Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

zniżka na przejazdy pkp ,pks


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
32 odpowiedzi w tym temacie

#1 afrodyta63

afrodyta63

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 13 maj 2012 - 17:32

Witam poszukuje informacji odnośnie legitymacji wydanej przez starostwo w celu korzystania z przejazdów ze zniszkami.do tej pory jak jechałam do lekarza po prostu kupowałam bilet dla opiekuna i siebie i jechaliśmy,nie dawno mieliśmy taki przypadek ze konduktor chciał od nas zaświadcznie od lekarza że w dniu dzisiajszym jedziemy do kekarza i jak go dobrze zrozumiałam od specjalisty nasteone zaświadczenia że wracamy z wizyty do domu,Od konduktora nic sie nie dowiedziałam tyko tyle że trzeba zapłacić spory mandat,w starostwie w którym dostałam legitymacje tez mi infirmacji nie udzielono,licze na was,bardzo prosze o informacje jak to działa ,podaje mejla afrodyta63@o2.pl , z giry serdecznie dziekuję
  • 0

#2 Zdzich

Zdzich

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 61 postów
  • Skąd:Lublin

Napisano 13 maj 2012 - 17:42

Ja podróżując koleją legitymuję się Legitymacją Osoby Niepełnosprawnej wydanej przez Miejski Zespół Do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności, i żadne zaświadczenia od lekarza nie były ode mnie wymagane przez konduktora. Może to zależy od rodzaju pobieranego świadczenia lub stopnia niepełnosprawności.

Pozdrawiam
  • 0

Ex factis non ex dictis amici pensandi sunt


#3 rodys

rodys

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 842 postów
  • Skąd:bierze pieniądze na alkohol?

Napisano 13 maj 2012 - 21:05

Poradnik, strona 20-22
http://wifoon.pl/dan... Informator.pdf

Masz tam napisane:
- jakie zniżki
- jaka podstawa prawna
- jakie trzeba miec dokumenty

Nie będę wklejał tu tego tekstu, bo w linku jest wszystko opisane.
  • 0

KNP


#4 AnulkaW:-)

AnulkaW:-)

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 26 postów

Napisano 15 maj 2012 - 09:58

Wielokrotnie spotkałam się z przypadkiem, że kierowca PKS nie chciał sprzedać zniżkowego biletu na przejazd, uzasadniając to tym, że wg niego ważna jest tylko legitymacja inwalidzka, a nie ważne orzeczenie lekarza orzecznika ZUS na które przysługują mi zniżki na przejazd i to zarówno PKP jak i PKS.
W pociągach są bardziej pozytywnie nastawieni do niepełnosprawnych podróżnych.

http://przewozyregio...bela2011ulg.pdf
  • 0

#5 Gość_konto_skasowane_*

Gość_konto_skasowane_*
  • Gość

Napisano 15 maj 2012 - 15:05

Dołączona grafika
<--- AnulkaW:-) takie coś :P ze zdjęciem (drukowane dwustronnie) uprawnia do zniżki PKS (i PKP też)
  • 0

#6 tomaszek

tomaszek

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 827 postów
  • Skąd:wyspa Wolin

Napisano 15 maj 2012 - 17:35

Wazne jest też aby w takiej legitymacji był wpisany Symbol przyczyny niepełnosprawności. np. 03-l
  • 0
Eunuch i krytyk z jednej są parafi....obaj wiedzą jak trzeba-żaden nie potrafi. (Boy-Zeleński)

#7 Oli

Oli

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 620 postów
  • Skąd:Łomża

Napisano 16 maj 2012 - 10:16

A legitymacja emeryta rencisty ta zielona karta nie wystarczy ?
  • 0

#8 Gość_bodzio2_*

Gość_bodzio2_*
  • Gość

Napisano 16 maj 2012 - 11:05

Oli, emeryci i renciści nie mają żadnych zniżek w autobusach PKS, natomiast mają prawo do dwóch jednorazowych przejazdów PKP w roku kalendarzowym, z ulgą, 37%, w 2 klasie pociągów osobowych, pośpiesznych, oraz ekspresowych.
  • 0

#9 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6287 postów
  • Skąd:home

Napisano 16 maj 2012 - 11:53

Oli, emeryci i renciści nie mają żadnych zniżek w autobusach PKS

Nie zgodzę się z Tobą @bodzio2. Ostatnio, a dokładnie to pod koniec kwietnia tego roku wybrałam się nad morze korzystając z PKS-u i miałam spore zniżki, a opiekun przy mnie miał aż 95% zniżki na bilecie. Z tym, że musiałam okazać legitymacje wydaną przez Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności, a nie tą zieloną legitymacje ZUS, o której wspomina @Oli.
  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#10 Piotr M

Piotr M

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 435 postów
  • Skąd:Bystra Krakowska

Napisano 16 maj 2012 - 16:33

Nie zgodzę się z Tobą @bodzio2. Ostatnio, a dokładnie to pod koniec kwietnia tego roku wybrałam się nad morze korzystając z PKS-u i miałam spore zniżki, a opiekun przy mnie miał aż 95% zniżki na bilecie. Z tym, że musiałam okazać legitymacje wydaną przez Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności, a nie tą zieloną legitymacje ZUS, o której wspomina @Oli.


Legitymacja ZUS zielona karta jest dowodem ubezpieczenia zdrowotnego miedzy innymi i do tego nam służy(osoby na różnego rodzaju rentach od socjalnej po inwalidzką) legitymacja ON służy do zniżek i innych uprawnień.

Post edytowany-poprawiono błędy. Moderator.


  • 0

Piotr M
(...)Jeżeli bro­nisz się, znaczy: czu­jesz się ata­kowa­ny. Jeżeli czu­jesz się ata­kowa­ny, znaczy: jes­teś cel­nie tra­fiony. Miej to na uwadze. Edward Stachura


#11 tomaszek

tomaszek

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 827 postów
  • Skąd:wyspa Wolin

Napisano 17 maj 2012 - 17:31

A legitymacja emeryta rencisty ta zielona karta nie wystarczy ?

Ta legitymacja m też uprawnia do zniżki na tramwaje oraz komunikację miejską, sam ją uzywam to wiem....

A tą legitymacje osoby niepełnosprawnej używam gdy jadę pociągiem
  • 0
Eunuch i krytyk z jednej są parafi....obaj wiedzą jak trzeba-żaden nie potrafi. (Boy-Zeleński)

#12 Oli

Oli

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 620 postów
  • Skąd:Łomża

Napisano 18 maj 2012 - 05:39

Przecież i jeden i drugi dokument mówi, że posiadamy orzeczenie i jesteśmy niepełnosprawni ale jak widać niektórzy wiedzą lepiej i więcej, ja w sobotę byłem w Warszawie i swobodnie poruszałem się tramwajami i autobusami dzięki zielonej karcie ...
  • 0

#13 Zdzich

Zdzich

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 61 postów
  • Skąd:Lublin

Napisano 18 maj 2012 - 06:54

W Lublinie dostałbyś mandat za jazdę "na gapę". Niedawno prasa lokalna opisywała takie przypadki. Na legitymacji emeryta/rencisty(zielonej) nie ma informacji o stopniu niepełnosprawności, szczególnie dotyczy to osób o znacznym stopniu niepełnosprawności którzy podróżują transportem miejskim za darmo...
  • 0

Ex factis non ex dictis amici pensandi sunt


#14 Oli

Oli

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 620 postów
  • Skąd:Łomża

Napisano 18 maj 2012 - 07:46

Skoro niepełnosprawność jest ruchowa i widoczna to niech sobie sprawdzą mądrusy a jak bym dostał mandat to spokojnie bym się odwołał przesyłając w ciągu 7 dni stosowne kserokopie i tyle :P
  • 0

#15 Zdzich

Zdzich

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 61 postów
  • Skąd:Lublin

Napisano 18 maj 2012 - 09:15

Odwołanie pewnie by uznali ale zapłaciłbyś 10 zł opłaty manipulacyjnej :D

PS. Znalazłem w lokalnej prasie artykuł dot. tej tematyki, co prawda sprzed kilku lat ale wciąż aktualny.

http://www.dziennikw...LUBLIN/60806008
  • 0

Ex factis non ex dictis amici pensandi sunt


#16 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6287 postów
  • Skąd:home

Napisano 18 maj 2012 - 09:51

ja w sobotę byłem w Warszawie i swobodnie poruszałem się tramwajami i autobusami dzięki zielonej karcie ...

Najwyraźniej, co miasto to inne zwyczaje. Zwróć jednak uwagę, że tak jak mówi @Zdzich na zielonej legitymacji nie ma stopnia niepełnosprawności i często przy kontroli się na to powołują. Ja już tak miałam i wolę ostrzec innych.

Skoro niepełnosprawność jest ruchowa i widoczna to niech sobie sprawdzą mądrusy

Nawet jak jest widoczna to i tak sprawdzają dokumenty. Byłam kiedyś świadkiem jak chłopaka z aparatem ilizarowa na nodze i z wielkimi problemami w poruszaniu się przez ponad 20 minut "maglowali". Oczywiście nic to nie dało, ale niesmak pozostał. Cóż upierdliwość kontrolerów nie zna granic ... .
  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#17 Oli

Oli

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 620 postów
  • Skąd:Łomża

Napisano 18 maj 2012 - 11:09

To prawda kontrolerzy są rożni, kiedyś wracałem ze studiów autobusem, bilet oczywiście ze zniżką. Traf chciał, że była kontrola, kontroler sprawdza mój bilet i prosi o dokument potwierdzający zniżkę wtedy okazało się, że zapomniałem portfela i dokumentów. Więc wypisał mandat, oczywiście byłem pewny swego i wiedziałem, że mi go anulują po dostarczeniu dokumentów. Kiedy wysiadłem z autobusu i udałem się w kierunku domu, kontroler zobaczył mój sposób poruszania, podbiegł do mnie i przeprosił jednocześnie podarł mandat :) Jak widać są ludzie i taborety :) Na dzień dzisiejszy nie mam już takich problemów gdyż poruszam się wszędzie własnym autkiem a autobus to raz do roku :)
  • 0

#18 tomaszek

tomaszek

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 827 postów
  • Skąd:wyspa Wolin

Napisano 18 maj 2012 - 12:57

Zgadza sie że co miasto to inne przepisy/obyczaje, w Kołobrzegu jest odgórna decyzja że pierwsza grupa też płaci za przejazd komunikacją miejską, i nie ważne że niepełniosprawnośc jest widoczna lub porusza się na wóżku.
  • 0
Eunuch i krytyk z jednej są parafi....obaj wiedzą jak trzeba-żaden nie potrafi. (Boy-Zeleński)

#19 tomaszek

tomaszek

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 827 postów
  • Skąd:wyspa Wolin

Napisano 18 maj 2012 - 12:57

Zgadza sie że co miasto to inne przepisy/obyczaje, w Kołobrzegu jest odgórna decyzja że pierwsza grupa też płaci za przejazd komunikacją miejską, i nie ważne że niepełniosprawnośc jest widoczna lub porusza się na wóżku.
  • 0
Eunuch i krytyk z jednej są parafi....obaj wiedzą jak trzeba-żaden nie potrafi. (Boy-Zeleński)

#20 Gość_bodzio2_*

Gość_bodzio2_*
  • Gość

Napisano 18 maj 2012 - 14:57

ja w sobotę byłem w Warszawie i swobodnie poruszałem się tramwajami i autobusami dzięki zielonej karcie ...

To prawda co kraj to obyczaj, przewoźnicy mają własne przepisy wewnętrzne regulujące zniżki dla pasazerów, jedynie muszą honorować - ustawowe, dotyczą one między innymi osób niepełnosprawnych posiadajacych legitymację O.N. To co piszesz dotyczy wyłącznie komunikacji zbiorowej (miejskiej), jednak innaczej wygląda sprawa w PKS, oraz PKP, przecież to jest tematem dyskusji w tym wątku.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych