Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Pytanie do osób używających cewników wewnetrznych.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1 wojtek4

wojtek4

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 03 styczeń 2012 - 22:32

Witam. Jestem na tym forum nowy i miałbym kilka pytań dotyczących cewnikowania wewnetrznego cewnikiem foleya.
Mam prośbę do osób zmuszonych używać na stałe cewników wewnętrznych o kilka wskazówek jak się oswoić z tą nową częścią ciała.
Czy jest możliwość stałego a przy tym długotrwałego funkcjonowania z cewnikiem wewnętrznym w miarę normalnie ?.
Z tego co zdążyłem juz poczytać w necie, pojawiają się infekcje i różne inne powikłania z tytułu używania cewnika.
Czy powiedzmy przy zachowaniu super sterylności i tak infekcja z biegiem czasu jest nie unikniona ?, czy nie koniecznie można nie mieć z tym problemów wcale.
Czy w przypadku długotrwałego cewnikowania mogą się pojawić problemy z pojemnością pęcherza z jego zmniejszeniem ?, oraz czy pojawiają się problemy z tzw. funkcją trzymania przez zwieracz ?.
Chodzi mi czy jak się uda organizm wyleczyć i uniknąć dalszego cewniowania funkcja zwieraczanie zaniknie, bo wiadomo można nie trzymać moczu ?.
Z góry serdecznie dziękuję za wszelkie pomocne odpowiedzi, bo jak wiadomo najlepiej jest uzyskać informacje od osób z pewnym doświadczeniem praktycznym, bo teoria teorią a w praktyce może być inaczej.
Pozdrawiam.
  • 0

#2 foleyek

foleyek

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 16 listopad 2012 - 09:23

Dzień dobry. To co teraz napiszę poniżej może wydać się troszkę kontrowersyjne, ale proszę to uszanować bo to jest moja integralna decyzja.
Ja od pewnego czasu sukcesywnie używam cewnika foleya łącznie z workiem do zbiórki moczu, dobrowolnie bez żadnego przymusu.
Najdłużej posidałem cewnik w pęcherzu ok. 5 dni, chciałbym to móc robić jeszcze dłużej, ponieważ odczuwam z cewnikiem dużą przyjemność a poza tym jest tego plusik, że nie muszę zaglądać zbyt często do ubikacji.
I oczywiście z racji wykonywania zawodu kierowcy zawodowego jest to dla mnie również bardzo korzystne, będąc w trasie nie muszę o tym myśleć
A nieraz zdarzają się takie nie typowe nie przewidziane sytuacje, że człowieka przydusi a tu w.c. nie ma.
Mam takie pytanie życzliwe, czy mogę mieć z tego tytułu jakieś komplikacje ?, wiem mogą być infekcje, ale czy mogą też pojawić się innne komplikacje w przyszłości ?.
Zadaję tego typu pytanie ponieważ tutaj na forum osób niepełnosprawnych mogę znaleźć osoby z doświadczeniem używania cewnika foleya na stałe, a chciałbym w tym temacie dowiedzieć się jak najwięcej.
Dziękuję bardzo za wszelkie odpowiedzi dotyczące mojego postu.
Pozdrawiam.
  • 0

#3 monika90

monika90

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 14 postów

Napisano 28 maj 2013 - 07:52

Taki cewnik to metoda inwazyjna i zawsze możesz liczyć na komplikacje - jest to pewne.


  • 0

#4 Minutka

Minutka

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2156 postów

Napisano 27 październik 2013 - 17:56

O możliwości wyleczenia to się nie wypowiadam, bo nie napisałeś czemu stosujesz cewnik? (nie wiem czy naprawdę jesteś para czy tetra) Co do cewników to infekcje zawsze będą. To obce 'ciało' wewnątrz organizmu więc zawsze coś się może wyhodować. Z tego co ja wiem to podobno pęcherz może się zmniejszyć, ale na ile tego chyba nikt ci nie powie.

Ja już od kilku lat cały czas choruje na zapalenie pęcherza. Byłam też i w szpitalu z takim zapaleniem i lekarze mówili, że jeżeli się nie czuje dolegliwości z tym związanym (trudno żeby czuć jak się jest para czy tetra  :facepalm: ) to się tego nie leczy chyba, że dojdzie gorączka, więc przez tą dolegliwość więcej 'biegam' do wc albo jak już nie mam siły ani fizycznie ani psychicznie to używam cewnika, bo i tak nie mam dobrych wyników moczu.


  • 0

#5 wojtek4

wojtek4

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 24 listopad 2014 - 22:18

Witam. Mam juz od jakiegoś czasu zainstalowany cewnik wewnętrzny foleya ponieważ mam problemy z przerostem prostaty.

I powiedzmy na tą chwilę funkcjonuję w miarę normalnie używająć ten cewnik, pewne problemy, które występowały na początku typu skurcze pęcherza czy przecieki udało się opanować.

Jeżeli już tego typu problemy się zdarzają to jest to sporadyczny przypadek, jeśli chodzi o sam sposób opróżniania pęcherza to powiedzmy jak mam ten cewnik idzie to w miarę płynnie jak go nie było mocz nie leciał wcale.

W związku z tym miałbym takie pytanie powiązane z prośbą o pomoc, już się nad tym zacząłem od pewnego czasu zastanawiać jak to jest lub będzie za jakiś czas jeżeli, powiedzmy uda mi się pozbyć cewnika. 

Bo aktualnie moje odczucia są takie, że oddaję mocz nie mam nad tym kontroli i w ogóle o tym nie myślę bo nie mam takiej potrzeby bo robi to za mnie cewnik, a jak to będzie np. kiedy się go pozbedę ?.

Czy nie zaniknie u mnie funkcja trzymania moczu i czy będę miał nad tym kontrolę, czy po długotrwałym cewnikowaniu trzeba się użyję takiego określenia na nowo uczył sikać ?.

Próbowałem się rozenać u różnych speców min. od urologii i albo odpowiadali, że niech się pan nie martwi na zapas, lub jakoś to będzie, a to nie o to chodzi, że jakoś to będzie tylko o moje powiedzmy zdrówko i żebym wiedział na czym ja stoję.

Z góry dziękuję za pomocne odpowiedzi.

Pozdrawiam.


  • 0

#6 foleyek

foleyek

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 27 grudzień 2016 - 14:58

Witam. Mam zainstalowany z własnej woli cewnik wewnętrzny foleya wraz z workiem do zbiórki moczu.

Używam tego zestawu na co dzień funkcjonuję z nim normalnie nie widzę jakiś niepokojących objawów, mocz zbiera się bez problemowo worku.

Zastanawiam się nad dłuższym okresem zacewnikowania na stałe  i w związku z tym mam prośbę o pomoc teoretyczną w formie odpowiedzi, czy jeżeli zdecyduję się świadomie na korzystanie dłużej z cewnika wraz z workiem czy to prawda, że mogą wystąpić jakieś komplikacje ?.

Pozwoliłem sobie ponowić jeszcze raz ten temat i liczę na pomocne odpowiedzi, ale również na wyrozumiałość forumkowiczów.

Dziękuję za pomoc. Pozdrawiam.


  • 0

#7 Goestoo

Goestoo

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 14 sierpień 2019 - 14:40

Sam mam cewnik Foleya i jedynym zastrzeżeniem, o jakim mówił mi lekarz jest to, żebym go wymieniał po 7 dniach. Nie zauważyłem też niczego co by miało mnie zaniepokoić. Podejrzewam, że lekarze wiedzą, co przepisują swoim pacjentom, ja bym się niczym nie przejmował.


Użytkownik marder edytował ten post 14 sierpień 2019 - 17:14
Zmieniono link na prowadzący do Wikipedii, zamiast do sklepu.

  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych