Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Powstanie

powstanie historia

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
20 odpowiedzi w tym temacie

#1 marder

marder

    evil admin

  • Administrator
  • 3574 postów
  • Skąd:/home/marder

Napisano 01 sierpień 2013 - 06:24

Dziś mamy rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Proponuję, aby w tym roku, zamiast z prawdziwie patriotycznym zaślepieniem, bezkrytycznie wychwalać heroizm i bohaterstwo powstańców, wspomnieć o innych ofiarach powstania.

O dziesiątkach tysięcy  kobiet, starców, dzieci które zginęły w wyniku walk, a także pomarły z powodu głodu, braku lekarstw, wody i opieki medycznej. Wspomnijmy tych warszawskich cywilów, którzy po upadku powstania zmarli z wycieńczenia w drodze do obozu przejściowego w Pruszkowie (świadek tych wydarzeń, opowiadał mi że zwłoki układano w sterty, obok drogi).

 

Chociaż ten jeden raz, zastanówmy się nad faktycznymi kosztami powstania, oraz wszystkimi cywilami których decyzja o jego wybuchu skazała na śmierć, a o których przez lata się nie mówiło, bo rzucałoby to cień na "heroiczny zryw"...


  • 5

Nierozwiązywalność jest zawsze stanem przejściowym. 

 

Ziewanie, to cichy krzyk o kawę.


#2 Marcella13

Marcella13

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 270 postów

Napisano 01 sierpień 2013 - 07:41

Podales swoj punkt widzenia, Ok...ale nie wymagaj,zeby inni tez taki mieli.Juz na początku mowisz ze"zamaist tego to zrobmy to.." i w ten sposob kasujesz dyskusje.'
A forum to dyskusja.
Jestem przeciw.


Dla tych,ktorzy odeszli : lampki i pamięc o nich tak dluga jak to mozliwe.


Bez wzgledu na to,czy trzymali karabin w reku, czy zasypalo ich w bombardowaniu.
  • -4

#3 Al_Bundy

Al_Bundy

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 599 postów

Napisano 01 sierpień 2013 - 10:53

Marderze Drogi!

 

Zgodnie ze swoją naturą jak zwykle bierzesz na siebie rolę adwokata diabła ;)

 

"Po co w twarze logiką nam chlustasz?
Nie czytaliśmy Hegla jaśnie panie
Dla nas Szopen - groch i kapusta
I od czasu do czasu powstanie 

 

Wspomniane przez ciebie koszty powstania tego i wszystkich innych były podkreślane w czasie obchodów każdej jego rocznicy w czasach PRL-u. wysmażono wiele drobiazgowych analiz.Nie  przypominasz więc nic nowego.

Przemilczano natomiast to że kierownictwo powstania cywilne zwłaszcza "potknęło się" o realia geopolityczne.

Cokolwiek by uczyniło zawsze byłoby źle., :s  bo podział stref wpływów politycznych został już wcześniej dokonany wiadomo gdzie i przez kogo.

Lepiej oczywiście być żywym psem niż martwym lwem ale...

Propaganda stalinowska w okresie bezpośrednio przed powstaniem i po nim także głosiła że Armia Krajowa stoi z bronią u nogi.

Zarówno w Wilnie jak i we Lwowie AK udzieliła wsparcia Armii Czerwonej po czym została rozbrojona  a jej dowództwo "unieszkodliwione".

Czyli śmierć frajerom. :devil:

 

Zgadzam się niestety z Marcellą13 że ukierunkowujesz dyskusję w taki sposób że stanie się ona podobna do sesji koła ZMP i brakować będzie tylko obwinionego, który na koniec powinien wygłosić samokrytykę. :hehe:

 

Wspominając ofiary pamiętajmy że to Stalin w tym momencie rozdawał karty  :devil: a dla niego liczba ofiar była tylko statystyką :s A co czuli powstańcy i cywilne ofiary opisał Ziutek Szczepański


Użytkownik Al_Bundy edytował ten post 01 sierpień 2013 - 11:20

  • 1
Bóg dał z kalectwem pokusę nam - i głód,
By się związać w pokręconych sektę.
Partia Potworków! Rząd zatrutej krwi!
Ach, cóż za ulga - unormalnić skazy!
Nakaz szacunku, a nie gest odrazy,
Wystarczy - ja! ja! ja! - zmienić w - my!

#4 Marcella13

Marcella13

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 270 postów

Napisano 01 sierpień 2013 - 11:21

Al-Bundy witaj.

Chcialam troche poczekac na to co powie autor pierwszego postu. doczekalam sie za to 2 punktow karnych? to tak wyglada zdrowe forum?

Latwo jest mowic dzis po dziesiątkach lat,ze to bylo niepotrzebne.Czy wtedy,przed sierpniem też  by ktos tak mowil? a kto zna przyszłośc? z archiwow przeróżnych wylaniaja sie wahania owczesnych przywodcow,przeciez nie byli ciemniakami.Moze warto przyjąc tezę,ze nie o wszystkim wiem autorze z I postu? 

I co patriotyzm ma wspolnego ze smiercia w tamtym okresie? nie szafuj wedle uznania.Ludzie umierali w lapankach,to jak sie to ma do patriotyzmu? grasz na uczuciach, ale to nie jest argument.

moja jedna koleżanka ma męża Czecha.On mowi o samych Czechach :" szkoda,ze oddalismy Pragę bez żadnego strzalu..straszne to jest".  Na jej zarzut, ze w powstaniu 1944 zginęlo dziesiątki tysięcy Polakow w zemscie za poryw wolnosci, on powiedzial " ale za to nie macie sobie do zarzucenia, ze mozna bylo inaczej...a my mamy"  


  • 0

#5 Al_Bundy

Al_Bundy

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 599 postów

Napisano 01 sierpień 2013 - 12:00

Najłatwiej zawsze klikać w czerwone  :rumieniec: Kilka czerwońców już mi wpadło za zły gust i kontrowersyjny świata ogłąd  ale trzeba mieć też odwagę wyrażania opinii nie przez wszystkich podzielanych.

Bór- Komorowski czy delegat rządu kraj na tym forum nie będzie mógł się bronić ani tym bardziej wygłosić samokrytyki

Zostało co najwyżej parę wierszy.

Ale współolcześni wolą logikę, polityczną poprawność i mają odrazę do patosu . wystarczy kliknąć w czerwone haha

 

Dziwisz się, po co ten cały bagaż:
Hymn, sztandary, historia i wiersze...
Jak wyjaśnić to komuś, kto chętnie
Czyta tylko instrukcję playstation?...

Wiem... Nie było już dawno tu wojen...
Jest internet, McDonalds i stringi...
Mądrych ludzi obrzuca się błotem...
Na przywódców ogłasza castingi...

 

A bracia Czesi bardzo drogo zapłacili  za zamach na Haydricha, "wybryk" swojego rządu na emigracji. Pomyśli ktoś po co to było tak praktycznemu narodowi. Zadecydowali londyńscy oficjele  że czeski robotnik mniej chętnie dla Niemca pracować powinien. :rumieniec:


Użytkownik Al_Bundy edytował ten post 01 sierpień 2013 - 12:06

  • 1
Bóg dał z kalectwem pokusę nam - i głód,
By się związać w pokręconych sektę.
Partia Potworków! Rząd zatrutej krwi!
Ach, cóż za ulga - unormalnić skazy!
Nakaz szacunku, a nie gest odrazy,
Wystarczy - ja! ja! ja! - zmienić w - my!

#6 Marcella13

Marcella13

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 270 postów

Napisano 01 sierpień 2013 - 12:07

Ale mowia ze Hayndrich prawdopodobnie mógł odkryć niejawną współpracę Wilhelma Canarisa (jednego z przywódców niemieckiej opozycji antyhitlerowskiej) z Brytyjczykami.dlatego zdecydowali sie go zgladzic ci z Londynu...


Użytkownik Marcella13 edytował ten post 01 sierpień 2013 - 12:08

  • -1

#7 Al_Bundy

Al_Bundy

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 599 postów

Napisano 01 sierpień 2013 - 12:23

Z tego co wiem, to Haydrich po brutalnym przetrąceniu czeskiego ruchu oporu bardzo inteligentnie zarządzał Protektoratem a czeski przemysł dla Niemców pracował.Względy polityczno-gospodarcze zadecydowały. A zapłacili też niewinni nie związani z tym ludzie. Nawet zdrajca działał podobno z pobudek etycznych nie dla  zysku. Liczył że wydanie winnych natychmiast powstrzyma przemoc. Tak się nie stało a jego po wojnie powieszono. Naziści też nie przepadali za logiką i pragmatyzmem


  • 1
Bóg dał z kalectwem pokusę nam - i głód,
By się związać w pokręconych sektę.
Partia Potworków! Rząd zatrutej krwi!
Ach, cóż za ulga - unormalnić skazy!
Nakaz szacunku, a nie gest odrazy,
Wystarczy - ja! ja! ja! - zmienić w - my!

#8 CZARNYANIOL

CZARNYANIOL

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 451 postów

Napisano 01 sierpień 2013 - 12:30

Ludzie, po co ta dyskusja. Oddajmy tylko hołd poległym.

Niech każdy w swoim sumieniu rozważy kto dla Niego jest bohaterem - patriotom.

 

Czy powstańcy, często bardzo młodzi ludzie, czy ludność cywilna. Wszyscy oni zapłacili najwyższą cenę, jakim jest życie.

A rozważania po blisko 70 latach, czy Powstanie było potrzebne czy nie i nad jego konsekwencjami to dyskusja nad rozlanym mlekiem. Bezsensowna i tylko tworząca podziały.

Wszystkim poległym

[ * ]


  • 1
Błogosławiony ten, co nie ma nic do powiedzenia, a pomimo to milczy.

#9 Al_Bundy

Al_Bundy

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 599 postów

Napisano 01 sierpień 2013 - 12:44

Racja całe miasto z konieczności i chcąc nie chcąc musiało być bohaterem jak w Leningradzie czy Stalingradzie :rumieniec:

 czy śmieć niosła tu kula, tyfus czy głód to już nie ma  znaczenia :rumieniec:

gloria victis

 +

[ ]


Użytkownik Al_Bundy edytował ten post 01 sierpień 2013 - 12:56

  • 2
Bóg dał z kalectwem pokusę nam - i głód,
By się związać w pokręconych sektę.
Partia Potworków! Rząd zatrutej krwi!
Ach, cóż za ulga - unormalnić skazy!
Nakaz szacunku, a nie gest odrazy,
Wystarczy - ja! ja! ja! - zmienić w - my!

#10 hanick13

hanick13

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 722 postów

Napisano 01 sierpień 2013 - 16:59

Dzisiaj o 17stej kiedy zawyły syreny jechałam ze spaceru ... przystanęłam w zadumie oddając hołd tym, którzy mieli odwagę , którzy polegli ...Dookoła pędzące samochody,obojętni ludzie - przykre ,że nie potrafili wyłączyć się na chwilę z codzienności i sięgnąć pamięcią do Powstania i tego zrywu , który dla mnie nieważne jak oceniają go inni był wielką próbą maluczkich przeciwko silniejszym...  [*]


  • 2

Niektórzy odrzucają marzenia bojąc się, że się one nie zrealizują albo co gorsze że staną się realne


#11 Marcella13

Marcella13

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 270 postów

Napisano 01 sierpień 2013 - 17:03

  :)  :)  :) ładnie powiedziane "   był wielką próbą maluczkich przeciwko silniejszym... [*]"


  • 0

#12 Jankiel

Jankiel

    Podpowiadacz

  • Zbanowany
  • PipPipPipPipPip
  • 177 postów

Napisano 01 sierpień 2013 - 17:04

A ciekawe czy władze brały pod uwagę opcję żeby jeszcze poczekać z powstaniem i żeby czerwoni z nazistami wzajemnie się wytłukli a dopiero potem zrobić powstanie przeciw czerwonym gdy już pogonią niemców.
Różne są opinie na temat słuszności Powstania, gdzieś czytałem opinię że powstanie i tak by wybuchło, nawet bez rozkazu.Że ludzie byli chętni do walki a niemcy i tak by popełniali morderstwa na cywilach


A jak chodzi o ludność cywilną, no to wiadomo że na wojnie giną ludzie, ci niewinni też co nie walczyli z niemcami ani powstańcami.Ale raczej trudno o referendum z pytaniem "czy chcesz powstanie" .Chyba jedyne co można było zrobic to starać się jakoś odciągnąć walki od skupisk ludzkich, a po drugie żeby cywile nie byli kojarzeni z pomagającymi powstańcom.
  • 0

#13 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6287 postów
  • Skąd:home

Napisano 01 sierpień 2013 - 17:27

Cześć ICH pamięci ...

 

[*]

 

P.S. Jedno zdanie, jedno słowo, a tyle szumu. Cały post ma swój przekaz myśleniowy, nie nakazujący niczego na zasadzie tak ma być, ja tak chce i już. Niech każdy z Was myśli, co chce. Jednak doszukiwanie się nie wiadomo czego w takim momencie jest nie na miejscu. Zmarłym należy się szacunek i chwila ciszy, spokoju ...


Użytkownik __ANIOŁEK__ edytował ten post 01 sierpień 2013 - 17:49

  • 4

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#14 Al_Bundy

Al_Bundy

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 599 postów

Napisano 01 sierpień 2013 - 17:51

Wydaje się że władze podziemne najbardziej obawiały się wybuchu niekontrolowanego, a tym bardziej jakiegoś samozwańczego przywódźtwa. tym bardziej że radio Moskwa w lipcu sugerowalo ze każda polska dywersja na niemieckich tyłach będzie mile widziana i otrzyma wsparcie. No i oczywiście chciały wystąpić w charakterze gospodarza terenu. A czy wiedziano jakie były skutki operacji Ostra Brama w Wilnie jest wątpliwe. Sojusznikowi naszych sojuszniów nie ufano, ale też perfidii z jego strony nie spodziewano się

Zaś powstanie antysowieckikie w zdobytej już przez Rosjan Warszawie niałoby skutki równie tragiczne za to jaki atut   propagandowy dałoby Stalinowi.

Akowscy skrytobójcy strzelają w plecy swoich wyzwolicieli- zgroza


Użytkownik Al_Bundy edytował ten post 01 sierpień 2013 - 18:02

  • 1
Bóg dał z kalectwem pokusę nam - i głód,
By się związać w pokręconych sektę.
Partia Potworków! Rząd zatrutej krwi!
Ach, cóż za ulga - unormalnić skazy!
Nakaz szacunku, a nie gest odrazy,
Wystarczy - ja! ja! ja! - zmienić w - my!

#15 marder

marder

    evil admin

  • Administrator
  • 3574 postów
  • Skąd:/home/marder

Napisano 01 sierpień 2013 - 18:08

Cokolwiek by uczyniło zawsze byłoby źle., :s bo podział stref wpływów politycznych został już wcześniej dokonany wiadomo gdzie i przez kogo.

 
To ustalono jeszcze przed Jałtą, w Teheranie.

 

Zarówno w Wilnie jak i we Lwowie AK udzieliła wsparcia Armii Czerwonej po czym została rozbrojona  a jej dowództwo "unieszkodliwione".

Czyli śmierć frajerom.

 

 

W Wilnie jak i we Lwowie nie doszło do hekatomby ludności cywilnej na taką skalę jak w Warszawie. Wniosek nasuwa się sam: slogan "Śmierć frajerom" jest jak najbardziej aktualny, a "frajerami" którzy ponieśli śmierć byli cywilni mieszkańcy Warszawy.


  • 2

Nierozwiązywalność jest zawsze stanem przejściowym. 

 

Ziewanie, to cichy krzyk o kawę.


#16 Al_Bundy

Al_Bundy

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 599 postów

Napisano 01 sierpień 2013 - 18:18

Nadinterpretujesz moją wypowiedz.  Walki w Wilnie trwały dni kilka w Wrszawie 63 dni. z tego już tylko faktu wynika zwielokrotnienie liczby ofiar.

Frajerzy to ci którzy dal sie sprowokować i ujawnili swoje srtuktury wojskowe i aparat cywilny wobec NKWD


Użytkownik Al_Bundy edytował ten post 01 sierpień 2013 - 21:11

  • 2
Bóg dał z kalectwem pokusę nam - i głód,
By się związać w pokręconych sektę.
Partia Potworków! Rząd zatrutej krwi!
Ach, cóż za ulga - unormalnić skazy!
Nakaz szacunku, a nie gest odrazy,
Wystarczy - ja! ja! ja! - zmienić w - my!

#17 marder

marder

    evil admin

  • Administrator
  • 3574 postów
  • Skąd:/home/marder

Napisano 01 sierpień 2013 - 18:40

Nadinterpretujesz moją wypowiedz Walki w Wilnie trwały dni kilka w Wrszawie 63 dni.

Nie nadinterpretuję. Zwróć uwagę na fakt, że  Komorowski, Okulicki i Chruściel nie byli oderwanymi od rzeczywistości amatorami opowiadającymi o "porywach wolności*" którzy w życiu nie powąchali prochu, ale zawodowymi oficerami (o ile pamiętam, Chruściel był nawet wykładowcą w Centrum Wyszkolenia Piechoty w Rembertowie) a dwaj z nich ukończyli Wyższą Szkołę Wojenną. Oni musieli doskonale zdawać sobie sprawę, że w przypadku podjęcia działań zaczepnych wobec Niemców, uwikłają się w długotrwałe walki, a straty (w tym też poniesione przez ludność cywilną) będą horrendalne.

 

 

 

 

 

 

*) Cytat zaczerpnięty z forum.


  • 2

Nierozwiązywalność jest zawsze stanem przejściowym. 

 

Ziewanie, to cichy krzyk o kawę.


#18 Al_Bundy

Al_Bundy

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 599 postów

Napisano 01 sierpień 2013 - 20:57

Komorowski był oficerem kawalerii jego więc własna wiedza wojskowa była mało w tym wypadu przydatna, Okulickiego według mojej wiedzy w Warszawie nie było, najlepszym specjalistą wojskowym był Chruściel. Najprawdopodobniej opierano się na raportach (Na ile przesadzonych??) że Rosjanie mogą wejść do  Warszawy w  ciągu 4-5 dni jeżeli będzie im na ty zależało. I tu - znowu moje domniemanie- pojawiły się naciski polityków cywilnych na Komorowskiego żeby przyspieszono rozpoczęcie akcji "Burza " zanim  walki nie wybuchną samorzutnie  nie wyjdzie inicjatywa od AL i  PPR.

Kilkudniowe walki ludność cywilna mogła przetrwać przy minimalnych zapasach żywności i dostępie do wody pitnej.Na pewno nie zakładano jak zareaguje Hitler - że każe zrównać miasto z ziemia,a do walki użyte zostaną osławione jednostki "antypartyzanckie" SS RONA i brygada Dirlewangera, jaki będzie ich sposób "walki". Bardzo się to jednak różniło od doświadczeń walk obronnych w mieście z września 1939 czy walk we Lwowie z Ukraińcami w 1919/20 r.  A po tygodniu przy niemożności utworzenia własnych stref bezpieczeństwa bądź zawarcia  porozumienia o ewakuacji cywilów pozostawała tylko kapitulacja..

Dlaczego zaś Komorowski i Chruściel podejmowali takie a nie inne decyzje tego nie wiem,

oni zaś sami tego już nam nie wytłumaczą. Pozostają tylko jałowe spekulacje.

Samokrytyki ze strony podejrzanych o katastrofalną w skutkach bezmyślność nie będzie


Użytkownik Al_Bundy edytował ten post 01 sierpień 2013 - 21:33

  • 0
Bóg dał z kalectwem pokusę nam - i głód,
By się związać w pokręconych sektę.
Partia Potworków! Rząd zatrutej krwi!
Ach, cóż za ulga - unormalnić skazy!
Nakaz szacunku, a nie gest odrazy,
Wystarczy - ja! ja! ja! - zmienić w - my!

#19 staniew

staniew

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 288 postów

Napisano 01 sierpień 2013 - 21:31



Dzisiaj o 17stej kiedy zawyły syreny jechałam ze spaceru ... przystanęłam w zadumie oddając hołd tym, którzy mieli odwagę , którzy polegli ...Dookoła pędzące samochody,obojętni ludzie - przykre ,że nie potrafili wyłączyć się na chwilę z codzienności i sięgnąć pamięcią do Powstania i tego zrywu , który dla mnie nieważne jak oceniają go inni był wielką próbą maluczkich przeciwko silniejszym...  [*]

Obojętność można jeszcze wytłumaczyć .Mnie boli widok spacerujących tłumoków po cmentarzu Powstańców Warszawy z pieskiem, petem w zębach lub robiących z tego cmentarza plac zabaw dla dzieci.Niestety cmentarz jest otwarty a za nim ciągle budują nowe osiedla.


  • 0
Lecz ci,którzy ufają Panu,nabierają siły, wzbijają się w górę na skrzydłach jak orły,
biegną,a nie mdleją, idą ,a nie ustają.

#20 marder

marder

    evil admin

  • Administrator
  • 3574 postów
  • Skąd:/home/marder

Napisano 01 sierpień 2013 - 22:18

Okulickiego według mojej wiedzy w Warszawie nie było

W momencie wybuchu walk, być może nie. Jednak to właśnie on w KG AK najbardziej uparcie forsował koncepcję powstania w Warszawie.
 
 

I tu - znowu moje domniemanie- pojawiły się naciski polityków cywilnych na Komorowskiego żeby przyspieszono rozpoczęcie akcji "Burza "

 
Naciski były głównie ze strony Okulickiego (przy czym należy też pamiętać że realizował on polecenie gen. Sosnkowskiego).
 

Dlaczego zaś Komorowski i Chruściel podejmowali takie a nie inne decyzje tego nie wiem, oni zaś sami tego już nam nie wytłumaczą.

 
Tego już się nie dowiemy.
 

Samokrytyki ze strony podejrzanych o katastrofalną w skutkach bezmyślność nie będzie

 

Z pewnością nie. Nie nazwałbym tego bezmyślnością, winę ponosi tu raczej myślenie życzeniowe, które jest zasadzką czyhającą na każdego dowódcę, obojętnie czy to na szczeblu plutonu, czy też dywizji lub wyżej. Efekt znamy wszyscy.

 

 

Uwaga końcowa:

Nie było i nie jest moim zamiarem deprecjonować czynu powstańców. To że sztabowcy podjęli błędne decyzje, nie przynosi hańby tym którzy w powstaniu walczyli.

Moim celem w tym wątku było pokazanie krzykliwym hurrapatriotom rzeczywistych kosztów tak podziwianych przez nich wydarzeń. Uświadomienie im że tam gdzie oni widzą chwałę, czy "porywy wolności", tak naprawdę był zwierzęcy strach, ból, urwane ręce i nogi, rozprute brzuchy, roztrzaskane głowy... Koszmar, który niejednego przyprawił o szaleństwo (to nie przenośnia - wielu żołnierzy którzy nie potrafili sobie poradzić z tą traumą skończyło w psychiatryku).

Miałem to szczęście, że znałem wielu ludzi którzy walczyli podczas II wojny. Wielu z nich udało mi się namówić na opowiadanie. Wszyscy z którymi rozmawiałem byli zgodni co do jednego: idąc do walki, byli przerażeni, jak ujął to jeden z nich: "nie myślałem o pierdołach, tylko o tym żeby nie narobić w spodnie ze strachu".

 

Mam nadzieję że dzięki temu wątkowi klika osób zda sobie sprawę, że ich wyobrażenia o powstaniu warszawskim (i w ogóle o wojnie) różnią się od rzeczywistości mniej więcej tak jak Teletubisie od horroru.

 

Na tym kończę swój udział w dyskusji na ten temat.


  • 0

Nierozwiązywalność jest zawsze stanem przejściowym. 

 

Ziewanie, to cichy krzyk o kawę.




Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: powstanie, historia

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych