Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Asystent osoby niepełnosprawnej.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
70 odpowiedzi w tym temacie

#41 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6290 postów
  • Skąd:home

Napisano 25 styczeń 2012 - 22:30

Czyli znowu od akcji do akcji....:(
Może tu? http://www.petycje.pl/

Kuba dobry pomysł

Pomysł oczywiście dobry, jak każde tego typu akcję, bo najgorzej to nic nie robić i narzekać. Jednak małe, "ale" - jak to zawsze bywa "diabeł tkwi w szczegółach". Mianowicie, ażeby to na samej akcji/petycji się nie skończyło. Muszą iść za tym konkretne działania, bo to, że ktoś wpisze asystenta osoby niepełnosprawnej na listę zawodów wykonywanych, nie oznacza od razu, że osoby potrzebujące tej formy pomocy, mogą z niej skorzystać właśnie wtedy, kiedy jest najbardziej potrzebna. Po prostu najczęściej robi się z zapałem pewne rzeczy, ale niestety do połowy, bo potem wszystko znowu rozbija się o finanse i zwyczajnie "genialna idea" w swej prostocie obumiera.
  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#42 Gość_kuba_*

Gość_kuba_*
  • Gość

Napisano 26 styczeń 2012 - 19:34

Po prostu najczęściej robi się z zapałem pewne rzeczy, ale niestety do połowy, bo potem wszystko znowu rozbija się o finanse i zwyczajnie "genialna idea" w swej prostocie obumiera.


Czyli typowo po polskiemu;): chcieliśmy dobrze, ale wyszło jak zwykle...:D
  • 0

#43 Gość_konto_skasowane_*

Gość_konto_skasowane_*
  • Gość

Napisano 27 styczeń 2012 - 09:22

Witam serdecznie!
Nie jestem osobą niepełnosprawną, ale matką niepełnosprawnego niemowlęcia, stąd pozwolę sobie na udział w tej dyskusji.
Pedagogika społeczna jest mi bliską dziedzina nauki z racji mojego wykształcenia i przyznam szczerze, że wiele się zmienia w podejściu do kwestii niepełnosprawości i integracji społecznej. Akurat ja jestem zainteresowana sytuacją dzieci chorych w społeczeństwie i z racji wyksztalcenia, ale i z osobistyczch doświadczeń.
Tak więc zblizając się do standardów europejskich, powinniśmy rozpropagować nowy zawód-asystenta osoby niepełnosprawej. Idąc dalej...powinniśmy zadbać o możliwość pełnej integracji osób chorych ze społeczeństwem. Tu nadal pokutuje brak wiedzy, a co za tym idzie strach przed nieznanym... Pracownik społeczny, opiekun to współcześnie człowiek o wysokich kwalifikacjach, mający ogrom kompetencji, tak osobowościowych, jak i merytorcznych. Wiem, że to musimy dopero wypracować, ale zauważam-mając kontakt ze studentami pedagogiki społecznej, ze mamy "dobry narybek", właściwe ukierunkowanie i odpowiednie kształcenie może przyczynić się do poprawy obecnej sytuacji w tej dziedzinie. Marzy mi się, by w Polsce były prowadzone domy dla osób niepełnosprawnych intelektualnie, gdzie pod opieką i przy pomocy asystentow osoby np. z ZD mogłyby wspólnie żyć w związkach i funkcjonować, jak rodziny. Podobnie jest w Finlandii, czy Norwegii, tam niepełnosprawność nie jest przyczyną do wykluczenia, u nas, niestety jeszcze pokutuje obraz osoby chorej, jako ułomnej, upośledzonej. Jako pedagog mogę tylko zaapelować do rodziców i wychowawców, by kształtowali w dzieciach i młodzieży świadomość wielu chorób, by uwrażliwiali już maluchy w przedszkolu na chore dzieci i nie mam tu na myśli współczucia, ale akceptację.
Troszkę się rozpisałam, ale konkludując, zawód-profesję asystenta, powinno się rozpropagować i sądzę przy pomocy gmin realizować jego wdrażanie. Z pewnością nie mogą to być osoby z przypadku, bo osobiście uważam, ze to osoba niepełnosprawna, czy to dorosła, czy dziecko powinna sobie móc wybrac takiego asystenta, a nie odwrotnie, tak u nas jest z terapeutami, których, to dzieciaki sobie wybierają, obdarzają zaufaniem i dzięki temu mamy wymierne efekty w dziedzinie nauczania i wychowania . Więc, jestem za, pozdrawiam serdecznie.
  • 0

#44 info22

info22

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 6 postów

Napisano 27 styczeń 2012 - 19:37

Witam
Z uwagi na kierunek kształcenia chciałbym zasięgnąć informacji (niejako u żródła) i poznać zdanie samych zainteresowanych mianowicie: Czy uważacie że zawód asystenta ON. jest potrzebny?Czy może go z powodzeniem zastąpić np. opiekunka społeczna czy pracownik socjalny?Jak sobie wyobrażacie pracę asystenta? Co powinien a czego nie powinien robić?(co chcielibyście żeby robił a czego nie).Czym powinien się charakteryzować taki idealny asystent ON.I jak powinny być rozwiązane kwestie płacowe asystenta ?(czy bylibyście stanie np. dopłacać do jego płacy czy raczej jest to obowiązek opieki społecznej)
Zapraszam do wypowiadania się, przyznam że jestem ciekaw waszych odpowiedzi i wizji.

 
Asystent osoby niepełnosprawnej powinien wykonywać czynności, których dana osoba nie potrafi wykonać, np. powiniem dowozić niepełnosprawnego do szkoły, do pracy, pomóc mu zrobić zakupy czy ugotować w domu obiad lub wybrać się do biblioteki. Wszystko to uzależnione być powinno od potrzeby danej osoby. Powinien także liczyć się do pracy czas oczekiwania, np. po zawiezieniu w dane miejsce, a przed powrotem. Jeśli chodzi o płace to nie powinni ponosić kosztów zatrudnienia asystenta osoby niepełnosprawne. Zwykle pobierają socjalki, czasami renty rodzinne - to zbyt duży wydatek, aby mogli mu podołać.
  • 0

#45 kaska_zaborze

kaska_zaborze

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1414 postów
  • Skąd:z wnętrza.

Napisano 08 luty 2012 - 15:18

Asystent osoby niepełnosprawnej:

Zjawisko niepełnosprawności poszerza się, co stanowi i stanowić będzie poważny problem w globalnej i lokalnej polityce społecznej. Osoby niepełnosprawne wymagają określonych usług opiekuńczych oraz szeroko pojętej rehabilitacji (medycznej, psychologicznej, społecznej itp.) Wymagają również rehabilitacji środowiskowej, gdzie usługi osobom niepełnosprawnym zapewnia najbliższe środowisko (rodzina, społeczność lokalna).

Istota niepełnosprawności polega na zależności od innych. Ważne jest, ze względów społecznych i ekonomicznych, by tę potrzebę udawało się wspierać skutecznymi metodami. Fakt ten dostrzegły m.in. organizacje międzynarodowe. W myśl „ zasady 4.” Standardowych Zasad Wyrównywania Szans Osób Niepełnosprawnych ONZ z 1993 r. - "Państwa powinny zagwarantować osobom niepełnosprawnym opiekę w pełnym zakresie służb wspierających, włącznie ze wszelkimi urządzeniami pomocniczymi, po to, by pomóc im w podnoszeniu poziomu niezależności w życiu codziennym oraz w egzekwowaniu przysługujących im praw. Państwa powinny zapewnić usługi asystenta osobistego, przewodnika i tłumacza, zgodnie z potrzebami osoby niepełnosprawnej jako ważne narzędzie prowadzące do wyrównania szans. Usługi asystenckie powinny być ekonomicznie dostępne - darmowe lub tak tanie, aby osoby niepełnosprawne i ich rodziny było na nie stać. Programy dotyczące osobistego asystenta powinny zapewniać osobie niepełnosprawnej wpływ na decydowanie, w jaki sposób oraz w jakim zakresie asysta jest jej udzielana."

Usługi asystenta osoby niepełnosprawnej w krajach Unii Europejskiej

Zawód asystenta osoby niepełnosprawnej od wielu lat funkcjonuje w krajach Unii Europejskiej. Pojawił się nie tylko jako odpowiedź na zalecenia ONZ, ale także wraz z promocją tzw. „koncepcji niezależnego życia” (Independent Living). Koncepcja zakłada prawo osób niepełnosprawnych do niezależnego życia oraz odejście od zinstytucjonalizowanych form opieki na rzecz działań, które pozwalają osobie niepełnosprawnej na godne i możliwie aktywne życie w społeczności. PFRON.

Zadaniem asystenta jest pomoc w umożliwieniu osobie niepełnosprawnej aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym. Usługa ta polega na wykonaniu ściśle określonych zadań, przy czym nie są to zadania typowo opiekuńcze. Najczęściej asystent pomaga wykonywać codzienne czynności tj. prowadzenie gospodarstwa domowego, higiena osobista, towarzyszy osobie w podróży, pomaga w pracy i nauce. Istotne jest, że wsparcie udzielone może być osobie niepełnosprawnej w jej własnym miejscu zamieszkania, we własnym domu, miejscu pracy. W większości państw UE problem opieki nad osobą niepełnosprawną i pomocy leży po stronie instytucji Państwa, nie po stronie samej osoby.

Zasady finansowania pracy asystenta osoby niepełnosprawnej są różne w poszczególnych krajach europejskich. Przyjęte rozwiązania systemowe lub lokalne pozwalają na to, by osoby niepełnosprawne same zatrudniały swojego asystenta osobistego lub też zakładają współpracę z agencjami komercyjnymi. Koszty są refundowane w całości lub w części. W Szwecji za korzystanie z usług asystenta do 20 godzin tygodniowo płaci budżet gminy, a jeśli asysta przekracza wyznaczony czas, koszty pokrywane są z ubezpieczenia społecznego osoby niepełnosprawnej. W Anglii zakres usług asystenta określają każdorazowo lokalne władze, uwzględniając indywidualne potrzeby podopiecznych. Ośrodek pomocy określa też, w jakim stopniu osoba niepełnosprawna może pokrywać koszty opieki, ponieważ może ona korzystać z dodatkowych funduszy (fundusz niezależnego życia). W Belgii specjalna komisja zajmująca się niepełnosprawnymi ustala wysokość pomocy pieniężnej dla danej osoby w celu zatrudnienia osobistego asystenta.

Usługi asystenta osoby niepełnosprawnej w Polsce

W Polsce zawód asystenta osobistego został wprowadzony do polskiej klasyfikacji zawodów, w grupie Pracownicy pomocy społecznej i pracy socjalnej.
Zawód ten został opisany następująco:
Asystent ułatwia osobie niepełnosprawnej wykonywanie czynności dnia codziennego, pomaga jej w uzyskaniu jak największej samodzielności oraz współpracuje z instytucjami i organizacjami społecznymi w celu zapewnienia optymalnych warunków do samodzielnej rehabilitacji; wspiera osoby niepełnosprawne w realizacji programu rehabilitacji społecznej i zawodowej.

Zadania zawodowe asystenta to:

* współtworzenie programów rehabilitacji i pomocy osobie niepełnosprawnej,

* doradzanie w zakresie usług medycznych, rehabilitacyjnych, przekwalifikowania zawodowego, kontaktów społecznych, usług kulturalnych, rekreacji i integracji ze środowiskiem,

* diagnozowanie warunków życia i dążenie do usuwania wszelkiego typu barier (psychologicznych, społecznych, architektonicznych, komunikacyjnych itp.),

* pobudzanie aktywności osoby niepełnosprawnej, jej rodziny oraz najbliższego otoczenia celem udzielania jak najefektywniejszej pomocy,

* planowanie, kontrolowanie, ocenianie indywidualnego programu, planu pomocy osoby niepełnosprawnej,

* włączanie osoby niepełnosprawnej w programy instytucji i placówek świadczących usługi rehabilitacyjne,

* współpraca z mediami ułatwiająca poszukiwanie sponsorów i sojuszników w działaniach na rzecz osób niepełnosprawnych.

Zakres usług asystenckich uzależniony powinien być od faktycznego stanu funkcjonowania osoby niepełnosprawnej. Konieczne jest zindywidualizowane podejście.

W obecnych strukturach polityki społecznej nie ma jeszcze sprecyzowanego statusu zawodu asystenta osoby niepełnosprawnej, chociaż istnieje duże zapotrzebowanie środowiska osób niepełnosprawnych na taką usługę. Niemniej jednak zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z 2 sierpnia 2005 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych jednostek samorządu terytorialnego (Dz. U. Nr 146, poz. 1222, z późn. zm.) osoby posiadające minimum średnie wykształcenie i ukończony kurs na asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej mają np. możliwość ubiegania się o pracę i wykorzystania nabytych umiejętności oraz wiedzy na stanowisku opiekuna lub młodszego opiekuna w ośrodku pomocy społecznej.

Osoby, które uzyskały zawód asystenta osoby niepełnosprawnej, mogą być również zatrudniane w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej, w tym prowadzonych przez jednostki niepubliczne, lub w innych instytucjach prowadzonych w ramach działalności gospodarczej do świadczenia usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych (np. domy pomocy społecznej, ośrodki pomocy społecznej, dzienne ośrodki wsparcia, organizacje pozarządowe i agencje, świadczące usługi na zlecenie gmin).

W praktyce spotyka się trzy modele „asystentury osoby niepełnosprawnej”: asystent pracy osoby niepełnosprawnej, trener pracy (niepełnosprawnego), asystent osobisty niepełnosprawnego.

Model I. Asystent pracy osoby niepełnosprawnej
Osoby niepełnosprawne są nadal rzadkością w wielu instytucjach. Pracodawcy mają obawy związane z niską wydajnością ich pracy oraz dużymi kosztami zatrudnienia. Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 1997 r. nr 123, poz. 776 z póżn. zm. ) przewiduje pomoc asystenta, w przypadku, gdy pracodawca zechce zatrudnić osobę niepełnosprawną (tzw. model wspomaganego zatrudniania niepełnosprawnych).

Zatrudnienie wspomagane jest indywidualnym wsparciem udzielonym zatrudnionej osobie niepełnosprawnej w miejscu pracy. Stanowi ono jedną z form aktywizacji zawodowej osób legitymujących się znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności z jednoczesnym zapewnieniem im pomocy i wsparcia.

Powyższy model zakłada zatrudnienie osoby niepełnosprawnej wraz z asystentem wspomagającym. Asystent osoby niepełnosprawnej ma za zadanie pomagać tej osobie w zakresie komunikowania się z otoczeniem oraz czynnościach trudnych do samodzielnego wykonania na danym stanowisku pracy. Taki rodzaj zatrudnienia zapewnia rehabilitację zawodową oraz społeczną. Osoby sprawne inaczej zatrudniane na otwartym rynku pracy razem z osobami pełnosprawnymi korzystają z ich pomocy. Co ważne, w czynnościach wspomagających asystent nie wyręcza osoby niepełnosprawnej.

Asystenci pracy osoby niepełnosprawnej współuczestniczą w refundacji kosztów zatrudnienia osoby pomagającej osobie niepełnosprawnej w miejscu pracy.

Kto może ubiegać się o pomoc?

Pracodawca zatrudniający pracownika pomagającego pracownikowi niepełnosprawnemu w pracy.

Jakie są warunki udzielania pomocy?

Zawarcie umowy pomiędzy pracodawcą i starostą.
Osoba zatrudniona jako asystent pracy osoby niepełnosprawnej ma za zadanie pomagać tej osobie w zakresie czynności ułatwiających komunikowanie się z otoczeniem oraz czynności niemożliwych lub trudnych do samodzielnego wykonania na danym stanowisku pracy.

Gdzie należy składać wniosek?

Pracodawca powinien złożyć wniosek (którego wzór stanowi załącznik 1 do rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej) w jednostce organizacyjnej wyznaczonej przez starostę lub prezydenta miasta na prawach powiatu, właściwej ze względu na miejsce zatrudnienia osoby niepełnosprawnej.

Jakie dokumenty należy złożyć?

Do wniosku pracodawca dołącza odpowiednio:

1. kopię dokumentu poświadczającego formę prawną prowadzenia działalności:

* zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej,

* wyciąg z rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego i aktu notarialnego - w przypadku osób prawnych,

* umowę spółki cywilnej potwierdzoną w urzędzie skarbowym,

* w szczególnych przypadkach koncesję lub pozwolenie na prowadzenie działalności, jeżeli działalność ta, zgodnie z odrębnymi przepisami, takiej koncesji lub pozwolenia wymaga;

2. kopię dokumentu określającego tytuł prawny do nieruchomości, budynku, lokalu lub pomieszczenia;

3. zaświadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o niezaleganiu w opłacaniu należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych;

4. dokumenty z urzędu skarbowego:

* dla osób opłacających zryczałtowany podatek - informacje o jego wysokości, za okres dwóch ubiegłych lat, a w przypadku pracodawcy działającego krócej niż 2 lata - za okres co najmniej 12 miesięcy,

* decyzję o ewentualnym zwolnieniu z podatków wydaną na podstawie art. 22 lub art. 67 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926, z późn. zm.), zwana dalej "Ordynacją",

* zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami;

5. decyzję o ewentualnym zwolnieniu z podatku akcyzowego wydaną na podstawie art. 22 lub art. 67 Ordynacji;

6. sprawozdanie finansowe, na które składają się bilans, rachunek zysków i strat oraz informacja dodatkowa, sporządzone stosownie do przepisów o rachunkowości za okres dwóch ubiegłych lat, a w przypadku pracodawcy działającego przez okres krótszy niż dwa lata - za okres co najmniej 12 miesięcy;

7. roczny bilans jednostki samorządu terytorialnego sporządzany zgodnie z przepisami w sprawie szczegółowych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych za rok poprzedni;

8. kwartalne sprawozdanie Rb-Z o stanie zobowiązań według tytułów dłużnych oraz gwarancji i poręczeń jednostki samorządu terytorialnego za czwarty kwartał roku poprzedniego zgodnie z przepisami w sprawie sprawozdawczości budżetowej;

9. zaświadczenie o zarejestrowaniu w Wojewódzkim Urzędzie Statystycznym i nadaniu numeru statystycznego REGON;

10. kopię decyzji o nadaniu numeru identyfikacji podatkowej NIP;

11. informację o pomocy publicznej udzielonej wnioskodawcy, zgodnie z przepisami rozporządzenia Komisji (WE) nr 2204/2002 z dnia 5 grudnia 2002 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy państwa w zakresie zatrudnienia;

12. aktualną informację o niezaleganiu z wymagalnymi zobowiązaniami wobec Funduszu.

Jakie koszty uznaje się za kwalifikowane?

Za koszty kwalifikowane uważa się wynagrodzenie pracownika pomagającego pracownikowi niepełnosprawnemu w zakresie:

* czynności ułatwiających komunikowanie się z otoczeniem,

* czynności niemożliwych lub trudnych do samodzielnego wykonania przez pracownika niepełnosprawnego na stanowisku pracy, za czas poświęcony wyłącznie na tę pomoc.

Pracodawca otrzymuje zwrot kosztów pracy asystenta osoby niepełnosprawnej. Wysokość zwrotu stanowi iloczyn kwoty najniższego wynagrodzenia i ilorazu liczby godzin w miesiącu przeznaczonych wyłącznie na pomoc pracownikowi niepełnosprawnemu i miesięcznej liczby godzin pracy pracownika niepełnosprawnego w miesiącu.
Liczba godzin przeznaczonych wyłącznie na pomoc pracownikowi niepełnosprawnemu nie może przekraczać liczby godzin odpowiadającej 20% liczby godzin pracy pracownika w miesiącu. Oznacza to, że aby zatrudnić asystenta w pełnym wymiarze czasu pracy (100%) w danym zakładzie pracy musi być zatrudnionych 5 osób niepełnosprawnych kwalifikujących się do takiej pomocy.

Najniższe wynagrodzenie w roku 2008 - 1126 zł


1126 zł x 20% = 225,20 zł – maksymalna wysokość dofinansowania z tytułu zatrudnienia asystenta dla jednej osoby niepełnosprawnej.

Pracodawca może otrzymywać pomoc publiczną z różnych źródeł (środki polskie, wspólnotowe) na pokrycie tych samych kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą, jednak suma otrzymanej pomocy nie może przekroczyć 100% kosztów płacy w okresie, na jaki osoby niepełnosprawne zostały faktycznie zatrudnione.

Jaki jest sposób rozliczenia?

Zwrotu dokonuje starosta lub prezydent miasta na prawach powiatu po przedłożeniu stosownych do przedmiotu umowy dokumentów, a w szczególności kopii zawartych z pracownikami umów o sprawowanie opieki nad pracownikami niepełnosprawnymi i zaświadczeń o zasadności zatrudnienia pracownika pomagającego w pracy pracownikowi niepełnosprawnemu wydanych przez lekarza sprawującego profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikiem.

Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Zwrotowi podlegają jedynie koszty poniesione po podpisaniu umowy.
Pracodawca zobowiązany jest do przechowywania przez okres 10 lat dokumentacji pozwalającej na sprawdzenie zgodności przyznanej pomocy z przepisami rozporządzenia.

Pracodawca, który jest starostą lub prezydentem miasta na prawach powiatu składa wniosek do Prezesa Zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych za pośrednictwem oddziału Funduszu, właściwego ze względu na siedzibę tego pracodawcy.
Model II. Trener pracy (niepełnosprawnego)

Rolę zbliżoną do instytucji asystenta osoby niepełnosprawnej i asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej może pełnić trener pracy.

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych realizuje program Trener pracy - zatrudnienie wspomagane osób niepełnosprawnych, którego celem jest wspieranie zatrudnienia wspomaganego osób niepełnosprawnych. Program zakłada zatrudnienie na podstawie umowy o pracę osoby niepełnosprawnej, wymagającej podczas wykonywania pracy pomocy innych osób. Kluczową rolę w zatrudnieniu wspomaganym pełni trener pracy (może to być asystent osoby niepełnosprawnej), który we współpracy z doradcą zawodowym i psychologiem wspiera osobę niepełnosprawną w procesie zdobywania i utrzymywania zatrudnienia. Wymiar i rodzaj udzielanego wsparcia jest ściśle powiązany z indywidualnymi potrzebami osoby niepełnosprawnej i jest nakierowany na zapewnienie jej maksymalnej niezależności. Do zadań asystenta należy wyszukiwanie osoby niepełnosprawnej chcącej i mogącej pracować, przygotowywanie jej do pracy, wyszukiwanie dla niej pracodawcy, a także, gdy zostanie już zatrudniona, wspieranie jej w pracy w czynnościach, z którymi sobie nie radzi. Prowadzi i trenuje ją dopóty, dopóki osoba ta samodzielnie będzie mogła pracować.

Wsparciem objęty jest również pracodawca oraz pracownicy, wobec których trener pracy pełni funkcje doradcze i konsultacyjne.

Program Trener pracy, będzie realizowany przez PFRON do dnia 31 grudnia 2010 r.

Jakie są zasady rekrutacji osób niepełnosprawnych oraz pracodawców potencjalnie zainteresowanych udziałem w programie Trener pracy - zatrudnienie wspomagane osób niepełnosprawnych?

1. Dla każdej osoby niepełnosprawnej zainteresowanej udziałem w programie Koordynator projektu sporządza:

* formularz oceny określający jej ogólne predyspozycje;

* notatkę z rozmowy wstępnej

oraz w przypadku przyjęcia osoby niepełnosprawnej do programu- formularz przyjęcia do programu.

2. Dla pracodawców zainteresowanych zatrudnieniem osób niepełnosprawnych na zasadach określonych w programie, Trener pracy sporządza:

* notatkę z rozmowy wstępnej z pracodawcą zawierającą w szczególności ogólne informacje o firmie, jej strukturze oraz o dostępnych miejscach pracy;

* analizę poszczególnych stanowisk pracy, określającą w szczególności ogólne dane dotyczące środowiska pracy, zakresu obowiązków, przebiegu dnia pracy.

* wstępną kwalifikację osób niepełnosprawnych objętych działaniami przewidzianymi w projekcie do stanowisk pracy z uzasadnieniem, odnoszącym się do formularza oceny, o którym mowa w ust. 1 pkt 1.

Lista podmiotów uczestniczących w programie Trener Pracy (wg danych na 20.10.2008r.):

* Milickie Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych

* Wrocławski Sejmik Osób Niepełnosprawnych

* Powiat sępoleński

* Powiat łęczyński

* Miasto Zielona Góra

* Stowarzyszenie Człowiek w Potrzebie - Wolontariat Gorzowski

* Gmina Miasto Sieradz (Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej) tel./fax (043) 65-11-402

* Chrześcijańskie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Ich Rodzin i Przyjaciół "Ognisko"

* Powiat wadowicki

* Starostwo Powiatowe w Bochni (Powiatowy Urząd Pracy w Bochni)

* Starostwo Powiatowe w Krakowie

* Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej

* Urząd Gminy Klucze

* Fundacja Pomocy Młodzieży i Dzieciom Niepełnosprawnym "Hej Koniku"

* Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym

* Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Umysłowo "Jestem" ul. Piaska 4 m. 28, 09-407 PŁOCK

* Opolskie Forum Organizacji Socjalnych

* Powiat kluczborski (Powiatowy Urząd Pracy w Kluczborku)

* Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Gdańsku

* Urząd Miasta w Skarżysku – Kamiennej

* Elbląska Rada Konsultacyjna Osób Niepełnosprawnych

* Zarząd Powiatu w Piszu

* Powiat pilski

* Stowarzyszenie Pomocy Humanitarnej w Pile, ul. Węglowa 9, 64-920 Piła, tel. 048 67 2144340

* Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Zespołem Downa

* Stowarzyszenie Środowisko dla Niepełnosprawnych EKO SALUS

* Wielkopolskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych

* Miasto Białogard

* Powiat szczecinecki

* Urząd Gminy i Miasta Sianów


Model III. Asystent osobisty niepełnosprawnego

Osobisty asystent osoby niepełnosprawnej to wykonawca woli i poleceń osoby niepełnosprawnej w realizacji jej podstawowych, codziennych czynności. Jego rolą jest także pomoc niepełnosprawnym w wykonaniu podjętych już przez nich działań oraz inspirowanie i zachęcanie do aktywności, doradzanie, wsparcie psychicznie i emocjonalne. Asystent osobisty ma być towarzyszem w nawiązywaniu nowych relacji społecznych, a nawet przyjacielem.

Rozwiązania modelowe zakładają, że osobisty asystent osoby jest potrzebny nie tylko najbardziej aktywnym niepełnosprawnym. Osoba niepełnosprawna, która otrzymała asystenta, nie zawsze może podjąć pracę. Jest to proces. Może więc potrzebować asystenta tylko podczas zakupów, wyjścia do kina czy na spacer. Dla osoby niewidomej asystent będzie przewodnikiem i lektorem, dla niesłyszącej przede wszystkim tłumaczem. To osoba niepełnosprawna decyduje, kiedy i do czego potrzebuje asystenta. Korzyści z osobistego asystenta ma cała rodzina osoby niepełnosprawnej. Ma je także państwo, bo asystenci mają pracę i płacą podatki, a ich podopieczni szansę na aktywne włączenie się w życie społeczne/ zawodowe.

Gdzie ubiegać się o pomoc?

W Polsce asystentów pomagających osobom niepełnosprawnym jest niewielu. Większość zatrudniają organizacje pozarządowe, korzystające ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) ( w latach 2006-2008, program Equal, obecnie Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007-2013) oraz ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) - program Partner.

W obowiązującym systemie opieki socjalnej nie przewidziano stanowiska asystenta osoby niepełnosprawnej, tylko opiekuna, co w znaczącym stopniu ogranicza możliwości podejmowania działań ośrodków pomocy społecznej. Jednakże wiele samorządów z środków własnych lub pozyskanych w ramach programów finansowanych z środków UE coraz częściej decyduje się na realizację „projektów asystenckich” osób niepełnosprawnych.

W 2007 r. zaobserwowano tendencję rosnącą w ramach realizacji przez samorządy powiatowe zadania dotyczącego zwrotu kosztów zatrudnienia pracowników pomagających pracownikom niepełnosprawnym. Starostwie podpisali 18 umów, w ramach których wypłacili dofinansowanie z tytułu zwrotu kosztów zatrudnienia 298 pracowników pomagających (w 2006 r. - tylko 148 osóB) pracownikom niepełnosprawnym. Pomoc w tym zakresie uzyskało 338 pracowników niepełnosprawnych (w roku 2006 - 224 osoby), przy czym 250 osób, którym udzielono pomocy, było pracownikami zakładów pracy chronionej.

Największe organizacje pozarządowe, które zatrudniają asystentów osób niepełnosprawnych to:

* Fundacja Chorych na Zanik Mięśni,

* Fundacja Pomocy Młodzieży i Dzieciom „Hej, Koniku!",

* Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego,

* Fundacja „Synapsis",

* Polskie Stowarzyszenie Osób z Upośledzeniem Umysłowym.

Wszystkie zatrudniają asystentów dla członków swojej organizacji. Jedne przyjęły nazwę: „osobisty asystent osoby niepełnosprawnej", inne „asystent osoby niepełnosprawnej".

Projekty „asystenckie” realizują też m.in.: Urząd m.st. Warszawy, Departament Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Białymstoku.


Jakie są koszty?

Zarówno projekty realizowane przez jednostki samorządu, jak też organizacje pozarządowe zakładają często odpłatność wnoszoną przez niepełnosprawnych za świadczone usługi. (np. w warszawskim projekcie „Asystent osoby niepełnosprawnej” odpłatność za usługę wynosi 4,00 zł za 3,5 godziny. Koszt każdej następnej godziny wynosi 1,00 zł)

Opracowała: Iwona Raszeja-Ossowska

***

Źródła :

* Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 1997 r. nr 123, poz. 776 z póżn. zm.)

* Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 czerwca 2007 r. w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego (Dz. U. Nr 124, poz. 860 z późn. zm.)

* Rozporządzenie Rady Ministrów z 2 sierpnia 2005 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych jednostek samorządu terytorialnego (Dz. U. Nr 146, poz. 1222, z późn. zm.)

* Rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej z dnia 15 września 2004 r. w sprawie zwrotu kosztów przystosowania stanowisk pracy, adaptacji pomieszczeń i urządzeń do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz kosztów zatrudnienia pracownika pomagającego pracownikowi niepełnosprawnemu (Dz. U. Nr 215 poz. 2186 z późn. zm.)

* Standardowe Zasady Wyrównywania Szans Osób Niepełnosprawnych, 48 sesja Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, 20 grudnia 1993 (Rezolucja 48/96)

* Odpowiedź Sekretarza Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej - z upoważnienia Ministra na interpelację nr 2536 w sprawie asystenta osoby niepełnosprawnej, Jarosław Duda, Sejm RP, Warszawa, dnia 8 maja 2008 r.

* www.pfron.org.pl

... I wszystko wiadomo.
A tak ode mnie-w krajach UE Asystent pomaga również w czynnościach higienicznych. My tez do UE należymy ale u nas zawsze brak środków...
Najnizsze wynagrodzenie-1126zl+renta (bo nie trzeba zawieszac)=2000zl Czyli nie jest tak źle jak myślimy...
  • 0
Wciąż ma się mało lat a już się tyle przeżyło.Powoli dogasa blask tych co już nie wrócą dni.
Piotr Bukartyk.

#46 Gość_michalina_*

Gość_michalina_*
  • Gość

Napisano 08 luty 2012 - 15:43

@Kaska_zaborze
Wszystko to tylko na papierze, a w życiu jest zupełnie inaczej.
W Polsce ten pomysł, ta inicjatywa legła w gruzach, niestety.
  • 0

#47 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6290 postów
  • Skąd:home

Napisano 08 luty 2012 - 17:43

W Polsce ten pomysł, ta inicjatywa legła w gruzach, niestety.

Słowa te to niestety czysta prawda. Nawet, jeśli gdzieś próbuje się "rozsławić" ideę asystenta osoby niepełnosprawnej to najczęściej w formie projektu lub na przykład na pewien okres, powiedzmy przez rok, a później z powodu braku funduszy wracamy do szarej rzeczywistości.
  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#48 kaska_zaborze

kaska_zaborze

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1414 postów
  • Skąd:z wnętrza.

Napisano 08 luty 2012 - 19:03

@Kaska_zaborze
Wszystko to tylko na papierze, a w życiu jest zupełnie inaczej.
W Polsce ten pomysł, ta inicjatywa legła w gruzach, niestety.

Zgadzam się z Tobą Michalino i Aniołku. Projekt jest ale działa niestety tylko za granicą co tez pokazał ten artykuł....
Nie lubię narzekać na Polskę ze ciężko i w ogóle bo tak najłatwiej ale nasz kraj do wielu spraw jeszcze nie dorósł,jedną z nich jest Asystent.
(miałam styczność wiem co mówie-farsa)
  • 0
Wciąż ma się mało lat a już się tyle przeżyło.Powoli dogasa blask tych co już nie wrócą dni.
Piotr Bukartyk.

#49 niktwazny

niktwazny

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 16 postów

Napisano 15 czerwiec 2012 - 18:17

Witam ponownie.
Kształcenie ukończone,dyplom otrzymany i ......nic.....potwierdza się to o czym piszecie powyżej.
Gdziekolwiek nie byłem wciąż to samo ...tak rozumiemy, ale niestety nie mamy środków itd.Generalnie nastawienie urzędów i stowarzyszeń odpowiedzialnych za pomoc O.N. jest .... nijakie , jak będzie to będzie jak nie to nie ...... O co tu chodzi?? Wiem o kasę....Po co nam asystenci kiedy Pani Jola,Kasia czy Ewa w ramach fuchy posprząta , zrobi zakupy, umyje okna.....itd.Smutne to.
Pozostaje mi więc praca na magazynie lub hurtowni na nowe BMW dla prezesa.

po Zdrówka życzę.
  • 0

#50 niktwazny

niktwazny

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 16 postów

Napisano 15 czerwiec 2012 - 18:17

Witam ponownie.
Kształcenie ukończone,dyplom otrzymany i ......nic.....potwierdza się to o czym piszecie powyżej.
Gdziekolwiek nie byłem wciąż to samo ...tak rozumiemy, ale niestety nie mamy środków itd.Generalnie nastawienie urzędów i stowarzyszeń odpowiedzialnych za pomoc O.N. jest .... nijakie , jak będzie to będzie jak nie to nie ...... O co tu chodzi?? Wiem o kasę....Po co nam asystenci kiedy Pani Jola,Kasia czy Ewa w ramach fuchy posprząta , zrobi zakupy, umyje okna.....itd.Smutne to.
Pozostaje mi więc praca na magazynie lub hurtowni na nowe BMW dla prezesa.

po Zdrówka życzę.
  • 0

#51 a ga ta

a ga ta

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 241 postów

Napisano 18 czerwiec 2012 - 19:43

Znalazłam ciekawy artykuł. Jak widać, nie tylko w Polsce system pomocy niepełnosprawnym kuleje http://www.uniface.p...-medyczna-a3358
  • 0

#52 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6290 postów
  • Skąd:home

Napisano 09 wrzesień 2012 - 12:43

Bardzo mozolne zmiany:
http://www.gazetapra...osprawnych.html
  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#53 Jaskółka

Jaskółka

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 316 postów
  • Skąd:Białystok

Napisano 09 wrzesień 2012 - 15:12

kto przełoży na polski o tych zmianach? bo ja zrozumiałam tylko tyle: bla bla bla asystent osoby niepełnosprawnej bla bla bla ... :rumieniec:
  • 0
- wkłady do pochłaniaczy wilgoci, kadzidełka, olejki - sprawdź sam!

Znajdź siłę w swym sercu , aby biła blaskiem Twych oczu - Jaskółka Uwięziona

#54 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6290 postów
  • Skąd:home

Napisano 10 wrzesień 2012 - 10:11

kto przełoży na polski o tych zmianach?

Mam nadzieję, że to nieco ułatwi i pomoże zrozumieć o co w tym wszystkim chodzi:
http://www.niepelnos.../ledge/x/115201
  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#55 asia_86

asia_86

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 128 postów

Napisano 11 wrzesień 2012 - 11:37

W Białymstoku jest Taki asystent ON : http://www.bialystok...on/default.aspx ,

Warszawa : http://www.bialystok...on/default.aspx


Asystent ma pomagać ON a nie robić wszystko za ON.....

Np W pracy np podpowiedzieć jak wykonać dane zadanie ale nie zrobić to za ON..., np chcę gdzieś wyjść na miasto : a nie mam z kim zrobić zakupów...., pójść do kina....., pozałatwiać urzędowe sprawy ale nie mam z kim się wybrać (np niedowidzę lub niedosłyszę itp, dojechać do jakiegoś punktu...., itp itd - to asystent może realnie pomóc... i wózkowiczom też.

Nio Kochani za darmo nikt nie będzie pracował.....
  • 0

#56 Gość_michalina_*

Gość_michalina_*
  • Gość

Napisano 11 wrzesień 2012 - 12:30

A ja widzę to bardzo czarno:
Dajmy na to, że osoba niepełnosprawna jest niesprawna w stopniu znacznym,
i tak:
do opieki pielęgnacyjnej ma przydzieloną pielęgniarkę z tytułu opieka długoterminowa,
do sprzątania i zakupów - opiekunkę z opieki społecznej (za częściową odpłatnością)
to asysytent ma być jako "dama do towarzystwa"?
Piszę to z autopsji i tak szczerze mówiąc, czasami to już nie wiem, czy jestem u siebie w domu
czy mój dom to wieczne "odwiedziny" i wszystko postawione na głowie...
Nie ma spójności.
(Mam na myśli ON którzy nie mają bliskiej rodziny)
  • 0

#57 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6290 postów
  • Skąd:home

Napisano 11 wrzesień 2012 - 14:06

Kochane mogę wypowiedzieć się tylko na temat asystenta osoby niepełnosprawnej, gdyż nigdy nie korzystałam z pielęgniarki z tytułu opieki długoterminowej, czy opiekunki z opieki społecznej. Z usług takiego asystenta osoby niepełnosprawnej korzystam około roku, a dokładniej od grudnia 2011, w ramach projektu "5+1", o którym (dla zainteresowanych) więcej informacji jest tutaj:
http://www.pcpr.poli...jekty/102-q5-1q

Od tego "symbolicznego" momentu nie angażuje już w swoje sprawy osób drugich (w tym rodziny, ani osób postronnych). Jak już wspomniała @asia_86 asystent osoby niepełnosprawnej wspomaga mnie w czynnościach dnia codziennego, a nie wyręcza w nich. Chodzi tu głównie, np: o dojazdy do pracy (i związane z tym problemy w przemieszczaniu się z jednego miejsca do drugiego), zakupy (i ich ciężar), sprawy urzędowe (wszelakie bariery architektoniczne), czy wizyty lekarskie, czyli wszędzie tam gdzie jego pomoc jest zbawienna. Różnica w komforcie, poczuciu bezpieczeństwa i spokoju, (bo wreszcie coś zacznę i zrobię od początku do końca po swojemu) jest znacząca. Jednak to wszystko jest możliwe tylko w ramach tego projektu, niestety ...! Szczerze to już myślę, co to będzie jak skończy się ten "(nie)szczęsny" projekt i usługi asystenckie pewnie też, bo to wydaje się wręcz oczywiste?! Szkoda, że coś realizuje się z wielkim zapałem, a potem nie pozostaje już nic. Niestety na wielkie zmiany długi idzie nam czekać.

Wiem i rozumiem, że minusem tego wszystkiego jest fakt, że drzwi Twego domu muszą/powinny być wiecznie otwarte. Niestety tak to już jest, że aby coś otrzymać musisz coś dać od siebie też, a czasem najpierw. Poza tym myślę sobie, że mając asystenta osoby niepełnosprawnej i powiedzmy przykładowo pielęgniarkę z tytułu opieki długoterminowej to dodatkowo do tego opiekunka z opieki społecznej wydaje się już być za dużo. Spowodowałoby to głosy, iż jedni mają wszystko, a inni nic, albo za mało. Każda pomoc, a szczególnie w takim charakterze powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb danej osoby (jej schorzeń, czy ograniczeń). Ja póki, co nie potrzebuję przykładowo wykwalifikowanej pielęgniarki, ale za to mając taką możliwość to korzystam z asystenta osoby niepełnosprawnej. Ostatecznie nikt nie musi przecież chcieć mieć asystenta osoby niepełnosprawnej, czy opiekunkę z opieki społecznej. Są jednak osoby, które z chęcią skorzystałyby z takiej właśnie formy pomocy. Dla tych osób i wszystkich innych, które z czasem również może poczują potrzebę takiej pomocy warto walczyć (w rozumieniu też mieć i korzystać) o asystenta osoby niepełnosprawnej oraz o wszelakie inne formy pomocy dla Nas Samych - Niepełnosprawnych, by żyło Nam się, choć troszkę lepiej ... .
  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#58 asia_86

asia_86

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 128 postów

Napisano 12 wrzesień 2012 - 15:58

U mnie nie ma takiej osoby jak asystent ON i gdybym zapytała w MOPS czy PCPR to zapewne zrobili by wielkie oczy - nie wiedzieli by kto to taki..... Z MOPS żeby była opiekunka środowiskowa to trzeba być samotną ON lub żeby dzieci mieszkały w innym mieście bo matka ON bo tak to się nie dostanie... Pielęgniarka chyba też cały czas przy ON nie siedzi ?
  • 0

#59 Jaskółka

Jaskółka

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 316 postów
  • Skąd:Białystok

Napisano 12 wrzesień 2012 - 19:30

Bardzo mozolne zmiany:

a ja przeczytałam, że bardzo możliwe zmiany, i wszystko jasne :P

Co do asystenta ON w Białymstoku, to widzę, że złapałam Pana Boga za nogi, bo mi asystenci pomagają w odbieraniu synka z przedszkola codziennie, i jak jedziemy autobusem to przychodzi ich dwoje, a jak idziemy "z buta" to przychodzi jeden.
Oby ten projekt nigdy nie miał końca, bo nie wiem jak w innych miastach, ale tu w Białymstoku można poprosić Asystenta nie tylko o poważne rzeczy typu urząd czy zakupy, ale też (jeśli nie ma ważniejszych zamówień), o wyjście na spacer, czy nawet na piwo. A więc chwilo trwaj, korzystajmy póki nie cofnęli projektu.
  • 0
- wkłady do pochłaniaczy wilgoci, kadzidełka, olejki - sprawdź sam!

Znajdź siłę w swym sercu , aby biła blaskiem Twych oczu - Jaskółka Uwięziona

#60 a ga ta

a ga ta

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 241 postów

Napisano 19 kwiecień 2013 - 09:36

Iponki z Wrocławia- Znalazłam coś takiego:http://www.spokojnaj...iepelnosprawnej

Szkoda jedynie, że z usług można skorzystać tylko 2 razy w tygodniu w wymiarze 2 godzin. Ale lepsze to, niż nic :)


  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych