Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Jaką książkę obecnie czytacie i jaką polecacie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
601 odpowiedzi w tym temacie

#461 Monia74

Monia74

    Narrator

  • Moderator
  • 1460 postów

Napisano 13 listopad 2020 - 18:48

Akcja powieści Kena Folleta "Niech stanie się światłość" rozgrywa się kilkaset lat przed przygodami bohaterów opisanych w cyklu "Filary Ziemi". Z tym autorem mam problem. Gość potrafi prowadzić narrację, jego bohaterowie są w miarę skonstruowani, akcja płynie wartko... A jednak ma się wrażenie, że się konsumuję watę cukrową. Niby dobre, a jednak nadmuchane i pustawe wewnątrz. Jednak na jesienny czas lektura w sam raz. Można oderwać się od codzienności XXI wieku i przenieść się do angielskiej rzeczywistości przełomu X i XI wieku.

 

b3-niech-stanie-sie-swiatlos.jpg


  • 0

#462 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6290 postów
  • Skąd:home

Napisano 17 listopad 2020 - 17:57

Sięgam coraz śmielej po kolejne pozycje. W czasie pandemii tym bardziej mi to wychodzi. Z pewnością, jeśli chodzi o nasze życie i zdrowie to jeszcze więcej można ugrać, bo przecież życie nie ma ceny. Świetna lektura W. Sumlińskiego i T. Budzyńskiego "Zapis Zarazy" została bardzo dobrze napisana, ale trzeba czytać ją uważnie. Zresztą każdy powinien ją przeczytać, kto lubi myśleć samodzielnie. Wszystko zaczyna się od Covid – 19 i kręci się wokół wirusa. Nie brakuje napięć, nieznanych wątków i powiązań. Pierwszy z nich ukazuje, jak łatwo dokonać przekrętu na bagatela kwotę – prawie dwustu milionów złotych, bo jak wiadomo "jesteśmy na wojnie, a wojna jest kosztowana". Dalej jest tylko ciekawiej, ale nie będę zdradzać szczegółów, bo straciłoby to smak. Co innego jest wiedzieć, a co innego to samemu przeczytać. Tutaj nie sposób nie mieć wrażenia, że nie ważne jest to, co robisz tylko, to co czujesz. Czytając tę książkę czułam złość, zawód, bezsilność i zrozumiałam najważniejsze – nigdy nie jest tak, jak nam to przedstawiają. Historię można utkać jak haft, a za same nitki pociąga wiele osób, ich zależności i nie wszystkie odcienie są na wierzchu. Światem rządzą układy oraz powiązania, a za tym wszystkim kryje się zawsze czyjś interes i władza, a to bardzo niebezpieczne połączenie.

i-zapis-zarazy.jpg


  • 1

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#463 Monia74

Monia74

    Narrator

  • Moderator
  • 1460 postów

Napisano 20 listopad 2020 - 11:20

"Czuły narrator" Olgi Tokarczuk to pierwsza książka, która ukazała się po otrzymaniu przez nią Nagrody Nobla. Jest to zbiór esejów i wykładów. Nie jest to lektura łatwa. Wymaga skupienia i uwagi, ale w zamian dostajemy trafną diagnozę współczesnego świata. Ocena pisarki rzeczywistości trzeciej dekady XXI wieku nie nastraja optymistycznie. Niestety.

 

854774-352x500.jpg


  • 0

#464 Monia74

Monia74

    Narrator

  • Moderator
  • 1460 postów

Napisano 03 grudzień 2020 - 13:37

Przeczytałam "Szamańską chorobę" Jacka Hugo-Badera. Jest to reportaż o praktykach szamańskich i o szamanizmie wśród rdzennych mieszkańców Syberii.

 

860101-352x500.jpg

 

A teraz zagłębię się w "Sagę rodu Czartoryskich" Zofii Wojtkowskiej.

 

850303-352x500.jpg


  • 0

#465 marder

marder

    evil admin

  • Administrator
  • 3581 postów
  • Skąd:/home/marder

Napisano 08 grudzień 2020 - 19:11

Ostatnio przeczytałem "Człowiek. Biografia." Robina Dunbara. To nowe fascynujące spojrzenie na ewolucję naszego gatunku. Co sprawiło że staliśmy się tacy jakimi jesteśmy? Dlaczego to my opanowaliśmy planetę, a nie neandertalczycy czy denisowianie?

 

422021-352x500.jpg


  • 0

Nierozwiązywalność jest zawsze stanem przejściowym. 

 

Ziewanie, to cichy krzyk o kawę.


#466 Monia74

Monia74

    Narrator

  • Moderator
  • 1460 postów

Napisano 15 grudzień 2020 - 08:14

Od czasu do czasu trzeba sięgnąć po coś lżejszego. Tym razem padło na kolejną część przygód krakowskiej detektywki, profesorowej Szczupaczyńskiej. Tytuł tomu jej nowych przygód to "Złoty róg", oczywiście autorstwa pisarki widmo, Maryli Szymiczkowej.

 

2599906691425.jpg


  • 0

#467 Kamila Gwiazdowska

Kamila Gwiazdowska

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 19 grudzień 2020 - 15:58

Aktuanie dwie bardzo dobre ksiązki o tematyce medycznej

 

Ginekolodzy

Stuledzie Chirurgów

 

Jurgena Thornwalda. Mogę bardzo polecić, widać, ze autor włożyl w nie dużo pracy. MOzna docenić w nich to w jakich czasach się urodziliśmy Oraz że nie musielismy zmagać się z problemami ludzi z przeszlości. Medycyna poszła jednak znacznie do przodu. Kiedyś mielismy naprawdę mroczne czasy jeśli chodzi o to... 


  • 0

#468 marder

marder

    evil admin

  • Administrator
  • 3581 postów
  • Skąd:/home/marder

Napisano 19 grudzień 2020 - 16:49

Z Jurgena Thorwalda mogę Ci jeszcze polecić "Pacjenci" i "Stulecie detektywów".


  • 0

Nierozwiązywalność jest zawsze stanem przejściowym. 

 

Ziewanie, to cichy krzyk o kawę.


#469 Rufin

Rufin

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 115 postów

Napisano 21 grudzień 2020 - 16:15

Na święta kupiłem sobie klasykę: Irving Stone "Udręka i ekstaza"

 

jij6tisfdkzp1.jpg


  • 2

I'm pickle Rick :devil: :cool:


#470 Monia74

Monia74

    Narrator

  • Moderator
  • 1460 postów

Napisano 27 grudzień 2020 - 11:30

Czytałam "Udrękę i ekstazę" bardzo dawno temu :-). Chętnie bym do niej wróciła.

 

Kilka dni temu skończyłam czytać "Ojczyzna dobrej jakości. Reportaże o Białorusi" pod redakcją Małgorzaty Nocuń. Z przerażeniem odkryłam, że niestety Polsce do Białorusi jest coraz bliżej :-(.

ojczyzna-dobrej-jakosci-reportaze-z-bial

 

A teraz wręcz połykam świetnie napisaną biografię Henri Troyat'a "Katarzyna Wielka". Rzadko zdarza mi się czytać tak świetnie napisaną biografię. Oparta na źródłach epoki, a czyta się niemal, jak powieść.

 

785322-352x500.jpg


  • 0

#471 Kamila Gwiazdowska

Kamila Gwiazdowska

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 28 grudzień 2020 - 13:52

Z Jurgena Thorwalda mogę Ci jeszcze polecić "Pacjenci" i "Stulecie detektywów".

Dziękuje, na pewno sięgnę ! : ) 


  • 0

#472 Monia74

Monia74

    Narrator

  • Moderator
  • 1460 postów

Napisano 03 styczeń 2021 - 11:26

Znowu reportaż :D . Tym razem dość egzotyczny: "Kolekcjoner porzuconych dusz. Reportaże z Brazylii" Eliane Brum.

9788323348498.jpg


  • 0

#473 Monia74

Monia74

    Narrator

  • Moderator
  • 1460 postów

Napisano 06 styczeń 2021 - 11:14

"Prus. Śledźtwo biograficznie" Moniki Piątkowskiej, to próba rekonstrukcji życiorysu Aleksandra Głowackiego, bardziej znanego jako Bolesław Prus.

 

558622-352x500.jpg


  • 0

#474 Monia74

Monia74

    Narrator

  • Moderator
  • 1460 postów

Napisano 16 styczeń 2021 - 11:49

Okładka tej książki może nieco mylić. To nie jest historyczny romans, lecz całkiem niezła monografia na temat Olimpii Maidalchini, kochanki i prawej ręki nijakiego Pamphiliego, bardziej znanego jako papież Innocenty X.

Eleanor Herman "Królowa Watykanu. Prawdziwa historia Olimpii Maidalchini".

 

352x500.jpg


  • 1

#475 Al_Bundy

Al_Bundy

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 600 postów

Napisano 17 styczeń 2021 - 15:39

8.jpg

Pisarka Maria Dąbrowska notuje w swoim dzienniku polityczny dowcip krążący po Warszawie w lutym 1939 roku: „Wieniawa [generał Bolesław Wieniawa-Długoszowski, adiutant Piłsudskiego – przyp. red.] popijając z kardynałami w Watykanie, upomina się, że Piłsudski powinien być kanonizowany. »No dobrze – odpowiada kardynał – można by, ale trzeba przeprowadzić badania: muszą okazać się cuda«. Wieniawa na to: »Cuda? Cuda są. Jeden cud nad Wisłą, a drugi cud większy niż Chrystusa. Bo gdy Chrystus obdzielił rzesze pięciu rybami i dwoma chlebami, Piłsudski obdzielił naród jednym rydzem [marszałek Edward Rydz-Śmigły – przyp. red.] tak, że każdy ma go dosyć. I jeszcze: cud nad urną i cudowne rozmnożenie legionistów«”.

[...]

„Ilustrowany Kurier Codzienny” zamieszcza list do redakcji. Młodzi autorzy zainspirowani armią japońską zgłaszają ię ochotniczo na żywe torpedy.

„Proszę zamieścić nasz list otwarty, ponieważ chcemy dać swoją odpowiedź Hitlerowi na jego żądania. Otóż ja i moi dwaj szwagrowie wzywamy wszystkich Polaków, co chcą niezwłocznie oddać życie za Ojczyznę, jednak nie w szeregach armii razem ze wszystkimi, lecz w charakterze żywych bomb z samolotów, żywych bomb torped z łodzi podwodnych, w charakterze żywych min przeciwpancernych i przeciw czołgowych. Każda zmarnowana torpeda, bomba i mina kosztuje dużo pieniędzy, których nadmiaru nie mamy. Każdy okręt nieprzyjacielski, czołg, może i tak kosztować życie kilkunastu żołnierzy, zaś jeden człowiek zdecydowany może oddać tylko jedno swoje życie jako żywy pocisk, czy w torpedzie. Człowiek w torpedzie zawsze znajdzie ten cel, w który zechce trafić i tem samem zaoszczędzi życie innym żołnierzom, zniszczy zaś wielu wrogów. Do tego celu nie są potrzebni ludzie zupełnie zdrowi z kategorią A, B czy C, lecz może to być nawet człowiek ułomny, lecz silny duchem.
Właśnie tacy ludzie są nam potrzebni. Nie wątpię, że takich jak my zgłosi się tysiące. W ten sposób chcemy oddać nasze życie w ręce Marszałka Polski Śmigłego Rydza, ażeby zużytkował je jak najskuteczniej w obronie Ojczyzny.
Proszę nie myśleć, że my to robimy z jakiejś rozpaczy, czy czegoś podobnego. Ja jestem urzędnikiem państwowym, szwagier jest pracownikiem miejskim, drugi szwagier jest masarzem, zarabiamy nieźle, jesteśmy silni i zdrowi. Tylko nie wiemy, gdzie się mają zwracać kandydaci. Proszę to wydrukować. Władysław Bożyczko, Edward Lutostański, Leon Lutostański, Warszawa, Poprzeczna 7 m 10".

 


Użytkownik Al_Bundy edytował ten post 18 styczeń 2021 - 13:25

  • 0
Bóg dał z kalectwem pokusę nam - i głód,
By się związać w pokręconych sektę.
Partia Potworków! Rząd zatrutej krwi!
Ach, cóż za ulga - unormalnić skazy!
Nakaz szacunku, a nie gest odrazy,
Wystarczy - ja! ja! ja! - zmienić w - my!

#476 marder

marder

    evil admin

  • Administrator
  • 3581 postów
  • Skąd:/home/marder

Napisano 22 styczeń 2021 - 21:03

b_wojskowosc-morska-okresu-pary-i-zelaza

Czyli o przejściu od żagli do napędu parowego. O rozwoju flot wojennych i zmianie taktyki działań na morzu.
Wszystko to opisane bardzo klarownie, na pewno nie jest to książka pisana tylko dla znawców tematu. Sporo rysunków, tabel i ciekawych zdjęć.
  • 0

Nierozwiązywalność jest zawsze stanem przejściowym. 

 

Ziewanie, to cichy krzyk o kawę.


#477 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6290 postów
  • Skąd:home

Napisano 05 luty 2021 - 12:58

Świat nie jest czarno-biały, on jest różnorodny. Do niedawna nadwrażliwość uważano za zaburzenie osobowości. Tymczasem nie jest to choroba ani zaburzenie, tylko naturalna tendencja, ale występuje na tyle rzadko, że może być słabo rozumiana. Bywa dziedziczona. Ludzie z tą "przypadłością" często uważani są przez otoczenie za "przewrażliwionych" i w dużej mierze obarczają siebie za to winą. Samo zagadnienie dotyczy zarówno dorosłych, jak i dzieci oraz zwierząt. Książka jest bardzo ciekawa, porusza nowe, nieznane dotąd kwestie psychiki ludzkiej dotyczącej wrażliwości, będącej często bagatelizowanej lub nawet uznawanej za niepożądaną. Kluczem jest akceptacja stanu rzeczy i niezmienianie siebie na siłę. Dobrze traktowana – czyli akceptowana i rozwijana – wysoka wrażliwość jest super - wzmacniaczem wartościowego, dającego poczucie spełnienia, życia. Książka ważna dla tych, co czują po swojemu, by jeszcze bardziej zrozumieć siebie. A, że wiedzy nigdy dość, to bądźmy jak te książki - starajmy się zrozumieć to, co niezrozumiałe. Polecam.IMAG3151.jpg


  • 2

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#478 Monia74

Monia74

    Narrator

  • Moderator
  • 1460 postów

Napisano 06 luty 2021 - 18:10

Orlando Figes w monografii "Taniec Nataszy. Z dziejów kultury rosyjskiej" próbuje uchwycić fenomen kultury naszych wschodnich sąsiadów. Ponieważ jest to temat równie obszerny, jak Rosja, nie wyczerpuje on całości zagadnienia. Nie ze wszystkimi tezami stawianymi przez autora się zgadzam. Nie mniej jednak pozycja warta przeczytania i to niejednokrotnie.

 

352x500.jpg


  • 2

#479 Monia74

Monia74

    Narrator

  • Moderator
  • 1460 postów

Napisano 13 luty 2021 - 17:47

Bardzo dobry i mocny reportaż: "Honor. Opowieść ojca, który zabił własną córkę" Lene Wold. W Jordanii norweska dziennikarka przeprowadza śledztwo w sprawie zabójstwa honorowego nastolatki, która była w związku homoseksualnym. Książka objętościowo niewielka, liczy niewiele ponad 160 stron, ale musiałam robić przerwy w czytaniu. Emocjonalnie nie byłam w stanie podołać.

honor-opowiesc-ojca-ktory-zabil-wlasna-c               


  • 1

#480 Monia74

Monia74

    Narrator

  • Moderator
  • 1460 postów

Napisano 18 luty 2021 - 07:44

Jelena Kostiuczenko "Przyszło nam tu żyć. Reportaże z Rosji". Tytuł już właściwie mówi wszystko. Pozycja tym bardziej ciekawa, że napisana przez Rosjankę. Książka ta jest kolejnym dowodem na to, że Rosja, a właściwie jej mieszkańcy, wymyka się wszelkim próbom racjonalnego zrozumienia.

 

przyszlo-nam-tu-zyc-reportaze-z-rosji-w-


  • 1


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych