Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

STUDENT II (posty archiwalne)


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
1488 odpowiedzi w tym temacie

#21 mysza20

mysza20

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 176 postów

Napisano 21 sierpień 2011 - 00:08

Znając polskie realia to raczej jest to ta druga opcja, ale pożyjemy zobaczymy , najważniejsze to myśleć pozytywnie :) Ps. Rozliczyli wam już semestr letni ? Pytane w szczególności do osób z dolnośląskiego.
  • 0

#22 cyb14111988

cyb14111988

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 50 postów

Napisano 21 sierpień 2011 - 10:18

ja co prawda jestem z podlaskiego, ale do tej pory nie zostałem rozliczony.
Udzielono mi informacji, że czas na rozliczenie umowy wynosi 60 dni, w związku z tym mają jeszcze czas do 30 sierpnia... :)
  • 0

#23 Pierniczkowa

Pierniczkowa

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 22 sierpień 2011 - 16:17

Witam, mam jedno pytanie. W tym roku zaczynam studia i postanowiłam złożyć wniosek do tego programu. Czy w ramach "uczestnictwa w zajęciach mających na celu podniesienie sprawności fizycznej lub psychicznej" zostałyby ujęte zajęcia pilatesu? :huh:

Z Wikipedii: "Wg założeń Pilatesa metoda ta przyczyniać się ma do: wzmocnienia mięśni bez ich nadmiernego rozbudowania, odciążenia kręgosłupa, poprawy postawy, uelastycznienia ciała, obniżenia poziomu stresu oraz ogólnej poprawy zdrowia osób ćwiczących."
  • 0

#24 Karina5

Karina5

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 13 postów

Napisano 22 sierpień 2011 - 17:00

Witam!

Mam kilka pytań, które nurtują mnie w związku z programem Student II.

Od tego roku akademickiego jestem studentką pierwszego roku Politechniki Wrocławskiej - oddział PFRON we Wrocławiu, województwo dolnośląskie. Mianowicie - wniosek mogę złożyć dopiero od 10 września. Jeśli zostanie rozpatrzony pozytywnie to podpisanie umowy i przelanie kwoty dofinansowania nastąpi dopiero w grudniu 2011?(tak wyczytałam w internecie). Trochę mnie to martwi, bo chciałam ubiegać się o dofinansowanie do zakwaterowania.

I w związku z tym mam kilka pytań, które mnie nurtują od jakiegoś czasu, a odpowiedzi w internecie niestety nie mogę znaleźć(za dużo postów, za mało czasu a i komputer szkodzi na oczy, a strona internetowa PFRONu to troche czarna magia) a w dolnośląskim oddziale przy rozmowie telefonicznej odesłali mnie do strony www - co jest dla mnie lekkim nie taktem z ich strony, ale nieważne.

Będę wynajmować mieszkanie. Umowę podpisuję w przyszły poniedziałek, czy data podpisania umowy nie dyskwalifikuje mnie od dofinansowania? Skoro dofinansowanie obejmuje czas semestru? A może wystarczyło by, aby w umowie był zapis, że umowa obowiązuje od dnia X do dnia Y? I czy jeśli rok akademicki rozpoczyna mi się akurat 26 września to mogę "odliczyć" sobie również wrzesień? a moze tylko te 4 dni jakoś przeliczyć? I najwazniejsze - czy PFRON dofinansuje mi całą kwotę zakwaterowania czy tylko część?

Dalej... Chciałabym nabyć pendrive, maksymalna kwota to 150zł, nic się tutaj nie zmieniło? I czy są jakieś tego typu ograniczenia - limity cenowe do poszczególnych dofinansowań? Np. do zakupu książek, ksera?

Mam jeszcze pytanie związany z poruszaniem się po mieście komunikacją miejską. Podobno we Wrocławiu osoby ze znacznym/umiarkowanym stopniem niepełnosprawności o symbolu 05-R są zwolnione z opłat za takowy transport - nie wiem czy to prawda i gdyby się okazało to nieprawdą, mogę się ubiegać o dofinansowanie do tzw. biletu semestralnego/miesięcznego?

Troszkę dużo tych pytań... Mam nadzieję, że się Pan/Pani nie przemęczy przy odpisywaniu mi, bo naprawdę zależy mi na szybkiej odpowiedzi, ze względu na to, ze podpisuję umowę na wynajem już w przyszłym tygodniu, a i wtedy mogłabym w razie jakichś niejasności spytać w tamtejszym PFRONie "co i jak".

Aha i teraz już chyba ostatnie, trwają modyfikacje nad programem, czy możemy spodziewać się dużych zmian, czy raczej takich kosmetycznych?

Pozdrawiam
Kasia
  • 0

#25 cyb14111988

cyb14111988

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 50 postów

Napisano 22 sierpień 2011 - 19:31

@ Pierniczkowa
Nie pomogę, nie mam pojęcia - najlepiej jak już pojawią się procedury i wnioski do nowej edycji programu, zadzwoń do swojego oddziału PFRON i zapytaj, powinni pomóc.

@ Karina5:
Zgodnie z informacją ze strony PFRON-u wnioski będziemy mogli składać od 10 września do 10 października. Ja z programu korzystam od roku, w zeszłym roku było tak jak mówisz, tzn. w moim przypadku umowa była podpisana w II połowie grudnia, a aneks na semestr letni koniec maja/początek czerwca (nie pamiętam dokładnie).

Odnośnie pozostałych pytań ciężko cokolwiek powiedzieć, bo mają zmienić się procedury - pytasz czy wiemy jak? Nikt z nas nie wie, a ja sam nie wiem czego się spodziewać, ale na spodziewałbym się gruszek na wierzbie. Mogę Ci natomiast powiedzieć na chwilę obecną to, jak było w zeszłym roku:

- o dofinansowanie do zakwaterowania możesz się ubiegać bez różnicy czy umowę w PFRON podpiszesz we wrześniu czy w grudniu - skoro w przyszłym tygodniu podpiszesz umowę z właścicielem stancji to będziesz miała jej egzemplarz, a w umowie będzie określona miesięczna kwota do zapłaty. Dalej: będziesz płacić ze swoich, jak podpiszesz umowę dostaniesz kasę na konto i rozliczając semestr pokażesz niezbędne dokumenty do rozliczenia stancji, które będą określone w nowych procedurach i w tym momencie dostaniesz jakby zwrot kasy za miesięczną opłatę za mieszkanie (w zależności od wielkości dofinansowania zwrot będzie w całości albo częściowy ale zawsze to już coś). Jeśli chodzi o zwrot za wrzesień to na to bym nie liczył, najwyżej jeden miesiąc zapłacisz sama z własnej kieszeni, podejrzewam że i tak nie dostaniesz zbyt wiele kasy. PFRON dofinansowuje głównie czesne, przeważnie w całości, a pozostałe wydatki zależne są od stopnia niepełnosprawności i dochodu na osobę. Ja np. w zeszłym roku akademickim dostałem 1085zł na semestr, starałem się w sumie na różnego rodzaju pierdoły i był moment że nie wiedziałem na co mam to wydać. W tym roku chcę wziąć internet mobilny, no i piszę magisterkę, więc przyda się dużo papieru, itp. :)

- Odnośnie pendrive'ów - zobaczymy co powiedzą nowe procedury, w zeszłym roku było to 150zł, można było kupić też zewnętrzny dysk twardy, nie musiałby to być koniecznie pendrive. Oczywiście możesz kupić pendrive za 500zł, ale dostaniesz zwrot 150zł, pozostałe 350zł musisz wyłożyć z własnej kieszeni. Co do xero się nie wypowiadam, bo nie korzystałem, na książki limitów nie było, podejrzewam, że w tym roku również nie będzie. W zeszłym roku były jeszcze limity na materiały biurowe, w tym zeszyty, ryzy papieru, długopisy i tusze/tunery do drukarki - limit wynosił 250zł/semestr, a w przypadku osób piszących pracę dyplomową - 500zł/semestr.

- W większości miast osoby ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności i ich opiekun jeśli jadą z miejsca zamieszkania lub pobytu do szkoły, uczelni wyższej, zakładu opieki zdrowotnej, etc. i z powrotem mają darmowe przejazy komunikacją miejską. Szczegółowe informacje znajdują się w regulaminie przewozów komunikacji miejskiej Twojego miasta w dziale "ulgi". Jeśli takiej zniżki byś nie miała (w co osobiście wątpię ;)) to wtedy możesz odliczyć bilety miesięczne ale IMIENNE

Pozdrawiam, życzę powodzenia i wytrwałości z wszystkimi formalnościami w PFRON, bo kosztuje to trochę stresu i nerwów! :D
  • 0

#26 pracownik

pracownik

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 143 postów

Napisano 23 sierpień 2011 - 09:50

U W A G A !


Planowane są istotne zmiany w Programie. W związku z tym (w kwestiach związanych z realizacją programu w nadchodzącym roku akademickim, tj. 2011/2012) proszę, w miarę możliwości, poczekać z pytaniami (jak również z udzielaniem odpowiedzi przez inne osoby) do czasu zatwierdzenia i ukazania się nowych procedur.

  • 0

#27 zochapl

zochapl

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 32 postów

Napisano 23 sierpień 2011 - 11:16

witam
a ja mam troszke inne pytanie. Mój syn wyjezdza zagranice na pewien czas, studiuje przez internet i na te studia od 3 lat dostaje dofinansowanie. Poniewaz nie bedzie go w kraju bedzie problem z podpisaniem umowy z PFRON jesli ten udzieli mi dofinansowania, moje pytanie czy jest jakas procedura aby to pełnomocnik pojechał taka umowe podpisać za niego?? syn oczywiscie bedzie studiowal i na sesje egzaminacyjna w lutym przyleci. Prosze o opinie w tej kwestii
  • 0

#28 pracownik

pracownik

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 143 postów

Napisano 24 sierpień 2011 - 07:54

witam
czy jest jakas procedura aby to pełnomocnik pojechał taka umowe podpisać za niego?? Prosze o opinie w tej kwestii.


Nie ma "opinii" - sprawa jest jednoznacznie uregulowana w procedurach:
8a. Wnioskodawca może występować przed PFRON przez pełnomocnika, ustanowionego na podstawie pełnomocnictwa poświadczonego notarialnie, które określa zakres pełnomocnictwa do dokonania poszczególnych czynności.

  • 0

#29 kinga1986

kinga1986

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 93 postów

Napisano 25 sierpień 2011 - 14:48

kiedy będzie wiadomo jakie wprowadzono zmiany?
  • 0

#30 cyb14111988

cyb14111988

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 50 postów

Napisano 25 sierpień 2011 - 20:05

Termin naboru wniosków w programie przewidywany jest od dnia 10 września 2011 r. do dnia 10 października 2011 r.


Odpowiadając więc na Twoje pytanie - około 10 września.
  • 0

#31 apostol

apostol

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 68 postów
  • Skąd:podkarpackie

Napisano 27 sierpień 2011 - 00:26

cierpliwie czekamy :)
  • 0

Bo JEZUS skryje mnie w dniu niedoli w szałasie swoim


#32 Magdaaa

Magdaaa

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 24 postów

Napisano 31 sierpień 2011 - 17:27

W tym roku będę składać dokumenty po raz pierwszy ... odwiedziałam w ubiegłym tygodniu lubelską siedzibę pfron i owszem zasady mają sie zmienić ale podobno na plus dla nas tak poinformowała mnie przemiła pracująca tam pani.... pytanie tylko czy tak będzie 
Mam jeszcze jedno pytanie... chciałabym móc również odliczyć internet mobilny, czy jest to możliwe (wg. starych zasad)??

Post edytowany, poprawiony,
moderator.

  • 0

#33 cyb14111988

cyb14111988

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 50 postów

Napisano 31 sierpień 2011 - 19:10

Było można rozliczyć internet mobilny - sam mam zamiar też podpisać umowę w tym roku :)
I też słyszałem, że ma być na korzyść dla nas, pracownicy dostali nowe procedury do zaopiniowania :)
  • 0

#34 bezimienna899

bezimienna899

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 6 postów

Napisano 01 wrzesień 2011 - 00:05

witam!
mam pytanie odnośnie czesnego. W tym roku rozpocznę studia niestacjonarne. Chciałabym się ubiegać o dofinansowanie czesnego. Czy konieczne są faktury za czesne czy wystarczą tylko potwierdzania przelewu?
  • 0

#35 groiwona

groiwona

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 81 postów

Napisano 01 wrzesień 2011 - 09:03

faktury plus polecenie przelewu- przynajmniej w moim przypadku
  • 0

#36 ankap

ankap

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 25 postów

Napisano 01 wrzesień 2011 - 09:17

w WLKP wystarczaja same faktury. To chyba zalezy od oddziału. najlepiej pytac sie "u zrodla":)
  • 0

#37 Wronka

Wronka

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 31 postów

Napisano 01 wrzesień 2011 - 12:47

witajcie :)
zamierzam studiować eksternistycznie i bardzo proszę tych, którzy studiują w ten sposób o opinie o tej formie nauki i o uczelniach, które taka naukę prowadzą....A może jest ktoś z AHE Łódź??
Wiem , że pytanie jest trochę z innej "beczki" dlatego założyłam nowy wątek na ten temat: http://www.ipon.pl/f...d.php?tid=13585

pozdrawiam wszystkich :)
  • 0
Chodź, pomaluj mi życie, niech świat mój się zarumieni...
Niech zalśni w pełnym słońcu kolorami całej ziemi..

#38 michael85

michael85

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 6 postów

Napisano 01 wrzesień 2011 - 14:23

Hej jestem idiotą - co tu kryć, studiowałem zaocznie w Krakowie (mieszkam w Kielcach) pobierałem z pfronu dofinansowanie, nie rozliczyłem ostatniego semestru studiów, (poprostu zapomniałem je wysłać) kiedy po pół roku zorientowałem się że mam nie rozliczone faktury wysłałem je razem z prośbą o umorzenie sprawy...
ale pfron zażądał zwrotu. Grożą mi komornikiem a ja nie mam z czego spłacić nawet na raty... Boję się że kiedy pójdę do pracy nie dostanę dofinansowania...

co robić? do kogo się zwrócić do sądu... czy do jakiegoś rzecznika ON ?
  • 0

#39 galanonim

galanonim

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 89 postów

Napisano 01 wrzesień 2011 - 15:51

Kraków łaskawy, rozliczyl mnie pomimo terminu...
Generalnie, chwalę Krakowski oddzial, dawalem im w kosc nie raz ( :) ) i zawsze wszystko konczylo sie dobrze
  • 0

#40 fioleczka2

fioleczka2

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 220 postów

Napisano 02 wrzesień 2011 - 09:51

jeśli się szykują zmiany na lepsze to może wróci stypendium specjalne?
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych