Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Zaproszenie na wykład online. Oko, skóra i promieniowanie czyli o świetle, nadfiolecie i podczerwieni


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 TBM

TBM

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 24 postów

Napisano 09 grudzień 2013 - 19:00

Promieniowanie elektromagnetyczne to rodzaj oddziaływania. Brzmi bardzo naukowo, a obejmuje bardzo szeroki zakres - od fal radiowych po zabójcze promienie gamma. Okazuje się jednak, że do odbioru promieniowania elektromagnetycznego nie potrzebujemy żadnych instrumentów, bo promieniowanie e-m to także zwykłe światło, czy ciepełko odczuwane przy wylegiwaniu się w promieniach Słońca (zwane uczenie promieniowaniem podczerwonym).

 

To także - znany głównie z nazwy - nadfiolet dzięki któremu możemy się opalać.

 

Nie przejmując się zatem nadciągającą zimą chciałem Państwu opowiedzieć o opalaniu i tym na plaży i tym w solarium, o wygrzewaniu się w promieniach Słońca i o tym, że światło światłu nierówne.

 

Podpowiem jak wybierać kafelki by pasowały do terakoty i w jakim świetle robić makijaż. Będzie także o osławionej dziurze ozonowej i czym ona zagraża. Będziemy zastanawiali się dlaczego mówimy "nadfiolet" i "podczerwień" a nie "podfiolet" i "nadczerwień", jakie promieniowanie widzimy a jakie czujemy, czym się różni światło żarówki tradycyjnej od energooszczędnej i światła diodowego, będzie trochę o kolorach i gwiazdach.

 

A konkretnie skąd wiadomo z czego gwiazdy są zbudowane. I w takim razie nie obejdzie się bez budowy atomu...

 

Zostaje tylko jedno pytanie... jak to upchnąć w 60 minut?

 

Serdecznie zapraszam w sobotę 14. grudnia o godzinie 20:00. Wstęp wolny. Wszystkie szczegóły znajdziecie Państwo na stronie http://el-kursy.pl/node/88279

 

Bartek Mańk


Użytkownik TBM edytował ten post 09 grudzień 2013 - 19:08

  • 2

#2 the

the

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 290 postów
  • Skąd:Pomorze

Napisano 14 grudzień 2013 - 00:14

jak zwykle-ciekawie. nadejdę! i świetnie, że Pan ma taką pasję.


  • 0
Nazywaj rzeczy po imieniu, a zmienią się w okamgnieniu.

#3 misshihi

misshihi

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 716 postów
  • Skąd:Warszawa-Mokotów

Napisano 15 grudzień 2013 - 02:19

Kurczę, jak pech, to pech, znowu mi coś wypadło, a raczej wpadło (niespodziewani goście), ale następnym razem może mi sie uda...Bardzo żałuję że nie byłam, może ktos, kto był, podzieli się wrażeniami?


  • 0

"W iskier krzesaniu żywem ,   materiał to rzecz główna. 
Trudno najtęższym krzesiwem 
iskry wydobyć z... substancji miękkiej i podatnej" .



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych