Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

dodatkowy urlop


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1 ciiekawy

ciiekawy

  Podpowiadacz

 • Użytkownik
 • PipPipPipPipPip
 • 287 postów

Napisano 17 listopad 2011 - 18:47

Zacznę tak.

Jest normalny urlop i dodatkowy 10 dniowy dla pierwszej i drugiej grupy po przepracowanym roku ale nie o to chodzi w tym temacie, dlatego o tym piszę na poczatku.

Jakie przepisy określają jeszcze dodatkowy urlop dla pierwszej i drugiej grupy ?
Czy dodatkowy urlop zależy od rodzaju orzeczenia czy dla każdej z grup którym przysługuje jest taki sam ?

a jak jest z urlopem z powodu choroby i pobytu w szpitalu ? - czy w takich przypadkach jest limit dni po których wykorzystaniu nawet z powodu choroby i przebywania w szpitalu pracodawca może zwolnić pracownika ?
 • 0

#2 Tijaa

Tijaa

  Mruk

 • Moderator
 • 52 postów

Napisano 17 listopad 2011 - 23:07

To wszystko o co wyżej pytałeś reguluje Kodeks Pracy
Ustawa z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 14, poz. 92 z późn. zm.)
Mianowicie,pracownikom przysługuje co roku prawo do urlopu wypoczynkowego. Wymiar urlopu zależy od stażu urlopowego:
20 dni dla pracownika zatrudnionego krócej niż 10 lat oraz
26 dni dla pracownika zatrudnionego co najmniej 10 lat.

Określone grupy pracowników mają ponadto prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Do takiej
grupy zalicza się niepełnosprawnych pracowników o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności(nie zależnie od tego jaka to niepełnosprawność). Takim pracownikom przysługuje dodatkowy płatny urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym.

Urlop dodatkowy pracownika niepełnosprawnego zwiększa wymiar urlopu wypoczynkowego. Pracownikowi niepełnosprawnemu, który nabył prawo do dodatkowego urlopu, będzie przysługiwał urlop wypoczynkowy odpowiednio w wymiarze:
30 dni (20 dni urlopu + 10 dni urlopu dodatkowego),
36 dni (26 dni urlopu + 10 dni urlopu dodatkowego).

Dodatkowy urlop wypoczynkowy udzielany jest na takich samych zasadach, jak zwykły urlop wypoczynkowy. Obliczając wymiar urlopu, pracodawca bierze pod uwagę, że czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać siedem godzin na dobę czyli 35 godzin tygodniowo.
Pracownik niepełnosprawny zyskuje prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego po przepracowaniu roku od dnia zaliczenia go do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.
Przy zbiegu do prawa urlopu - Osoba o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ma prawo do zwolnienia z pracy w wymiarze 21 dni roboczych w danym roku w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym. Łączny wymiar urlopu dodatkowego oraz zwolnienia z pracy przeznaczonego na udział w rehabilitacji nie może jednak przekroczyć 21 dni roboczych w roku kalendarzowym. Pracownik niepełnosprawny nie będzie mógł skorzystać z dodatkowego urlopu wypoczynkowego, gdy wykorzystał on już 21 dni zwolnienia na udział w turnusie rehabilitacyjnym.

Pytałeś jak z urlopem z powodu choroby i pobytu w szpitalu - to nie urlop a pobyt na ZLA czyli zwolnieniu lekarskim, to dwie różne sprawy (jest różnica między urlopem wypoczynkowym a zwolnieniem lekarskim), na zwolnieniu lekarskim możesz być 182 dni (zobacz art 53 kodeksu pracy tam są opisane rożne przypadki.) Jeżeli zwolnienie jest wykorzystywane niezgodnie z przeznaczeniem tzn jeśli symulujesz chorobę jest możliwość sprawdzenia zasadności zwolnienia -wysyłana jest kontrola.
Odpowiadając na ostatnią cześć Twojego pytania - istnieje zakaz wypowiadania umów w czasie choroby pracownika lecz nie oznacza, że pracodawca nie może inaczej zakończyć z pracownikiem stosunek pracy.
Pracodawca może rozwiązać z chorym pracownikiem umowę w drodze porozumienia stron lub zwolnić go dyscyplinarnie z przyczyn przez niego zawinionych.

Pracownik zatrudniony na umowę na czas określony lub na okres próbny przebywający na zwolnieniu lekarskim nie podlega ochronie. Do rozwiązania tych umów dojdzie na skutek upływu czasu, na który zostały one zawarte.
 • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych