Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Renta socialna a umowa o dzieło

renta socialna umowa praca

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 gregu

gregu

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 16 listopad 2013 - 18:40

Witam,

 

Czy mając rente socialną (od 18 roku życia na stałe z powodu wrodzonej choroby, stopień niepełnosprawności - znaczny z dopiskiem "żadna praca") można sobie coś dorobić?

 

Mam możliwość dorobić sobie na zasadzie umowy o dzieło - praca w domu przy komputerze. Czytałem na stronie ZUS, że można dorobić do ~2500 zł aby nie zawiesili renty a ja tyle nie zarobię bo umowa o dzieło ma być na ~1000 zł + renta ~600zł = 1600 zł więc gdzie tam do ~2500 zł. Czyli powinno być OK. A w ogóle to nie wiem czy ten zapis odnośnie ile można dorobić mnie dotyczy... nie zna się na przepisach niestety...

 

Zastanawia mne także ten zapis który mam w orzeczeniu "żadna praca" nie wiem czy to oznacza, że nie mogę w ogóle myślęć o dorobieniu sobie czy jak... ?

 

Ciężko jest żyć za 600 zł a jak bym miał to jeszcze stracić przez jedną robotę to wolę chyba nie zaczynać pracy.

 

Może mi ktoś doradzić?

 

Dziękuję i pozdrawiam


  • 0

#2 marder

marder

    evil admin

  • Administrator
  • 3573 postów
  • Skąd:/home/marder

Napisano 16 listopad 2013 - 23:15

Nie możesz dorobić więcej niż 2500 zł brutto miesięcznie. Nie ma tu znaczenia czy to umowa o dzieło, czy umowa zlecenie.

Możesz więc spokojnie wziąć te pracę.

Poza tym (jeśli się mylę niech ktoś mnie poprawi) renta nie jest wliczana w ten limit 2500 zł.


  • 0

Nierozwiązywalność jest zawsze stanem przejściowym. 

 

Ziewanie, to cichy krzyk o kawę.


#3 gregu

gregu

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 17 listopad 2013 - 12:06

Dzięki za odpowiedź.

 

Czyli dopisek "żanda praca" nie ma tu znaczenia?

 

Czy muszę coś gdzieś zgłaszać np. do ZUS że podjąłem taką pracę?

 

Też mi się gdzieś obiło o uszy z tym, że renta się nie wlicza, jednak o to bym się aktualnie nie martwił bo nawet jeśli renta się wlicza to i tak nie przekroczę limitu.


  • 0

#4 rencista17

rencista17

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 23 listopad 2013 - 17:05

Renta się nie wlicza. Ostatnio rozmawiałem z pracownikiem ZUS-u i powiedział mi, że jak rozpocznę pracę to powinienem ich o tym poinformować, więc raczej Ty też powinieneś.


  • 0

#5 gregu

gregu

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 27 listopad 2013 - 15:02

Ja "rozmawiałem" z ZUS'em poprzez chat-online na oficjalnej stronie. I też dowiedziałem się, że renta się nie wlicza i zapis "żadna praca" nic nie znaczy właściwie. Można pracować tylko trzeba pilnować aby za dużo nie zrobić bo zawieszą rente i tyle właściwie. Pani z którą "rozmawiałem" nic nie mówiła aby coś zgłaszać, tylko aby co roku do końca lutego dać wykaz zarobków z każdego miesiąca.


  • 0



Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: renta, socialna, umowa, praca

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych