Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A

Kontynuacja renty socjalnej a praca.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_LJ_*

Gość_LJ_*
  • Gość

Napisano 24 grudzień 2013 - 01:54

Witam,
 
mam do Państwa pytanie. W 2009 roku otrzymałem rentę socjalną (niepełnosprawność powstała w 1999 roku, gdy miałem 8 lat, mam stałe orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności). Mam uszkodzone siatkówki w obu gałkach ocznych. Oczywiście renta została przyznana na 5 lat i niedługo czeka mnie kolejna komisja. Mam jednak pewien problem. Przez rok (wakacje 2011 - wakacje 2012) pracowałem w zakładzie pracy chronionej, w niepełnym wymiarze godzin. Oczywiście pracodawca odprowadzał składki do ZUS, a kilka miesięcy temu musiałem podpisać papier, że nie przekroczyłem limity powodujące zmniejszenie/zawieszenie świadczenia. Tak więc ZUS wie o mojej aktywności zawodowej. Aktualnie nie pracuję, uczę się na studiach dziennych. 
 
W Internecie przeczytałem opinie ludzi, którzy twierdzą, że fakt aktywności zawodowej/studiów jest dla ZUS jednoznaczny ze zmniejszeniem kwalifikacji (całkowicie niezdolny do pracy -> częściowo niezdolny, co oznacza utratę świadczenia). Czy tak rzeczywiście jest? Jakie są Państwa doświadczenia? Wydawało mi się, że to stan zdrowia jest decydujący (a ten się nie poprawił, wręcz przeciwnie, jest nieco gorzej...medycyna nie jest w stanie wyleczyć ludzi z moimi problemami). 
 
Byłbym bardzo wdzięczy za każdą sugestię czy opinię. Chciałbym się mw. przygotować na spotkanie z lekarzem. Czy orzecznicy wiedzą o pracy badanego (są informowani przez ZUS)? Są pytania o pracę, studia? 
 
Pozdrawiam,
Damian 

  • 0

#2 Marta S

Marta S

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 786 postów
  • Skąd:szkoda że nie Lublin

Napisano 26 grudzień 2013 - 00:51

obecnie można dorobić na pełny etat bez zawieszania renty socjalnej. Natomiast w 2011 r można było pracować na 1/2 etatu, albo na 3/4 bez zawieszenia świadczenia. natomiast praca na cały etat już powodowała zarobki przekraczające kwotę, do której można było dorobić. Trzeba by zobaczyć na stronach ZUS jakie były limity w tym okresie zatrudnienia, i czy przekroczona została ta suma. 

 

wiem że jeżeli suma zostałaby przekroczona w 2012 to już w grudniu 2012 najprawdopodobniej byłaby informacja z ZUS o oddaniu odpowiedniej sumy. Ja tak miałam w 2011. Z końcem roku zawiesiłam rentę bo taka była potrzeba ( przyszło pismo z ZUS). Natomiast, jeżeli do tej pory, żadne pismo z tej instytucji nie dotarło, to zapewne kwota nie została przekroczona


  • 0

www.facebook.com/niemotylica zapraszam na moją autorską stronę z wierszami . 


#3 Gość_LJ_*

Gość_LJ_*
  • Gość

Napisano 26 grudzień 2013 - 11:42

Marto,

ale mi zupełnie nie o to chodzi. :) Mam iść na kolejną komisję lekarską do ZUS, chciałbym przedłużyć rentę (mój stan zdrowia nie poprawił się), ale słyszałem, że ZUS hurtowo odbiera te świadczenia. Czytałem różne relacje i ludzie piszą, że ZUS wie o ukończonych studiach (co mnie dziwi, bo niby skąd), czy pracy zawodowej (o tym akurat mogą wiedzieć, bo pracodawca płaci składki) i często na podstawie tych pozamedycznych kryteriów (wykształcenie, doświadczenie zawodowe) zmienia kwalifikacje niezdolności do pracy (całkowita na częściowa) i odbiera rentę. 

 

Czy tak jest? Jakie są Wasze doświadczenia z komisji? Pytają o studia, pracę? Odnoszą się do tego? 


  • 0

#4 anka81

anka81

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 7 postów

Napisano 26 grudzień 2013 - 13:38

Jeśli na komisji spytają co robisz,o wyksztalcenie i jeśli powiesz ze studiujesz to koniecznie dodaj ze bardzo jest ci w tym pomocny komputer ze specjalnym programem pomocnym przy twojej chorobie(powiększenie liter lub operowanie glosem) .Powiedz tak nawet jeśli z tego nie korzystasz. To swiadczy o twojej chorobie i dostosowanym do tego sprzęcie. Z tego co orientuje się wśród znajomych kilkoro miało renty terminowe na 2,3 czy 5 lat i dodatkowo pracowali w niepelnym wymiarze godzin(bo można dorobić do renty socjalnej) po czym przy nastepnej komisji rente im odbierano ze względu na niby poprawe zdrowia!!! lub ze składki były odprowadzane do ZUSu,czyli pracowali. A jeśli pracowali tzn.ze pozwalal im na to stan zdrowia wiec rente można odebrać,bo ZUS biedny,musi oszczedzac. Uwaza ze tacy mogą dalej pracować już na pelny etat bez renty. Mój kolega ma rente socjalna(ale nie z ZUSu-może i lepiej-tylko bierze z GOPSu. Ma przyznana na stale ze względu na wzrok. Przez kilka lat dorabial w niepelnym wymiarze godzin w ZPCH,obecnie nie pracuje prawie od 2 lat i tez jest w strachu bo slyszal ze w przyszłości będą weryfikować renty socjalne przyznane na stale przed rokiem 2003.(Nie wiem czy to prawda na 100%). Mysle ze moze dlatego ze w dawnych latach latwiej było o rente,chętniej przyznawali renty,naciagali chorobę by dostać na stale(znam takie przypadki). Tylko nie wiem czy to ma być weryfikacja rent socjal.z ZUSu czy z GOPSu(MOPSu) czy wszystkich.Kolega ma kłopot bo nie był u okulisty od 2,3lat-brak regularnych wizyt,papierow. Wstukaj w google: Weryfikacja rent socjalnych sprzed 2003r. To tyle co wiem. Reszta zależy od choroby i humoru komisji(chyba). Nie wiem czy pytaja o prace studia. Napisz jaka dostaniesz decyzje. Powodzenia


  • 0

#5 mandacik11

mandacik11

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 205 postów

Napisano 26 grudzień 2013 - 16:38

Milczek jest w podobnej sytuacji. Mam wrodzona wysoka krotkowzrocznosc. 3 lata temu mialem uraz glowy i stawierdzil ze mam odwarstwiona siatkowke w lewym oku. MIalem wykonana witrektomie z wlaniem do oka oleju silikonowego oraz wszczepiona soczewke. 3 lata temu staralem sie op rente socjalna i po przeprowadzeniu badan przez okuliste lekarz orzecznik stwierdzil ze jestem niezdolny do pracy na okres 3 lat. W kwietniu tego roku ponownie staralem sie o przedluzenie socjalnej a przypomne ze pracowalem na caly etat i tez obawialem sie czy powiedziec na komsji lekarzowi ze pracuje bo mogl stwierdzic ze jesli pracuje to jestem zdolny do pracy. Lekarz na komsji pyutal o wszystko jaka jest to praca czy lekka fizyczna itp. Okazalo sie ze nawet mnie wyslal na zadne badanie okulistyczne jak to mialo miesjce pierwszym razem i kazal podpisac kartke na ktorej pisalo ze jestem niezdolny do pracy do kwietnia 2016. Zabierz na komsje wszelka dokumentacje medyczna o ile posiadasz lub leki nie zaszkodzi wziasc. Zycze powodzenia


  • 0

#6 Marta S

Marta S

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 786 postów
  • Skąd:szkoda że nie Lublin

Napisano 27 grudzień 2013 - 18:46

ja mam rentę na stałe. Ostatni raz na komisji byłam w 2006 r. Moi znajomi, którzy obecnie mają komisje w ZUS dostają już orzeczenia czasowe, max na 5 lat. Podobno stałych już nie ma


Użytkownik Marta S edytował ten post 27 grudzień 2013 - 18:46

  • 0

www.facebook.com/niemotylica zapraszam na moją autorską stronę z wierszami . 


#7 marcin_torowski

marcin_torowski

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 65 postów

Napisano 27 grudzień 2013 - 20:27

Są. W tym roku przyznali mi na stałe.


  • 0

#8 anulka0414

anulka0414

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 08 styczeń 2014 - 23:11

Witam,
Mam pytanie. Do 30 września 2014 mam przyznaną rentę socjalną (całkowita niezdolność do pracy) ale chce iść do pracy po zakończeniu renty. Tylko nie wiem czy opłaca mi się to??? lepiej zostać przy rencie czy iść do pracy??? i co najlepiej powiedzieć na komisji czy chce się uczyć czy iść do pracy?? Mogą mi zabrać całkowicie rentę i zostawić mnie bez pieniędzy dopóki nie znajdę pracy???
Proszę o odpowiedz. Ania


  • 0

#9 mały

mały

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 13 postów

Napisano 30 styczeń 2014 - 16:47

Renta socjalna
 Od 1 marca 2013 r. 698,17 zł

Prawo do renty socjalnej zawiesza się, jeżeli zostały osiągnięte przychody w łącznej kwocie wyższej niż 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ostatnio ogłoszonego przez Prezesa GUS do celów emerytalnych. W związku z tym, kwota przychodu uzasadniająca zawieszanie rent socjalnych wynosi w okresie:

  • od 1 grudnia 2012 r. do 28 lutego 2013 r. 2 457,20 zł

  • 0

#10 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6287 postów
  • Skąd:home

Napisano 30 styczeń 2014 - 16:54

  • od 1 grudnia 2012 r. do 28 lutego 2013 r. 2 457,20 zł

Mamy już rok 2014, więc te dane nie są aktualne. Jeśli już to wygląda to tak:
  • od 1 grudnia 2013 r. do 28 lutego 2014 r. 2 556,20 zł
Źródło: http://www.zus.pl/de...t.asp?p=1&id=52
  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#11 anulka0414

anulka0414

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 30 styczeń 2014 - 20:09

Witam,
Mam pytanie. Do 30 września 2014 mam przyznaną rentę socjalną (całkowita niezdolność do pracy) ale chce iść do pracy po zakończeniu renty. Tylko nie wiem czy opłaca mi się to??? lepiej zostać przy rencie czy iść do pracy??? i co najlepiej powiedzieć na komisji czy chce się uczyć czy iść do pracy?? Mogą mi zabrać całkowicie rentę i zostawić mnie bez pieniędzy dopóki nie znajdę pracy???
Proszę o odpowiedz. Ania


  • 0

#12 Gość_marei_*

Gość_marei_*
  • Gość

Napisano 01 luty 2014 - 08:10

Mam pytanie. Do 30 września 2014 mam przyznaną rentę socjalną (całkowita niezdolność do pracy) ale chce iść do pracy po zakończeniu renty. Tylko nie wiem czy opłaca mi się to??? lepiej zostać przy rencie czy iść do pracy??? i co najlepiej powiedzieć na komisji czy chce się uczyć czy iść do pracy?? Mogą mi zabrać całkowicie rentę i zostawić mnie bez pieniędzy dopóki nie znajdę pracy???

Według mnie, jeśli masz już na oku pracę, z której prędko nie zostaniesz zwolniona to możesz powiedzieć. A jeśli starając się o przedłużenie renty, nie masz nic na oku i powiesz że chcesz pracować, mogą Ci jej nie przedłużyć.


  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych