Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Opieka społeczna a renta z tytułu niezdolności do pracy. Co się należy osobie z opieki jeśli z ZUSU otrzymała zaliczke(zaległą) rente za 2,5 roku?

niepełnosprawność zus opieka kasa

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 VIOLAS

VIOLAS

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 22 październik 2013 - 21:40

Witam .

Czy Ktoś się orientuje jak to jest,że osoba niepełnosprawna która po 2,5 roku otrzymała zaliczke z Zusu(zaległą rente) aż 14000 na te 2,5 roku....a teraz ma 561 zł netto na miesiąc i mieszka sama należy się jej jakakolwiek pomoc z opieki?

Ja byłam powiedzono mi,że nie przez kolejne 2,5 roku....

PRZEZ TE 2,5 ROKU PRZED TA ZALICZKA Z CZEGOS MUSIAŁAM TEŻ ŻYC...WIĘC POZOSTAWAŁA POŻYCZKA.

Te 561 nie starcza na opłaty. NIe wiem za co leki,rehabilitacja, JEDZENIE.

CZY NAPRAWDE PRZEZ TO,ŻE ZUS ZWLEKAŁ TYLE CZASU Z MOJĄ KOMISJA W ZWIĄZKU Z RENTA NAPRAWDE NIC MI SIĘ NIE NALEŻY??.....

LUDZIOM MUSIAŁAM ODDAC Z PROCENTEM......

 

 

PANI Z OPIEKI WYSYŁA MNIE DO......................RADCY PRAWNEGO I PSYCHOLOGA................

BO ONA NIE JEST W STANIE NIC ZROBIC....JA INTERESUJE DOCHÓD OSTATNI.....

 

PROSZE O RADE.....PODPOWIEDZI


  • 0

#2 Trybik

Trybik

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 655 postów

Napisano 23 październik 2013 - 18:46

Wiele nie doradzę, ale coś mi się wydaje, że pani z opieki społecznej wykręciła się sianem - wydaje się to nieprawdopodobne, byś przez ponad 2,5 roku nie mogła skorzystać z pomocy opieki tylko dlatego, że otrzymałaś jednorazowo z ZUS zaległą rentę. Nie wiem, jakie są kryteria dochodowe w opiece, ale jeśli nie przekraczasz to w moim mniemaniu masz prawo do pomocy.

 

O co kolwiek występujesz do jakiegoś urzędu wystepuj z tym na piśmie, na kopii ma być potwierdzone przyjęcie pisma, i żądaj wyjaśnienia na piśmie.

 

Ja bym jednak od razu pisał z dokładnym opisaniem całej sytuacji do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (bo chyba pod ten resort podlega opieka społeczna)

 

http://www.mpips.gov.../napisz-do-nas/

 

Napisz szczerze bez żadnego kręcenia czy owijania w bawełnę o całej sprawie - faktyczny stan jaki jest, bardzo często w ośrodkach gdzieś na dole nie do końca szczerze i wiarygodnie udzielają informacji.

 

To taka moja sugestia na pierwszy rzut. Wyślij mejla z tej strony co podałem i poproś o szybka odpowiedź.


  • 0

... największym wrogiem wolnego człowieka jest system ...


#3 RudaMisia

RudaMisia

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 216 postów

Napisano 23 październik 2013 - 23:04

http://www.mops.com.pl/?pid=34

 

Przeczytaj to dokładnie,znajdziesz wszystkie potrzebne informacje. Wychodzi,że Pani w Mops miała rację.Jednorazowy uzyskany dochód wlicza sie do dochodu osoby lub rodziny przez okres ,za który był dany. W Twoim przypadku 14000 podzielą przez 30 miesięcy czyli 2,5 roku i to wychodzi ok.466 zł miesięcznie plus renta 561 i wychodzi ok.1027 zł. Przekraczasz wszystkie ich kryteria dochodowe,nawet to 813 zł ,przy którym mozna sie starac o zasiłek celowy na zakup żywności.

Pozdrawiam


  • 0

#4 VIOLAS

VIOLAS

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 24 październik 2013 - 19:45

Tak, tylko,że te 561 otrzymałam po tym jak wcześniej te 14tys, więc nie miałam i 561 i 466. Także 561 teraz na miesiąc mam, a nie 1027. A na celowy jest kwota 813???  Tylko,że ja miałam te 14 tys jednorazowo więc też mi sie nie należy chyba tylko nie wiem przez jaki okres?


  • 0

#5 RudaMisia

RudaMisia

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 216 postów

Napisano 24 październik 2013 - 22:09

W przepisach jest taki zapis,że jednorazowy dochód uzyskany za jakis okres, w tym przypadku 2,5 roku, wlicza sie do dochodu osoby przez taki okres za jaki ten dochód był dany.
W Twoim przypadku sąd przyznał rentę i dostałaś wyrównanie za ten okres kiedy się sądziłaś,czyli za te 2,5 roku.Czyli Twój jednorazowy dochód to 14000 zł, a okres za który go dostałaś to 2,5 roku. Czyli wyrównali za 2,5 roku więc przez kolejne 2,5 ten dochód jest wliczany do Twoich dochodów miesięcznych.
Ich nie interesuje,że miałaś długi i je spłaciłaś z odsetkami i nie masz fizycznie już tych pieniędzy.Teoretycznie masz pieniądze na życie,bo dostałaś 14000zł. Teoretycznie wychodzi te 1027 zł,bo jak podzielą kwotę 14000 przez 30 miesięcy czyli 2,5 roku to daje 466 zł na miesiąc i do tego renta która masz teraz to tyle wychodzi.Według Mops masz teraz miesięcznie 561 i te 14000zł z których możesz dokładać co miesiąc do życia.
Na zasiłek celowy kryterium dochodowe jest 542 zł,więc nawet biorąc tylko Twoje 561 zł to przekraczasz to kryterium.
Kwota 813 zł to kryterium dochodowe na zasiłki na zakup żywności.
To są dwa różne zasiłki i różne dla nich kryteria dochodowe.
Biorąc pod uwagę,że oni rozliczą te 14000 zł na 2,5 roku plus renta to przekraczasz wszystkie kryteria i nic Ci sie nie należy.
Wszystko jest doładnie opisane w tym wcześniej załączonym linku.

Teraz trwa nabór do akcji Szlachetna Paczka,może się tam zakwalifikujesz i dostaniesz na święta trwałą żywność,odzież,środki chemiczne.W tej akcji wolontariusze pytają o konkretne potrzeby osoby.
Pozdrawiam
  • 0



Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: niepełnosprawność, zus, opieka, kasa

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych