Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Rusza program "Komputer dla Homera"


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
37 odpowiedzi w tym temacie

#1 Jadwiga

Jadwiga

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 112 postów

Napisano 05 sierpień 2011 - 22:07

Jak już napisałam w temacie posta nareszcie rusza nabór wniosków na "Homera". Wnioski można składać w terminie od 8 do 29 sierpnia br.
Szczegóły na stronie PFRON:
http://www.pfron.org...a_w_2011_r.html
  • 0
Nie można dostrzegać nie widząc, ale można nie dostrzegać widząc. To jest codzienne doświadczenie naszego wzroku i percepcji.

#2 mandacik11

mandacik11

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 205 postów

Napisano 05 sierpień 2011 - 22:49

A wiecie może czy potrzebne bedzie zaswiadczenie ze szkoly, ze nadal jestem uczniem lub studentem czy też nie?
  • 0

#3 Krysztalki lodu

Krysztalki lodu

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 333 postów

Napisano 05 sierpień 2011 - 23:02

Czy ktoś z Was miał albo słyszał o kontroli w przypadku korzystania z dofinansowania uzyskanego w ramach programu "Komputer dla Homera"?
  • 0

#4 Gość_Romek._*

Gość_Romek._*
  • Gość

Napisano 06 sierpień 2011 - 14:18

W 2006 roku dostalem dofinansowanie i nie mialem kontroli,nie slyszalem tez zeby ktos mial a z kola PZN sporo osob dostalo dofinansowanie
  • 0

#5 Gość_Romek._*

Gość_Romek._*
  • Gość

Napisano 06 sierpień 2011 - 14:18

W 2006 roku dostalem dofinansowanie i nie mialem kontroli,nie slyszalem tez zeby ktos mial a z kola PZN sporo osob dostalo dofinansowanie
  • 0

#6 mandacik11

mandacik11

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 205 postów

Napisano 06 sierpień 2011 - 14:32

A czy w tym roku wymagaja zaswiadczenia ze szkoły?
  • 0

#7 Aleksa

Aleksa

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 21 postów

Napisano 08 sierpień 2011 - 08:37

V. Adresaci programu

1. Adresatami programu są:

1) pełnoletnie, aktywne zawodowo lub uczące się osoby niepełnosprawne z powodu dysfunkcji narządu wzroku lub dysfunkcji narządu wzroku i innych sprzężonych niepełnosprawności, posiadające aktualne orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne, z zastrzeżeniem ust. 2.

Możecie mi wytłumaczyć co to znaczy? " innych sprzężonych niepełnosprawności"
Czy w tym programie mogą brać udział osoby dorosłe w trakcie studiów z upośledzeniem narządu ruchu z orzeczeniem umiarkowanego stopnia niepełnosprawności?
  • 0

#8 Singe

Singe

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2113 postów

Napisano 08 sierpień 2011 - 19:59

Jeśli nie masz problemów ze wzrokiem to nie możesz skorzystać z tego programu.
Sprężona niepełnosprawność to w skrócie można określić jako dodatkową niepełnosprawność .
  • 0

#9 mandacik11

mandacik11

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 205 postów

Napisano 08 sierpień 2011 - 21:06

Pytanie do Singe.
Czy jeśli jestem na rencie socjalnej i pracuje na pół etatu a nie uczę się już to czy moge próbować o takie dofinansowanie?
  • 0

#10 Jadwiga

Jadwiga

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 112 postów

Napisano 08 sierpień 2011 - 22:01

Do mandacik11
1. Jeżeli chodzi o zaświadczenie z uczelni to pani z PFRON Oddział Śląski powiedziała mi dzisiaj, że nie trzeba do wniosku dawać zaświadczenia z uczelni. Trzeba tylko we wniosku zaznaczyć, że się uczysz, a o zaświadczenie mogą poprosić wyrywkowo na żądanie w późniejszym terminie.
2. Moim zdaniem jeżeli Twoja umowa o pracę spełnia poniższe warunki, to możesz ubiegać się o komputer. Program "Komputer dla Homera" jest skierowany do osób uczących się, zarejestrowanych w Urzędzie Pracy oraz do osób pracujących.

Przez „zatrudnienie” należy rozumieć:
a) stosunek pracy na podstawie umowy o pracę, zawartej na czas nieokreślony lub określony, jednakże nie krótszy niż 3 miesiące – bez względu na wymiar czasu pracy,
B) stosunek pracy na podstawie powołania, wyboru, mianowania oraz spółdzielczej umowy o pracę, jeżeli na podstawie przepisów szczególnych pracownik został powołany na czas określony; okres ten nie może być krótszy niż 3 miesiące,
c) działalność rolniczą w rozumieniu ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2008 r. Nr 50, poz. 291 z późn. zm.),
d) działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2007 r. Nr 115, poz. 1095 z późn. zm.),
e) zatrudnienie na podstawie umowy cywilnoprawnej, zawartej na okres nie krótszy niż 6 miesięcy,
f) staż zawodowy w rozumieniu ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 z późn. zm.).
  • 0
Nie można dostrzegać nie widząc, ale można nie dostrzegać widząc. To jest codzienne doświadczenie naszego wzroku i percepcji.

#11 Singe

Singe

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2113 postów

Napisano 09 sierpień 2011 - 18:10

Pytanie do Singe.
Czy jeśli jestem na rencie socjalnej i pracuje na pół etatu a nie uczę się już to czy moge próbować o takie dofinansowanie?

Wszystko bardzo jasno i rzeczowo wyjaśniła Jadwiga
A najlepiej pytać w swoich oddziałach PFRONu, bo zostało niewiele czasu.
  • 0

#12 mandacik11

mandacik11

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 205 postów

Napisano 09 sierpień 2011 - 22:28

Jak narazie wielkie dzieki za informacje. Ale mam jeszcze kilka pytań co do tego programu.
1. Czy istnieje mozliwosc wyslania wszystkich dokumentów do oddzialu PFron czy trzeba osobiscie się tam zjawic?
2. I jak to jest z tymi dokumentami czy musze wyslac oryginal i ksero czy wystarczy tylko ksero?
3. I czym rożni sie podstawowy od specjalistycznego sprzetu komputerowego?
  • 0

#13 tercia30

tercia30

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 12 sierpień 2011 - 17:58

Czy ktoś z Was miał albo słyszał o kontroli w przypadku korzystania z dofinansowania uzyskanego w ramach programu "Komputer dla Homera"?


witam s tego co wiem to kontrol bedzie czy masz kom
  • 0

#14 Singe

Singe

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2113 postów

Napisano 13 sierpień 2011 - 18:14

mandacik11 wniosek wraz załącznikami możesz wysłać pocztą,
wypełniony wniosek wraz z załącznikami musi być oryginał załączasz ksero aktualnego orzeczenia o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ze względu na dysfunkcję narządu wzroku

Przez „podstawowy sprzęt komputerowy” należy rozumieć: nową fabrycznie jednostkę centralną komputera (w której skład wchodzą m.in.: procesor, płyta główna, pamięć operacyjna, twardy dysk, zasilacz, obudowa) np. komputer stacjonarny, komputer o budowie kompaktowej typu all-in-one (wszystko w jednym), komputer przenośny typu lap-top, notebook, netbook, palmtop, PDA, a także nowe standardowe urządzenia i podzespoły elektroniczne, czyli urządzenia i podzespoły znajdujące się w powszechnym użytku do zastosowań zarówno amatorskich jak i profesjonalnych, ale nie będące specjalnie zaprojektowane i produkowane na potrzeby osób z dysfunkcją narządu wzroku i/lub z innymi niepełnosprawnościami, współpracujące z ww. jednostkami centralnymi komputera i stanowiące ich uzupełnienie (z wyłączeniem telefonów komórkowych):

Przez „specjalistyczny sprzęt komputerowy i/lub elektroniczny” należy rozumieć: nowe fabrycznie elektroniczne urządzenia (z wyłączeniem telefonów komórkowych) posiadające szczególne znamiona przystosowania do potrzeb osób z dysfunkcją narządu wzroku i/lub z innymi rodzajami niepełnosprawności umożliwiające:
a) sterowanie m.in. jednostką centralną komputera i/lub wprowadzanie do niej danych np. klawiatura brajlowska, klawiatura specjalnie skonstruowana dla potrzeb osób obciążonych dodatkowo dysfunkcją narządów ruchu, mysz pneumatyczna,
B) przetwarzanie na mowę syntetyczną informacji m.in. generowanych przez jednostkę centralną komputera np. sprzętowe syntezatory mowy, udźwiękowione słowniki,
c) rejestrowanie i/lub przetwarzanie grafiki i/lub tekstu na mowę syntetyczną i/lub na dane cyfrowe np. urządzenia lektorskie,
d) przetworzenie grafiki i/lub tekstu, które pozwoli na jej/jego wyświetlenie w powiększeniu i/lub ze zmienną kolorystyką na różnego rodzaju monitorach, ekranach i/lub wyświetlaczach np. lupy elektroniczne, powiększalniki komputerowe, telewizyjne,
e) rejestrowanie i/lub odtwarzanie i/lub przetwarzanie dźwięku w formacie cyfrowym
np. dyktafony, notatniki cyfrowe, przewodowe i bezprzewodowe urządzenia wzmacniające dźwięk na potrzeby osób ze sprzężoną niepełnosprawnością słuchu i/lub mowy,
f) poruszanie się, orientację w przestrzeni lub lokalizację, w tym urządzenia przeznaczone do nawigacji wykorzystujące m.in. system nawigacji satelitarnej GPS np. urządzenie do nawigacji GPS,
g) umożliwiające konwersję różnego rodzaju systemów komunikowania się używanych przez osoby pełnosprawne (pismo drukowane, notacja matematyczna, nuty, mowa, grafika itp.) na wszelkiego rodzaju systemy komunikowania się dostępne dla osób niepełnosprawnych (np. pismo Braille’a, grafika wypukła, język migowy, alfabet Lorma, piktogramy, mowa itp.) oraz na odwrót np. urządzenia umożliwiające przetworzenie pisma Braille’a na pismo drukowane;
  • 0

#15 mandacik11

mandacik11

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 205 postów

Napisano 13 sierpień 2011 - 19:36

To juz wszystko rozumiem.Mam zamiar starać sie o podstawowy sprzęt komputerowy ale kurcze zabardzo niewiem jak wypelnic niektore podpunkty w tym wniosku.
Jesli masz gg i jestes w stanie mi pomoc to podaj proszę.
Pozdrawiam
  • 0

#16 Singe

Singe

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2113 postów

Napisano 14 sierpień 2011 - 14:23

Przykro mi, ale nie mogę Ci pomóc w wypełnianiu wniosku, dzwoń do swojego oddziału PFRON i pytaj ich jeśli czegoś nie rozumiesz. Ja tak robiłam i jeśli miałam jakieś wątpliwości dzwoniłam do nich i osoba,która zajmowała się konkretnym programem udzielała mi potrzebnych informacji.
  • 0

#17 Jadwiga

Jadwiga

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 112 postów

Napisano 16 sierpień 2011 - 22:45

Przekonałam się na własnej skórze, że każdy oddział PFRON inaczej każe wypełniać wnioski na Homera, więc lepiej zapytać w swoim oddziale PFRON co, gdzie ma być wpisane. Na przykład mnie kazali wpisywać, że dostałam dofinansowanie do turnusu rehabilitacyjnego z PFRON, a mój narzeczony mieszka w innym województwie i jemu powiedzieli w jego oddziale, że turnusów się nie wpisuje do wniosków na Homera. I bądź tu człowieku mądry i pisz wiersze ...
Mnie pomagali wypełniać wniosek pracownicy firmy ALTIX. Nie chcę tu robić im reklamy, bo nie o to mi chodzi, osobiście nie lubię tej firmy, bo jest monopolistą, ale wniosek jest dla mnie zbyt skomplikowany, a tylko oni chcieli mi pomóc. Wypełnili mi cały wniosek w pół godziny.
  • 0
Nie można dostrzegać nie widząc, ale można nie dostrzegać widząc. To jest codzienne doświadczenie naszego wzroku i percepcji.

#18 origa

origa

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 58 postów

Napisano 18 sierpień 2011 - 13:43

To juz wszystko rozumiem.Mam zamiar starać sie o podstawowy sprzęt komputerowy ale kurcze zabardzo niewiem jak wypelnic niektore podpunkty w tym wniosku.
Jesli masz gg i jestes w stanie mi pomoc to podaj proszę.
Pozdrawiam


Muszę Cię rozczarować, ale jeśli złożysz wniosek o sam sprzęt podstawowy, to nie będzie on rozpatrywany. W Informacjach dla Wnioskodawców jest bowiem wyraźnie napisane: w przypadku podstawowego sprzętu komputerowego i oprogramowania zakup możliwy jest jedynie w sytuacji, kiedy sprzęt ten/oprogramowanie to jest niezbędne do prawidłowej pracy sprzętu specjalistycznego i/lub urządzeń brajlowskich będącego/będących przedmiotem aktualnego wniosku o dofinansowanie.
Oznacza to ni mniej niż więcej, że ten sprzęt podstawowy ma Ci umożliwiać obsługę sprzętu i oprogramowania specjalistycznego, które jest głównym przedmiotem dofinansowania.
Co do pomocy w wypełnianiu wniosku, to napisz mi PW - z którymi konkretnie punktami masz problem. Zajmuję się tymi programami juz parę lat niejako "z drugiej strony" więc podpowiem.
Przy czym jeśli w PFRONie zapytasz dowolnego pracownika, czy możesz składać wniosek na sam sprzęt podstawowy, to on Ci powie, że możesz - bo wniosek składać możesz zawsze, nawet nie spełniając kryteriów programu i nikt Ci tego zabronić nie może. A to, że zostanie odrzucony przy ocenie merytorycznej, to już inna sprawa, ale Ty przecież nie o to pytałeś, tylko czy możesz składać:)
Pozdrawiam:)
Co do wypełniania wniosków, to nie jest ważne "widzimisię" pracownika, tylko Informacje i Procedury ogłoszone przez PFRON i w przypadku turnusów rzeczywiście nie zostało to doprecyzowane: jeśli była podpisywana umowa na turnus, to trzeba wpisać jej nr, kwotę itd. Z kolei jeśli było tylko skierowanie, to już nie, bo takich danych na nim nie ma...
  • 0

#19 mandacik11

mandacik11

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 205 postów

Napisano 27 sierpień 2011 - 21:05

A poda ktoś o jaki sprzet moge ubiegać sie dla slabowidzach. Może jest jakaś lista ze sprzetem
Pozdsro
  • 0

#20 Singe

Singe

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2113 postów

Napisano 28 sierpień 2011 - 20:31

Coś Ci to wszystko słabo idzie,skoro nawet nie wiesz o jaki sprzęt masz się starać. Nie wiem czy się wyrobisz do jutra(ostatni dzień składania wniosków). Ja nie znam się na tym, ale podaję Ci link, gdzie jest dużo informacji na temat sprzętu i w ogóle na temat "homera" http://www.altix.pl/index.php?id=257
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych