ale to juz zupełnie inny temat :twisted:
  • 0
Bestia najgorsza zna trochę litości , lecz ja jej nie znam , więc nie jestem bestią.

Youth's like diamonds in the sun
And diamonds are forever

#3 Nilfheim

Nilfheim

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 513 postów

Napisano 18 luty 2004 - 12:06

Miało byc ZA i PPRZECIW :twisted: Ale przeciw nic nie mam i podejrzewam , ze nikt rozsadnie myslacy nie bedzie miał :twisted:
  • 0
Bestia najgorsza zna trochę litości , lecz ja jej nie znam , więc nie jestem bestią.

Youth's like diamonds in the sun
And diamonds are forever

#4 Gość_konto_skasowane_*

Gość_konto_skasowane_*
  • Gość

Napisano 19 luty 2004 - 16:06

a ja nie - jestem takim głupim naiwnym stowrzeniem, że zawsze mam nadzieję, że w końcu wyzdrowieję, że potem będzie lepiej. i zwykle jest.

na śmierć zawsze będziesz miał czas, nie warto jej przyspieszać. może w czasie, gdybyś cierpiał, przyszłaby ci do głowy jakaś myśl, która kogoś innego uratowałaby??
  • 0

#5 Nilfheim

Nilfheim

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 513 postów

Napisano 21 luty 2004 - 10:01

O tak zwłaszcza w ostatnim stadium raka przychodza do głowy wspaniałe pomysły... np. przy guzie mózgu ... widziałem jak moj sasiad na to umierał ... no naprawde odlot
  • 0
Bestia najgorsza zna trochę litości , lecz ja jej nie znam , więc nie jestem bestią.

Youth's like diamonds in the sun
And diamonds are forever

#6 Ina30

Ina30

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 77 postów

Napisano 22 marzec 2004 - 10:22

właśnie czytam artykuł o eutanazji w "Wprost"
http://www.wprost.pl/ar/?O=57916
  • 0

#7 JacentyK

JacentyK

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 315 postów

Napisano 22 marzec 2004 - 11:59

A ja jestem przeciwny eutanazji.

Przynajmniej w formie, że to lekarz ma zabijać człowieka. Już kilka razy pisałem o tym (na innych gremiach). Jeżeli chce ktoś popełnić samobójstwo (nazywajmy rzeczy po imieniu), wynajmijmy płatnego morderce i zapłaćmy za kilka gram ołowiu. Po to w to mieszać medycynę ??

Nie rozumiem wogóle jak można było w Europie z lekarza, którego obowiązkiem jest ratowanie życia i zdrowia, zrobił płatnego morderce z trucizną w strzykawce. Jest to po prostu chore :-(. I nie chciałbym żyć w państwie gdzie lekarz ma licencję na zabijanie :(.

Jeszcze innym punktem jest opieka nad chorym, bo w dużej części przypadków, to rodzina namawia chorego do samobójtwa (eutanazji). Tylko dlatego że człowiek, stał się strasznym konsupcjonistą i wygodnisiem, z brakiem chęci patrzenia na cierpienie i pomoc temu drugiemu człowiekowi. Nawet jeżeli medycyna potrafi ulżyć cierpienią fizycznym. Samobójstwo jest aktem ostatecznym, podkreślającym bezsilność chorego na otoczenie, które w żaden sposób mu nie pomaga.

Czy gatunek ludzki ma się stać jak inne gatunki i dobijać słabszych lub ich porzucać. Zaczyna się od eutanazji (wynalazek juz stosowane przez Hitlera [oczyszczanie rasy z chorób]) a kończy na ludobójstwie.

Z innego punktu widzenia, życie to jest wartość, wartość dla dużej liczby osób wierzących - najwyższa, i jakiekolwiek zabójstwo jest zbrodnią. I tutaj temat się kończy dla tych ludzi.

Jestem w każdym punkcie na NIE i nie widzę żadnych argumentów na TAK.
  • 0
Jacek Kruszniewski ( JacentyK vel stary_smok :) )

"Serce rozważne szuka mądrości, usta niemądrych sycą się głupotą."
(Prz 15:14)

#8 tomaszek

tomaszek

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 827 postów
  • Skąd:wyspa Wolin

Napisano 22 marzec 2004 - 15:08

A co z przysiegą hipokratesa które lekarze nagminnie łamia? Czyzby kolejny pusty frazes?
Mozna tez zadac pytanie jak ja bym sie czuł dopropwadzającv kogos do eutanazji, gdyby powiedzcmy za kilka miesiecy okazało sie ze dana jednostka chorobowa jest uleczalna, a co z ludzmi ktorzy sdą we spiączce, czy ich tez poddawac eutanazji? przeciez zdarza sie ze ludzie budza ze spiączki po wielu latach.
Genaralnie jestem przeciw eutanazji.
  • 0
Eunuch i krytyk z jednej są parafi....obaj wiedzą jak trzeba-żaden nie potrafi. (Boy-Zeleński)

#9 Kati

Kati

    Podpowiadacz

  • R.I.P.
  • PipPipPipPipPip
  • 279 postów

Napisano 22 marzec 2004 - 15:11

Ja również jestem przeciw etanazji, nie można pozbawić człowieka zycia, nawet jeżeli jest nieuleczalnie chory. Człowiek nie jest panem swojego losu nie nam decydować kiedy kogoś można uśmiercic . Poza tym choroba zawsze przychodzi niespodziewanie, tak samo technika rozwija się bardzo szybko. Bardzo szybko powstają nowe leki, które prowadzą do poprawienia stanu zdrowia chorych, a czesto ich całkowitego wyzdrowienia. Eutanazja jest szybkim pozbyciem się bardzo drogiego pacjenta, a przecież życie jest bezcenne nie można go przeliczać !!!!! na pieniądze. Inną sprawą jest jak nasze życie wygląda, ale to juz od nas samych bedzie zależało w jaki sposób będziemy żyć. Czy kiedy przyjdą naprawde trudne chwile, bedziemy mieli przy swoim łózku ludzi nam bliskich kochających dla których warto było żyć i umierać
Kati
  • 0
Nie idź za mną, bo nie umiem prowadzić. Nie idź przede mną, bo mogę za Tobą nie nadążyć. Idź po prostu obok mnie i bądź moim przyjacielem.

#10 ZENTO

ZENTO

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 39 postów

Napisano 23 marzec 2004 - 01:17

Katarzynka dobrze ze napisałaś ze to Twoje zdanie..
Bo ja sie z tym nie zgadzam.
Jestem za eutanazją .
Oczywiście w bardzo szczególnych warunkach.
Piszesz ze eutanazja jest sposobem pozbycia się drogiego pacjenta.
Wybacz ,ale to zwykła demagogia!
Jak jesteś przeciw to podawaj prawdziwe argumenty a nie delikatnie mówiąc nieprawdę.
Ja nie chciałbym patrzeć jak ktoś mi bliski przeżywa męki a ja nie mogę nic zrobić.
I gdy ten ktoś prosi sam o skrócenie cierpień, lekarze sa bezsilni, to wtedy jestem za..
Miałem w rodzinie kogoś takiego ,kto sie męczył parę miesięcy. Morfina juz nie pomagała a wiadomo było ze to juz koniec..
I słyszałem na własne uszy jak ktoś wyje z bólu.
I wiem ze gdyby miał taką mozliwość, to chciałby ten koszmar zakończyć.
W imie czego miał tak cierpieć?
Tylko mi nie mów o Bogu, bo w momencie gdy ten ktos wył ,jego tam na pewno nie było.
Niech Cię nigdy cos takiego nie spotka, by ktos Ci bliski na Twoich oczach przezywał cos takiego przez pare miesiecy..
Bo, ciekawy jestem co wtedy byś powiedziała?
Dopóki czegos takiego nie przeżyjesz to nie wiesz co bys zrobiła.Uwiesz mi..
Mam nadzieje ze nie staniesz nigdy przed takim wyborem..
Poza tym ja znam bardzo duzo ludzi ktorzy uważają że są panami swojego losu..
I wcale nie sa to osoby niewierzące..
  • 0
Zento

#11 Nilfheim

Nilfheim

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 513 postów

Napisano 23 marzec 2004 - 01:58

Ciekawe kto niby jest panem mojego losu jesli nie ja ? Eutanazje sie przeprowadza w ostatnim stadium smiertelnej choroby a nie przy grypie czy katarze wiec nie pisz ,ze czlowiekowi sie zdrowie poprawia albo zostaje wyleczony - bo w ostatnim stadium choroby nowotworowej raczej ci nawet nowoczesna technika nie pomoze
  • 0
Bestia najgorsza zna trochę litości , lecz ja jej nie znam , więc nie jestem bestią.

Youth's like diamonds in the sun
And diamonds are forever

#12 jola40

jola40

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 32 postów

Napisano 23 marzec 2004 - 08:42

hmmmmmmmmmm ja chyba jestem za czemu chyba???? bo gdybym byla lekarzxem nie wiem czy umialabym [chpoc nighdy nie bede]
ten tak zwany ostatni zaszczyk mialabym problem czy ja moge decydowac o zyciu czy smierci czlowiekato musi byc piekielnie trudne ale z drugiej strony hgdy wspomne oczy mojego taty[zmar na raka jezykas i krtani] i jego blagajacy wzrok[kontaktowal sie tylko oczami]w koncowym stadium jego prosba o pompoc to bylo okropne on umieral z glodu bo nie mogl jesc a pic tytlko poezez slomke i to tez do czasu . bnyl osobnikiem wg lekarzy na wymqarciu wiec szkoda bylo podawac sondy karmiacej go wioem ze blagal o smierc jego stan nigdy by sie nie polepszyl lecz nie wierm czy umialabym mu zrobic ten ostatni zaszczyk i tu mowie szcxzeze a zmusic lekarza????? to tez nie jest proste nie kazdy jest do tego zdolny musialby sie u nas zmienic moralny stosunek do ludzi umierajacych i to pod patronatem kosciola bo to z reguly jego normy moralne i etyczne[kosciola] nie pozwalaja na takie zakjonczenie zycia
;;CPO BOG DAl niech BOG ZABIERZE' a tak na martginesie wiudocznie nie czulismy nigdy az takiego cierpienia zeby prosic o smiorc czeba samemu przezyc bul a nie mowic tylko co sie o tym mysli
  • 0
chce wejsc na szczyt drabiny po szczeblach mijajac innych ludzi nie robiac im krzywdy bo nie wiem co mnie od nich spotka gdy bede chodzic w dol?????????

#13 Pharass

Pharass

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 100 postów

Napisano 23 marzec 2004 - 10:53

[ autocenzura ]
  • 0

#14 Kati

Kati

    Podpowiadacz

  • R.I.P.
  • PipPipPipPipPip
  • 279 postów

Napisano 23 marzec 2004 - 13:11

Zenio to co napisałam jest moim zdaniem, jestem przeciwko i powiem to jeszcze raz, ja równiez miałam osobę która bardzo cierpiała z powodu nieuleczalnej choroby. Patrząc na nią chciało mi sie płakać i wyłam po nocach :( , ona bardzo cierpiała a wraz z nią wszyscy jej bliscy. Była również na bardzo silnych lekach przeciwbólowych. Po 2 miesiącach cierpienia zmarła, a po kolejnych 2 miesiacach, osoba która lezała w tej samej sali co ona, i była w podobnym stanie co moja siostra cioteczna, wyszła z choroby, bo zastosowano u niej nowy lek. Jako nieulezalnie chora, nie miała nic do stracenia i wyszła z choroby. Tak więc mylisz się mysląc ze ja nie przezyłam koszmaru choroby, znam ją bardzo dobrze i wiem co to cierpienie. Sama też jestem poważnie chora i również czeekam ze medycyna pójdzie naprzód i może uda mi się jeszcze trochę pożyc na tym swiecie. Chociaż czasami bywa barzo cięzko. Poza tym jezeli będziemy za Eutanazją, dzis bedą to osoby, którym pozostało kilka dni życia, jutro może być każdy. Natomiast co do wiary w Boga, nie będę się wypowiadać jest to kążdej osoby jej indywiwidualna, prywatna sprawa. Co do jednego jedynie mogę się z Tobą zgodzić Zenio nie chciałabym nigdy więcej przezyć takiego koszmaru, jaki przezywałam, kiedy osoba mi bliska tak bardzo cierpiała i odeszła za wcześnie :( .
Kati
  • 0
Nie idź za mną, bo nie umiem prowadzić. Nie idź przede mną, bo mogę za Tobą nie nadążyć. Idź po prostu obok mnie i bądź moim przyjacielem.

#15 Nilfheim

Nilfheim

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 513 postów

Napisano 23 marzec 2004 - 13:30

Cały czas nie widze problemu - zalegalizować eutanazje , w końcu każdy ma wolny wybór prawda ? To samo tyczy sie aborcji która dzieki delegalizacji pod naciskiem katooszołomów zeszła do podziemia i niestety kosztuje wiecej a niekiedy przeprowadzana jest przez same zainteresowane w dosc niekonwencjonalne sposoby typu - wypicie Ace :P lub przeprowadzna po urodzeniu - tradycyjny juz polski zwyczaj kiszony dzieciak w beczce
Dokładnie to samo odnosi sie do ziółka które jest nielegalne ( a papierosy i alkohol owszem ) No ale przeciez decyzje co u nas jest legalne a co nie podejmuje sie pod naciskiem facetów którzy chodza w sukienkach , wiec nie ma sie co dziwic
  • 0
Bestia najgorsza zna trochę litości , lecz ja jej nie znam , więc nie jestem bestią.

Youth's like diamonds in the sun
And diamonds are forever

#16 ZENTO

ZENTO

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 39 postów

Napisano 24 marzec 2004 - 01:50

Katarzynka.
Zostańmy przy swoich zdaniach..

Podpisuje się pod tym co napisał Nilfheim.
Aborcja jest złem,ale wole żeby była legalna aborcja(w skrajnych przypadkach) niz czytac co pare dni o niemowlaku znalezionym w śmietniku..
  • 0
Zento

#17 Liwia

Liwia

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 540 postów

Napisano 27 marzec 2004 - 16:12

Może to naiwność a może tchórzostwo... ale ja jestem przeciw i eutanazji i aborcji :oops: :oops: :oops:
Pozdrawiam
Liwia
  • 0

#18 JacentyK

JacentyK

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 315 postów

Napisano 27 marzec 2004 - 22:24

Może to naiwność a może tchórzostwo... ale ja jestem przeciw i eutanazji i aborcji :oops: :oops: :oops:
Pozdrawiam
Liwia


Je sę podpisuję obiema rękami :)
Życie jest największą wartością.
  • 0
Jacek Kruszniewski ( JacentyK vel stary_smok :) )

"Serce rozważne szuka mądrości, usta niemądrych sycą się głupotą."
(Prz 15:14)

#19 Nilfheim

Nilfheim

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 513 postów

Napisano 27 marzec 2004 - 23:46

Aborcje były sa i beda Ustawa antyaborcyjna zwieksza tylko strumien kasy do kieszeni lekarzy z prywatnych gabinetów
Ciekawe , co powiedzieliby przeciwnicy aborcji gdyby znalezli sie w sytuacji kobiety dla której ciaza moze zakonczyc sie smiercia , albo w sytuacji kobiety ktora została zgwałcona ? Fascynuje mnie to czy dalej podtrzymywali by swoje teorie o najwiekszej wartosci zycia ( w tym wypadku tzw zycia poczetego )
To samo dotyczy eutanazji - w pewnych przypadkach jej przeciwnicy moga stac sie nagle jej goracymi zwolennikami
Problemem nie jest aborcja czy eutanazja sama w sobie problem jest w tym zeby dac ludziom wolny wybór ( w przypadku eutanazji ) lub wyegzekwowac swoje prawa ( w przypadku przerwania ciazy - w koncu choc mocno ograniczona - legalnie taka mozliwosc w koncu istnieje )
  • 0
Bestia najgorsza zna trochę litości , lecz ja jej nie znam , więc nie jestem bestią.

Youth's like diamonds in the sun
And diamonds are forever

#20 JacentyK

JacentyK

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 315 postów

Napisano 28 marzec 2004 - 19:29

Nilf - to jest naprostszy argument o pchaniu pieniędzy dla lekarz.

Ale to jest przewrotny argument :-D. Bo skoro kobieta chce sobie usunąć ot bo nie chce. To dlaczego ja mam za to płacić z mojej składki? Nawet gdyy była w tej kwestii olność, to niech płacą za siebie.

Ale wróćmy do tematu.
Aborcja - jeżeli jest zagrożenie źycia, to lekarz w swojej wiedzy ocenia szanse decyduje o życiu. I to on wtedy odpowiada swoją wiedzą i umiejętnością. I jeżeli jest zagrożenie dla matki, to wiadomo że do któregoś tygodnia życia płód ludzki (dziecko) nie ma szans przeżycia. Jest to wybór typowo medyczny i wybór dla ocalenia życia. W tym przypadku matki. I tutaj nie ma dyskusji, to tak samo jak odłączenie człowieka od aparatów w przypadku śmierci mózgu, bo wiadomo że to już koniec.

Co do gwałtu, tutaj jest dramat matki, matki która została nią wbrew swej woli i siłą. Ale dlaczego skoro uważamy że płód jest człowiekiem, mamy go karać najwyższą karą za ojca?
Matka powinna być oddana w opiekę, taką aby po rozwiązaniu mogła zdecydować czy chce mieć to dziecko czy nie.
Jest tyle rodzin czekających na adopcję, że te wszystkie niechciane dzieci byłyby kochane jak swoje.

Co do eutanazji.
Sama eutanazja jest wymysłem liberałów, którzy cenią bardziej wolność od życia. Tylko nadal pytam, dlaczego ma to robić lekarz? Czlowiek, która ma ratować i leczyć, a nie zabijać !
Eutanazja jest to prawo do czego ?
Do samobójstwa. A to się popełnia w sytuacjach gdy człowiek nie ma pomocy od drugiego człowieka. I ta pomoc jest bardziej duchowa niż fizyczna. Nadal uważam, że eutanazja jest tchórzostwem nie samego chorego, ale otoczenia. Najbliższej rodziny, lekarzy, którzy mają leczyć także ducha.
  • 0
Jacek Kruszniewski ( JacentyK vel stary_smok :) )

"Serce rozważne szuka mądrości, usta niemądrych sycą się głupotą."
(Prz 15:14)


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych