Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Jaką książkę obecnie czytacie i jaką polecacie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
601 odpowiedzi w tym temacie

#541 Monia74

Monia74

    Narrator

  • Moderator
  • 1460 postów

Napisano 11 sierpień 2022 - 07:00

Jeszcze przypomniałam sobie o jednej przeczytanej książce. "Unorthodox: jak porzuciłam świat ortodoksyjnych Żydów" Deborah Feldman.

Niezwykła historia o cenie wolności i groźbie fundamentalizmu. Nowy Jork, Brooklyn - chasydzka dziewczyna uwięziona w jednym z najbardziej otwartych miast świata. Nastolatka bez książek, kina, teatru, koncertów, spotkań z rówieśnikami. Poddana opresyjnej tradycji i religii ortodoksyjnej społeczności. Aż trudno uwierzyć, że takie rzeczy się dzieją w najbardziej kosmopolitycznym mieście w XXI wieku. Fundamentalizm każdej religii jest groźny.

 

unorthodox-jak-porzucilam-swiat-ortodoks


  • 2

#542 Monia74

Monia74

    Narrator

  • Moderator
  • 1460 postów

Napisano 14 sierpień 2022 - 18:04

Zaczęłam czytać reportaż Witolda Szabłowskiego " Jak nakarmić dyktatora" o kucharzach autokratów drugiej połowy XX w.

jak-nakarmic-dyktatora-w-iext115607270.j

 

Co przypomniało mi doskonałej pozycji Moniki Milewskiej "Ślepa kuchnia. Jedzenie i ideologia w PRL". Któż z nas, którego dzieciństwo przypadło na lata 80-te XX wieku, nie pamięta kolejek za niemalże wszystkim? Puste półki pokrywał kurz i butelki octu. Książka Milewskej jest opracowaniem naukowym, lecz czyta się ją znakomicie. Pokazuje mechanizmy odgórnego sterowania rynkiem, co miało katastrofalne skutki. Dowiadujemy się, dlaczego komuniści przywłaszczyli sobie kościelne dożynki, których korzenie sięgają czasów przedchrześcijańskich. Przeczytamy o tym, że to kobiety wyszły na ulice, domagając się chleba dla swoich dzieci. Reglamentacja w latach 80-tych nie była niczym nowym, bo tuż po wojnie też obowiązywała.

958158-352x500.jpg


  • 1

#543 Monia74

Monia74

    Narrator

  • Moderator
  • 1460 postów

Napisano 21 sierpień 2022 - 11:37

O tym, jak wyglądało życie tuż po podpisaniu kapitulacji przez hitlerowskie Niemcy w 1945 r., napisano setki opracowań. Jednak zazwyczaj dotyczyły one państw dotkniętych okupacją. A jak wyglądało życie zwykłych Niemców w tym samym czasie w Berlinie, Bonn, Dreźnie, czy Düsseldorfie? Jak mieszkańcy tych miast układali sobie życie? Czy i jak radzili sobie z powojenną traumą, z byciem obywatelem kraju, które rozpętał piekło na ziemi? Między innymi o tym traktuje książka Haralda Jähnera "Czas wilka. Powojenne losy Niemców".

 

911995-352x500.jpg 


  • 1

#544 Al_Bundy

Al_Bundy

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 600 postów

Napisano 11 wrzesień 2022 - 13:51

wite-szalestwo-zamoyski-adam.jpeg

 W lutym 1795 roku dwaj młodzi polscy książęta udający się do Petersburga, by złożyć wyrazy
uszanowania Katarzynie II, zostali zatrzymani w Grodnie i zmuszeni do pozostania
w nim, dopóki ich włosy nie urosły na stosowną długość. Ich „rzymskie” fryzury nie
mogły być tolerowane na carskim dworze, gdyż byłyby uznane za deklarację przekonań
jakobińskich. Zostali tam wpuszczeni dopiero wtedy, kiedy mogli upiąć włosy z tyłu
głowy i posypać je pudrem. Kiedy król Neapolu Ferdynand IV dostrzegł pewnego
wieczoru w operze kilku młodych mężczyzn, których włosy nie były upudrowane,
natychmiast opuścił budynek i kazał otoczyć go wojskiem. Żołnierze zatrzymali siedmiu
przedstawicieli neapolitańskiej szlachty, którzy spędzili noc w forcie św. Elma i zostali
następnego ranka wysłani na Sycylię z rozkazem odbycia służby w tamtejszym pułku

 


  • 0
Bóg dał z kalectwem pokusę nam - i głód,
By się związać w pokręconych sektę.
Partia Potworków! Rząd zatrutej krwi!
Ach, cóż za ulga - unormalnić skazy!
Nakaz szacunku, a nie gest odrazy,
Wystarczy - ja! ja! ja! - zmienić w - my!

#545 Monia74

Monia74

    Narrator

  • Moderator
  • 1460 postów

Napisano 16 wrzesień 2022 - 12:33

Ostatnio poruszam się w artystycznym, rodzimym środowisku. Pierwszą pozycją, którą Wam polecam jest biografia Zofii Stryjeńskiej Angeliki Kuźniak „Stryjeńska. Diabli nadali”. Bohaterka książki była w okresie międzywojennym niezwykle popularną i nagradzaną w Europie graficzką, scenografką i projektantką kostiumów teatralnych. Kobieta niezwykle charakterna, zadziorna, a z drugiej strony nieumiejąca sobie poradzić z codziennością. Mimo, że były okresy, kiedy miała zlecenia, nieźle zarabiała, to z zarządzaniem budżetem nigdy sobie nie radziła. Zawsze miała długi. Poza tym w kwestiach życiowych nie umiała podejmować decyzji. Po II wojnie światowej zamieszkała w Szwajcarii i gdyby nie pomoc jej dzieci, zupełnie by się zagubiła.
Biografia dobrze napisania, a samą postać Zofii Stryjeńskiej i jej twórczości, warto poznać.
933217-352x500.jpg
Kolejna książka, po którą sięgnęłam, też porusza się w kręgu artystycznym, ale dotyczy już okresu powojennego. „SPATiF. Upajający pozór wolności” Aleksandry Szarłat, to książka o warszawskim klubie, kawiarni, spelunie, zwał, jak zwał, gdzie chadzali, by pobyć we własnym gronie, bawić się, a przede wszystkim upijać się postaci znane z dużego i małego ekranu. Przede wszystkim aktorzy, reżyserzy, ale również literaci i mający ich wszystkich na oku ludzie z bezpieki. Specyficznie miejsce i specyficzni bywalcy. Ciekawie jest poznać życie od kulis, w czasach przed internetowych portali plotkarskich i lansu na ściankach.
1003909-352x500.jpg


 


  • 0

#546 Monia74

Monia74

    Narrator

  • Moderator
  • 1460 postów

Napisano 26 wrzesień 2022 - 18:10

Muszę przyznać, że Ślązak, Wojciech Dutka, pisze całkiem przyzwoite powieści historyczne. Właśnie czytam jego trzecią, a drugą, której akcja dzieje się w starożytności. Akcja "Apostaty" rozgrywa się w IV w.n.e., po śmierci cesarza Konstantyna Wielkiego. Jego dzieci walczą o władzę, na polu filozoficzno-religijnym bój toczy pogaństwo z chrześcijaństwem, a samo Cesarstwo Rzymskie drży w posadach. 

 

1008206-352x500.jpg


  • 0

#547 Monia74

Monia74

    Narrator

  • Moderator
  • 1460 postów

Napisano 03 październik 2022 - 12:05

Wczoraj zaczęłam "Rawenna. Stolica imperium, tygiel Europy" autorstwa brytyjskiej historyczki Judith Herrin.

Mało kto wie, że od 402 r. do 751 r. Rawenna była stolicą najpierw zachodniego cesarstwa rzymskiego, potem ogromnego królestwa Gota Teoderyka, a w końcu centrum bizantyńskiej władzy w Italii.

 

937961-352x500.jpg


  • 0

#548 asiasobczak

asiasobczak

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 4 postów
  • Skąd:Kraków

Napisano 10 październik 2022 - 10:50

Ze swojej strony BARDZO polecam "Mózg chce więcej- dopamina". Wyjaśnia wiele mechanizmów zachodzacych w mózgu podczas roznych "przyjemnych" aktywnosci i sporo zachowań ludzkich.


  • 0

#549 Monia74

Monia74

    Narrator

  • Moderator
  • 1460 postów

Napisano 17 październik 2022 - 11:53

Wiecie kim była Virginia Hall? Do wczoraj też nie wiedziałam. Otóż Virginia Hall była wykształconą, znającą kilka języków Amerykanką, a podczas II wojny światowej była brytyjskim agentem we Francji, przede wszystkim w rejonie opanowanym przez Vichy. Może nie byłoby w tym nic szczególnego, ale gdy dodamy że Virginia była niepełnosprawna... Czytam z  zapartym tchem jej biografię, napisaną na podstawie dokumentów znajdujących się brytyjskich i amerykańskich archiwach. Część z nich jeszcze nie została odtajniona.

Zachęcam do przeczytania "Kobieta bez znaczenia. Historia Virginii Hall, najgroźniejszej agentki II wojny" Soni Purnell"

 

915189-352x500.jpg


  • 1

#550 Monia74

Monia74

    Narrator

  • Moderator
  • 1460 postów

Napisano 25 październik 2022 - 18:40

A.K. Blakemore "Wiedźmy z Manningtree". Historia stara, jak świat i niestety, raz po raz powtarzana przez ludzkość. Wydarzenia, których wiedza ludzi nie jest w stanie wytłumaczyć, na pozór błahe sytuacje połączone ze sobą, tworzą ciąg wydarzeń, które nabierają tempa, zmierzając w niebezpiecznym kierunku. Fanatyzm religijny zawsze pociąga ofiary. Tak było w 1643 roku w hrabstwie Essex, tak jest i teraz, w XXI w.

 

1005540-352x500.jpg
 


  • 0

#551 Monia74

Monia74

    Narrator

  • Moderator
  • 1460 postów

Napisano 02 listopad 2022 - 13:36

Tym razem coś z pogranicza historii i medycyny "Medycyna podczas krucjat. Wojna, rany i średniowieczna medycyna". Autor: Piers D. Mitchell

 

948025-352x500.jpg


  • 1

#552 marder

marder

    evil admin

  • Administrator
  • 3580 postów
  • Skąd:/home/marder

Napisano 02 listopad 2022 - 17:49

A ja właśnie skończyłem coś z epoki wielkich odkryć geograficznych:

Barents-okladka-3D-790x1189.jpg


  • 0

Nierozwiązywalność jest zawsze stanem przejściowym. 

 

Ziewanie, to cichy krzyk o kawę.


#553 kuba

kuba

    Narrator

  • Super Moderator
  • 1788 postów

Napisano 02 listopad 2022 - 21:50

Ja się zabieram za coś takiego:

 

9788382105551.jpg

 

Z jednej strony wyzwanie, bo to ponad 700 stron, ale poznanie i zrozumienie mechanizmów rządzących za murami Kremla, szczególnie teraz, jest obowiązkowe dla każdego świadomego i myślącego człowieka.


  • 2

Są rzeczy na niebie i ziemi, o których nie śniło się filozofom, a większość z nich jest w Polsce...   Piotr Bałtroczyk.

Dlaczego Państwo ma nas w nosie i vice versa? :dodgy:


#554 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6290 postów
  • Skąd:home

Napisano 03 listopad 2022 - 11:49

Z jednej strony wyzwanie, bo to ponad 700 stron, ale poznanie i zrozumienie mechanizmów rządzących za murami Kremla, szczególnie teraz, jest obowiązkowe dla każdego świadomego i myślącego człowieka.

 

W takim razie czekam na wpis po przeczytaniu. Będę śledzić wątek.


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#555 Al_Bundy

Al_Bundy

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 600 postów

Napisano 06 listopad 2022 - 13:33

2.jpg

W sprawie Polaków Jeżów rozesłał histeryczny okólnik, w którym zakładał istnienie rozbudowanej podziemnej Polskiej Organizacji Wojskowej, rzekom o „paraliżującej” radziecki kontrwywiad. Rozkazał też aresztowanie wszystkich polskich jeńców wojennych z czasów I w ojny światowej, którzy zostali na stałe w Rosji, wszystkich komunistów i innych uchodźców politycznych z Polski, wszystkich członków niedawno rozwiązanej Komunistycznej Partii Polski oraz „najbardziej aktywnych”, antyradziecko n astawionych obywateli polskiego pochodzenia26. „Polaków należy doszczętnie zniszczyć!”, krzyczał ponoć Jeżów podczas zebrania kierownictwa NKW D27.
W krótkim czasie ponad jedna czwarta aresztowanych (około 111 000 osóB) została zamordowana w toku „operacji polskiej”


Użytkownik Al_Bundy edytował ten post 06 listopad 2022 - 13:35

  • 0
Bóg dał z kalectwem pokusę nam - i głód,
By się związać w pokręconych sektę.
Partia Potworków! Rząd zatrutej krwi!
Ach, cóż za ulga - unormalnić skazy!
Nakaz szacunku, a nie gest odrazy,
Wystarczy - ja! ja! ja! - zmienić w - my!

#556 Monia74

Monia74

    Narrator

  • Moderator
  • 1460 postów

Napisano 08 listopad 2022 - 15:17

Wcześniej, czy później każdego czeka: starość. Jak wygląda świat oczami osób w starszym wieku? jakie targają nimi emocje? Co czują? Czy bardziej patrzą częściej za siebie, czy przed siebie?

"Minuty. Reportaże o starości" Izy Klementowskiej.

 

1000038-352x500.jpg


  • 0

#557 Majka_Cz

Majka_Cz

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 320 postów
  • Skąd:Poznań

Napisano 15 listopad 2022 - 20:19

A ja właśnie skończyłem coś z epoki wielkich odkryć geograficznych:
Dołączona grafika

Ciekawa ta książka? Co Cię w niej poruszyło, a co nie? Dlaczego polecasz lub wręcz odwrotnie? Swoją drogą wydawało mi się, że lubisz tylko historyczne, a tu jak widać nie tylko. Ja połykam wszystko jak leci :)

W takim razie czekam na wpis po przeczytaniu. Będę śledzić wątek.

Podpinam się, bo książka wydaje mi się ważna chociaż może być też ciężka tematycznie. Jednak opisu własnego jestem ciekawa.


Ja teraz czytam kryminał dla odprężenia z biblioteki pt. Śmiertelnie poważna sprawa. Autor to Ryszard Ćwirlej. Ciekawa wciągająca, przedstawiająca początek lat 80tych prl.
  • 1
Majka_Cz

#558 Monia74

Monia74

    Narrator

  • Moderator
  • 1460 postów

Napisano 16 listopad 2022 - 16:35

Małgorzata Niezabitowska (być może dla niektórych nazwisko tej Pani nie kojarzy się wcale z literaturą :rumieniec: ), pisze całkiem interesujące książki. Kilka lat temu przeczytałam "Składaną wannę", a wczoraj zaczęłam lekturę "Światłość i mrok".

Czas tuż przed wrześniem 1939. Miejsce: dawne kresy, okolice Łucka. Dziś Ukraina. Dwie społeczności: żydowska i polska. Akcja: miłość, która nie mogła się zdarzyć, między Żydówka a Polakiem.

Brzmi, jak romans, ale jak na razie autorka barwnie i ciekawie przedstawia hermetyczny świat kresowych Żydów. Zobaczymy, co się wydarzy.

 

974475-352x500.jpg


  • 0

#559 kaska_zaborze

kaska_zaborze

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1414 postów
  • Skąd:z wnętrza.

Napisano 17 listopad 2022 - 11:06

Brzmi, jak romans

 

974475-352x500.jpg

Jeśli przedstawi się całą historię żydowską to,to nie jest romans. W ich religii nawet mycie naczyń ma swoje odniesienie (zlew musi być dwu komorowy i myje się je w określone dni).


  • 0
Wciąż ma się mało lat a już się tyle przeżyło.Powoli dogasa blask tych co już nie wrócą dni.
Piotr Bukartyk.

#560 MaggieODell

MaggieODell

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 10 postów

Napisano 22 listopad 2022 - 11:54

Igor Brejdygant, książka pt. Wiatr


  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych